2016'da Ne Yaptın RCKolik?

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar, malum aralık ayı hesaplaşma ayı, sayım ayı, hesapları kapatma ayı :) Ben de hem kendi adıma bu yıl hobi tarafında ne yaptım ne ettim, hem de değerli arkadaşlarım neler yaptı merak ettim ve böyle bir konuda bunu toparlayım dedim.

Benim için ne yazık ki 2016 hobi adına tam bir kayıp yıl oldu. Aslında yılbaşından sonra düzenli sim çalışması ile iki ay kadar ciddi yol aldım. Bu arada güzel buluşmalarımız da oldu, yıl çok iyi başlamıştı. Sonra önce şubatın son haftası Gobi 700'ü "güzelce" kırdım. Tamamen pilotaj hatasıyla olan bu kazanın beni etkilememesi için ne uçuşa ne de sime ara verdim, olur böyle şeyler deyip devam ettim. Ardından bir hafta sonra X7'yi yine durup dururken kırdım. Özgüvenin pilotajdan daha hızlı gelişmesi diyelim :laugh: Peş peşe gelen bu kırımlar cidden moralimi bozdu, özgüven yerlerde... Sim çalışmasını da, uçuşları da bıraktım. Haziran sonuna kadar, 4 aya yakın bir süre hiçbir şeye elimi sürmedim. Haziran sonunda yeniden topladığım G700 ve X7 ile bir akşam üstü sahaya çıktık Rasim'le, birer pil uçurdum, sonra yine sim ve uçuş olmadan üç ay daha geçirdim. Sonrasında tek tük uçuşlar, sıfır sim ile kasım sonlarını bulduk göz açıp kapayana kadar...

Sonuç olarak 2016 aralık ayında 2015 aralığında kendime koyduğum hedeflerden oldukça uzak, hatta gerilemiş, daha kötü bir pilotajla buldum kendimi :) Bu yılın böyle geçmesinde şüphesiz diğer etmenlerin de büyük payı var, zaten hepimiz için çok da güzel bir yıl olmadı 2016, ama hobi anlamında hatanın büyüğü bende. Hatalarımızdan ders alarak, önümüzdeki maçlara bakıyoruz :) Geçen yıl bu zamana göre uçuşuma ekleyebildiğim en önemli katkı, yaptığım hareketleri daha yavaş yapabiliyor olmak. Bir hareketin yavaş ve kontrollüsünü yapmak hızlı yapmaktan daha zor bence...

2017'nin daha güzel bir yıl olması dileğiyle :yuppi: :yuppi: :yuppi: :RCKolik:

2016 yılına hızlı giriş yapan ama nefesi çabuk tükenenlerden birisi de ben olsam gerek :laugh: ;D

Logo 800 Maiden ile hızlı ve güzel bir başlangıç yaptık ama ne yazık ki aynı şekilde devam edemedik :-\ Küçük kırımın etkisini kolay atlattık ama sonrasında üst üste pillerdeki arızalar nedeni ile modeli yeniden havalandırmak epey bir zamanımızı aldı. Şu an uçmaya hazır ama o salondaki yerinden memnun ben de ondan :laugh: Evde karşılıklı bakışıp duruyoruz ;D

Yıl boyunca hemen hemen hiç sim çalışmadım dersem yalan olmaz :embarras: Hal böyle olunca da pilotaj anlamında geçen sene ile aynı yerdeyim. Oysa bu yıl Funnel olmaz üzere en az 2-3 yeni hareket hedefim vardı ama olmadı :-\

Özellikle yılın 2.yarısında herkesin üzerindeki durgunluk ister istemez bende de vardı. Ama sene sonuna doğru Emre kardeşimden aldığım "Blade 180" ile biraz biraz bir kıpırdanma başladı. Bu minikle küçükten bazı yeni hareketleri denemeye başladım :thumbup: Eğer sim ile bunu destekleyebilirsem inşallah 2017 yılı çok daha verimli geçecek :hoppa:

Benim için 2016 yılı, aktif olduğumuz süreler içinde iyi geçti.

