Yurtdışından Kumanda alsam Gümrüğe Takılır mı acaba ?

Kadir Kurt

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Ben Ocak ayında hk dan 1 tane Turnigy 9x almak istiyorum bazı forumlarda da okudum burda da okudum 2,4ghz frekans olduğu için gümrükte sıkıntı olabilir deniliyor neler olabilir ?

Kadir Kurt' Alıntı:
Ben Ocak ayında hk dan 1 tane Turnigy 9x almak istiyorum bazı forumlarda da okudum burda da okudum 2,4ghz frekans olduğu için gümrükte sıkıntı olabilir deniliyor neler olabilir ?
Bu sorunun net bir cevabi yok ne yazik ki:

1- Gümrüğe takılmadan ve herhangi bir bedel ödemeden evine kadar gelir
2- Gümrük inceleme girer ve sonrasında sorunsuz alırsın
3- Gümrük inceleme girer. Frekanslı bir cihaz oldugu için bir sürü izin belgesi isterler. Bu durumda ürünü gümrükte bırakırsın.

Gördüğün gibi özellikle kumanda için epey bir alternatif var. Ama genelde 1. seçenek işliyor. Bakalım sen ne kadar şanslı olacaksın ;)

Kadir Kurt' Alıntı:
ben hk dan 9xr aldım gümrüğe takıldı gittim topkapıya önce internetten fiyat çıktısı aldım ne olduğunu sordular heli kumanda dedim cihazın ismiyle çıktı aldığım kağıttaki ismi karşılaştırdı sonra 4 tl ücret aldılar ve kumandayı aldım.

1-2. seçenek kabulüm de 3. seçenekte para boşa gidecek desenize :)

akan tekin' Alıntı:
ben hk dan 9xr aldım gümrüğe takıldı gittim topkapıya önce internetten fiyat çıktısı aldım ne olduğunu sordular heli kumanda dedim cihazın ismiyle çıktı aldığım kağıttaki ismi karşılaştırdı sonra 4 tl ücret aldılar ve kumandayı aldım.
Siz İstanbul'dasınız ben Afyondayım takılırsa zaten İstanbul da takılır büyük ihtimal zaten oraya gelme şansım olmaz 1 kumanda için. Bakalım şansım ne olacak :)

Kadir Kurt' Alıntı:
Siz İstanbul'dasınız ben Afyondayım takılırsa zaten İstanbul da takılır büyük ihtimal zaten oraya gelme şansım olmaz 1 kumanda için. Bakalım şansım ne olacak :)
Bildiğim kadarıyla öyle değil Kadir, Afyon'a gelecek sen oradaki gümrükte gerekli işlemleri yapacaksın. Ama gümrüğe girip girmeyeceği İstanbul'da belli olacaktır zannedersem.

Türker Akgün' Alıntı:
Bildiğim kadarıyla öyle değil Kadir, Afyon'a gelecek sen oradaki gümrükte gerekli işlemleri yapacaksın. Ama gümrüğe girip girmeyeceği İstanbul'da belli olacaktır zannedersem.
Aynen Turker abinin soyledigi gibi oluyor Kadir ;)

Kadir merhaba.

Oncelikle Mehmet hocamin guzel paylasimi icin tesekkur ediyorum ve senin soruna nacizane cevap vermek istiyorum. Bende senin gibi 2.4 ghz turnigy 9x muadili flyskyin fs-th9x'ini almadan once baya bir arastirma yapmistim. 2.4 ghz oldugu icin gumrukte sorun ciktigini duymustum. Bunun uzerine derin arastirmalar neticesinde bilisim teknolojileri kurumu'nun yapmis oldugu duzenleme neticesinde bu kumandalarin yurticine girislerinde sikintilar yasandigini ogrendim.
Peki btk nin duzenlemesi nedir diyeceksin simdi. BTKnin kisa mesafe erisimli telsiz cihazlari yonetmeligi kisaca KET yonetmeliginde model ucak araba ve helikopterler icin tahsis edilmis belirli frekanslar var. Eski modelciler bilirler (Omer hocam sizden eski yok degilmi :saygilar:) 27mhz, 35 mhz ve 40mhz frekanslari bu yonetmelik ile biz modelcilere tahsis edilmis. Gumrukte de takilmasinin sebebi aslinda bu. Bazi gumruk merkezlerinde bunu siki takip ediyorlar, mesela Ankaradaki gumrukte bu konuda sikinti yasayan cokmus forumlardan okudugum kadariyla. 2.4ghz oldugunu tespit ettiklerinde bu yonetmeligin geregi urune el koyuyorlar ve seni btk ya yonlendiriyorlar. Eger btkdan bu urun icin izin alabilirsen kargonu teslim ediyorlar. Tabi izin almak icin sanirsam bin takla atman gerekiyor:) izin alabilmen icin urunun teknik ozelliklerini felan istiyorlar. Velhasil kelam ben bu riski goze alarak getirttim ve bi sikinti yasamadim. Kocaeli pem umursamadi sanirim. ;D
Biraz gozunu korkuttum ama netice olarak bu risk herzaman var.
Ben bu arastirmayi yaparken ket yonetmeliginin guncellenecegini ogrenmistim ve btkya mail atmistim. 2.4ghz frekansinin da modelcilere tahsis edilmesini yazmistim ama herzamanki gibi bir netice yok :laugh:
Internetten KET yonetmeligi diye aratirsan ulasabilirsin. Bende var ama ekleyemedim :laugh:

