6S pilin bir hücresi düşük voltaj gösteriyor.

Ali Emre

Uye
Arkadaşlar merhaba,

Yeni aldığım Optipower 6S 1600mah pillerimden birinin bir hücresi çok düşük gösteriyor voltajı. Şarj etmeye çalıştığımda şarj cihazı da hata veriyor. 2 video çektim, youtube ile ilgili sıkıntım var, dropbox'a ekledim videoları. Kısa olduğundan sizin için sorun olmaz sanırım.

Bu konuda yapabileceğim birşey var mı? Kablo kesmek, lehimlemek filan gibi konuları pek becerebilen biri değilim bu arada :)

Pili nerden aldınız? Sıfır mı ikinci el mi?

Sıfır pil, fast laddan aldım.

Ali Emre' Alıntı:
Sıfır pil, fast laddan aldım.

Ali bey bu videoyu onlara da gönderin bence. Değiştirsinler. Değiştirirler de, ama sorunlu pili gönderin derlerse o büyük sıkıntı. Lipo göndermek oldukça pahalıya çıkıyor, büyük ihtimal yenisinin parasından daha fazla olur.

Pili kurtarmaya çalışabilirsiniz. Şarj aletinde lipo değil nicad veya nimh seçin, balans konnektörünü bağlamadan bir süre dikkatlice şarj edin, arada bir çıkarıp ölçün. Sorunlu hücre 3v civarına ulaştıktan sonra normal lipo şarjı yapabilirsiniz. Daha sonra birkaç defa 1c ile şarj-deşarj yapmayı deneyin. Sorunlu hücreyi sürekli gözleyin.

Teşekkür ederim Emre Bey tavsiyeniz için. Fastlad a yazdım aslında ama balanslı şarj edin filan yazmışlar, pek sallamamışlar yani anladığım kadarı ile. Hücrenin 1.60 voltlarda olduğuna dikkat etseler sanırım yazmazlardı balanslı şarj edin diye.
Lipo geri göndermek sıkıntı dediğiniz gibi, tekrar bir yazayım yenisini isteyeyim belki gönderirler.

Pil ve elektrik işleri konusundan hiç anlamıyorum malesef, korkarım da bu sebeple, bahsettiğiniz şekilde kurtarmaya çalışmak da bu bilgisizliğimde gözüme görünüyor.

Bir de bu bozuk hücre çok düşük voltajda olduğu için tehlikeye sebebiyet verir mi bu şekilde beklerken?

Zannetmiyorum, ama lipo bu dikkatli olmak lazım. Söylediğim işlem zor değil, bi deneyin, belki pili kurtarırsınız.

Emre Bey, talimatınızı harfiyen uyguladım. 15 dakika kadar şarj cihazının ni-cd seçeneği ile 1 amperde şarj ettim. Sonra ölçüm yaptım bozuk hücre 3.7 Volta gelmişti. Ardından balans portunu bağlayıp LiPo seçerek 1C de balanslı şarj yaptım. Şarj bitince ölçtüğümde tüm hücreler 4.2 volttaydı. Şimdi deşarj işlemine başladım 1 amper ile. 3.85 Volta deşarj olunca aynı işlemi birkaç kez daha uygulayacağım. Hücreyi kurtarmış olabiliriz gibi görünüyor.
Tekrar teşekkür ederim.

Ali Emre' Alıntı:
Emre Bey, talimatınızı harfiyen uyguladım. 15 dakika kadar şarj cihazının ni-cd seçeneği ile 1 amperde şarj ettim. Sonra ölçüm yaptım bozuk hücre 3.7 Volta gelmişti. Ardından balans portunu bağlayıp LiPo seçerek 1C de balanslı şarj yaptım. Şarj bitince ölçtüğümde tüm hücreler 4.2 volttaydı. Şimdi deşarj işlemine başladım 1 amper ile. 3.85 Volta deşarj olunca aynı işlemi birkaç kez daha uygulayacağım. Hücreyi kurtarmış olabiliriz gibi görünüyor.
Tekrar teşekkür ederim.

Çok iyi Ali bey, sevindim :thumbup:

Sorunlu hücreyi gözlem altında tutun, şarj veya deşarj sırasında diğer hücrelerden çok fazla ayrılıyor mu diye bakın.

Emre Kaman' Alıntı:
Çok iyi Ali bey, sevindim :thumbup:

Sorunlu hücreyi gözlem altında tutun, şarj veya deşarj sırasında diğer hücrelerden çok fazla ayrılıyor mu diye bakın.
Emrenin de dedigi gibi o hucreyi goz hapsine almakta fayda var. Eger hucre yapisal olarak bozuk ya da diger hucrelere gore ic direnc degeri cok yuksek ise benzer durum sarj ve desarj sirasinda yeniden ortaya cikabilir. Ben insallah bir sorun olmayacagini dusunuyorum ama ilk 5-10 kullanim sirasinda dikkatli olmakta fayda var ;)

Son durumu bildireyim. Pile 3 kere şarj deşarj işlemi yaptım. Bu sırada gözlemledim hücrenin voltaj durumunu, gayet iyi görünüyordu. Storage modda biraz beklesin tekrar ölçüp kontrol etmeye devam edeceğim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gözünüz aydın, pil kurtulmuş görünüyor %p :)

Gözünüz aydın Ali bey, yoluna girmiş gibi. :thumbup: