ZMR H250 CF Mini Quad Multicopter

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Sondan başa gideyim. Zaten aynı modeli toplayacağınız için ayrı konu açmanıza gerek yok. Buradan devam edelim. Olması gerekende budur zaten.

Taranis'i Banggood'dan aldım. Faturada hiçbir oynama yapılmadı. Şans mıdır bilmiyorum ama bir kaç yıldır yurtdışı alışveriş yapmıyorum. Belki bunun etkisi olmuştur diye düşünüyorum. Yani sicilim temiz ;D Önce BG ye baktım. Plus modelinin alıcısız satılanı yoktu. İlk çıkan versiyon vardı o yüzden BG linkini eklemedim. Almışken Plus modelini almanızı tavsiye ederim.

D4 alıcının PPM çıkış özelliği var. Bu özellik sayesinde kontrolcüye tek bir kablo ile bağlanıp 8 kanala kadar kullanabilme imkanınız var. O yüzden özellikle onu tavsiye ettim. Bu arada yanlış hatırlamıyorum değil mi sizde Naze32 alacaktınız.

Taranis'in içinde FrSky ın en güçlü modülü XJT modül gömülü geliyor. Piyasadaki çoğu kumanda modülünden güçlüdür. Kumanda arkasında ikinci bir modül girişi var. Oraya da isterseniz farklı bir modül takabiliyorsunuz. Taranis' le ilgili yazılarımızı dikkatli okuyun. Yazıda bir çok ayrıntı ve özelliklerinden bahsetmiştik.

Aşağıdaki aramada da bu üçlü ile yapılabileceklerin videoları var.

Evet naze 32 kullanacağım.

O zaman Taranis Plus ve d4 alıcı almaya karar verdim ama HobbyKing 75 dolar kargo parası istiyor. Banggood da plus versiyonu yok :)

Neyse araştırmaya devam bir yerlerde adam gibi fiyata bulabilirim belki.

Alper Sahin' Alıntı:
Evet naze 32 kullanacağım.

O zaman Taranis Plus ve d4 alıcı almaya karar verdim ama HobbyKing 75 dolar kargo parası istiyor. Banggood da plus versiyonu yok :)

Neyse araştırmaya devam bir yerlerde adam gibi fiyata bulabilirim belki.

Alper Bey bu teklifi başka bir arkadaşımıza da yapmıştım. Size de yapayım. Eğer combo olan modelini alırsanız X-8R alıcısını sitedeki fiyatından ben alabilirim. Benim alıcı ihtiyacım var. Diğer sitelerde ücretsiz kargo ile alabileceğiniz seçenekler yok. En mantıklısı yine Banggood. Ben alacağım zaman çok araştırdım. Diğer sitelerden biraz yüksek fiyatı. Kargo parasını baştan ekliyor yani Çinliler.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Alper Bey bu teklifi başka bir arkadaşımıza da yapmıştım. Size de yapayım. Eğer combo olan modelini alırsanız X-8R alıcısını sitedeki fiyatından ben alabilirim. Benim alıcı ihtiyacım var. Diğer sitelerde ücretsiz kargo ile alabileceğiniz seçenekler yok. En mantıklısı yine Banggood. Ben alacağım zaman çok araştırdım. Diğer sitelerden biraz yüksek fiyatı. Kargo parasını baştan ekliyor yani Çinliler.

Benim için uygundur Nesimi bey. Ben şu anda X8R kullanmayacağım, daha sonra ihtiyacım olursa alırım.

O zaman hemen siparişi veriyorum. Umarım gümrüğe takılmadan alırım. Doğrulamak adına bu linktekini alıyorum

Her ikisi de doğru ürünler. Yalnızca kumandanın Mode2 olduğundan emin olun.

İstanbul için gümrük konusunda bir şey demek zor. Benimkiler kapıma kadar geldi bir kuruş ödeme yapmadım.

