Volantex Firstar Modeli ile FPV

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Modelde değişiklik yapmaya doyamıyorum. Sanıyorum sonunda ideal konfigürasyon ve yerleşimi buldum.

.........
Hadi bakalım. İlk fırsatta uçuşa...
Abi gordugum kadariyla aliciyi hafif geri alabiliyorsunuz. Yer var yani. Kamerayi neden burundan disari cikardinizki? Boyle kameraya zarar gelebilecegi konusundada siz beni uyarmistiniz hatta. İnsallah bi sikinti olmaz.
Abi seninle zit seyler yapmaya basladik :)
Pili ben arkaya yerlestirmistim aliciyi one. Hem kablo karmasasi hemde benim modelin burun kismi sizinkine gore hafif oldugu icin agirlik merkezimde problem vardi pili one alinca halloldu. Bende bugun alicive escyi arkaya aldim icim ferahladi. Ben kamerayi kuculttum 808 taktim siz SJ4000e gectiniz :laugh:
Neyse degisiklikler guzel olmus pili hayirli olsun. Pili sizde benim yaptigim gibi aileron servosuna kadar uzattiniz mi?

Birde motor calisinca olusan interferensi bilirim. Ucarken insanin canini cok sikiyor. Ben quadda power filter kullaniyorum ama su videodaki daha hafif olacaktir. Sizede tavsiye ederim yoksa ucus can sikici bir hal aliyor.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Birde baska bir noktaya parmak basmak istiyorum :coolxf:
Kac mmlik lens kullaniyorsunuz. Ben quadda aksiyon fpv icin 2.8 mm lens kullaniyorum. Quad ve yaptigim ucus tarzi icin enuygun aciyi onunla yakaliyorum.Bu ucakla henus fpv yapamadigim icin gorus acisini tam kestiremedim ama daha yuksekden ucacagim icin daha genis acili lens kullanmayi dusunuyorum. Quaddan yaptigim tahminlere gore 2.1mmlik lens ideal olacak diye dusunuyorum. Sizin fikriniz nedir?
Bu arada bu konu yurtdisinda takip ettigim konular gibi bayagi profesyonellesiyor. Yavas yavas tum ekipmanlarin ideal araliklarini bulmaya calisiyoruz. Tek fark simdilik bu modelle ugrasan kisi sayisi ve video eksikligi. Eminim ilerleyen donemlerde bu kaynak sayesinde onlarda hallolur

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Modelde değişiklik yapmaya doyamıyorum. Sanıyorum sonunda ideal konfigürasyon ve yerleşimi buldum.
.....
Hadi bakalım. İlk fırsatta uçuşa...
İdeal yerleşimi bulduğumuza göre, malzemeler de gelince gelsin FPV videoları :halay:

irfan buzdağlı' Alıntı:
.....
Birde motor calisinca olusan interferensi bilirim. Ucarken insanin canini cok sikiyor. Ben quadda power filter kullaniyorum ama su videodaki daha hafif olacaktir. Sizede tavsiye ederim yoksa ucus can sikici bir hal aliyor.
Bu hep aklında olupta bir türlü araştırmaya vakit bulamadığım bir konu. Paylaşım için teşekkürler İrfan :thumbup: Bu arada senin kullandığın Power Filter linkini alabilir miyiz.

Aslında en güzeli bu bilgiyi de ilave ederek yeni bir konu olarak paylaşmak ;)

irfan buzdağlı' Alıntı:
.....
Bu arada bu konu yurtdisinda takip ettigim konular gibi bayagi profesyonellesiyor. Yavas yavas tum ekipmanlarin ideal araliklarini bulmaya calisiyoruz. Tek fark simdilik bu modelle ugrasan kisi sayisi ve video eksikligi. Eminim ilerleyen donemlerde bu kaynak sayesinde onlarda hallolur
Irfan son zamanlardaki katılım ile Türkiye şartlarına göre bence konu süper hala geldi :halay: :yuppi: Valla ben bile bazen konuyu takip etmekte zorlanıyorum :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İdeal yerleşimi bulduğumuza göre, malzemeler de gelince gelsin FPV videoları :halay:
Bu hep aklında olupta bir türlü araştırmaya vakit bulamadığım bir konu. Paylaşım için teşekkürler İrfan :thumbup: Bu arada senin kullandığın Power Filter linkini alabilir miyiz.

