Acemiden ilk soru - CopterX 450 Servo titreme ve ana dişli sorunu

Emrah ÖZKANN

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar,

Sağ olsun forumdan Ahmet Sağır 'ın hediye ettiği CopterX 450 Heliye sonunda RadioLink AT10 kumanda aldım ve heliyi toplamaya başladım.
Bu arada RadioLink At10 için sadece fiyat performansa bakarak hareket ettim diyebilirim. Şuan için kararımdan oldukça memnunum.

Bu hobiye yeni başladığım için tabi sadece alıcı - servo, ESC vb. en temel ayarları yapmam saatler sürdü. Artık gaz verince motor çalışıyor, sağ sol hareketler vb. servolar istediğim yönde çalışıyor :halay:
Tabi bu "ayar" 'dan anlaşılması gereken sanırım; servoları alıcıya bağlayabilmek ve gerekli kanalları reserve etmek olarak düşünmeli :'(

Fakat ısrarlıyım biraz yardımınızla çözeceğim bu işleri :)

Şuan ki aşamada iki sorunum var;
İlk sorun motor takılı değilken gayet düzgün çalışan Aileron servo, kanatlar dönmeye başlayınca titremeye başlıyor.
Doğru tabirlerle anlatamamış olma olasılığına karşın videosuna şuradan erişebilirsiniz;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İkinci sorunum da motor dönerken ana dişlilerin hareketi çok düzensiz ve acayip bir ses yapıyor.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu iki konuda bana yol gösterebilirseniz çok mutlu olacağım.

Teşekkürler, keyifli uçuşlar :thumbup:

Emrah

Dişli, main shafta alttaki vidanın fazla sıkılması sebebiyle yalpa yapıyor, bu sıkıntıyı birçok modelci yaşıyor. Dişlinin göbeğinde bulunan one way bearing shaft fazla sıkma sonucunda biraz eziliyor, bunun sonucunda da yalpa meydana geliyor ama genelde bir sıkıntı yaşatmıyor .

Servo daki titreme benim başıma 2 kere geldi, bendeki servolar kds n290. Ben yenisiyle değiştirdim her iki olaydada.

Tevfik Bey cevabınız için teşekkürler.

Main shaft konusunu araştırıp düzeltmeye çalışacağım.

Servo olarak Tower Pro MG90S micro servolar var. Motor dönmediği zaman titreme yapsa direkt servonun bozulduğundan olduğu kanınına varacağım ama sadece motor dönerken titreyince belki fiziksel ya da kumanda üzerinden yapılacak bir ayarla kurtarırım dedim ama galiba kaçarı yok değişecek :(

Neyse hayalimde ki ilk uçuş bir süre daha bekleyecek gibi :) Bu arada bol bol simülasyonla çalışayım bari ???

Teşekkürler, iyi akşamlar.
Emrah

Motor dönünce interferans diyesim geliyor ama sadece aileron yapıyorsa , servoda bir sorun olması ihtimali de var...Alıcıdan aileron ve pitch servolarının yerlerini değiştir.Eğer bu sefer pitch servosu aynı sorunu yaparsa interferans ya da alıcı ile alakalı bir sorun ararım.Pitch servo çıkışına bağladığın aynı servo aynı hareketi yapıyorsa servo değişim zamanıdır..... :saygilar:

Sanırım servoda ki sorunun tespiti için aşağıdaki yolu izlemem en doğrusu olacak;
1 - Alıcıda aileron - pitch kanallarını değiştireceğim. Sorun var mı bakacağım. Varsa ne yapmam gerektiğini soracağım :D
2- Aileron'daki servoyu pitch ile fiziksel olarak değiştireceğim sonuca göre ya servo değişecek ya da alternatif durumları araştırmaya devam :)

Bilgilendirmelerinizden ötürü teşekkürler,
Emrah