Volantex Firstar Modeli ile FPV

Varolan pille uçuş süresi ve sürekliliğinin Pil konusunu ben iyice araştırayım.Uygun bir pil bulduğumda sizlerle paylaşırım.Teşekkür ederim.

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Varolan pille uçuş süresi ve sürekliliğinin Pil konusunu ben iyice araştırayım.Uygun bir pil bulduğumda sizlerle paylaşırım.Teşekkür ederim.
Ferhat bey bu meret sisede durdugu gibi durmuyor :lollol:
Stok hali muhtemelen bir sure sonra sizi kesmeyecek ve modifiye yoluna gidebilirsiniz.
Bence pil alirken bu ihtimalide gozonunde bulundurun.

Ynt: Volantex Firstar Modeli ile FPV

Benide siz gaza getirdiniz hocam.Bu modelle fpv yapılabileceği hiç aklıma gelmezdi.fpv için ben daha tecrübeli sayılmam ama ileriki zamanlarda yaparım inşallah..Pil için dün biraz araştırma yaptım ama birşey bulamadım.Sizin önerileriniz nedir?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu pervane açısı ve şaft uzaklığı doğrumudur..Şaftın dibindeki toörpülenmiş kısım ne işe yarar..Oraya oturtsak daha iyi olmazmı.?

Bu pervane açısı ve şaft uzaklığı doğrumudur..Şaftın dibindeki toörpülenmiş kısım ne işe yarar..Oraya oturtsak daha iyi olmazmı.?

Ferhat bey pervane ters olmuş sanki. O çentik daha iyi olmaz. Amacı başka.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Ferhat bey benimki de aynı şekilde. Shaft ın bittiği yerde.

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Benide siz gaza getirdiniz hocam.Bu modelle fpv yapılabileceği hiç aklıma gelmezdi.fpv için ben daha tecrübeli sayılmam ama ileriki zamanlarda yaparım inşallah..Pil için dün biraz araştırma yaptım ama birşey bulamadım.Sizin önerileriniz nedir?
Ben aslinda onu fpv icin soylememistim. Zira fpv olayi ayri bir boyut ve butce gerektiriyor.
Ben stok motoru degistirip bizim gibi 3slik sisteme gecersiniz diye soylemistim. O zaman aldiginiz pilleri kullanamayabilirsiniz.
Ben 2 yil once lama v4um icin almis oldugum pilleri ucagin stok haliyle kullandim ve o piller uygun sekilde saklanmamis ve hafif sismis olmalarina ragmen cok iyi performans veriyorlarda. Raiden markasindan cok memnunum. Pillerde piyasadaki muadillerine gore %10 civari daha hafif ve performanslilar. Fiyatlarida o oranda birazcik fazla ama modele cuk oturuyorlar. Hknin pillerine filanda baktim 1000 lik olanlarina cogu modele sigmayacak sekilde genis duruyor. 800-900 mahlik bakmak lazim. Zaten nesimi abide daha once 1000lik pili sigdiramadigini soylemisti diye hatirliyorum. Biraz bakmak lazim.
Aldigim yerin linki bu. Site guvenilir ama kargosu biraz fazla gibime geliyor. Gerci son zamanlarda yurtdisindan lipo alma isi toptan sikintili ve pahaliya geliyor.

Ben yeni pil alacagim zaman ilerde farkli ekipmanlarla kullanabilirmiyim diyede bakiyorum. O acidanda 3s pil kullanan modeller ve ekipmanlar daha yaygin. Bu yonden bakincada motor ve escyi upgrade edip 3s e gecmek benim acimdan mantikli. Ama yinede tabiki son karar sizin.

Nesimi bey servoları aşağıdaki gibi arkaya almak istiyorum. Ancak nasıl yapılır hiç fikrim yok :-\

Servolar yapışkanla yapıştırılmış. Onları oradan kesmek gerekiyor sanırım. Daha sonra arkada uygun yer ayarlayıp epoxy ile mi yapıştıracağız ?

