220mm Mini H quad Yapalım mı ?

Multiwii kart yerine Naze, PDB sizin önerdiğiniz, :yuppi: ESC ve motor seçimlerim kaldı... hız tutkuma da cevap versin istiyorum , ZMR ile iyice pekiştirdikten sonra Minion devreye girecek yada kırarsam işte :eek: ESC ve motorlarda önerileriniz var mı ? :saygilar:

Ynt: 220mm Mini H quad Yapalım mı ?

Fatihsultanmehmed' Alıntı:
Multiwii kart yerine Naze, PDB sizin önerdiğiniz, :yuppi: ESC ve motor seçimlerim kaldı... hız tutkuma da cevap versin istiyorum , ZMR ile iyice pekiştirdikten sonra Minion devreye girecek yada kırarsam işte :eek: ESC ve motorlarda önerileriniz var mı ? :saygilar:
O zaman bu modelin 4S uzerine kurulmasi cok daha mantikli olur. Naze32, cleanflight, one shot125. Bunlar su an cok sey ifade etmiyor olabilir ama yakinda anlamli olacak.

İlk firsatta birkac alternatif onerecegim.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

4S ile 3S bir sistem arasında takribi olarak ne kadar bir fark olur gram olarak ? :rolleyes: aslında 3 ve 4S destekli motor ve esc seçimi yapabilirim, fakat elimde 3s 2200 pillerim var onlarıda hiç etmeden kullanmam lazım, ilk etapta 3S bir sistem fakat 4S pili taktımı yok diyemeyecek bir yapı kurayım diyorum. önerileride ona göre alırsam süper olur. :agreed: çok şey mi istedim :-\

Nokta atışı yapalım o zaman. Bu ekleyeceğim deli bir motordur. Kontrol edebileceğini düşünüyorsan önerim budur. 4S le 950 gr civarı 3S le 900 gr civarı çekiş verir. Ama en az 20A ESC ister.

RCX H2206 2250KV Outrunner Brushless Motor

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi şöyle genel olarak bakarsak , :)

Hem ağırlık hemde yapısal gramajlara bakalım, son durum için,

Frame 80gr
Motorlar adet 50 gr ( Motorlarda daha hafif olan tavsiye varsa değişebilir)
Pdb 5 gr
Pil 3s / 4s 1300 / 2200mah 150 gr
Immersion 600mw 18 gr
Anten 10 gr
Naze 7 gr
Kamera 104 gr
Kablolar ve ıvır zıvır 50 gr olsa

Şimdi sıra geldi ESC seçimine ? :saygilar:

Motorların adeti 32 gr. 50 gr olan paket ağırlığı.

pil ağırlığı 160-180 gr civarı olur.

104 gr lık kamera nasıl bir şey merak ettim. Bu ağırlık doğru değil. En fazla 40 gr civarı olur.

Toplamda 600-650 gr civarı çıksa bile çok çok iyi bir ağırlık bu motorlara göre. Tek motor bile bunu rahatlıkla kaldırabilir durumda olacak. Yani tam bir hız makinesi olur bu şekilde toplandığında.

ESC alternatiflerine bakıyorum. Birkaç seçenek var.

ESC için en azından 18A seçeneklerine bakmak gerekiyor. Bununla ilgili seçenekler biraz fazla. Ben kendi tercihime göre sıralama yaptım. Aslında hepsi de iş görür.

1- ZTW Spider Series 20A OPTO ESC With SimonK Program

ZTW ler çok şey vaat ediyor. Üzerinde SimonK yüklü geliyor ama BlHeli yüklemekte kolay. Şahsi tercihim BlHeli olması yönünde. Daha önceki mesajlarımda yazdığım OneShot ve Damped Light gibi özellikleri yükleyebilmek mümkün. Nedir bunlar? Damped Light gaz kesildiği zaman motora frenleme yaparak daha hızlı ve kontrollü alçalmayı sağlıyor. One Shot yanlış bilmiyorsam PWM hızını 1000 hz civarlarına çıkarıyor. Rotorgeeks ESC lerde yüklü olarak gelmeye başlayacağı duyuruldu. Bu özellikler BlHeli ile çalışıyor maalesef.

2- Sunrise BLHELI Multi Series 20A OPTO ESC for RC Multicopters

Türkiye'de henüz pek kullanan yok ama yurtdışında çok rağbet görüyor. Özellikle uzun yapısı nedeniyle kullanım yeri konusunda daha başarılı bence. Tüp şeklinde olması nedeniyle çubuk kolların içinde kullanılabiliyor. Aynı şekilde alt iki frame arasına rahatlıkla yerleştirilebilyor. BlHeli yüklü olarak geliyor. Banggood 2S-6S arası çalışma aralığı yazmış ama üzerindeki etiket öyle değil. Araştırmak lazım.

3- EMAX BLHeli Series 20A ESC

Emax Simon serisi ESC ler oldukça başarılı idi ve halen ben kullanıyorum ve çok memnunum ama 3S ten yukarısına destek vermiyordu ve sanılanın aksine onlarda BlHeli yüklü olarak geliyordu. Bu Emax'ın yeni seri ESC leri ve 2S-4S çalışma aralığı veriyorlar. Adından anlaşılacağı gibi BlHeli yüklü geliyor. Diğer seçenekler gibi OPTO değil. 2A Lineer BEC özelliği var.

4- Hobbywing XRotor 20A APAC Brushless ESC 3-4S For RC Multicopters

Bu ESC benim için tam bir kapalı kutu. Yukarıda önerdiğim motor için önerilen bir ESC olduğu için buraya ekleyim dedim. Hangi program yüklü bilmiyorum ama PWM hızı fena değil. 621 Hz frekans yazıyor. ESC programlarına fazla takılmayanlar için rahatlıkla iş görür.

İlginç bir şekilde bu BG den fotoların linklerini alamıyorum. Bana özel bir durum mudur bilemedim. O yüzden fotoları ekleyemedim. BlHeli yazılımının son dönemlerde çok gelişme kaydettiğini belirteyim. O yüzden bu yazılıma sahip ESC kullanıyorum ve öneriyorum. Yanlış anlama olmaması için belirteyim; piyasa da çok daha fazla ESC çeşidi türedi ama buradaki liste özellikle 4S kullanımı için önerdiğim ESC lerdir. Tabii ki 3S ile de kullanılabilir ama gereksiz ağırlıktan ileriye gitmez. Tabii ki 22 serisi motorlar kullanıldığında durum değişir ve bu ESC lerden biri veya benzer özelliklerde olanları kullanmak gerekir.

Şimdilik önereceklerim bunlardır. Daha farklı bir seçenek olursa yine yazarım.

Nesimi Hocam,

ESC 'de yazdıklarınızı biraz inceledim, en çok 2 numara olan Sunrise hoşuma gitti, yurtdışı da oldukça popüler, hafifliği ise cabası , o yüz den seçimim bu esc olacak ESC ile ilgili olarak üzerinde 2-4S yazıyor fakat, sadece banggood 'da değil, RCgroups 'ta da gördüğüm kadarıyla 2-6S desteğinden bahsediyorlar, gerçi bu benim için çok ta önemli değil, ben zaten 4S kullanıcam. Motorda ise RCX yurtdışında da F/P olarak çooook önde...

Konuyu takip eden multici hız tutkularına örnek olsun diye yazdığımız ve seçtiğimiz ekipmanları bir toparlarsak,

1- 115$ x 1

2- 10$ x 5

3- 28$ x 1

4- 73$ x 1

5- 30$ x 1

6- 30$ x 1

7- Sunrise BLHELI Multi Series 20A 30A 40A OPTO ESC for RC Multicopters 9.25 x 5

Sunrise iyidir. Pişman olmazsın.

