Adım Adım Piroflip

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ama bence Deniz haklı Ergün, TAVA çok daha güzel bir örnek olabilirdi :laugh: :D

İşin şakası bir yana "Tabak + Mandal" anlatımı gerçekten süper bir fikir :thumbup: Olayı herhalde bundan daha kolay anlatmak mümkün olmazdı. Fikir ve paylaşım gerçekten süper, emeklerinize sağlık. Hatta bu anlatımı Ingilizce yapıp, Helifreak paylaşsan eminim ki çok kısa bir süre içerisinde en çok izlenen PIRO videosu olur ;)

Bu arada video konusunda sana destek olan değerli eşin Deniz'e de selamlarımızı ve çekimler için verdiği destek için teşekkürlerimizi ilet lütfen :) Unutmadan buluşmada konuştuduğumuz konuyu henüz paylaşmadığını da hatırlatırsan ayrıca sevinirim :D

Tava da iyidir :) Ama tavada mandalı çevirirken sürekli kuyruğa takılacaktı, anlatımın akıcılığını bozabilir diye düşündüm.

Ayrıca bahsettiğim spoiler ;) Tabağın kuyruk bantı (modelin kuyruğu) anlatımımızın bir yerinde cyclic komutlarına denk gelecek.

Konunun güncellemesi olarak: Tabaklı kaos videosunu çektik, uzun bir video oldu, köpeğimiz bi ara sıkıldı, şapır şupur kemik kemirmeye başladı. Edit ve upload işleri saat 3:00-4:00'ı bulacaktır, ancak yarın sabah paylaşılmış olurum. Bununla birlikte 1. bölümü tamamlamış oluyoruz.

2. bölüm daha az tabak, daha çok simülasyon içerecek. Umarım bizim hazırlarken aldığımız keyif kadar siz de izlerken keyif alıyorsunuzdur :)

Adım Adım Piroflip

Ergün Gürer' Alıntı:
2. bölüm daha az tabak, daha çok simülasyon içerecek. Umarım bizim hazırlarken aldığımız keyif kadar siz de izlerken keyif alıyorsunuzdur :)
Ailecek keyif alarak izliyoruz sizi :laugh: Kaos videosundaki "Animasyon" ve özellikle bu sıradaki müzik tercihi bu kadar uyumlu olabilirdi ;D

Adım Adım Piroflip

Ergün Gürer' Alıntı:

...
Umarım bizim hazırlarken aldığımız keyif kadar siz de izlerken keyif alıyorsunuzdur :)
Çok keyif alıyoruz hemde. :halay: :halay: :halay:

Ergün ben bu videodan sonra anladımki ben piro-flip yapmaya çalışıyorum zannedip kaos'la uğraşıyormuşum. :D

Videonun sonu süperdi, çok güldüm. :lol: :lol:

Jarvis'i de görmüş olduk, o da çok şekermiş. :) Elinize sağlık. :saygilar:

Adım Adım Piroflip

Cahit Kaş' Alıntı:
... . Nick maxwellin videosu vardı onu anlamaya çalışıyordum. Ama bu kadar ayrıntılı bir anlatım yok hiç bir yerde. Bunun için ne kadar teşekkür etsem azdır
Yıllar önce zannedersem Ediz paylaşmıştı o zamanlar izlediğim bir videoydu. Şimdi Türker ile beraber yeniden bakınca videonun ismi "Piro Flip" ama hareket bize "Kaos" gibi geldi. Siz ne dersiniz arkadaşlar ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

:lol: :lol:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Adım Adım Piroflip

Yıllar önce zannedersem Ediz paylaşmıştı o zamanlar izlediğim bir videoydu. Şimdi Türker ile beraber yeniden bakınca videonun ismi "Piro Flip" ama hareket bize "Kaos" gibi geldi. Siz ne dersiniz arkadaşlar ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Nick Maxwell'in bu videosu gerçekten çok güzel, ve belki piroflip konusunda bu güne kadar hazırlanmış en "anlatıcı" video. Ben de bu videolardaki çalışmalardan biri olan flip - 90 derece piro - flip çalışmasını bu konuya halihazırda eklemiştim, indexte görebilirsiniz. Tabii bu çalışmada flip için tüm yönler kullanılmıyor, onun için ben biraz daha o çalışmayı modifiye ettim. Tüm yönlerin oturması için bu çalışmada 4 flip sonrası 180 derece piro yapmak gerekiyor, konunun o kısmına geldiğimizde konuşuruz. Fullpiro-fliplere ise Nick abi bu videoda cyclic kontrollerini uzatarak geçirtiyor. O da indeximizde mevcut :)

Nick abi tabir olarak - half flip'i kullanıyor. Bu benim ilk açıklama videom ile çakışıyor tabii. Ancak half flip'i 180 derece kabul etmek hem kelimenin sözlük anlamı ile (to flip; To turn over from one side to another or end over end), hem de rc helicopter wiki'deki anlatım ile düşünüldüğünde kafa karıştırıcı oluyor. Aslında half flip 90 derece, full flip 180 derece kabul edilmeli, benim ilk videomda belirttiğim gibi. Hem piroflip adını açıklıyor, hem rc heli wiki'de "A maneuver in which the helicopter is transferred from upright to inverted, or inverted to upright" anlatımını karşılıyor. Ayrıca 360 derece flipler aslında elevatör ekseninde "mini loop" yada aileron ekseninde "mini roll" olarak adlandırılıyor. Yani 180 derece olması half ile ifade edilecekse "half loop" yada "half roll" tabiri kullanılmalı.

Yapılan hareket kaos değil. Tabak = rotor diski sürekli karşıya doğru dönüyor. Tabii Nick abi arada anlatıma odaklanınca dönüş eksenini birazcık kaydırıyor. Ama bu hareketi Kaos yapmıyor.

Güncelleme: 1.4 Kaos bölümüne hareketi bulan Curtis abinin kaos vs piroflip hakkında konuşmasını ekledim. İngilizcesi nispeten anlaşılır. Faydalı olacağını düşünüyorum.

Adım Adım Piroflip

Ergün Gürer' Alıntı:
Nick Maxwell'in bu videosu gerçekten çok güzel, ve belki piroflip konusunda bu güne kadar hazırlanmış en "anlatıcı" video. Ben de bu videolardaki çalışmalardan biri olan flip - 90 derece piro - flip çalışmasını bu konuya halihazırda eklemiştim, indexte görebilirsiniz. .... o kısmına geldiğimizde konuşuruz.
Vay vay daha neler göreceğiz neler :halay:

Ergün Gürer' Alıntı:
Yapılan hareket kaos değil. Tabak = rotor diski sürekli karşıya doğru dönüyor. Tabii Nick abi arada anlatıma odaklanınca dönüş eksenini birazcık kaydırıyor. Ama bu hareketi Kaos yapmıyor.
Şimdi yeniden izleyince hak verdik. Dediğin gibi konuşma sırasında az bir kayma oluyor ama demek ki bu kaos için yeterli değilmiş :laugh:

Ergün Gürer' Alıntı:
Güncelleme: 1.4 Kaos bölümüne hareketi bulan Curtis abinin kaos vs piroflip hakkında konuşmasını ekledim. İngilizcesi nispeten anlaşılır. Faydalı olacağını düşünüyorum
Video için teşekkürler. Spiker soruyor "Sizden başka bu hareketi yapan var mı ?" diye. Curtis amcamın cevabı : "Yok görmedim ama şu an ben de 360 derece olanını yapamıyorum, biraz çalışmam lazım" diyor :laugh: ;D

Bugün için güncelleme, pirohover egzersizleri için metin yazıldı, ilk sayfada güncellenmiş 3. mesajda görebilirsiniz.

Çalışma videosu çekildi (tabak yok), youtube'a yüklüyorum şu anda. Sanırım yarın sabaha paylaşmış olurum.

Adım Adım Piroflip

Ergün Gürer' Alıntı:

Pirohover çalışmasına başlarken kendinize uygun bir rudder hızı seçin. Eğer verdiğiniz en düşük rudder komutundaki pirohover'da heliyi sabit tutmakta zorlanıyorsanız, simülatörün hızını azaltarak piro hızını düşürebilirsiniz. Trim / sub-trim kullanarak düşük hızlarda çalışmayın. Refleksleriniz ve eliniz, hangi rudder pozisyonunda hangi düzeltmeleri yapacağını rudder komutu ile birlikte öğrensin. Belirli bir hızda pirohover yapabildikten sonra, simülasyon hızını aşama aşama %10 arttırarak %100 sim hızında pirohover çalışmaya başlayın.
Bu çok güzel bir tüyoymuş Ergün, sim'i yavaşlatmak hiç aklıma gelmezdi. Teşekkürler. :bravo:

Adım Adım Piroflip

Ergün Gürer' Alıntı:
Bugün için güncelleme, pirohover egzersizleri için metin yazıldı, ilk sayfada güncellenmiş 3. mesajda görebilirsiniz.

Çalışma videosu çekildi (tabak yok), youtube'a yüklüyorum şu anda. Sanırım yarın sabaha paylaşmış olurum.
Evet ilk ev ödevimizi almış olduk :laugh: :D Hepimize kolay gelsin, Ergün senin de ellerine sağlık %p

Türker Akgün' Alıntı:
Bu çok güzel bir tüyoymuş Ergün, sim'i yavaşlatmak hiç aklıma gelmezdi. Teşekkürler. :bravo:
Bu özellik amaca RF'da da var mı ki ?? Akşama bir bakayım :rolleyes:

Adım Adım Piroflip

Ergün hocam, bu hareketleri anlıyabilmemiz için bu kadar iyi anlatılabilirdi tebrik ederim.
Teşekkür ediyorum…

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Adım Adım Piroflip

Türker Akgün' Alıntı:

Rica ederim.

Evet ilk ev ödevimizi almış olduk :laugh: :D Hepimize kolay gelsin

Senin zaten bi ödevin, hatta bi sözün vardı abi, hatırlatayım dedim :laugh:

Mordo Ortasi' Alıntı:
Ergün hocam, bu hareketleri anlıyabilmemiz için bu kadar iyi anlatılabilirdi tebrik ederim.
Teşekkür ediyorum…

Rica ederim Mordo abi.

Bugün için güncellemeler.

Flip konusunda 3 yeni sim eğitim videosu çektim. Şu anda videolar yükleniyor. Sabaha paylaşmış olurum. Halfpiro flipler için sim kayıtlarım hazır, ancak anlatımlı videolarını henüz çekmedim.

Konunun 3. mesajı güncellendi ve flip konusunda videolara eşlik edecek metinler yazıldı.

Adım Adım Piroflip

Ergün Gürer' Alıntı:
90 derece piro - karşıya flip - 90 derece piro - karşıya flip egzersizi, rc heli pilotajında half ve full piro flipler'in "Ali ata bak" ıdır dersek, abartmış olmayız...

Güzelmiş bu. :lol: :lol:

Yalnız sende çok ödev veriyorsun Ergün hocam. :laugh:

Şaka bir yana henüz çalışmalara başlayamadım ama bu iş böyle olur Ergün, valla süpersin. :bravo:

Bundan 1 yıl sonra, bu konu sayesinde Türkiye'de bir sürü piro-flip yapan helici olacağına çok eminim. :thumbup: Sahada görmeye alışık olmadığımız ve hep görmeyi istediğimiz bu hareketi Türkiye'nin her yerinde yapılan buluşmalarda izliyor olacağız bence. :RCKolik:

Adım Adım Piroflip

Ergün Gürer' Alıntı:
Hele dur, akşam vereceğim esas ödevi :laugh:
Bu son ödev olsun ve şöyle 1 hafta- 10 gün ara verelim de azıcık yol alalım Ergün Hocam. Bak konular üst üste geliyor sonra anlamayıp, bütünlemeye kalacağız :lollol: :lol:

Şaka bir yana acilen Phoenix kurup Piro-Hover çalışmalarına başlamam lazım. Simulasyon Speed özelliği olmadı için mecburen Phoenix bir şans daha vermek durumunda kaldım :D