[Video]: TREX 450 PRO - SPIRIT Maiden Ucusu

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Murat arkadaşımız, 2 aylık V977 tecrübesi sonrası Türker kardeşimizin TREX 450 PRO satın aldı. Biz de kendisine 3GX yerine Kurtarma Fonksiyonu sahip SPIRIT tavsiye ettik :thumbup:

Modul sipariş edilip geldi ve bu hafta sonu maiden yapmak nasip oldu. Bakalım nasıl bir MAIDEN olmuş :lollol: :lol:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Evet bu heyecanlı anlar sonrası ESC yeniden konfigure ettik ve tüm sıkıntılar düzelti. İşin açıkcası pek anlam veremedik ama :rolleyes:

Videodan da görüleceği üzere 1 TEK şey HARIC her şey mükemmel. O da ister düz isterse Invert pozisyonda olsun RESCUE çekince model SOLA çekiyor ??
Erhan ile konuşunca Türker de hatırladı. Bu problemin çözümü ile ilgili bir yerde 1 tık varmış onu seçmek mi ne gerekiyormuş. Neyse haftaya onu da bir göz atarız.

Aşağıda ise Murat arkadaşımızın micro harici ILK 6 KANAL uçuş videosunu paylaşıyoruz. Sizin de göreceğiniz üzere ilk uçuş olmasına rağmen çok net SIDE-IN ve NOSE-IN hover duruşları vardı. Kendisini canı gönülden bir kez daha tebrik ediyorum :bravo: Ekibimize HIZLI bir pilot daha katılmış oldu :thumbup:

Erhan Eskişehire geldiğinde o durumu farkettik Mehmet abi, benim videolarda da vurgulamıştım. Pirouette optimization seçeneği ;) Muhtemelen onu değiştirince (normal-reverse) düzelecektir. Ama manualinde yazdığı gibi anlattım videoda, o şekilde swash hareketini gözlemlemek gerekiyor.

Ayrıca; ikondaki gibi set level olayı yok. Bavarian gibi kendi sensörleriyle algılıyor yer düzlemini. Fonksiyonları devreye alması çıkarması (rescue, stabilisation) 5.kanalın (gain) eksiye artıya gitmesi ile oluyor, skookumda varmış sanırım ona benzer bişeyler.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Erhan Eskişehire geldiğinde o durumu farkettik Mehmet abi, benim videolarda da vurgulamıştım. Pirouette optimization seçeneği ;) Muhtemelen onu değiştirince (normal-reverse) düzelecektir. Ama manualinde yazdığı gibi anlattım videoda, o şekilde swash hareketini gözlemlemek gerekiyor.
Aynen Rasim söylediğin o parametre ;) Sahada aklımıza gelmedi. Sonra telefonda Erhan ile konuşurken o hatırlattı biz de sonradan uyandık ve hatırladık sizlerin paylaşımını :D

Abi maşallah diyorum , başka birşey de söylenemez buna , ilk 450 uçuş ve bu kadar rahatlık , zannedersem , hem kurtarmalı ünite , hem iki tane profesyonel pilotun verdiği güvenden olsa gerek harika olmuş.. :bravo:
Öte yandan Türkerim throttle range bozulunca eliyle falan kaldırmış batarya sökebilmek için baya bir imtihan olmuş , abi bu tür durumlar için ben önlem olarak sağlam bir beyzbol sopası bulunduruyorum.İşe yarıyor , tavsiye ederim.... :lol:

Güzel uçuş olmuş gerçekden elinize sağlık. Türker Bey 0,35 saniye de invertten heliye negatif pitch verdiğiniz hareketi ben 500 ümde biraz daha sert şekilde yapıyorum ama helinin hafifden bir yana yatma eğilimi olduğunu gözledim yalnız bizim sasalı pistinde ki rüzgarı malum biliyorsunuzdur, o rüzgarın 500 cüssesine olan etkisimidir yoksa ünite ayarları veya pilotajdanmıdır sizce?

hayırlı olsun. bir çok kırım atlatılmış . ee etrafta usta pilotlar olunca demek böyle oluyor. bilgi birikimi kırım önlüyor gibi.. %p %p %p

kadir kocaman' Alıntı:
...helinin hafifden bir yana yatma eğilimi olduğunu gözledim yalnız bizim sasalı pistinde ki rüzgarı malum biliyorsunuzdur, o rüzgarın 500 cüssesine olan etkisimidir yoksa ünite ayarları veya pilotajdanmıdır sizce?
Haklısınız videoları da izleyince rescue çekildiğinde bir tarafa doğru bir meyil olduğu gözüküyor. Erhan'dan online destek alırken ayar tablarından birinde (piriotte compensation olabilir) bu durumu düzeltmeye yarayan ve reverse edilebilen bir kısım olduğunu öğrendik. :laugh: Rasim'de mesajında değinmiş zaten bu konuya. Onu bir denemek lazım...

Murat abiye model hayırlı uğurlu olsun. :) Model ve ünite tercihi çok yerinde olmuş. :)

Sorun çözülmüş ama kontrol yöntemini merak eden arkadaşlar için,

Pirouette optimizationu seçtikten sonra swash belli bir noktaya doğru yatar, heliyi kendi ekseni etrafında döndürsekde swash sürekli aynı yere doğru yatık olarak kalmalı aksi taktirde reserve edilip tekrar kontrol edilmeli.Gyroları reserve edince bu ayarıda tekrar kontrol etmek gerekiyor.Bu optimizasyonu tarot ünite kullanmış arkadaşlar bilirler.

Arda Erkan' Alıntı:
.....Pirouette optimizationu seçtikten sonra swash belli bir noktaya doğru yatar, heliyi kendi ekseni etrafında döndürsekde swash sürekli aynı yere doğru yatık olarak kalmalı aksi taktirde reserve edilip tekrar kontrol edilmeli.Gyroları reserve edince bu ayarıda tekrar kontrol etmek gerekiyor.Bu optimizasyonu tarot ünite kullanmış arkadaşlar bilirler.
Daha önce konuştuk ise hatırlamıyorum. Bu ayar neden çoğu FBL ünitede yok da Tarot ve bunda var, bilen var mı arkadaşlar ??

Ben sola çekme sorununun piro opt. Ayarından olduğunu sanmıyorum. Ben heliyi ilk ayarladığımda rescue çekince bi tarafa çekme olmadı. Hatta video da eklemiştim. Bi kırım yaşamıştım ve sonra yine auarladığımda bu çekme olayını yaşadım. Uçuşta ise bi dengesizlik hissetmedim.
Hatta bazen rescue çektiğimde heli yerde ve düz plmasına rağmen swash gözle görülür derecede bi tarafa yatıyor. O durumda enerji kesip tekrar enerji veriyorum

Erhan ın modelde rescue da sola atıyordu ama bu videolardakinden daha bariz bi atma idi. Tamamen piro opt kaynaklıydı. Onu düzeltince ok gibi düz kurtarmaya başladı. Her kayma ondan dolayıdır demiyorum ama bizim gözlemlediğimiz durum da birebir tecrübe ettiğimiz bir durum, haliyle en azından bazıları piro opt ayarı ile alakalıdır diyorum.

Benim ilk denemelerimde de saga dogru bir kayma vardi kurtarmada.
swashin paralel olduğunu biliyordum anlam veremedik.
yine gozden gecirmek istedim ve ailoren servosuna bagli olan link bir tik daha asagidaydi igne ucu kadar tahmini olarak.
duzelttim ve su an normal %p
kontrol etmekte fayda var.

Cahit Kaş' Alıntı:
Ben sola çekme sorununun piro opt. Ayarından olduğunu sanmıyorum. Ben heliyi ilk ayarladığımda rescue çekince bi tarafa çekme olmadı. Hatta video da eklemiştim. Bi kırım yaşamıştım ve sonra yine auarladığımda bu çekme olayını yaşadım. Uçuşta ise bi dengesizlik hissetmedim.
Hatta bazen rescue çektiğimde heli yerde ve düz plmasına rağmen swash gözle görülür derecede bi tarafa yatıyor. O durumda enerji kesip tekrar enerji veriyorum
Evet şimdi bu hiç iyi olmadı Cahit Hocam... Bizim olay hangisine giriyor bilmiyorum ama eğer sen yer kontrollerinde ara ara böyle bir durum yaşıyorsan hiç de hoş olan bir durum değil. Yani insan neticede unutup enerji verdikten sonra hemen kalkış yapabilir... :embarras:

Bu durumu bir araştırmak lazım. Neden bazen "Initialize" sürecinde hata oluşuyor acaba ??

Rasim Öztürk' Alıntı:
Erhan ın modelde rescue da sola atıyordu ama bu videolardakinden daha bariz bi atma idi. Tamamen piro opt kaynaklıydı. Onu düzeltince ok gibi düz kurtarmaya başladı. Her kayma ondan dolayıdır demiyorum ama bizim gözlemlediğimiz durum da birebir tecrübe ettiğimiz bir durum, haliyle en azından bazıları piro opt ayarı ile alakalıdır diyorum.
Hafta sonunu iple çekiyoruz. Acaba bizim problem "Piro Opt" kaynaklı mı yoksa Cahit hocamda olduğu gibi başka bir şey mi var :rolleyes: ??

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Benim ilk denemelerimde de saga dogru bir kayma vardi kurtarmada. swashin paralel olduğunu biliyordum anlam veremedik.
yine gozden gecirmek istedim ve ailoren servosuna bagli olan link bir tik daha asagidaydi igne ucu kadar tahmini olarak. duzelttim ve su an normal %p kontrol etmekte fayda var.
İbrahim FBL ünitelerde Swashplate parallellik ayarının çok da önemi çok aslında. Yani ünite kendisi rahatlıkla tolere edebiliyor. En azından şu ana kadar gördüğümüz Ikon, 3GX, HC-3SX, Blade 130x...

Ama yine de aklımızda olsun. Şayet bir şey bulamaz isek bunu bir deneriz. Ama bizim durum seninkinden farklı. Şöyle ki biz de hem düz hem de ters de hep sola geçti. Senin durum ile ayni olsa düz de sola çekerken, ters de sağa çekmesi lazım diye düşünüyorum...

Piro opt. değilse max veya min noktalarda swash plate paralel olmayabilir. Zaten böyle bir durumda model ani açı değişimlerinde gene kayma yapar.Spiritte bunu ayarlamak için ayrı bir menü daha var.

Arda Erkan' Alıntı:
Piro opt. değilse max veya min noktalarda swash plate paralel olmayabilir. Zaten böyle bir durumda model ani açı değişimlerinde gene kayma yapar.Spiritte bunu ayarlamak için ayrı bir menü daha var.
Bu da kulağa mantıklı geldi Arda. Videoları tek tek izleyen ve ayarları yapan Türker. Ben hiç yazılımı görmedim desem yeridir :laugh: Muhtemelen Türker biliyordur ama sen yine de ilgili ayar kısmını paylaşır mısın rica etsek :)