Servolara bağlı demirleri kesip kısaltarak o şekilde mi tekrar takıyoruz ?

Bir de ne alet edevat lazım bu iş için ? Sanırım güzel bir maket bıçağı şart. Kanatlar için somun da bakacağım dışarı çıkıp. Maket bıçağı falan da alırım.

Köpüğü delmek, kablo ve sair edevat gömmek için de lehim makinesi mi kullanıyorsunuz ?

Teşekkürler.

Fatih Birkan' Alıntı:
Nesimi bey servoları aşağıdaki gibi arkaya almak istiyorum. Ancak nasıl yapılır hiç fikrim yok :-\

Servolar yapışkanla yapıştırılmış. Onları oradan kesmek gerekiyor sanırım. Daha sonra arkada uygun yer ayarlayıp epoxy ile mi yapıştıracağız ?

Bir de ne alet edevat lazım bu iş için ? Sanırım güzel bir maket bıçağı şart. Kanatlar için somun da bakacağım dışarı çıkıp. Maket bıçağı falan da alırım.

Köpüğü delmek, kablo ve sair edevat gömmek için de lehim makinesi mi kullanıyorsunuz ?

Teşekkürler.

Nesimi beye sormuşsunuz ama ben bildiğim kadarıyla cevaplayayım.
servoları keserek değilde hafif hafif kenarlardan zorlayarak rahatlıkla çıkarabilirsiniz.sadece servolar alt kısımlarından modele yapıştırılmış. İlgili bölgenin altında modele zarar vermemeye çalışın ama zorlasanızda çok bir zarar geleceğini düşünmüyorum. ben iki modeldende elimle zorlayarak rahatlıkla çıkarmıştım.
Servoları yeni yerlerine epoxy ilede sıcak silikonlada yapıştırabilirsiniz. Köpük japonu yada modelci adıyla CA yapışltırıcıyı pek tutmuyor.
Servolara baglı demirleri uygun boyda keserek ince uçlu bir kargaburun penseyle daha önce takıldıkları şekle benzer bir z bükümü yapıyorsunuz.
servoları yerleştireceğiniz bölüme önce servonun ilgili yüzeyini yerleştirerek tükenmez kalemle etrafından sınırlarını çizin. daha sonra keskin bir maket bıçağıyla-hobi bıçağıyla veya elinizde varsa bistüri ile rahatlıkla kesimini yapabilirsiniz.küçük bir bistüri ile işiniz çok kolaylaşıyor. kanadın yerleştirildiği bölüm denk gelen kısımı dik keserken maket bıcağı sizi biraz zorlayacaktır ama yinede yapılabilir. lehim makinası ile hiç denemedim ama düzgün bir kesim yapmayacağı çok aşikar. belki kızgın ince bir tel olsa olabilirdi.

Fatih Birkan' Alıntı:

Teşekkürler.

Sonunda bilgisayar başına geçebildim. Mobilden uzun uzun yazmak eziyet. İrfan çoğu soruyu yanıtlamış zaten. Servolar sıcak silikonla tabandan tutturulmuş. Dikkatli bir şekilde yerinden oynatarak çıkabilir. Servolara bağlı demirler dediğin sanırım pushrodlar. Evet aynı pushrodları kullandım ama dışarıdan yeni bir kanal açarak taşımak gerekiyor. Bunun içinde bu tele uygun plastik boru gerekecek.

Kanal açma işini tamamen bistüri ile yapıyorum. Havya işe yaramıyor maalesef. En iyisi sıcak tel ama uğraştırıcı. Servo yuvarları için maket bıçağı kullandım. Bistüri yetersiz kalıyor. Yerine yapıştırmak için sıcak silikon kullanmanı öneririm. Çıkarmak istediğinde çok kolay olur. Epoksi ile yapıştırma sonrası için sağlıklı olmaz. Köpük delmek içinde matkap ucu kullanıyorum. Birçok kalınlıkta elimde mevcut. 0,1 mm den 12 mm'ye kadar. Tabii ki bunların tamamını modellerde kullanmıyorum. maketcilikle de uğraşıyorum aynı zamanda.

