Volantex Firstar Modeli ile FPV

Banggood dan parça siparişi vereceğim..
Vereceğim ürünler
3 metal dişli servo. 18 dolar
Şarj cihazı ve adaptör 30 dolar
Kablolar 7 dolar
2200 3S lik bataryada kararsızım (21 dolar) (Gümrük sıkıntısı olabilir)
Kargo ücretini neye göre hesaplıyorlar bilmiyorum..
İlk kez sipariş vereceğim forumu okudum ama 75 euro üzeri için kısıtlama olduğunu söylediler..

Şaft için adaptör aradım ama bulamadım..
Sizlerin istediği bir parça var ise yazın listeye ek yapayım..

Ynt: Volantex Firstar Modeli ile FPV

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
İrfan bey,bu modelle fpv yapmayı düşünmüyorum. Ben hangi adaptörden alayım.? Promodeldenmi? THK yı önermiyorsunuz sanırım?
Ferhat bey bence size enuygun adaptor bu.

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Banggood dan parça siparişi vereceğim..
Vereceğim ürünler
3 metal dişli servo. 18 dolar
Şarj cihazı ve adaptör 30 dolar
Kablolar 7 dolar
2200 3S lik bataryada kararsızım (21 dolar) (Gümrük sıkıntısı olabilir)
Kargo ücretini neye göre hesaplıyorlar bilmiyorum..
İlk kez sipariş vereceğim forumu okudum ama 75 euro üzeri için kısıtlama olduğunu söylediler..

Şaft için adaptör aradım ama bulamadım..
Sizlerin istediği bir parça var ise yazın listeye ek yapayım..
Alacaginiz urunlerin linklerini berebilirseniz daha saglikli olur.
3s 2200 luk bataryayi nerede kullanacaksiniz. Bu modelde degil degil mi?
Yapacaginiz sipariste kargo cikmaz merak etmeyin. En fazla 3 lira bi ucret odeme ihtimaliniz var.
Servolarinda agirliklari ve fpv icin kullanacaksaniz dijital olup olmadiklari onemli.
Kargo ucretinide urunleri sepete atinca gorebiliyorsunuz. Normalde banggoodda kargo ucreti yoktu ama son 1-2 aydir eger lipo pil varsa onlardan aliyorlardi.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Ferhat bey bence size enuygun adaptor bu.

Alacaginiz urunlerin linklerini berebilirseniz daha saglikli olur.
3s 2200 luk bataryayi nerede kullanacaksiniz. Bu modelde degil degil mi?
Yapacaginiz sipariste kargo cikmaz merak etmeyin. En fazla 3 lira bi ucret odeme ihtimaliniz var.
Servolarinda agirliklari ve fpv icin kullanacaksaniz dijital olup olmadiklari onemli.
Kargo ucretinide urunleri sepete atinca gorebiliyorsunuz. Normalde banggoodda kargo ucreti yoktu ama son 1-2 aydir eger lipo pil varsa onlardan aliyorlardi.

Bataryayı bixler 2 de kullanacağım.Bu modelde değil.
9 gr servo alıyorum..İhtiyacım yok ama yedek olsun diye 3 tane alıyorum..Fakat fpv olayını hiç düşünmemiştim.FPV de servoda nasıl bir değişiklik yapılması gerekiyor bilmiyorum.?
servo linki

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İrfan yanlış mı görüyorum. Bu vericiye alıcı antenini takmışsın. 3 yonca olması gerekiyordu. Gerçi alıcı verici anteni arasında bunun haricinde başka ne fark var bilmiyorum. Ama bildiğim kadarıyla bu anteni taktığında mesafen azalabilir.

Bu hafta uçuş yapamadım ama yeni şeyler deneyim dedim. Elimde 600 Mw Boscam TS832 var.

