Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Sümer Yamaner' Alıntı:
Geldi bi Ahmet Abi daha :)
Tanımıyorum ama nedense kanım ısındı birden :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Rudder gerek var mi ki [emoji38] Nasıl olsa çoğu modelci kullanmıyor [emoji38]lol:

Sataşma var alenen.[emoji16]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Özgür Evren Varol' Alıntı:
...
Bu kaplama işi kademeli olarak sürerken bir yandan da yatay stabın gövdeye yapıştırılması için gerekli hazırlıklara başladım. Bu iş tahmin edersiniz ki oldukça önemli. Yatayın tam olarak olması gerektiği yerde, ortalı vaziyette ve gerekli oturma açısı ile yapıştırılması lazım, aynı zamanda olabildiğince de sağlam bir yapışma olmasında fayda var. Yani stabı koyup kenarlardan CApon damlatmak hiç akıl karı olmaz :) Açıların hepsinin tutturulması işi de "10 kere ölç 1 kere yap" dedirten cinsten... Yapıştırma işlemi sanırım 3-4 dakika sürmüştür ama herşeyin doğru olduğundan emin olmak için elimdeki her türlü aleti devreye sokup birbuçuk iki saatlik bir ölçme-hizalama işaretleme çalışması yaptım öncesinde.

Önce kanadı gövdeye sabitleyip Lazerli su terazisi ile gövdenin tam olarak dikey olduğundan emin oldum.
...

Evren bey, bu lazerli zımbırtıdan bende de var ve sizi çok iyi anlıyorum. Çünkü o 10 kere ölçüp bir kere yapma gerçekten çok uğraştırıyor. Öyle ki, parçaları yerlerine taka çıkara parçalar resmen elimden renk değiştiriyor. Allahtan sonradan kaplıyorum da belli olmuyor.

Ohh, çok uğraştırdı ama rudder da bitti sonunda.

Nihai şekillendirmesi ve menteşelerin alıştırılması yapıldı.

Menteşelerin geleceği yerlere bloklar eklendi şekillendirildi, kontrol yekesi yerine alıştırıldı ve yapıştırıldı, etrafındaki bloklar eklendi. Kaplama için çerçeve ilk kat dopuna kavuştu.

Yarın kaplaması yapılacak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçağın uçabilirliği için gövde gerekli işler iyice azaldı, kalanlar da bu hafta tamamlanıp haftasonu itibariyle kanadı tekrar tezgaha alacağım.

Buarada modelin detaylandırılması aşamasında kullanılmak üzere (ve tabiki nihai olarak plastik modellerde kullanılmak üzere) çeşitli zımbırtılar almıştım Hannants'tan. 5 haftadan fazla zaman geçmesine rağmen ses gelmeyince paketten ümidi kesmek üzereydim ki, paket elime ulaştı (geçen hafta oldu bu mevzu)

Üj bej ıslak çıkartma (decal):

Bunlar taranıp uygun boyutta büyütülüp tekrar çıkartma yada maske olarak basılıp büyük modelde kullanılacaklar.

Gösterge paneli için de referans olsun diye bir "fotoeç" edinmekte fayda gördüm:

Ama aramızda kalsın bu mk2 paneli değil, mk1 paneli, Sümer Abiye hediye olarak yaptığım modelin içine koymak suretiyle kakalamaktan başka bir işe yaramayacak, neyse ki onun gözleri iyi görmüyor... bidakka, kulağı duymuyordu yahu gözleri gayet iyi görüyor [emoji51][emoji51][emoji51]ahanda z..tık.

[emoji23][emoji23][emoji23]

Ha bide emniyet kemeri meselesi var, ona da referans lazım, bide makete adam gibi kemer lazım.

Hurricanelerde bu iki tip kemer de kullanılmış, ama acaba bizimkilerde hangisi vardı? Bilen varsa söylesin lütfen :)

Sümer abi, gösterge paneli dışardan görünmüyor bile, ama kemerler hemen göze çarpıyor, paneli çok dert etmene gerek yok yani [emoji28][emoji28][emoji28]

Moderatör tarafında düzenlendi:

Seni artık saldım çayıra. Hiç bir şeyi dert etmiyoruummm :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:

Sen de hiç yardımcı olmuyorsun ama abi :D

MkII A varyantında 23005 no lu PE deki emniyet kemeri kullanılmış. Olasılıkla MkII C de aynısı kullanıldı.

Sümer Yamaner' Alıntı:

Süpersin abim :) çoğu zaman ben de kendi kendime "he" diyip geçiyorum :D

Levent Suberk' Alıntı:
Fotoğrafta görüldüğü gibi MkII A varyantında 23005 no lu PE deki emniyet kemeri kullanılmış. Olasılıkla MkII C de aynısı kullanıldı.

Levent Bey, fotoğraf için teşekkürler. Aynen söylediğiniz gibi geç model Hurricanelerde Sutton Harness kullanılmış, bize gelen geç model Spitfire'larda da bunun kullanıldığının kanıtları var lakin Söz konusu olan bizdeki Hurriler olunca ben henüz kesin bilgiye rastlamadım. %90 ihtimalle budur diyelim :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu iş ciddi. Öyle olasılıkla falan olmaz. Kesin kanıt lazım! :p

Haklısın abi, sen kesin kanıtı getirene kadar plastik modeline kemerleri takmayacağım :p büyük modelin kemerleri söküleybıl takıleybıl olacak zaten, aksi ispatlanana kadar delikli tipi kullanırım :)

kemerden bahsetmişken aklıma geldi, aslında çok daha büyük bir problemim var, pilot! daha doğrusu pılotun kıyafetleri ekipmanları vs. Hala o dönemde (43-45) bizim pilotların ne giydiğini bulamadım :( kötü bir araştırmacıyım sanırım. Muhtemelen hem amerikan hem ingiliz kıyafetleri alıp ortaya karışık birşey yapacağım, kesin bilgiye ulaşırsam da ona göre yeniden ayarlarım, sonuçta pilot da söküleybıl takıleybıl olacak, zavallıcık hayatını kokpitte geçirecek değil ya arada sırada atölyede tura çıkartırım :)

2.ci Dunya Savaşı yıllarında pilot elbisesi ürettiğimize dair bir bilgi yok. Herhalde o yıllarda pilot ekipmanını yurtdışından alıyorduk. Pilot elbisesi ve ekipmanı, az sayıdaki fotoğraflardan birinde görüldüğü gibi Alman pilot elbisesine benziyor. Tabii Almanya ve ABD'den de uçak ve ekipman aldık. Bu nedenle pilot giysi ve ekipmanlarında belli bir standart olmayabilir. Yalnız pilot başlığını iyi biliyorum -dayım pilottu, bir fotoğrafı vardı- koyu kahverengi deriden yapılmış. Daha fazla bilgi bulabilirsem gönderirim.

Az kaldı az! Kemerimi çıkarıp onunla girişeceğim....

Levent Suberk' Alıntı:
2.ci Dunya Savaşı yıllarında pilot elbisesi ürettiğimize dair bir bilgi yok. Herhalde o yıllarda pilot ekipmanını yurtdışından alıyorduk. Pilot elbisesi ve ekipmanı, az sayıdaki fotoğraflardan birinde görüldüğü gibi Alman pilot elbisesine benziyor. Fotoğraf Almanya'da çekilmiş olabilir. Tabii Almanya ve ABD'den de uçak ve ekipman aldık. Bu nedenle pilot giysi ve ekipmanlarında belli bir standart olmayabilir. Yalnız pilot başlığını iyi biliyorum -dayım pilottu, bir fotoğrafı vardı- koyu kahverengi deriden yapılmış. Gözlükleri bu fotoğraftaki gözlüklere çok benziyordu. Daha fazla bilgi bulabilirsem gönderirim.

Levent bey harikasınız, çok teşekkür ederim, çok değerli bilgiler bunlar.

Başlık ve gözlük modelde en çok görünen ve en ön planda olan şeyler. Verdiğiniz bilgi çok faydalı olacak :saygilar:

Fw-190 fotoğrafı da harika, daha önce hiç denkgelmediğim bir fotoğraf. 190 bizde kullanılmış olan uçaklar içerisinde en beğendiğim uçaktır. Ömrüm yeterse 1/5 ölçekli, burnunda gerçekten de radyal bir motor olanından yapma planım var :)

Fotoğraftaki pilotun ekipmanı 190 ile birlikte almanya'dan gelmiş olabilir, bu mantıkla Hurri ve Spit pilotları da ingiliz ekipmanları mı kullanıyordu acaba gibisinden bir düşüncem vardı.

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Az kaldı az! Kemerimi çıkarıp onunla girişeceğim....
Kemer yapacacak sanırım başka ne olabilir ki[emoji14]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi