3D Printer ile RC Uçak Yapılımı ve Planları

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
3D printer gün geçtikçe hayatımıza hızlı bir şekilde girmekte. Bunun güzel örneklerinden birisi de RC Uçaklar.

Aşağıdaki siteden ücreti karşılığı ($20-$30) istediğiniz modelin 3D planları alıp, kendi uçaklarınızı yapabiliyorsunuz %p

Link :

Her bir model için detaylı montaj ve elektronik seçim PDF bulunuyor.

Ornek PDF :

Basımda kullanılabilecek Malzeme Incelemesi :

3D printer olan uçakcı arkadaşlarımız kesinlikle bir incelesinler derim :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Alper Tintaş

Bu modelcilik adamı zorla 3d printır sahibi yaptırır :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İki tane 3d printer var ama uçakcı değilim

3B yazıcıyla uçak yapmak sabır işi :)

Videodaki uçağı çok beğendim fakat baskı süresi 55-70 saat olunca vazgeçtim. Plan da 25$. Uçağın kendisi maliyet olarak 30-35 liraya geliyor fakat yapısal bütünlüğünden endişeliyim o yüzden bakmakla yetiniyorum :-\

Cessna 152'yi satın aldım. Hafta sonuna doğru baskısına başlarım sanırım. Bakalım nasıl olacak. Montaj videolarında japon yapıştırıcısı kullanmış. Onun yerine de demonte olanağı veren bir çare bulursam kırım halinde gerekli parçayı tekrar basıp tamir edebilirim.

3D printer gün geçtikçe hayatımıza hızlı bir şekilde girmekte. Bunun güzel örneklerinden birisi de RC Uçaklar.

Aşağıdaki siteden ücreti karşılığı ($20-$30) istediğiniz modelin 3D planları alıp, kendi uçaklarınızı yapabiliyorsunuz %p

Link :

Her bir model için detaylı montaj ve elektronik seçim PDF bulunuyor.

Ornek PDF :

Basımda kullanılabilecek Malzeme Incelemesi :

3D printer olan uçakcı arkadaşlarımız kesinlikle bir incelesinler derim :saygilar:

selamlar sayın admin , bu siteyi bende inceledim ,köpük ile çalışma zaman-emek kaybı açısından 3d baskı ile model temini banada mantıklı geldi, fakat tabi maaliyetide yüksek olacak ,3dlabdaki model ücretleri dolar üstünden rakamlar bana mantıklı gelmedi ama şöyle bir fikrim var aynı modeli isteyen kişilerle ortak 3dlab firması yada vb. satın alınarak paylaşılması gibi imkanlardan dolayı tedarik herkes için zor olabilir. Benim gibi düşününler varsa irtibat kuralım.

1.
2.
3.

Bende buraya katkım olsun diye düşünerek birkaç link koyucam bu linkteki siteleri bir süredir rakip ediyorum.

Özellikle 1. Linkte ki sitenin tasarımları oldukça profesyonel duruyor ve güzel modellerde var. Kanat yükü basılacak malzemeye göre ağırlıklar vb gayet ayrıntılı bilgilerde verilmiş.
2. Linkte bir tane acro bir uçak var onun dışında genelde benzer tasarımlar var bu sitedeki tasarımlarda yine ayrıntılı teknik bilgiler mevcut.

Son düzenleme:

Rcgroups bu linkte gunce planlari bulunduruyor. Pratikte kolay gibi gozukse de tumden 3d ucak basmak icin teknoloji biraz erken.Haftalarca ugrasip bastigim ucaklarin genelde omru 2-4 sortiyi gecmedi. Ote yandan 3d yazici modelciler icin harika bir alet. Ozellikle de tamir ederken veya ufak tefek duzeltmeler icin cok kullanisli.

Bu model çok güzelmiş 3d yazıcı planını nerden bulabilirim

• Beğen
Tepkiler: Aysun KARATAŞ
Bu model çok güzelmiş 3d yazıcı planını nerden bulabilirim
Zamanında ücretli olan bu uçağın planını şu siteden bulmuştum. Az önce yeniden baktım. Ne yazık ki satıştan kaldırılmış :(

Zamanında ücretli olan bu uçağın planını şu siteden bulmuştum. Az önce yeniden baktım. Ne yazık ki satıştan kaldırılmış :(

Adminim hala satışta bu model

:thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Merhaba,

İlk uçağımı yapmaya çalışıyorum. 3B yazıcı ile yapmaya niyetlendim. İlk denemem bu model üzerinden oldu.

Baskı malzemesi, basım ayarları, modelin zayıf olması benim acemiliğim ile birleşince ilk uçuş ilk kaza :).

3B yazıcı ile yapmak halen niyetim ama şimdilik fotoblok bir tranner a geri döndüm. Parasız modelleri pek coğuna baktım ama halen oturaklı bir model bulamadım. Bu arada PLA malzeme ile başarılı baskı uçak için gerçekten zor. PLA+ a terfi ettim. Şimdilik baskı işini çözmeye ve kaliteyi artırmaya çalışıyorum. Olmadı kendim blender ile modellemeyi düşünüyorum. Başarılı olursa amme hizmeti olarak planları üçretsiz paylaşıcam ;)