Bende bunu modele takayım bakalım ne olacak dedim. Antensiz 20 gr ağırlığı var. Antenle 27 gr civarı oluyor. Motor çalıştığında oluşan paraziti geçtim servolar çalıştığında bile acayip şekilde parazit oluşuyor. Aileron servosu çalışırken daha fazla oluyor. Ama bu parazit motorun çalıştığı andan farklı. Servoyu uzun süre devamlı çalıştırdığımda oluşmaya başlıyor. Görüntü sararıyor. Sanıyorum hem kontroller hem verici beslenince benim pil bu arkadaşa yetmiyor. Akşam tekrar bir kaç deneme yapacağım. İlgisi olduğunu sanmıyorum ama kullandığı frekansı değiştirip deneyeceğim. Şu an 5800 e ayarlı.

Fatih'ten de ses çıkmadı. Fatih parçaları ne zaman gönderiyorsun?
Abi dediginiz gibi 3 loblu olan txe, 4 loblu olan normalde rxe takiliyor ancak kullandigim ve cok memnun oldugum immersionRCnin spironet v2 antenlerinin ikisininde 4 loblu oldugunu gorunce boyle takmaktan cekinmedim acikcasi. Vericide kuvvetli oldugu icin bir sikinti olacagini dusunmedim ama denemek lazim.
Sizin parazite gelirsek kamerayi nereden besliyorsunuz?

Bu arada dün modelle 15 km rüzgarda uçuş gerçekleştirdim...1 kez ciddi bir kırım yaşadım ama hallettim çok şükür.Modeli epoxy ile yapıştırmak yerine fiber bant kullandım çok sağlam oldu.tavsiye ederim..Dikkatimi çeken şu oldu..Üzerindeki stok batarya çok ciddi performans sergiledi..Farklı aralıklarla yaklaşık 15 dakika uçuş gerçekleşti...
Kumandayla tahmini 250 metre yaptım herhangi bir menzil dışına çıkma durumu görülmedi.

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
9 gr servo alıyorum..İhtiyacım yok ama yedek olsun diye 3 tane alıyorum..Fakat fpv olayını hiç düşünmemiştim.FPV de servoda nasıl bir değişiklik yapılması gerekiyor bilmiyorum.?
servo linki
Bu servo 50 gram. Bu modelin 3 kati buyuklukteki bir modele ancak uyar :)
Ve servo standard boyda. Firstar icin micro boyda servo almaniz gerekiyor.
Fpv yapilacaksa dijital degil analog servo tercih etmelisiniz...

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi dediginiz gibi 3 loblu olan txe, 4 loblu olan normalde rxe takiliyor ancak kullandigim ve cok memnun oldugum immersionRCnin spironet v2 antenlerinin ikisininde 4 loblu oldugunu gorunce boyle takmaktan cekinmedim acikcasi. Vericide kuvvetli oldugu icin bir sikinti olacagini dusunmedim ama denemek lazim.
Sizin parazite gelirsek kamerayi nereden besliyorsunuz?

Kamerayı ESC çıkışından besliyorum İrfan. Malum bu verici 12 volt çıkış veriyor.

Bu arada sana aşkolsun diyorum. Sende Fatshark sistemlerini kullanıyorsun ve hiç sormadın Fatsharkın filtresini neden kullanmıyorsun diye. ;D

Şaka bir yana bende bu parçanın 2S-3S olanı var ve ne hikmetse ne işe yaradığını bilmeyerek parça kutuma atmıştım. Biraz önce aklıma geldi. Sanıyorum benim parazit olayı vericilerin tamamında çözülüyor. Akşam hemen deneyeceğim.

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
servo linki

Linkteki servo standart boy. Ne Bixler'de ne de Firstar'da kullanamazsınız...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Kamerayı ESC çıkışından besliyorum İrfan. Malum bu verici 12 volt çıkış veriyor.

Bu arada sana aşkolsun diyorum. Sende Fatshark sistemlerini kullanıyorsun ve hiç sormadın Fatsharkın filtresini neden kullanmıyorsun diye. ;D

Şaka bir yana bende bu parçanın 2S-3S olanı var ve ne hikmetse ne işe yaradığını bilmeyerek parça kutuma atmıştım. Biraz önce aklıma geldi. Sanıyorum benim parazit olayı vericilerin tamamında çözülüyor. Akşam hemen deneyeceğim.
Abi bende bunu 600 mwlik vericiyi takinca kullanmaya basladim. Abi bence senin parazit kameranin beslenme seklinden kaynaklaniyor. Verici parazitten o kadar cok etkilenmiyor. Yani servo hareketinde parazit olacak kadar olmaz.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Bu servo 50 gram. Bu modelin 3 kati buyuklukteki bir modele ancak uyar :)
Ve servo standard boyda. Firstar icin micro boyda servo almaniz gerekiyor.
Fpv yapilacaksa dijital degil analog servo tercih etmelisiniz...

Aslında firstar için yedek düşünmedim..Bixler için yedek düşündüm..
Yanlış sipariş veriyorduk az kaldı.Sağol hocam..Yalnız diğer servolar üzerinde kaç gr oldukları yazmıyor..Bixlerde kullanılandamı micro 9 luk olarak anılıyor..9 gr lık olduklarını nasıl anlarım...Manueller yazıyor zaten

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi bende bunu 600 mwlik vericiyi takinca kullanmaya basladim. Abi bence senin parazit kameranin beslenme seklinden kaynaklaniyor. Verici parazitten o kadar cok etkilenmiyor. Yani servo hareketinde parazit olacak kadar olmaz.

Bu mümkün daha öne dediğim gibi herhangi bir servoyu devamlı uzun süre sağ sol yaptığımda oluyor. Özellikle aileron servosunda daha fazla . Bu olay kamera ile ilgili olabilir. ESC nin çıkış gücü bu kadar parçaya yetmiyor gibi geldi. Duruma göre bakacağım. Video vericinin çıkış voltajını da ölçüp emin olmak istiyorum. 12 volt kamerayı doğrudan bağladığımda çalıştırıyor. Belki 5 V tur diye ümit ediyorum. Olmazsa başka çareler arayacağım artık...

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Yalnız diğer servolar üzerinde kaç gr oldukları yazmıyor..Bixlerde kullanılandamı micro 9 luk olarak anılıyor..9 gr lık olduklarını nasıl anlarım...Manueller yazıyor zaten

Bixler için herhangi bir araştırma yapmanıza gerek yok. Aynı modelden bende kullanıyorum...

Fpv de manuel kullanma sebebi nedir?..Autopilottan dolayımı?

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Fpv de manuel kullanma sebebi nedir?..Autopilottan dolayımı?
Manuel derken eger analog servodan bahsediyorsaniz ilgili mesajdan sebebini okuyabilirsiniz.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bu mümkün daha öne dediğim gibi herhangi bir servoyu devamlı uzun süre sağ sol yaptığımda oluyor. Özellikle aileron servosunda daha fazla . Bu olay kamera ile ilgili olabilir. ESC nin çıkış gücü bu kadar parçaya yetmiyor gibi geldi. Duruma göre bakacağım. Video vericinin çıkış voltajını da ölçüp emin olmak istiyorum. 12 volt kamerayı doğrudan bağladığımda çalıştırıyor. Belki 5 V tur diye ümit ediyorum. Olmazsa başka çareler arayacağım artık...
Abi 12 voltluk kamerayi dogrudan calistiriyorsa o cikis 12 volttur. 5v olsaydi duzgun bir goruntu alamazsiniz. Ben 12voltluk kamerayi 5 v ile denedim ordan biliyorum ;)
Bi multimetreyle o isi halledersiniz. Haftaya su anahtarlik kamerayi deneyip memnun kalirsam onu size aldirip masraf yaptirmayi planliyorum :laugh: