Volantex Firstar Modeli ile FPV

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
İlk stok pervaneyi kırdım,sağolsun Nesimi hocam kendi stok pervanesini verdi.ama sizinkini görünce değiştirmeye karar verdim..Pervane adaptörü nedir hocam?

Pervaneyi şafta sabitlemeye yarayan parça Ferhat bey.

Nesimi beyin verdiği linke ek olarak bu da var.

Benim kullandığım ise bu

Fatih Birkan' Alıntı:
Nesimi beyin verdiği linke ek olarak bu da var.

Bu tip adaptörleri tavsiye etmiyorum. Özellikle bu linki eklemedim zaten. THKdan linkini eklediğin adaptör 2,5 mm ye kadar aralık vermiş. 4000 kv motoru mahveder bu adaptör. Senin kullandığın tam 2 mm şafta göre olduğu için sorunsuz kullanabiliyorsun. Motorlar yüksek devirli olduğu için özellikle kendini şafta merkezleyen adaptörleri tercih etmenizi öneririm. Hoş bu kural bütün motorlar için geçerlidir...

Ynt: Volantex Firstar Modeli ile FPV

Promodel sen sipariş verecektim zaten ,adaptörü de ekledim..Yalnız 5x3 pervane yok..Siz nerden aldınız pervaneyi?
Fatih hocam stok batarya ya mı kullanıyorsunuz? Ortalama uçuş süreniz nedir?

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bu tip adaptörleri tavsiye etmiyorum. Özellikle bu linki eklemedim zaten. THKdan linkini eklediğin adaptör 2,5 mm ye kadar aralık vermiş. 4000 kv motoru mahveder bu adaptör. Senin kullandığın tam 2 mm şafta göre olduğu için sorunsuz kullanabiliyorsun. Motorlar yüksek devirli olduğu için özellikle kendini şafta merkezleyen adaptörleri tercih etmenizi öneririm. Hoş bu kural bütün motorlar için geçerlidir...
Nesimi beyin soyledigi shaft merkezleme sikintisini yasamis biri olarak aynen katiliyorum. Birkac sayfa once bunlarla alakali bilgide mevcuttu.
Gelelim modelin yeni haline. Oncelikle pilot kamerayi kaldirdim.
808 v3 anahtarlik kameradaki gecikme miktari mobius kadar zannediyordum ancak az once test ettigimde sonuc beni inanilmaz memnun etti. Artik anahtarlik kamerayla hem ucus yapip hemde yuksek kalite kayit yapacagim. Pilot kameranin cikarilmadi sonucu meydana gelen agirlik kazancinida immerion RCnin 600 mWlik alicisiyla doldurdum :). Bu alicinin ayni zamanda 5vluk kameralari besleme cikisi var. Bu cikisida 808e bagladim. Dolayisiyla anahtarlik kameranin sarjinin bitme ihtimalide tamamen ortadan kalkti. 600mWlik alicinin 2kmyi gorecegini biliyorum. Zaten kumanda mesafemde o kadar. En kisa zamanda bulutlara cikma denemesi yapacagim :)
Hatta modeli birazdaha modifiye ederek 1800 mahlik pil yukleme planimda var ancak bunu yapacagim testler sonrasi ucus suresine gore ayarlayacagim. Modelin son modifiyelerine karar verdikten sonrada anahtarlik kamerayi iceri alip sadece lensini disari cikaracagim.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Ynt: Volantex Firstar Modeli ile FPV

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Promodel sen sipariş verecektim zaten ,adaptörü de ekledim..Yalnız 5x3 pervane yok..Siz nerden aldınız pervaneyi?
Fatih hocam stok batarya ya mı kullanıyorsunuz? Ortalama uçuş süreniz nedir?
Ferhat bey ben Türkiye'de bulamadım pervane hobbyking.com dan aldım.

Türkiye de ne bulunuyor ki zaten..Batarya da alacaktım hepsini yurt içinden alırdık..batarya almak kingde sıkintili...gumruge takilabilir

İrfan Bey tek kamera daha iyi olmuş. Sizin kameranın ağırlığı neydi ?