Aslında en güzeli bu bilgiyi de ilave ederek yeni bir konu olarak paylaşmak ;)
Irfan son zamanlardaki katılım ile Türkiye şartlarına göre bence konu süper hala geldi :halay: :yuppi: Valla ben bile bazen konuyu takip etmekte zorlanıyorum :D
abi benim quadda kullandığım bu ama bu modelde henuz kullanmıyorum

stokta yakalayamadığım bu :)

kompakt yapısıyla yerine göre enuygun kullanılabilecek olan bu

buda bir diğer olasılık

abi konuda açarızda biraz yavaş gidelim içlerini güzel doldurmak lazım onun içinde vakit ve benim bilgisayar başında olmam lazım.
aksiyon fpv konusundan sonra mobilden öyle bir konu yazmaya tövbe ettim ;)

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi gordugum kadariyla aliciyi hafif geri alabiliyorsunuz. Yer var yani. Kamerayi neden burundan disari cikardinizki? Boyle kameraya zarar gelebilecegi konusundada siz beni uyarmistiniz hatta. İnsallah bi sikinti olmaz.
Abi seninle zit seyler yapmaya basladik :)
Pili ben arkaya yerlestirmistim aliciyi one. Hem kablo karmasasi hemde benim modelin burun kismi sizinkine gore hafif oldugu icin agirlik merkezimde problem vardi pili one alinca halloldu. Bende bugun alicive escyi arkaya aldim icim ferahladi. Ben kamerayi kuculttum 808 taktim siz SJ4000e gectiniz :laugh:
Neyse degisiklikler guzel olmus pili hayirli olsun. Pili sizde benim yaptigim gibi aileron servosuna kadar uzattiniz mi?

Sırayla gideyim yine. Evet lens konusunda uyarmıştım ama benim ki henüz son yerinde değil. Ayrıca o dışarıdaki çıkıntı lensin kapağı sadece. Lens daha içeride. Biraz geriye gidecek te ben de senin gibi lens önüne şeffaf bir koruma düşünüyorum. Araştırmalarım devam ediyor bu konuda.

Zıt demeyelim de farklı şeyler düşünmek ve yapmak iyidir. Başında bu konuda da uyarmıştım seni. Ön tarafa gereksiz ağırlık eklemek zorunda kalabilirsin diye. Ama sen bunu daha akıllıca ve doğru şekilde halletmişsin. Benim pil daha ağır ve seninkinden farklı olarak daha ağır OSD var. Ağırlığı bunlar dengeliyor. Şu haliyle ön taraftan bir şeyler eksiltsem arka taraf ağır olacak. Pil servoya kadar gidiyor. Sanırım. ???

Filtre ile ilgili videoyu izledim. Sanırım ben daha hafif bir şekilde bunu çözebileceğim. Ayarladığımda ayrıntılarına gireriz.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Birde baska bir noktaya parmak basmak istiyorum :coolxf:
Kac mmlik lens kullaniyorsunuz. Ben quadda aksiyon fpv icin 2.8 mm lens kullaniyorum. Quad ve yaptigim ucus tarzi icin enuygun aciyi onunla yakaliyorum.Bu ucakla henus fpv yapamadigim icin gorus acisini tam kestiremedim ama daha yuksekden ucacagim icin daha genis acili lens kullanmayi dusunuyorum. Quaddan yaptigim tahminlere gore 2.1mmlik lens ideal olacak diye dusunuyorum. Sizin fikriniz nedir?

Bu lens konularını hala anlamaya çalışıyorum. Maalesef ben bu konuda henüz tecrübeli değilim. Bismillah deyip uçuş yapamadım. Şu anki kamera üzerinde 2.1 mm lens var. Elimde 2.8 lenste mevcut. Deneyip göreceğiz. Bu konuda şunu söyleyebilirim; sen ne kadar yüksekten uçmayı düşünüyorsun bilmiyorum ama ben bu modelle senin quada bir rakip çıkarma düşüncesindeyim. Ayarlarını tam oturttuğumda 1 metrenin altına indireceğim zamanlar çok olacak. Bize aksiyon lazım. :coolxf:

Model yeni bir model sayılır. O yüzden ilgileneni henüz az. Yurtdışındakilerin imkanları bizde olsa neler yapacağız daha. En ufak bir parça için en az 2-3 hafta kargo bekliyoruz. Öyle diyorsun ama Pilot-Tr bu modelden ne kadar getirtti bilmiyorum ama ellerinde kalmamış. Alanı da çok. Ama FPV için kullanmayı düşünen sayısı az işte. Ufaklık abilerinden çok ayrıntı istiyor. Daracık mekana neler sığdırmaya çalışıyoruz. Bence insanların ilgi alanıyla ilgili bir durum bu. Uçakla FPV denince akla kilometrelerce gitmek veya bilmem kaç metre irtifaya çıkmak geliyor çoğu kişinin aklına. Umarım birlikte bu fikirleri değiştireceğiz. Şimdi gelsin videolar. Çok fena gaza geldim. Havada da sıfır rüzgar var. Piste gidip gece uçuşu mu yapsam acaba :halay: :yuppi:

Bizim henüz uçuş yapamamış olmamız kimsenin uçamadığı anlamına gelmiyor. Aşağıdaki linkte çok daha kolay ve zahmetsiz şekilde FPV ye çevrilmiş bir Firstar konusu mevcut. Eleman bizim gibi modifikasyonlar peşinde koşmadan hızlıca çözüme ulaşmak adına uçak üzerine tek bir kamera ve video verisi ekleyerek işi bitirmiş. Aşağıda da konu içindeki videolardan birini bulabilirsiniz. İrfan konuyu daha önce görmüşsündür belki ama video filtre için gerekli parçaların listesi ve bağlantı şeması da mevcut. Kolay bir şekilde ayarlanabilecek hafif bir çözüm gibi görünüyor. Videonun yayınlanma tarihi 6 temmuz 2014. Model daha yeni yeni FPV ye çevriliyor...

Bu filitre olayı gerçekten çok iyiymiş :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Olay budur işte abicim :)
Benim de minisky ile yapmaya çalıştığım bu.

Bu gün talihsiz bir olay yaşadım.
Malumunuz 2100 kv'lık 1806n motor 6x4 pervane ile çok güzel uçuyordu. Daha ne kadar ağırlık taşır diye merak ettim.
Her zaman kullandığım 1000 mah'lik 3s pil yerine iki kat daha ağır olan 2200 mah 3s pil taktım.
Biraz zorlanarak da olsa havalandı. Bir tur attım, ikinci turda rüzgara karşı biraz zorlandığını görünce gazı sona doğru ittim.
Hakikaten bu iş motorun sonu oldu. İnceden bir duman yükseldi ve motor sustu.
Süzülerek aşağı indim ve üzülerek motorun yandığını gördüm :)

Elimde 1650 kv'lık 22 serisi bir motor vardı. Bir yerlerde minisky motoru olarak kullanıldığını görmüştüm. Onu taktım, yarın deneyeceğim.
Bakalım aynı performansı verecek mi? Ya da daha iyisini?

Halil İbrahim Erkal' Alıntı:

Malumunuz 2100 kv'lık 1806n motor 6x4 pervane ile çok güzel uçuyordu. Daha ne kadar ağırlık taşır diye merak ettim.
Her zaman kullandığım 1000 mah'lik 3s pil yerine iki kat daha ağır olan 2200 mah 3s pil taktım.
Biraz zorlanarak da olsa havalandı. Bir tur attım, ikinci turda rüzgara karşı biraz zorlandığını görünce gazı sona doğru ittim.

Elimde 1650 kv'lık 22 serisi bir motor vardı. Bir yerlerde minisky motoru olarak kullanıldığını görmüştüm. Onu taktım, yarın deneyeceğim.

Halil Bey motor için üzüldüm diyeceğim ama kusura bakmayın sonucu siz istemişsiniz. Motor 2100 kv olsa bile küçük olduğu için bu kadar yükü kaldırmasını beklememek lazım. Yanlış hatırlamıyorsam 2200 pilin ağırlığı 200 gr civarı idi. Pili büyütmeyi düşünüyorsanız benim yeni aldığım 1500 Mah pillerden önerebilirim. 110 gr ağırlığı var. 1650 kv motordan aynı performansı belki alabilirsiniz ama pervaneyi büyütmek zorunda kalabilirsiniz. Hala 2500 kv motoru öneriyorum size. Ama tabii ki o da 2200 pili taşımaz. Kullandığınız modelde ağırlık çok önemli.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bizim henüz uçuş yapamamış olmamız kimsenin uçamadığı anlamına gelmiyor. Aşağıdaki linkte çok daha kolay ve zahmetsiz şekilde FPV ye çevrilmiş bir Firstar konusu mevcut. Eleman bizim gibi modifikasyonlar peşinde koşmadan hızlıca çözüme ulaşmak adına uçak üzerine tek bir kamera ve video verisi ekleyerek işi bitirmiş. Aşağıda da konu içindeki videolardan birini bulabilirsiniz. İrfan konuyu daha önce görmüşsündür belki ama video filtre için gerekli parçaların listesi ve bağlantı şeması da mevcut. Kolay bir şekilde ayarlanabilecek hafif bir çözüm gibi görünüyor. Videonun yayınlanma tarihi 6 temmuz 2014. Model daha yeni yeni FPV ye çevriliyor...

evet abi bu konuyu görmüştüm hatta konudaki bir model boyama resmini bizim konuyada yüklemiştim hatırlarsan.
Bu filtre sisteminide konuda daha önce gördüm ancak videodaki throttle verildiği esnasında meydana gelen beyaz çizgilenmeleri görmüşsünüzdür. ben o yüzden pek sıcak bakamadım. Ben cam gibi görüntü istiyorumm yoksa uçuştan zevk almıyorum.
birde bağlantı şemasında step-down voltaj regülatör en sona yerleştirilmiş ama o da bir miktar noisea sebep oluyor önce voltajı düşürüp sonra filtreleme yapmanızı tavsiye ediyorum.

Halil bey gecmis olsun oncelikle diyorum ama her iste bir hayir vardir. Cok sukurki kirim olmamis. Varsin bi motor yansin %p
Bende modelin stok motorunu bu haftasonu 3s ile yakmayi dusunuyorum :)
Sonra modifiye ettigimiz motoru takip fpv sistemi olmadan 2200luk pille motoru zorlayacagim. Bakalim neler olacak

Nesimi abi veya bu konuda bilgisi olan var mi?
Yeni aldigim prop adaptorlerin shaft capi 5.5 mm

Aldigim apc pervaneler ise 4.7 mm

Pervanelerin hublarini hangi yontemle ne ile ve nasil simetrik olup balansi bozulmayacak sekilde genisletebilirim. Ozel bir yolu varmi yoksa ben dalayim mi bunlara :)

İrfan bey, elimde 4 ve 5 mm çaplarında prop adapter var. Motor şaft çapını söylerseniz size uygun olanı hediye edebilirim.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Pervanelerin hublarini hangi yontemle ne ile ve nasil simetrik olup balansi bozulmayacak sekilde genisletebilirim. Ozel bir yolu varmi yoksa ben dalayim mi bunlara :)

İlginç. bendeki APC pervanelerin çapı 6 mm. Yanındaki daraltma parçalarını kullanmak zorunda kalıyorum. Senin aldığın pervaneler neden böyle olmuş anlamadım. İllaki bu işin de özel bir yolu var.

Ben olsam dikey matkapla dikkatli bir şekilde dalardım. Tabi direk doğru matkap değilde adım adım büyüterek daha doğru olur.

Ya da diğer bir alternatif Halil Bey'in önerdiği 4 mm hub temin etmek diyeceğim ama sendeki pervane çapı 4 mmden büyük.

İrfan bey, elimde 4 ve 5 mm çaplarında prop adapter var. Motor şaft çapını söylerseniz size uygun olanı hediye edebilirim.
Motor shaft capi 3 mm. Bu adaptorleride daha yeni aldim ama elimdeki pervanelere uymadi ne yazikki. Sadece 5x5 olana uydu.
Elimde 5mm lik adaptorde var hafif cevirerek taktigimda ona giriyorlar ama adaptor grup screw tarzinda 2 vidayla sabitlendigi icin saglikli sonuc vermedi. Yeni adaptorler sikistirma tarzinda ve shafta cok guzel oturuyor. Sizin elinizdekiler hangi tip acaba. Birde bu islemin bir yolu varsa oncelikle onu denemek isterim. Zira haftasonuna o pervanelerle ucmak istiyorum.
Samimi teklifiniz icin cok tesekkur ederim cok incesiniz. Bu hobiyi cok sevmemin bir sebebide bu. Ugrasanlarin cogu sizin gibi hicbir karsilik beklemeden paylasimci ve yardimsever. İhtiyacim olursa halledemezsem haber verecegim