Servoları buraya aldığında bir kaç sorunla karşılaşacaksın. Benim o bölüme alma amacım 2S 1000 Mah pili gövdeye koyabilmekti. Ve tabii sonrasında 3S 1300 pili de sığdırabilmekti. Ama ne varki ağırlık merkezi önünde 20 gr kadar bir ağırlığı alıp arka tarafa geçiriyorsun. 2S 1000 Mah pil yanında 40 grlık Mobius'u da öne koyduğum zaman model tam dengedeydi ki bu haliyle ilk uçuşunu yaptı ve videosu da mevcut. 2S pil 60 gr civarı + 40 gr Mobius. Bendeki 3S 1300 Mah pil 100 gr civarı. Bu durumda seninde pili büyütmen gerekecek. Belki de ekstra ağırlıkta gerekebilir. Ama amacın ilerde FPV uçuşuna geçmekse servoları bizimkiler gibi kuyruğa alman gerekebilir.

Diğer bir sorunsa benim modeli inceledin mutlaka. Kanadı sabitlemek için kullandığım vida senin servoları almak istediğin yerde. Bu da bir sorun olacaktır.

Fatih sipariş listeni tekrar inceledim. Tam bir uçak çıkaracak kadar parça siparişin var. Yukarıda yazdıklarıma göre ne yapmak istediğine karar ver. Gelen parçaları da bana gönder ben senin için istediğin değişiklikleri yapar sana tekrar gönderirim. İstersen deneme uçuşunu da yapıp öyle gönderirim. Elindeki model de yedek parça olarak kalır. Gerekirse parçalarını kullanırsın. Bunu da verici için bir teşekkür kabul et. Ücretini bilahare göndereceğim o ayrı.

Bu haftasonu modelin fpv maidenini iki pile yaptim ama fpv sistemindeki parazit rahatsiz ettigi icin ucuslar gozluk takilmadan yapildi. Hatta iki tane kartalada denk geldim ve filtre kullanmadigima cok pisman oldum. Videolari en kisa surede yukleyecegim.
Upgrade ettigimiz motordan inanilmaz memnun kaldim adeta bu model icin bicilmis kaftan. Oyleki 5.5x2.5 lik pervane ile tam dik kalkis yapabiliyor :) yanliz motor ve pervanin govdeye uyguladigi donme momentumu nedeniyle motor calistigi ve kapali oldugu anlarda model farkli tepkiler veriyor. Ornegin motor calisirken model tam stabil ucus gosterecek sekilde trimlerini ayarlarsam motoru susturdugumda model bir tarafa yatiyor. Bu durumu throttle-aileron mixi ile duzeltebilecegimi dusunuyorum. Acaba sizde boyle bir durum varmi.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Bu haftasonu modelin fpv maidenini iki pile yaptim ama fpv sistemindeki parazit rahatsiz ettigi icin ucuslar gozluk takilmadan yapildi. Hatta iki tane kartalada denk geldim ve filtre kullanmadigima cok pisman oldum. Videolari en kisa surede yukleyecegim....
Vay video geliyor demek ki :thumbup: :halay:

irfan buzdağlı' Alıntı:
Upgrade ettigimiz motordan inanilmaz memnun kaldim adeta bu model icin bicilmis kaftan. Oyleki 5.5x2.5 lik pervane ile tam dik kalkis yapabiliyor :) yanliz motor ve pervanin govdeye uyguladigi donme momentumu nedeniyle motor calistigi ve kapali oldugu anlarda model farkli tepkiler veriyor. Ornegin motor calisirken model tam stabil ucus gosterecek sekilde trimlerini ayarlarsam motoru susturdugumda model bir tarafa yatiyor. Bu durumu throttle-aileron mixi ile duzeltebilecegimi dusunuyorum. Acaba sizde boyle bir durum varmi.