Geçen yılın sonlarında VBC kumandaya, Vbar Neo ünitelere, Logo550sx modeline geçiş yapmıştım. Bunun dışında Protos yine vardı, bir ara Warp'la da birkaç uçuş yapmıştım... Ama o zamanlar aktif tek model Logo550sx diyebilirim. Yeterince pil yoktu, uçuş sayısı sınırlı oluyordu. Pilotaj da eh işte... En azından Logo600sx kaybından sonra çok etkilenmedi olumsuz yönde...

Temmuzdan sonra Protos Max v2 ve Protos380 modellerine geçiş yaptım Logoya ek olarak. Warp kit olarak kaldı, Protos gitti... Yılın son döneminde özellikle Protos380 modeli ile çok fazla uçuş sayılarına ulaşmaya başladım. 5 adet pili vardı, sahada tekrar şarjı da kolaydı... Bazen kocaeliye kaçıyordum, bazen eskişehirde takılıyorduk. Max için esc ve ünite gibi bütçe planlamasında sırada bekleyen ekipmanlar vardı. P380 ağustos 7'de kocaelide maiden uçuşunu yaptı, Max ise ancak ekim başında uçabildi...

Bu yıl içinde Logo 42 kez, Max 8 kez, P380 ise yaklaşık 40-50 uçuş yaptı...

Uçuşlarım artık bolca kuyruk çevirmeli, üst üste half pirolu, saat yönü tersine olana da çalışmaya devam ediyorum ara ara yapmaya çalışıyorum. Hurricane benzeri fazla momentumu olmayan inverted circle diyebileceğimiz hareketi ara ara yapmaya çalışıyorum, bazen güzel de oluyor bir iki tur... Half piro sonrası invertten çıkışlarda verebildiğim kadar rudder veriyorum. Tictoc denemeye devam... Bu aralar low rpm bankları oluşturuyorum, özellikle Logoda keyif de veriyor.

Özellikle Protos380 modelimi çok seviyorum. Hissiyatının güzelliği, uçuşta fazla heyecan yaratmayacak bir model olması yanında, sahada bana en az 5 uçuş veriyor. Üstüne iki max veya dört logo da uçtum mu bayağı doyurucu bir gün oluyor. Her uçuş ayrı tecrübe sonuçta...

2017 den beklentilerim;

Pilotaj olarak; daha istikrarlı hurricaneler, aynı çemberde üç dört tur... Elevatör tictoc oturtmak, aileron tictoc denemelerine geçmek... Half pirolar arası bir tam tur fazladan kuyruk çevirmek, rotor diskini daha iyi kontrol edebilmek, böylece piroflipe ucundan göz kırpabilmek... Low rpm keyfini yaşamak, Logo ile coll management kasmak...

Model olarak; beklentim yok. Filomdan memnunum. Protos550 tipi bişeyler çıkarsa belki düşünebilirim. Bir de Max için büyük yeniliklerden bahsediliyor, ne olacağını öğrendikten sonra gerekli upgradeleri alabilirim. Belki Evoluzione de alırım ama önce şu yenilikleri görelim.

Buluşmalar olarak; beklentilerim çok. Yaşayıp göreceğiz :)

Arda Erkan' Alıntı:
Bu sene genel anlamda gerek hobimiz,gerek ülkemiz adına can sıkıcı durumların yaşandığı ve hepimizin tadının kaçtığı bir sene oldu..Ertesi gün uçuş planları yaptığımız bir günde darbe oldu.Uçuş yasakları,bir sürü yeni prosedürler, ödeme yöntemi ile ilgili sıkıntılar vs. derken üstüne bu aralar dolar kurunun artışı inanılmaz artışı eklendi.Genel olarak morel, motivasyonun düştüğü bir sene oldu.

