1/6 Willys Jeep Yapımı (DRAGON kit ve Xtra Speed Chasis)

İlgi Alanı
Heli
Rc kolik arkadaşlarım bende Corona günlerinde evde birçok projeye başladım. İşte bunlardan biri. Sahiden Wiilys Jeep'e büyük bir hayranlığım var. İkinci dünya savaşına imzasını atan bu araç sahiden müthiş sağlam ve güçlü. Bu aracın yapabileceğim scale en iyi modeli ne olabilir diye araştırdığımda Dragon firmasının 1/6 kiti karşıma çıktı. Bu kit sahiden kolay bulunabilen bir kit değil ve maket kalitesinde ve RC özelliği mevcut değil. Ama bizim RC sevdamız bu kiti bozma riskini göze alarak bir RC conversion yapmaya itti beni. İnternetde yapılan derinlemesine araştırmalar ve Ankara'da birçok kişini tanıdığı model düşkünü ve bana Dragon kiti bulan abim dediğim Ogan bey'in tavsiyeleri ile bu modeli RC yapmak için kolları sıvadım. İlk adım tabiki malzeme tedarik :).

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Evet ikinci adım Xtra Speed Chase'den ön ve arka dingil ile şanzuman ve transfer kutusunu söküp daha da scale gözüksün diye maketin şasesi üzerine taşımak. Bu iş hiçte kolay olmadı. Bu işte daha önce alıpta kullanmaya fırsatım olmayan 3d printer'danda faydalandım. Ender 3Pro ile bazı ara parçaları tasarlayıp baskı aldıktan sonra Xtra Speed şasedeki amartüsörler yerine yine aynı firmanın aldığım yaprak yaylarını kullandım. 3-4 sök tak ve deneme sonucu ve boya sonrası şasenin görünüşü şu şekilde oldu.

Resimlerde gözüken beyaz parçalar uyarlama parçaları. Bunları uydurmak epey uğraştırdı. Bundan sonra birçok parçayı Tamiya sprey boya ile boyadık. Tamiya boyaya ufak bir servet gitti :) Ama güzel oldu. Daha boyanacak direksiyon, kürek, kazma vs birçok parça mevcut. Nato yeşili kodlu haki yeşil bayağı bir yakıştı. Üst karoser'in boyanmış şekli ve boya bekleyen parçalar.

Rc çevriminin önemli bir adımı da maketin tekerlerini rc şaseye ilişkilendirmek. Bunun için maket tekerlerinin ortasına Xtra Speed teker göbeklerini vidaladık. Sonraki adım teker göbeklerini de boyayıp şaseye takmak. Ondan sonrada üst karoser ve maket detaylarına devam edeceğiz. Anlayacağınız daha çok işimiz var. Buradan adım adım paylaşmaya devam etmeye çalışacağım.

Harika bir konu. Seni taklit etmek isteyenler için biraz daha detay verirsen dadından yinmez...

Çok detay var Deniz Bey ama elimden geldiği kadar burada da yazmaya çalışırım. Sprey boya işini evden çıkmadan halletmek amacıyla Tamiya Sprey boya kullandım ama çok gereksiz oldu. Hem pahalı oldu hemde tamiya boya düşündüğüm kadar kaliteli değilmiş. Bazı yerlerde yeşil boyadan kahverengi köpük şeklinde püskürmeler oldu. Neyse bir dahakine Ostimde gidip spreye kendim boya koduna göre bastıracağım boyayı. Bugün teker göbeklerini boyayıp monteledim. Tekerleri maskelemek sahiden çok vakit aldı. Son durum ile ilgili görseller aşağıda.

Evet üretim devam ediyor. Jeep'in üst karoser montajı sahiden çok detaylı ve bir sürü minik minik detay var. Elimden geldiğince düzgün ve aslına uygun yapmaya çalışıyorum. Bir de dayanamayıp bu projeye başlamamda Dragon kiti sağlayan arkadaşımdan 1/6 çok sağlam bir sürücü arkadaş edindim. Oda demonte idi elbisesi, kafası, eli, üstündeki kasaturası, miğferi derken sahiden scale bir WWII askeri oldu. Bakalım beğenecekmisiniz arkadaş arabanın bitmesini oturmuş bekliyor sonra gazlayacak. :)

Bir de dayanamayıp bu projeye başlamamda Dragon kiti sağlayan arkadaşımdan 1/6 çok sağlam bir sürücü arkadaş edindim. Oda demonte idi elbisesi, kafası, eli, üstündeki kasaturası, miğferi derken sahiden scale bir WWII askeri oldu. Bakalım beğenecekmisiniz arkadaş arabanın bitmesini oturmuş bekliyor sonra gazlayacak. :)
Bence askerimiz gayet şık ve güzel olmuş :heartxf: Ellerine sağlık :thumbup:

Bayağı ilerledim. Işık kitide ekleme kararı sonrası bayağı bir kablolama işi çıktı. Daha bazı detaylar ve decaller yapışacak. Birde ön cam takılacak. Anlayacağınız biraz daha işi var. Ha birde uçaksavar eklentiside vakit aldı.

Elinize sağlık, rc compatible olmasa da uğraşıp aslın uygun görüntüyle bunu yapmanız ayrıca takdire şayan,
Çok güzel görünüyor :saygilar::saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Elinize sağlık Devrim hocam, çok güzel gidiyor. Düz nato yeşili yerine sonlarda bir kamuflaj deseni, boya eskitme çalışması falan olsa daha da afilli olabilir. :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari