Görseller Afyon Buluşmaları (Ana Başlık)

Buluşmalara hasret kaldığımız şu günlerde görseller için özellikle teşekkür ederiz @Kadir Kurt kardeşim :thumbup: Ellerine emeklerine sağlık :bravo::bravo:
Teşekkürler Mehmet abi :) Forumda devamı gelmeyen konulardan sonra buluşma konularına hasret kaldık gerçekten. Bende elimden geldiğince paylaşım yapmaya çalışıyorum :RCKolik:

• Sevdim
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Buradan bir abimiz quadlarla beraber yanımıza gelince uçuş için ricada bulundum. Sağolsun uçak pilotajımı bildiği için direkt verdi :D Önce gözlüksüz olarak uçtum daha sonra gözlükle beraber bir uçuş yaptım. Baya keyifli bir şeymiş :halay:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Buradan bir abimiz quadlarla beraber yanımıza gelince uçuş için ricada bulundum. Sağolsun uçak pilotajımı bildiği için direkt verdi :D Önce gözlüksüz olarak uçtum daha sonra gözlükle beraber bir uçuş yaptım. Baya keyifli bir şeymiş :halay:
Eyvah eyvah ;D Desene ufukta bir quad gözüküyor :lollol:

Malum yarışma sürecinde hep otonom uçuş izlemek baydı tabi. Gün sonunda izin alıp biraz mekanın tadını çıkardım :D

Uyarı: Tecrübeniz yoksa gün batımında uçuş yapmayın. Oryantasyon kaybı yaşamanız an meselesi olabilir.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

@Türker Akgün abi, karanlık tarafa geçmiş sayılıyor muyuz? ;D

Son düzenleme:
Birkaç hafta önce ft sparrow modelinden yapmıştık fakat ikiside hiç düzgün uçmadı. Sadece boyaya harcadığımız emeğe üzüldük :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu görseller de bugünden. Arkadaşlarla elde malzeme olunca 3d yazıcı ile denemek için basit bir şey yaptık. İstediğimiz gibi hızlı olduğu söylenemez ama deniz araçları da çok keyifliymiş. :RCKolik:

Dün ekip olarak keyifli bir buluşma gerçekleştirdik. Normalde bu ekip 4 kişiydi ama 1 abimiz şehir değiştirdiğinden şu anlık aramızdan ayrıldı.
Caipirinha konusunda bahsetmiştim, benim sarı caipirinha ile başka modele havada çarptığım için düşüp kırılmıştı. Modeli tamir edip dün ilk uçuşunu gerçekleştirdim. Havada biraz trim vererek modeli ayarladım bunun dışında eskisinden bir farkı yok.%p:D 2 caipirinha ile üçer pil uçuş yaptık. :thumbup:

Gelelim benim diğer efsaneye. Zamanında aşağıdaki fotoğraftaki gibi uçuşlar yaptığım model ile artık sakin uçuşlar yapıyorum. :D

Bu modelde pervane prop saver ile motora bağlanıyor. Prop saver ile pervane arasındaki bağlantıyı sağlayan o ring contasını kaybettiğim için sanayiden conta almıştım. Montajda bir sıkıntı yoktu ama ilk kalkış denemesinde model yerden kesilir kesilmez pervane fırlayıp gitmişti ve model sert bir iniş yapıp iniş takımının gövde bağlantısı kırılmıştı. Boş vakitlerde yeniden tamir edip modelin sağını solunu kontrol ettim ufak tefek eksikliklerini giderdim. Bu arada o ring contasının boyunu öğrenmek için yeniden prop saver siparişi vermiştim. Gelen conta sanayiden aldığım contadan çok daha küçüktü. Pervanenin fırlamasının nedeni hemen belli oldu.:D

Dün bu modelin de (soaraction) yeniden ilk uçuşunu gerçekleştirdim. Sadece elevatör trimi istedi, hala güzel uçuyor. :thumbup: Fakat uçuşta bir terslik vardı. Yaklaşık %75 gazdan sonra bariz bir ses değişimi oluyordu. Tamirden sonra pervane balansını kontrol etmemiştim. :eek: Neyse çok gaz açmayarak 2 pil uçuş yaptım ve 2.pil de modele kamera sabitledik. 3. pil ile son uçuşu yaparken hem yüksek irtifada hem biraz uzakta uçuyordum. Rüzgar da biraz hızlandı ve dönüşte güç ihtiyacım oldu, ben de %100 gaz ile 5, 6sn uçmaya çalışınca havada pervane fırlayıp gitti. :lollol: Panik yapmayıp modele çok fazla açı vermeden rudder, aileron
elevatör ile nerdeyse yanıma kadar gelip sorunsuz bir iniş yaptım. Keşke bu anların da video olsaymış maalesef bu son pil diye video çekmemiştik.

Pazar gününün özeti bu şekilde olsun. Elimdeki videoları müsait olunca kendimce düzenleyip paylaşım yaparım. :RCKolik:

Kadir kardeşim bu pervane konusu çok mühim. Aman dikkatli ol, nerede hata yapıyorsan mutlaka düzeltmelisin. Yerde taksi yaparken falan çıksa çok ciddi sıkıntı. :eek:

Doğru şekilde, dönüş yönüne ters kontra monte edilmiş bir pervanenin kırılsa bile hiçbir şekilde motorundan ayrılmıyor olması gerekir. Balans sorunundan kaynaklanmaz bu durum, balanstan olsa komple firewall'u söker, motor bloğunu kopartır ama motor yine pervaneden ayrılmaz, ayrılamaz. Bu işte bir terslik var. :rolleyes:

Motor dönüş yönün ters olabilir mi, yada ters hatveli quadro veya zagi pervanesi kullanıyor olabilir misin ?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Kadir kardeşim bu pervane konusu çok mühim. Aman dikkatli ol, nerede hata yapıyorsan mutlaka düzeltmelisin. Yerde taksi yaparken falan çıksa çok ciddi sıkıntı. :eek:

Doğru şekilde dönüş yönüne ters kontra monte edilmiş bir pervanenin kırılsa bile hiçbir şekilde motorundan ayrılmıyor olması gerekir. Balans sorunundan kaynaklanmaz bu durum, balanstan olsa komple firewall'u söker, motor bloğunu kopartır ama motor yine pervaneden ayrılmaz, ayrılamaz. Bu işte bir terslik var. :rolleyes:

Motor dönüş yönün ters olabilir mi, yada ters hatveli quadro veya zagi pervanesi kullanıyor olabilir misin ?
O konuda çok haklısın @Türker Akgün abi, bu işin şakası olmaz. Bu yüzden kalkışlarda hem yönünü bize gelmeyecek doğrultuda tuttum hem de biraz bizden uzaklaştıktan sonra gazı iyice açtım. Pervane montajı "prop saver" adındaki pervane koruyucu diye geçen aparatla sağlanıyor. Bunun amacı inişlerde pervane kırılmasını önlemek. Benim bu motorun mili çok kısa olduğundan spinnerlı pervane adaptörleri takılamıyor. Bu sebeple bu aparatı kullanmıştım. Yani çok güvenli bir bağlantı sistemi olduğu söylenemez. Bunu böyle modeller yerine indoor modellerde kullanmak daha mantıklı olabilir.

O ring in oradan çıkmasının tek nedeni pervanenin ya da aparatın balansı gibi gözüküyor. Tabi o ring in kopmadığını varsayarsak. (Daha önceki pervane fırlamalarında yerden o ring i sağlam şekilde bulmuştuk). Dönüş yönünde, pervane tipinde bir sorun yok. Yine de yorum ve önerilerinizi duymak isterim.