:D :D :D Modeli düzgün bir şekilde bir uçurabilsem göreceğim de daha adam akıllı uçuramadık ki. :D :D

Aslına bakarsan daha önceki uçuşlarda böyle bir şey hissetmedim. Belki 5x5 pervane kullandığım içindir. Bilemiyorum. Hafta sonu çoook güzel bir hava vardı Manisa'da ama benim ufaklıkta biraz huzursuzluk vardı. Onu bırakıp gidemedim. Diğer taraftan Ali arkadaşımında taşınmaya yardım telaşları vardı. Piste yalnız gitmeyi de istemedim doğrusu. Havalar düzene girmeye başlıyor. Uçuşlar yavaş yavaş artar burada.

Mixle böyle bir olayı halletmek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Doğrusu torku yok etmek için motor açısı ile oynamaktır. Yanlışım yoksa sen gaz verdiğinde model sola dönüyor olmalı. Eğer böyle ise motoru modelin arkasından baktığında hafiften sola açı verdirmen lazım. Küçük bir rondela bu işi çözer...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
:D :D :D Modeli düzgün bir şekilde bir uçurabilsem göreceğim de daha adam akıllı uçuramadık ki. :D :D

Aslına bakarsan daha önceki uçuşlarda böyle bir şey hissetmedim. Belki 5x5 pervane kullandığım içindir. Bilemiyorum. Hafta sonu çoook güzel bir hava vardı Manisa'da ama benim ufaklıkta biraz huzursuzluk vardı. Onu bırakıp gidemedim. Diğer taraftan Ali arkadaşımında taşınmaya yardım telaşları vardı. Piste yalnız gitmeyi de istemedim doğrusu. Havalar düzene girmeye başlıyor. Uçuşlar yavaş yavaş artar burada.

Mixle böyle bir olayı halletmek ne kadar doğru olur bilmiyorum. Doğrusu torku yok etmek için motor açısı ile oynamaktır. Yanlışım yoksa sen gaz verdiğinde model sola dönüyor olmalı. Eğer böyle ise motoru modelin arkasından baktığında hafiften sola açı verdirmen lazım. Küçük bir rondela bu işi çözer...
Motoru acili yerlestirmeyide dusundum ama onunda ince ince ayarlanmasi zor olacak. Cunku throttlei ilk actigim anda bu tork etkisi daha fazla iken yarim saniye sonra gibi biraz daha azaliyor. Aciyi guzel ayarlamak icin farkli kalinliklarda rondelalarla denemek lazim. Ama dediginiz gibi en mantiklisi bu gibi gorunuyor. Gerekirse throttlein sadece baslangic kismini hafif bir mix duzeltecektir. Tabi boyle belli bir kisima mix yapilabiliyormu bilmiyorum. Kumanda ve modeller yanimda olmadigi icin bakamiyorum
5x5 lik pervanede bu torkun daha yuksek olmasi gerekiyor. Siz motoru acili mi yerlestirmisdiniz?

Bu arada gonderdiginiz hornlar ile birlikte fatsharkin ntsc kamerasida geldi amcak ne ikinci modeli toplayabildim nede kameraya bakacak vakit bulabildim. Pazar gunude cok vaktim olmadigi icin ucak icin 5 quad icin 4 pilim olmasina ragmen toplam 4 ucus yapabildim.

Ucakla yaptigim ucuslardan biri 17 dk surdu ancak yanima buzzer almadigim icin pil nekadar bosaldi kontrol edemedim. Motor devrinde hic dusus hissetmeden ucagi indirdim. Upgrade ettigimiz motorla bu ucak sizinde dediginiz gibi hem cokdaha fazla agirlik kaldirabilecek hemde ucus suresi insani sikabilecek bir noktaya erisiyor. 17dklik fpv cok uzun bir sure. Helede aksiyon ucus yapilirsa.