+1 kesinlikle

Bu sene benim için baya verimli geçtiğini düşünüyorum (2015 senesine oranla) ;

Tam 10 ay önce ALIGN kullanmayı bırakıp filoyu tamamen GAUI'ye çevirmişim, tabi tüm modelleri aynı anda almadım. Yavaş yavaş filo tamamen GAUI oldu. Hayalimde ki modelle uçmak en büyük isteğimdi, çok şükür o da gerçekleşti. Ufak da bir video hazırlamıştım kendisine, öyle bir sevgiydi benimki :D
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pilotaj anlamında kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum, 2015 PilotTR funfly pilotajımın gelişmesinde en büyük etkendi. Özellikle Dunkan gibi bir manyağı canlı izlemek gaza gelmek için başlı başına bir neden.. O pilot bu hareketi nasıl yapıyor, bu pilot bu hareketi nasıl yapıyor diye diye çabaladım, çalıştım ve çoğu hareketleri öğrendim. Bol bol çalışmanın yanında profesyonel pilotların videolarını tekrar tekrar izledim.. Öğrendiğin hareketler nerede derseniz uçuş videolarında henüz yok :D Ama simülasyonda bol bol tekrar ediyorum, bildiğim hareketleri sürekli pratik yapıyorum. Collective managment olayını geliştirmenin en basit yolu bu şekildedir sanırım.
Örnek olarak;
Bu video da overspeed yapabildiğimi zannederken aslında alakası olmayan saçma sapan şeyler yapıyor muşum :laugh:

Zaman içerisin de pratik yapa yapa son geldiğim nokta da bu.. Bu videoları sadece örnek olarak göstermek istedim :)

Autoration tekniklerini öğrendim;

Nitroya bulaştım;
Çok çekiniyordum ama iyiki de bulaşmışım. Nitro kullanmaktan çok memnunum. :hoppa:

Hobiyi işe çevirdim;
Biraz da olsa hobiyi işe çevirmeye başardım, biriktirdiğim paralarla kendime Phantom almıştım zamanında. ORDU'da çektiğim bazı reklam videoları çevremin bu konuda genişlemesine sebep oldu. Diğer yandan bu iş sayesinde 2 ay önce Moğolistan/Kazakistan ve Kırgızistan'a çekim yapmak için gittim. Benim için çok büyük bir tecrübeydi. Hala da bu işi yapmaya devam ediyorum.

Yaptığım reklamlar ve ufakda olsa pilotajın etkisinden dolayı helikopter hobimde de bir noktaya gelmemi sağladı. Belli firmalardan hediyeler almam beni daha da çok çalışmaya azmettirdi. (GAUI, Dryfluid, HALO, OMG) OMG servo ve HALO paller benim için bu işin zirvesiydi sanırım :D

Ayrıca 2016 senesinde çok güzel buluşmalara imza atmışız, bolca Kocaeliye gitmişim :laugh: Eskişehir buluşmasına ve son Hezarfen buluşmasına katılamadığım için üzgünüm :(

20.03.16 Kocaeli

Zonguldak

Tekrar kocaeli (ilk 15sn en sevdiğim kısmı :laugh: )

Erdener abi ile Yozgat çıkarmamız :laugh:

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, aslında çok yazmak istediğim şeyler var ama yazı kalabalıklaşsın istemedim.. Bu sene bol bol tecrübe edindim, öğrendim, yanlışlarımı düzelttim. HOBİ anlamında benim için çok verimli geçtiğini düşünüyorum. Bu kadar verimli olmasının tek sebebi SİMÜLASYONdur. Herkesin bol bol simülasyon çalıştığı ve kırımların az buluşmaların çok olduğu bir yıl geçirmesini dilerim. İnşallah 2017 en çok ÜLKEMİZ adına iyi olmasını daha sonra Hobimizin gelişmesi açısından iyi olmasını dilerim :saygilar:

Merhabalar cok güzel konu güzel düşülmüş teşekkürler abi.

Benim trex 500 le bi türlü barışmayan yıldızımız ,en son havada kuyruk pali fırlatmasıyla meceramız son buldu.
Hali hazırda satışta olan fatih abiden sıfır olarak aldığım ve topladığım kds innova dfc 550 ile şöyle bi kendime geldim.