Fatih Birkan' Alıntı:
İrfan Bey tek kamera daha iyi olmuş. Sizin kameranın ağırlığı neydi ?
18 gram
Yukledigim videoyu ve son quad videomu onunla cekmistim.
Ferhat bey bende 5x3 apc pervane var. Hatta istemediginiz kadarda gemfan 5x3 plastik pervane var :)
İsterseniz gonderebilirim. Yanliz adaptor shaftinin capi 4.5 mmden buyukse modifiye etmemiz gerekir. Soylerseniz ben ayarlar hatta balansinida yapar gonderirim :)
Towerhobbiesden almistim.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Nesimi beyin soyledigi shaft merkezleme sikintisini yasamis biri olarak aynen katiliyorum. Birkac sayfa once bunlarla alakali bilgide mevcuttu.
Gelelim modelin yeni haline. Oncelikle pilot kamerayi kaldirdim.
808 v3 anahtarlik kameradaki gecikme miktari mobius kadar zannediyordum ancak az once test ettigimde sonuc beni inanilmaz memnun etti. Artik anahtarlik kamerayla hem ucus yapip hemde yuksek kalite kayit yapacagim. Pilot kameranin cikarilmadi sonucu meydana gelen agirlik kazancinida immerion RCnin 600 mWlik alicisiyla doldurdum :). Bu alicinin ayni zamanda 5vluk kameralari besleme cikisi var. Bu cikisida 808e bagladim. Dolayisiyla anahtarlik kameranin sarjinin bitme ihtimalide tamamen ortadan kalkti. 600mWlik alicinin 2kmyi gorecegini biliyorum. Zaten kumanda mesafemde o kadar. En kisa zamanda bulutlara cikma denemesi yapacagim :)
Hatta modeli birazdaha modifiye ederek 1800 mahlik pil yukleme planimda var ancak bunu yapacagim testler sonrasi ucus suresine gore ayarlayacagim. Modelin son modifiyelerine karar verdikten sonrada anahtarlik kamerayi iceri alip sadece lensini disari cikaracagim.

İrfan sonunda bana kutuyu açtıracaksın. :thumbup: Bizim ufaklığın girmediği şekil kalmadı. Vatandaşların 200 Mw ile 1 km gittiği düşünülürse 600 Mw ile 2 km nin üzerine rahat çıkarsın. Yalnız video verici uçağın kendinden pahalı. Hiç bu şekilde düşündün mü? ;D ;D

Anahtarlık kamera full HD çekim yapmadığı için gecikme daha az olacaktır. Bu kameralar çekim yapmadan açıkken sisteme bağladığında gerçek zamanlı görüntü veriyor. Kayıda başlandığında gecikme başlıyor.

Bende mi 600 lük vericiyi taksam acaba? :halay: İrfan vericinin bu son halidir diyorsan eğer sana tavsiyem vericinin bulunduğu yer iki kattan oluşuyor. Üstteki katı açıp vericiyi alta alabilirsin. Üstten keseceğin kısmı da kapak olarak üzerine tekrar koyabilirsin. Model de atıl olarak kalan tek yer orası kaldı. Benim verici geldiğinde ESC, alıcı ve video vericiyi o kısma taşıyacağım. Ayrıca kanadı önden sabitlemek içinde o bölümde bir civata somun operasyonu düşünüyorum.

SJ4000 FPV aktarımı nasıl acaba? :rolleyes: :coolxf:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
İrfan sonunda bana kutuyu açtıracaksın. :thumbup: Bizim ufaklığın girmediği şekil kalmadı. Vatandaşların 200 Mw ile 1 km gittiği düşünülürse 600 Mw ile 2 km nin üzerine rahat çıkarsın. Yalnız video verici uçağın kendinden pahalı. Hiç bu şekilde düşündün mü? ;D ;D

Anahtarlık kamera full HD çekim yapmadığı için gecikme daha az olacaktır. Bu kameralar çekim yapmadan açıkken sisteme bağladığında gerçek zamanlı görüntü veriyor. Kayıda başlandığında gecikme başlıyor.

Bende mi 600 lük vericiyi taksam acaba? :halay: İrfan vericinin bu son halidir diyorsan eğer sana tavsiyem vericinin bulunduğu yer iki kattan oluşuyor. Üstteki katı açıp vericiyi alta alabilirsin. Üstten keseceğin kısmı da kapak olarak üzerine tekrar koyabilirsin. Model de atıl olarak kalan tek yer orası kaldı. Benim verici geldiğinde ESC, alıcı ve video vericiyi o kısma taşıyacağım. Ayrıca kanadı önden sabitlemek içinde o bölümde bir civata somun operasyonu düşünüyorum.

SJ4000 FPV aktarımı nasıl acaba? :rolleyes: :coolxf:
Abi sj4000in video aktarimini deneyemedim hem elimde kablosu henuz yok hemde arastirdigima gore elimdeki acmis ve kullaniyor oldugum siyah sj4000in mevcut versiyonundaki modelleri ile fpv icin aktarim yapilamiyor. Toplam 4 tane almistim sadece mavi olanin fwi tutuyor fpv icinTam sinirdayken almisim kameralari. Sendekinin fw versiyonuna bir bak. Tam bilmiyorum ama belki sendekide avout verebiliyordur. İlgili fw bilgisini sj4000 konusuna yazmistim. Oradan kontrol edebilirsin

Alicininda fiyatinin farkindayim. Mevcut yeri gecici. Modelin modifiyesini tam bir oturtamadikki sifir olan modeli o sekilde toplayacam. Ama once her parcaya ve parcalarin tam pozisyonlarina karar vermem gerekiyor. Sonucu mukemmel istiyorum o yuzden sifir govde ve kanada henuz dokunmadim.
Dediginiz gibi vericiyi koydugum bolgeaslinda soylediginiz modifikasyona uyuyor. Benim onceki alicimda zaten tam o bolgedeydi. Muhtemelen o bolgeyi acmamada gerek kalmayacak. Hafif ic kismi genisletirsem canopynin icinden rahatca sigacak gibi gorunuyor.
Anahtarlik kamerayida fpv sisteminde kayit yaparken test ettim zaten ve sonuctan cok memnun kaldim.

İrfan hocam promodeldeki adaptör 2,3 mm.THK yı zaten biliyorsunuz. Stok motorun şaftı 2mm sanırım?
Balansı nasıl yapılır? Ben yapabilir miyim? Size zahmet vermek istemediğim için soruyorum.Yardımlarınızı için Teşekkür ederim.

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
İrfan hocam promodeldeki adaptör 2,3 mm.THK yı zaten biliyorsunuz. Stok motorun şaftı 2mm sanırım?
Balansı nasıl yapılır? Ben yapabilir miyim? Size zahmet vermek istemediğim için soruyorum.Yardımlarınızı için Teşekkür ederim.
Henuz hocalik mertebesine ulasamadik. Emekliyoruz :)
2.3 mmlik adaptoru kullanmadim bilmiyorum ama Nesimi beyin acikladigi gibi merkezlemesi cok iyi olmaz. Bende 2mmlik olani kullaniyorum ve memnunum. Onceki sayfalarda benim motor mountun ciktigi fotoyu gormussunuzdur. Havada cikan motor mountun sebebi tam merkezlememis olan adaptor nedeniyleydi.
Stok motorun shafti 2mm.
Balans dedigim olay ise apc 5x3 pervanenin tam dengelenmesi olayi. Bunun icin hassas pervane balans cihazlarina ihtiyac var. Tabi fpv yapmayacaksaniz cok elzem degil ama bilmem kacbin devirde donen pervanenin titrsimsiz olarak calismasini sagliyor. 4000kv X 8.4volt(2s lipo full)= devir

İrfan bey,bu modelle fpv yapmayı düşünmüyorum. Ben hangi adaptörden alayım.? Promodeldenmi? THK yı önermiyorsunuz sanırım?

İrfan yanlış mı görüyorum. Bu vericiye alıcı antenini takmışsın. 3 yonca olması gerekiyordu. Gerçi alıcı verici anteni arasında bunun haricinde başka ne fark var bilmiyorum. Ama bildiğim kadarıyla bu anteni taktığında mesafen azalabilir.

Bu hafta uçuş yapamadım ama yeni şeyler deneyim dedim. Elimde 600 Mw Boscam TS832 var.

Bende bunu modele takayım bakalım ne olacak dedim. Antensiz 20 gr ağırlığı var. Antenle 27 gr civarı oluyor. Motor çalıştığında oluşan paraziti geçtim servolar çalıştığında bile acayip şekilde parazit oluşuyor. Aileron servosu çalışırken daha fazla oluyor. Ama bu parazit motorun çalıştığı andan farklı. Servoyu uzun süre devamlı çalıştırdığımda oluşmaya başlıyor. Görüntü sararıyor. Sanıyorum hem kontroller hem verici beslenince benim pil bu arkadaşa yetmiyor. Akşam tekrar bir kaç deneme yapacağım. İlgisi olduğunu sanmıyorum ama kullandığı frekansı değiştirip deneyeceğim. Şu an 5800 e ayarlı.

Fatih'ten de ses çıkmadı. Fatih parçaları ne zaman gönderiyorsun?

Nesimi Sakmak' Alıntı:

İrfan yanlış mı görüyorum. Bu vericiye alıcı antenini takmışsın. 3 yonca olması gerekiyordu. Gerçi alıcı verici anteni arasında bunun haricinde başka ne fark var bilmiyorum. Ama bildiğim kadarıyla bu anteni taktığında mesafen azalabilir.

Bu hafta uçuş yapamadım ama yeni şeyler deneyim dedim. Elimde 600 Mw Boscam TS832 var.

Bende bunu modele takayım bakalım ne olacak dedim. Antensiz 20 gr ağırlığı var. Antenle 27 gr civarı oluyor. Motor çalıştığında oluşan paraziti geçtim servolar çalıştığında bile acayip şekilde parazit oluşuyor. Aileron servosu çalışırken daha fazla oluyor. Ama bu parazit motorun çalıştığı andan farklı. Servoyu uzun süre devamlı çalıştırdığımda oluşmaya başlıyor. Görüntü sararıyor. Sanıyorum hem kontroller hem verici beslenince benim pil bu arkadaşa yetmiyor. Akşam tekrar bir kaç deneme yapacağım. İlgisi olduğunu sanmıyorum ama kullandığı frekansı değiştirip deneyeceğim. Şu an 5800 e ayarlı.

Fatih'ten de ses çıkmadı. Fatih parçaları ne zaman gönderiyorsun?
Bugün gönderiyorum. Cumartesi gittim almadılar 1 e kadar alıyorlarmış. Bagajda duruyor koli.