Abi benim kumandayi aldım fakat mode 2 mi emin değilim sitede de yazmıyor mode 2 mi değilmi siparis verirken mode seçeneği yoktu çünkü

Abi biraz detaylı bakınca altta kutu içeriğinde mode2 b versiyon yazıyo fakat b versiyonun ne olduğunu pek anlamadım

tayip demir' Alıntı:
Abi biraz detaylı bakınca altta kutu içeriğinde mode2 b versiyon yazıyo fakat b versiyonun ne olduğunu pek anlamadım

Tayip B versiyon farkını daha önce açıklamıştım. Gerçi kumanda inceleme yazımızda da yazıyor. Normal versiyonda bir iki düzenleme yapılmış hali.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Tayip B versiyon farkını daha önce açıklamıştım. Gerçi kumanda inceleme yazımızda da yazıyor. Normal versiyonda bir iki düzenleme yapılmış hali.

Nesimi abi günaydın... Bugün quadı biraz havalandırdım hafifden hafifden sağa doğru kayıyor sürekli stik hareketi veriyorum... Bunun için kumandadan hafif trim versem olurmu. yoksa ara yüz programından aileron (roll) biraz düşürimmi ?

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Nesimi abi günaydın... Bugün quadı biraz havalandırdım hafifden hafifden sağa doğru kayıyor sürekli stik hareketi veriyorum... Bunun için kumandadan hafif trim versem olurmu. yoksa ara yüz programından aileron (roll) biraz düşürimmi ?

Gyro kalibrasyonunu yaptığın yerde buna etki eder. Çok az bir eğim olsa bile bir tarafa kayma olabilir. Kalibrasyonu tekrar yapmanı öneririm öncelikle. Bunu doğru yaptığından eminsen eğer; Baseflight programında bu tür kaymalar için ayar yapılabiliyor diye biliyorum. Ama şöyle bir sorun var ki ben Naze32 kullanmadığım için kesin şunu yap diyemiyorum. Nette konuyla ilgili biraz araştırma yapabilirsin. Baktın olmuyor en son çare trimle düzeltebilirsin.

Buradan sonraki yazı geneldir.

Aslına bakarsanız bu tür quadlarda kontrolün tamamen pilotta olması bu işin olurudur. Yani uçuşun manuel modda yapılması gerekir. Tahminim Musa stabilize modda uçmaya çalışıyor. Bu şekilde düzeltme işlemi kontrolcüye bırakılıyorsa öncelikle gyro kalibrasyonunun doğru yapılması gerekir. Bunun için su terazisi kullanmak en mantıklısıdır. Yine de modelin GPS'li ve barometreli bir model gibi olduğu yerde kalması beklenmemelidir. Kumandadan devamlı düzeltme hareketi verilmelidir. Benim tavsiyem stabilize modun rahatlığına alışmadan direk manuel uçuşlara geçmenizdir. Belki başlarda pervane kırımları fazla olabilir ama o videolarda gördüğünüz uçuşları yapmak istiyorsanız bunu yapmanız gerekecektir.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Gyro kalibrasyonunu yaptığın yerde buna etki eder. Çok az bir eğim olsa bile bir tarafa kayma olabilir. Kalibrasyonu tekrar yapmanı öneririm öncelikle. Bunu doğru yaptığından eminsen eğer; Baseflight programında bu tür kaymalar için ayar yapılabiliyor diye biliyorum. Ama şöyle bir sorun var ki ben Naze32 kullanmadığım için kesin şunu yap diyemiyorum. Nette konuyla ilgili biraz araştırma yapabilirsin. Baktın olmuyor en son çare trimle düzeltebilirsin.

Buradan sonraki yazı geneldir.

Aslına bakarsanız bu tür quadlarda kontrolün tamamen pilotta olması bu işin olurudur. Yani uçuşun manuel modda yapılması gerekir. Tahminim Musa stabilize modda uçmaya çalışıyor. Bu şekilde düzeltme işlemi kontrolcüye bırakılıyorsa öncelikle gyro kalibrasyonunun doğru yapılması gerekir. Bunun için su terazisi kullanmak en mantıklısıdır. Yine de modelin GPS'li ve barometreli bir model gibi olduğu yerde kalması beklenmemelidir. Kumandadan devamlı düzeltme hareketi verilmelidir. Benim tavsiyem stabilize modun rahatlığına alışmadan direk manuel uçuşlara geçmenizdir. Belki başlarda pervane kırımları fazla olabilir ama o videolarda gördüğünüz uçuşları yapmak istiyorsanız bunu yapmanız gerekecektir.

Abi teşekkür ederim. küçük bir su terazisi bulmam lazım muhtemelen dediğiniz gibi dogru kalibrasyon yapmam gerekiyor... genel yazın da çok mantıklı geldi aslında GPS m var bağlayıp bağlamamk arasında şuan kararsızım ilerleyen zamanlarda bunu sırf denemek için takıcam...

Merhaba Nesimi hocam
şimdilik frame, afro 12a simonk escleri ve naze32 acroyu alabildim. Birde frysky xjt modüllü turnigy 9x var. Para biriktirdim ve motorları almak istiyorum. Aklımda şu motorlar var fiyat performans açısından güzel gibi duruyor ama piyasaya 250likler için birçok motor çıktı. Benim sorum siz hangi motorları önerirsiniz? 5x3 pervane ve 1800 mah 3s pil kullanılacak sistemde.

Ynt: ZMR H250 CF Mini Quad Multicopter

Berke Karlı' Alıntı:
Merhaba Nesimi hocam
şimdilik frame, afro 12a simonk escleri ve naze32 acroyu alabildim. Birde frysky xjt modüllü turnigy 9x var. Para biriktirdim ve motorları almak istiyorum. Aklımda şu motorlar var fiyat performans açısından güzel gibi duruyor ama piyasaya 250likler için birçok motor çıktı. Benim sorum siz hangi motorları önerirsiniz? 5x3 pervane ve 1800 mah 3s pil kullanılacak sistemde.
Berke guzel bir sistem kurmussun. Onerecegim motorlari su an bende kullaniyorum ki o da senin linkini paylastigin motordur. DYS iyidir. 4S le de sikintisiz kullanirsin.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Nesimi bey tekrar merhaba,

Kumanda kargoya verildi. Umarım çok uzun sürmez. Geldiği zaman haber veririm.

Hemen arada bir de soru sıkıştırayım :)

Batarya olarak Turnigy nano alacaktım ama hobbyking kargo parası eklenince Türkiye den alsam aynı fiyata geliyor. Bu linkteki bataryalar uygun olur mu bizim sistemler için.

Li-po konu başlığından okuyup anladığım kadarıyla şöyle bir hesap yaptım;

Motorlarım "DYS 1806" max 7.6A çekiyor. 4x7.6: 30,4A
2A da diğer parçalar çekse toplam: 32,4A

Alacağım Li-po lar:
1300MAH_1.3x25: 32,5A
1800MAH 1.8x25: 45A

Tabi bunlar maksimum değerler.

Bu hesap doğrumu. Bir yanlışlık var mı?

Alper motorlarla ilgili hesap dogru ama maalesef bu hesap minilerde tutmuyor. Gens pillerde normalden biraz agir. En iyisi Nano piller yine. İsterseniz BG dan Lion Power pillere bakin. Yuksek C degerli olmasi onemli.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Alper motorlarla ilgili hesap dogru ama maalesef bu hesap minilerde tutmuyor. Gens pillerde normalden biraz agir. En iyisi Nano piller yine. İsterseniz BG dan Lion Power pillere bakin. Yuksek C degerli olmasi onemli.

Turnigy nano 1300 Mah 119 gr
Gens 1300 Mah 108 gr
Turnigy Nano 1800 Mah 161 gr
Gens 1800Mah 155,2 gr

Kağıt üstünde bu ağırlıklar yazıyor. Birazda ondan mantıklı geldi gens piller ama doğru olmuyormu bunlar. Yada ağır derken C değerinden mi bahsediyordunuz.