Haşim konuyu iyi özetlemişsin. Kara ve deniz modelcilerini tam bilmiyorum ama, Türkiyede 27 ve 40 Mhz frekansları sanırım onların. 35 Mhz ise bizim gibi hava modelcilerinin. Hatta bol miktarda 72 Mhz radyo olmasına karşın, tahsis edilmiş frekans olmadığı için, resmi yarışmalara yalnızca 35 Mhz radyolar kabul ediliyordu. 2.4 Ghz radyolar çıkalı çok oldu ve uzun süre sıkıntısız geldi. Uygulamada bazı memurlar esnek, bazıları biraz katı olunca farklı uygulamalar çıkıyor. Ama 2.4'lerde bir realite oldu, bu da yönetmeliğe dahil edilmeli.

miracle-mart sitesinden 2 adet aurora9 aldım hiçbirşey olmadı paketleri hiç açılmamıştı bile

kargo gümrükte xray cihazından geçiyor istanbulda içini açmıyorlar bile bakıyorlar içinde kumanda oyuncak muamelesi yapıyorlar

zaten paket üzerindeki declaration'u ben düşük göstermiştim senin bunu yapmana gerek bile yok 9x 100$'ı geçmiyor.

ben 2 defa turnigy 9x siparşi verdim. ikisinde de tolam sipariş tutarı 100 doların altındaydı. ilkinde takıldı gümrüge. gittim gümrük binasına çok uzaktan geliyorum 50 dolarlık bir şeye niçin çıkış izni vermediniz dedim. ürünün pahalı bir kumandaya benzediğini fiyatına internetten de bakamadıklarını söylediler. tabi o kumandayı gelir gelmez ters lipo bağlayarak yaktım :lol: ikinci siparişimde adres satırının sonuna "ürün bedeli toplam 70 dolar sayın memur" yazdım :lollol: direk kapıya kadar getirdi ptt . sende memurun görebileceği şekilde yaz bence.belki sıkıntı çıkarmazlar. geçmezse gider alırsın

İskender abi sizin kumandalar takılmadıysa turnigy 9x e bir şey olmaz herhalde :D Ömer abi cevabın için teşekkür ederim. %p Lipo bir anlık hatada kumandayı yakıyor turnigy 9x normal kalem pille çalışıyor mu ? Bu son sorum :D Ömer abi siz gümrüğe gitmişsiniz ya bende Afyon gümrüğüne gidecem değil mi ?

tunigy 9x 8 adet kalem pille çalışıyor. kumandan gümrüğe takılırsa önce ptt ye gideceksin. ordan söylerler. afyonda gümrük tektir oraya gidersin...

Evet Afyon'da bir tane gümrük ve ticaret müdürlüğü var. Siparişi verince olanları burada paylaşırım :saygilar:

[Foto]: Yurtdışından Kumanda alsam Gümrüğe Takılır mı acaba ?

Selamlar;
Bir sorum olacaktı.Rc711'den Futaba T6j kumanda aldım Tr'ye giriş yaptı fakat gümrüğe sevk edildi ve geliş kaydı yapıldı olarak gösteriyor sorgu yaptığımda.
Forumlarda okuduğum kadarıyla kimisi takılır diyo kimisi şans diyo çeşitli söylentiler var yani :)
Sizce durum ne olur merak içindeyim

[Foto]: Yurtdışından Kumanda alsam Gümrüğe Takılır mı acaba ?

AYKUT AŞLI' Alıntı:
Selamlar;
..............
Sizce durum ne olur merak içindeyim