Ama asıl bombalar yolda.

beklesek mi ki ?? Link alabilirmiyimiyim ? ;D

beklesek mi ki ?? Link alabilirmiyimiyim ? ;D

Link yok. Sadece bu resim. Bu ESC 12A olarak çıkacak zaten. 1806 motorlar için yani. 22 lik motorlarda işe yaramaz.

Birde şöyle bir video var.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

O zaman şimdilik konumuzda devam edelim, hem konu oldukçada faydalı yerlere geldi, hemde bir söyleşi tarzında gitmesi güzel oldu. :agreed: Nesimi hocam, biraz da bu cleanflight, one shot kavramları üzerinde duralım, :rolleyes: Cleanflight Naze'in içersine atılan bir yazılım mıdır ? One shot işlemleri hangi ESC 'lerde uygulanıyor.(Blheli de yapılıyordu sanırım). One shot ile bir esc ne kadar zorlanabilir, bunun esc 'nin ömrüne etkisi nedir ? Bunlarıda bizlere bildiğiniz kadarıyla aktarabilirmisiniz ? :RCKolik:

O zaman şimdilik konumuzda devam edelim, hem konu oldukçada faydalı yerlere geldi, hemde bir söyleşi tarzında gitmesi güzel oldu. :agreed: Nesimi hocam, biraz da bu cleanflight, one shot kavramları üzerinde duralım, :rolleyes: Cleanflight Naze'in içersine atılan bir yazılım mıdır ? One shot işlemleri hangi ESC 'lerde uygulanıyor.(Blheli de yapılıyordu sanırım). One shot ile bir esc ne kadar zorlanabilir, bunun esc 'nin ömrüne etkisi nedir ? Bunlarıda bizlere bildiğiniz kadarıyla aktarabilirmisiniz ? :RCKolik:

Bildiğim kadarını yazmaya çalışayım.

Cleanflight kontrolcü programıdır. Baseflight benzeri bir program. Yine Multiwii tabanlıdır. Bu program CC3D' ye de kurulabiliyor. Yanlış bilmiyorsam One Shot kullanabilmek için bu programı kurmak gerekiyor. Auto Tune PID özelliği mevcut ama bizimki gibi küçük boyutlu modellerde pek sağlıklı değil.

One Shot 125 daha önce yanlış yazmıştım. PWM hızını yükseltmek değilde düzenliyor demek daha doğru olur. Bu şekilde ESC daha verimli kullanılabiliyor. Tabii ki BlHeli üzerinde çalışıyor sadece. ESC ömrünü değiştireceğini sanmıyorum. Bununla ilgili bir kaç video var bulunca eklerim. Şimdilik Sunrise ESC nin desteklediğini yazayım. Tam listeyi bulduğumda eklerim.

Damped Light aktif frenleme olarak isimlendirilebilir. İmmersion buna regenerative brake demiş. Aşağı yukarı aynı şey. Normalde gazı kestiğimizde ESC motoru kendi haline bırakır. Tabii ki bunu modeli alçaltmak için yapıyoruz. Hava akımı ve pervanenin yapısı nedeniyle pervanenin taşıyıcılığı bir süre daha devam eder. Aktif frenleme gaz kesildiğinde ESC ye fren yaptırarak pervane dönüşünü durdurur. Bu şekilde daha etkili ve kontrollü alçalma sağlanabilir.

Rotor Sense bunu eklediğim fotoda yazdığı için açıklayım. Bu özellik ESC de aktifse motor kablolarını rastgele lehimliyoruz. İlk güç vermede motorun ne tarafa dönmesini istiyorsak elimizle o yöne çeviriyoruz ve ESC bunu hafizasına alıyor. Eğlenceli denebilir. Motor kablolarını ters lehimledim dur sökeyim yeniden lehimleyim derdinden kurtuluyoruz. Bu kablolarda soket kullananlar için çokta elzem bir özellik değil.

Şu sıralar tüm ilgimi CC3D çözmeye verdiğim için Naze32 ve programları konusunda çok fazla yorum yapamıyorum. Elimdekini tam olarak çözdüğüm zaman Naze32 ile de ilgilenmek istiyorum. Hatta farklı bir model toplayıp onda Naze kullanmak istiyorum. Büyük olasılıkla 4S üzerine kurulu bir model olacak ama şu aralar değil. Biraz daha toparlanmam lazım. Naze32 PID mantığı Multiwii üzerine kuruludur. Multiwii yi ve mantığını anlayan birisi Naze32 yi de rahat kullanabilir ve ayarlayabilir. Baseflight veya Cleanflight farketmez. Mantık aynı. Ama CC3D nin PID mantığı bunlardan biraz farklı işliyor. Hoş son versiyon olan CC3D 14.10 Mini Me yazılımı ile işler biraz daha kolaylaşmış. Piyasada bilinen bazı modeller için ön tanımlı PID ler eklenmiş. ESC hızları kurulumda program tarafından kontrol edilip ona göre düzenleniyor. Bu versiyonu yeni kurdum ve ertesi gün fırtına patladı. Henüz deneme fırsatı bulamadım. Bu hafta sonu özel işlerim nedeniyle yine deneyemeyeceğim anlaşılan.

Bilgiler süperdi, ellerinize sağlık... Nesimi hocam bu tür esc'lerde bec output:No diyor, multiler için konuşursak, bu tür esc kullanımlarında birde bec almamız mı gerekiyor, Multiler de bec ihtiyacı var mı varsa nedeni ? :thumbup: CC3D elinizde olan bir kart olduğu için mi yoğunlaştınız yoksa sizde cc3d 'nin naze'i filan katlayan bir kart olduğunu düşünenlerden misiniz ? Daha iyi bir kart olduğu noktasında bir kaç konu gözüme takılmıştı ? :eek:

Bilgiler süperdi, ellerinize sağlık... Nesimi hocam bu tür esc'lerde bec output:No diyor, multiler için konuşursak, bu tür esc kullanımlarında birde bec almamız mı gerekiyor, Multiler de bec ihtiyacı var mı varsa nedeni ? :thumbup: CC3D elinizde olan bir kart olduğu için mi yoğunlaştınız yoksa sizde cc3d 'nin naze'i filan katlayan bir kart olduğunu düşünenlerden misiniz ? Daha iyi bir kart olduğu noktasında bir kaç konu gözüme takılmıştı ? :eek:

Evet yukarıdakilerin biri hariç hepsi OPTO. Ayrıca BEC kullanma ihtiyacı var tabii ki. ESC lerde güç dalgalanması fazla oluyor. Zaten video sistemindeki parazitlerin nedenide bu ve bu yüzden filtre kullanıyoruz. Tamam temiz bir video önemli de kontrolcüye gidecek güç ne olacak? O yüzden aslında özellikle multilerde harici BEC kullanmak çok önemli bence.

Naze32 güzel bir karttır. Özellikle benim gibi Frsky kumanda sistemi veya Taranis kumanda kullananlar için telemetri desteği bir artı tabii ki. Ben her iki kartı da alabilme imkanım ve de Taranis'i sipariş vermiş olmama rağmen CC3D aldım. Daha iyi bir kart olduğunu bende düşünüyorum ama katlama olayına katılmıyorum. Naze kötülemek anlamına gelir bu. Çoğu kişi Naze hareketlerinin robotik olduğunu düşünüyor. CC3D daha doğal hareketleri olduğunu savunuyorlar. Ben henüz bunları karşılaştırma ve bir söz söyleme aşamasına gelemedim. Bu söylemlerin doğruluğunu kendim görmek istediğim için her iki kartı da tam anlamıyla kullanmayı düşünüyorum tabi ilerleyen zamanda.