2 tane kırımsız teknik sorun hariç toplamda 250 ye yakın uçuş yaparak, ve pilotaj geliştirerek sorunsuz bi sezon geçirdim kendisiyle.

Geçen aylarda kendisini artık prçaları bulunmuyor bahanesiyle emekliye ayırdım. (ama yanılmışım hobby kingn'de bütün stokları fullendi[emoji16] ) ve elektroniğini olduğu gibi Tamer abiden aldığım g570 e geçirdim ve uçuşlarıma tam gaz devam ediyorum.

Tabi arada topladığım çerezlik 450 imde var oda çok şükür 100 uçuşu geçmesine rağmen henüz kırım görmedi, ama bikaç ufak teknik problemler yaşadık onunlada.

2016 yılı benim için hobim olarak oldukça verimli geçti diyebilirim. [emoji7] [emoji7]

Mesajımı güncelledim %p

2016 benim için de hiç iyi geçmedi.En büyük kırımım Eskişehir deki buluşma da oldu,değerli bir arkadaşımızın istemeyerek kalbini kırdım .Bu vesilesiyle biraz geç de olsa kendisinden ve de değerli eşinden özür diliyorum.Keske model kırsaydım da kalp kırmasaydım.İnsallah 2017 yılı herkes için maddi ve manevi kırımsız ve de keyifli bir yıl olur.

Benim için 2016 herkes gibi iyi başladı, yeni modele geçtikten sonra üniteden ve benim bazı hatalarımdan kaynaklı problem yaşamam bayağı vaktimi aldı. Bunun üstüne ülkemizde yaşanan diğer olumsuz durumlardan dolayı ve kırımdan dolayı özğüven eksikliğinden geriledim pilotajımı hiç ilerletemedim, hatta geriledim diyebilirim tabi bu durum aslında hem yeni modelimi tanıma, hemde üniteyi ve başka daha bir çok yeni bir şeyler öğrenmeme de vesile oldu diyebilirim. Sonuç olarak artık her modelimde ünite ayarlarını bitirip hoşuma giden ve alıştığım bir ayardan sonra pilotajımı geliştirmek istiyorum. Sahaya gittiğimde bol bol muhabbet ve uçuş yapmak istiyorum, ayar yapmak durmadan ünite değimişi falan beni gerçekten yordu, 2017 den umutluyum bol bol sim çalışıp pilotajımı geliştirmek istiyorum. Şimdiden önce vatana, millete ve burdaki forum arkadaşlarımın 2017 yılının hayırlı sağlıklı ve istedikleri gibi geçmesini dilerken, herkese saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum, istemeden de olsa birinizi incittiysem veya kırdıysam özür diliyorum kalın sağlıcakla :saygilar:

2015te 977 ile uçmaya çalışırken Cem ve Ali ile tanıştım (modelciliğe arkadaşlarımın formun sayesinde başlayabildim ikisinide ayrı ayrı teşekkür ederim) tavsiyeler sayesinde kumanda ve şarj aleti edindim. Elimde zaten bir kaç tane model vardı ama nerden başlayacağımı bilmiyorumdum. Tarot 450 mi Cem topladı ve uçmaya başladım. Keyfini alınca 550 ye geçtim sadece hoverdan ibaret bir uçuş ama anlatılmaz bir zevk tek heyecanım ıdle up açmak. Malesef hiç sim çalışamıyorum işten eve yorgun gelmek, 2 tane çocuk zaman ayırmak çok zor. Heli büyüdükçe alacağım zevkinde büyüyeceğini düşünerek 700 uçurmayı planladım aynı gün bütün elektronik siparişlerini verdik şuan Cem topluyor ucacağı günü iple çekiyorum yani yeni yılda bir 700 üm olacak NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE :RCKolik: :RCKolik: :saygilar: :saygilar:

Bu seneki kit yapımı hedefime ulaşamadım. Hadi yapımı olarak belki diyelim (Lazy Bee macerası), ama uçuşu tam bir fiyasko oldu. Yaz boyunca uçuşlar kırımsız olsa da, sonbaharda motor stop yüzünden orta hasarlı Extra 330L kırımı oldu. Cowling harici onarımı tamamlandı. Öte yandan, tekerlek takılarak karada uçurulan Sea Hawk da hafif kırım sonrası, görevini tamamladığı için başka bir arkadaşın envanterine devredildi. KA8B planörün uçak ile çekerek havalandırma işi de bu sene olamadı. Aslında, bu planörü çekecek BO 209 Monsun'un eksikleri giderildi, yazın deneme uçuşları yapıldı, her şeyi hazır halde bekliyor. KA8B'yi uçuramadık ama, bir arkadaşın müdürünün yıllardır toz toprak içinde bekleyen, adı ve modelini bilmediğimiz 2600 mm kanat açıklığı olan hasarlı planörün onarımı yapıldı, iki uçuş yapıldı. Üçüncü uçuşta ise yine hafif bir kırım. Ama tekrar onarımı tamamlandı, hangarda yeni uçuşlara hazır bekliyor. Yapamadıklarımdan biri de, üzerinden 2 sene geçmesine rağmen, hala elimdeki multiye FPV ekipmanı ve ayak montajını yapamamam (DJI bilmemkaçıncı modelini çıkardı :embarras:). Pilotaj ise aynı! Ama uçuşlara gitmek konusunda fena sayılmaz (Gerçi bu gün boyu uçuş yapıyoruz anlamına gelmiyor; ineklerden uçamıyoruz, biz oturunca çobanlarda muhabbete katılıyor, bu sefer inekler hiç gitmiyor :angry: ) Yılın sonuna doğru ise, ikinci el aldığım Extra 260 soytarı uçağını (Funfly) elden geçiriyorum. Yılbaşı gelmeden hazır hale gelecek.

2017 de ise, hedefte halen kutuda bekleyen Phoenix Sea Bee'yi toplamak ve bir de yine bir kit inşa etmek var. Pilotaj konusunda ise, biraz daha amaca yönelik çalışmalar yapmak istiyorum. Gerçek uçuşun yerini tutmasa da, o zaman belki biraz sim çalışmam gerekebilir. Ve tabii 2016'da yapılamayanlar...Bakalım, görelim!

Hepimize iyi, kırımsız, acıların yaşanmadığı bir yıl olsun!

Edit: 2016'da yerde kalanlardan bir de (sayarsanız) heli de vardı; Heli Max MX 400. Bir türlü sağa doğru olan kuyruk dönüşüne çözüm bulamadım. Motor, gyro, ESC, her şeyi denedim. Sonunda zaman kaybetmemek için şimdilik bıraktım. Daha sonra boş bir zamanım olursa tekrar dönerim (sonuçta vantilatör, uçsa da olur uçmasa da...)

Ben de güncelledim mesajı;

2016'nın daha başında iken, benim iş hayatımda bazı zorunlu değişiklikler oldu . Oldukça eforlu ve stresli bir işe girmek zorunda kaldım.Artık hobiyi bırakın , foruma bile girmeye zaman bulamaz hale geldim.
Aslında öyle engeller oluştu ki , bu hobiyi bırakmak işten bile değildi benim için..Bilindiği gibi memlekette yalnız bir modelciyim,imkanlarım kısıtlı ,yetmezmiş gibi , paypalı da yasakladılar. Zaten topal olan hobimin diğer bacağı da kırılmış oldu...
Yılın ikinci yarısından sonra meydana gelen sosyal ve ekonomik sıkıntılar da eklendi.....Yani hobi yapacak ne durum ne de keyif kaldı... :(
Yine de yılmadım , usanmadım ,hayallere zincir vurmadım.Araya yıllardır bitiremediğim 450 scale projemi sıkıştırmayı başardım...Şimdi bitmiş olarak 250 ve 450 sınıf 2 scale modelim , bir tane de uçuşu unutmamak adına her haftasonu 3 pil yaktığım normal bir 450 ile , slow motion hobi yapmaya devam ediyorum.Geçen yıl sonu aldığım 600 sınıf heliyi de güzel bir scale yapabilirsem , kendi imkanlarım dahilinde , hedefime hasbel kader ulaşmış olacağım...
2016 ,kendi adıma kısır geçmiş gibi görünse de , mart ayındaki Kocaeli buluşmasına katılım gösterebilmiş olmamın ve dostlarımı ,arkadaşlarımı tekrar yüz yüze görebilmiş olmanın verdiği mutluluk hissiyatı ile , askıda kalmış projemi bitirmenin vermiş olduğu rahatlık hissi yüzünden , boş bir yıl geçirdim demeye dilim varmıyor.
İnşallah ,ömrümüz var ise önümüzdeki süreçte , daha mutlu ve huzurlu bir ortamda , sıkıntı ve imkansızlıkları daha bir aşmış ve rahatlamış olarak , hobimizi icra etmeyi ve dostlukları daha bir pekiştirmeyi ,RCKOLİK ailesi olarak hepimize nasip olmasını temenni ediyorum arkadaşlar.... :RCKolik:

Harika konu :thumbup:

Geçen sene buna benzer bir konu açmıştım oda çok keyifliydi. ( ) Buda oldukça keyifli gidiyor.

Bu sene nasıl geçti ?

Bu sene genel anlamda gerek hobimiz,gerek ülkemiz adına can sıkıcı durumların yaşandığı ve hepimizin tadının kaçtığı bir sene oldu..Ertesi gün uçuş planları yaptığımız bir günde darbe oldu.Uçuş yasakları,bir sürü yeni prosedürler, ödeme yöntemi ile ilgili sıkıntılar vs. derken üstüne bu aralar dolar kurunun artışı inanılmaz artışı eklendi.Genel olarak morel, motivasyonun düştüğü bir sene oldu.

Kişisel olarak bakarsam,

Yaza yeni model ile güzel bir giriş yapmayı planlarken fazlaca kötü sürprizler yaşadığım bir sene oldu.Aslında olayın maddiyatından çok yukarıda bahsettiğim etkenlerde tuzu,biberi oldu.Elimdeki çoğu şeyi sattım ve bir süre tamamen uzaklaştım.Aradan bir süre geçtikten sonra yeni model toplayıp tekrar sahaya döndüm.

Pilotaj anlamında,

Döndüğümde baktım ki biraz zaman alacak :eek:f: Ama hiç kendime dert etmedim..Uçuyorsun, keyif alıyorsun fazla zorlama mantığında kaldım.Daha düşük devirlerde modelin fiziksel limitlerini bilerek daha teknik uçuşlar yapmaya çalışıyorum. :) Bu sene verimsiz geçti diyemem geçen seneye göre çok daha iyi oturttuğum hareketler var. Önümüzdeki yıl için hobiyle ilgili tek hedefim mümkün olduğunca uçmak :)

2017 Yılının ülkemiz için daha hayırlı bir yıl olmasını temenni ediyorum. :saygilar:

Ben de iyi kötü yorumlarımı yazdım :saygilar:

2016 yılına şöyle bir bakarsam aklıma ilk gelen bol bol buluşmayla geçtiği. Katılamadığım bir çok buluşma olmasına rağmen katılabildiklerim benim açımdan yeterince doyurucu oldu diyebilirim.
2016 ya tarot 450 fbl ve trex 500 dfc ile başladık öylede bitireceğim gibi, 500 le fazla uçuş yapamadım ama 450 ile bayağı uçuş yaptım. Benim için helinin havada olması bile oldukça heyecan verici olduğundan uçuşlar gayet yeterliydi kendi adıma, bundan sonrası ise pilotaj anlamında farklı birşeyler denemek güzel olacaktır.
Hayaller 2017 ye herşey gönlünüzce olsun arkadaşlar :saygilar: