3, 4 ve 6 kanal RC Heli arasındaki Farklar Nelerdir

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazımızda temel olarak "3 , 4 ve 6 Kanal Heli / Helikopter" arasındaki yapı, kontrol ve uçuş karakteristik farklarından bahsetmeye çalışacağız.

Inşallah hobiye yeni başlamayı düşünen çoğu arkadaşlarımızın kafasından geçen "Heli alacağım ama kaç kanal ? Bu kanallar neyi ifade ediyor, farkları nedir ? 3 kanal heli alsam olmaz mı ? " sorularına bir nebze de olsa cevap vermiş oluruz.

Neden 3 Kanal Heli ile Başlanmamalı :
You must be registered for see images attach

1- 3 kanal heliler oyuncak sınıfına girerler ve bizlere pilotaj anlamında herhangi bir katkıda bulunmazlar.
2- Kumandaları 3 kanallıdır. Bu yuzden solda bulunan kontrol cubugu (stick) saga - sola hareket etmez. Yani kuyruk (rudder) kontrollu bulunmamaktadır.
3- Sadece ev ortamında uçabilirler. Kumandaları genellikle infred haberleştiği için güneş ışınlarından etkilenirler.
4- Çok çabuk hasar görürler.
5- Hasar sonrası yedek parçaları bulunmadığı için tamir edilemezler.

NOT: Bu arada piyasada 3.5 kanal adi altinda bazi oyuncak modeller satilmaktadir. 3.5 kanal diye bir sey yoktur, bu tamamen aldatmaca olup aslinda bu modellerde 3 kanal ozelligine sahiptir.

4 Kanal Heli Özellikleri:

14.07.14 Tarihli RCKOLIK Yönetim Güncellemesi
Forum olarak son 1 yılda çıkan V922, V977 gibi 6 kanal micro helilerin başarısı nedeniyle, modelciliğe başlangıç modeli olarak kesinlikle V911 tavsiye etmiyoruz. Tavsiyemiz:

- Hemen Simulasyon kumandası temin ederek, düzenli simulasyon çalışması
- Ve arkasından 6 kanal bir heli alınması. Bu 6 kanal micro olabileceği gibi, 450 ve 500 sınıfı profesyonel bir heli de olabilir

Neden 4 kanallı model önermiyoruz?

6 Kanal Heli Özellikleri:

1- Tam profesyonel olarak geçerler.
2- Pilotaj anlamında ciddi çalışma ve süre gerektirmektedir. Simulasyon çalışması yapılmadan uçurulması nerede ise imkansızdır.
3- Genelde toplanmış hazır halde satılmazlar. Bu nedenle heliyi kendiniz toplamanız ve ayarlamanız gerekmektedir. Özellikle ayar kısmı ilk başlangıç için oldukça karışık gelebilir.
4- 3D - Ters uçuşlar dahil olmak üzere gerçek helilerin yapamadığı tüm akrobasi hareketlerini yapabilirler.
5- İlk sahip olma maliyeti yüksektir.
6- Dış ortamlarda uçurulması gerekmektedir.
7- Her türlü yedek parçası bulunduğu için kolaylıkla tamir edilebilirler.

Temel farklar bunlardır arkadaşlar. Aşağı daha fazla detayı sizlerle paylaştığımız videoyu bulabilirsiniz. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: 3, 4 ve 6 kanal RC Heli arasındaki Farklar Nelerdir

Elinize sağlık Mehmet Bey çok faydalı ve güzel bir video olmuş. :bravo:
Eminim çokta faydalı olacak.

İdda ediyorum ki modelciliğe başlayacak insanlar için ilk başvurulacak bir site olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.Mehmet emeğin büyük dostum...

Emeğinize sağlık hocam. Güzel paylaşım olmuş.

Teşekkürler hocam güzel anlatım olmuş. %p

ellerine saglik kaliteli ve guzel bir paylasim ølmus

6 kanallıdaki aleron ve elavator olayını yeni öğrendim. demek simülator bu yüzden bu kadar zor.hover ı daha yeni yeni yapabilmilye başladım

Ynt: Ynt: 3, 4 ve 6 kanal RC Heli arasındaki Farklar Nelerdir

barış altun' Alıntı:
6 kanallıdaki aleron ve elavator olayını yeni öğrendim. demek simülator bu yüzden bu kadar zor.hover ı daha yeni yeni yapabilmilye başladım
Aynen Baris Bey. 6 kanal'ın en büyük farkı da bu zaten. Bu yüzden min kırım ile 6 kanal heli uçurmayı öğrenmek için Simulator mutlaka ama mutlaka şart. Aksi takdirde yaşanacak kırımlara ne can ne mal dayanır :laugh:

Bu arada hover kısmını çözmeye başladığınızı anlıyorum, aynen sabırla çalışmalara devam :thumbup: , tebrikler :bravo:

teşekkür ederim
iyiki varsınız.

Bu ıse yenı yenı adım atmak ıstıyorum ve oyle cok cok bır butcemde yok.
Tatil amacli istanbula geldim ve bir kac TOP MODEL magazalarnnda yari proflara baktim ve fiyatlari 200den basliyor. Ayni ucagi WL toysdan baktim 150TL yaziyor.
Oradan almak guvenimi sizce ?

Aykut Günhan' Alıntı:
Bu ıse yenı yenı adım atmak ıstıyorum ve oyle cok cok bır butcemde yok.
Tatil amacli istanbula geldim ve bir kac TOP MODEL magazalarnnda yari proflara baktim ve fiyatlari 200den basliyor. Ayni ucagi WL toysdan baktim 150TL yaziyor.
Oradan almak guvenimi sizce ?
Yarı Prof derken neyi kasdediyorsun pek anlamadım :rolleyes: O kadar çok farklı model var ki. Burada doğru modeli almak en önemlisi.

Senin yerinde olsam ya 4 kanal bir heli alırdım ki bunda tek seçenek V911, ya da biraz daha para biriktirir ve bu arada bolca simulator çalışır ondan sonra 6 kanal bir heli alırdım.

Paran varsa 450 sınıfı alabilirsin. Eğer yok abi ben öğrenciyim diyorsan o zaman V922 6 kanal micro senin işini epey bir görür.

Gerek v911 gerekse V922 en uygun satanyer kargo dahil olarak sitesi. Güvenilir bir site. Ama bazen enterde olsa gelen ürün arızalı olabiliyor ne yazık ki.

Şimdi bu paylaştıklarıma bağlı olarak soracağın yeni sorulara şu konulardan cevap bulabilirsin ;)

Elinize sağlık hocam çok faydalı olduğunu kesinlikle onaylıyorum :)

Arkadaşlar sorum olacak,

4 kanal helikopterler, ileri-geri, sağa-sola, yukarı-aşağı, ve kendi ekseni etrafında olmak üzere 4 kanala sahipler... 6 kanalda ise buna ek olarak invert uçuş 5.kanaldır, ya 6.kanal hangisidir, yani 3D uçuşlar mı, yani 5. ve 6. kanalı öğrenmek istedim..