Aksaray model uçak pisti ve Gençlik merkezi

Mustafa Koç

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkesemerhaba arkadaşlar,

Öğretmen olarak atanmam sebebiyle bir buçuk yıl önce Bursa'dan Aksaray'a taşındım ve hem yabancı bir şehre yerleştiğim için hem de sosyal ve kültürel imkanların büyük şehirlere göre çok kısıtlı olması sebebiyle burada başlarda çok sıkıldım. Modelci bir çevre arayışına girdim ama gruplarda forumda falan pek kimse yoktu. Açıkçası Aksaray'da benden başka birilerinin bu işlerle uğraşacağına dair pek umudum da yoktu. Ancak her zaman olduğu gibi ummadık taş yine baş yardı.:lol: AVM'de açılan bir tanıtım standı sayesinde Aksaray Gençlik Merkezi'nden ve bünyesindeki RC model uçak atölyesinden haberdar oldum.
Uzun zamandır forumda konusunu açmayı planlıyordum ama kısmet bu güneymis.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burda ilk önce gençlere teorik eğitim ve simülatör eğitimi veriliyor daha sonra da gençlik merkezine ait uçaklar ile uygulamalı olarak eğitime devam ediliyor istekli olanlar uçak yapımı tamiratı gibi teknik konularda da çalışma imkanı buluyor. Tüm bunlar gençlik ve Spor bakanlığı tarafından finanse ediliyor devam etmek isteyen gençler de yaparak ya da satın alarak kendi uçaklarını edinip devam ediyorlar.

Ben de yaklaşık 1 yıldır burada çalışmalar yapıyorum kendi uçaklarımı burada yapıyorum, burada tutuyorum ve uçuşlara buradan hep beraber gidiyoruz. Modelcilik adına bence rüya gibi bir ortam. Üstelik gençlik merkezine ait uçakların toplanması tamiratları ve üretimleri sayesinde oldukça fazla tecrübe de kazandım. Buranın kişisel olarak bana kattığı şeyler zaten saymakla bitmez ama toplumsal faydaları daha da büyük. Gençlerin havacılığa yönlendirilmesi, yarışmalara hazırlanması, kendilerini geliştirme fırsatı sunulması böyle küçük şehirler için çok büyük nimet. Bunları şimdiye kadar çoktan sizlerle de paylaşmam gerekirdi bir türlü toparlayıp yazamadım. :embarras: Neyse zararın neresinden dönsek kardır:thumbup:.

Tüm bunlar benim için zaten yeterince mukemmelken bir de yeni atanan valimiz Hamza Aydoğdu'nun desteğiyle pistimize de kavuştuk.

Bilenler olabilir burada inşaatına başlanıp kaba inşaat aşamasında terk edilmiş bir hava alanı var. Şehir merkezine 18 km mesafede. Arazisinde koyunlar yayılıyor. Uçuş için ideal konumda. Biz de uçuş için buraya gelip pist yapımı için düzlenmiş alanda uçuşları gerçekleştiriyorduk. Bize kadar bir asfalt atılması için önceden de girişimlerimiz olmuştu ancak ilerleme olmamıştı. Yeni vali işlerin hızlanmasını sağladı ve apron olmak için tasarlanan yere pistimiz yapıldı. 150 x 10 metre boyutlarında ve doğu-batı doğrultusunda.

Arkadaşlar uzun lafın kısası Aksaray modelcilik açısından beklediğimden çok daha iyi bir konumdaymış ve gün geçtikçe daha da iyi bir hale geliyor.:thumbup: Olur da forumdan birilerinin buralara yolu düşerse muhakkak bekleriz. :saygilar:

Mustafa sen ne diyorsun , biz haftasonları 1 saatlik bir kaçamak uçuş için Mission İmpossible oynarken , Sen bir de böyle imkânlar falan var diyorsun, valimiz destek verdi diyorsun, inanamıyorum , Türkiye mi orası :eek:???
İnşallah tüm illere örnek olacak güzel bir hareket olur bu , kıskandım, gururlandım, akşam akşam mutlu oldum ne bileyim ,duygu karmaşası yaşadım.
Darısı bizlerin başına diyorum , başarılarınız daim olsun inşallah :D:bravo::bravo:

Mustafa sen ne diyorsun , biz haftasonları 1 saatlik bir kaçamak uçuş için Mission İmpossible oynarken , Sen bir de böyle imkânlar falan var diyorsun, valimiz destek verdi diyorsun, inanamıyorum , Türkiye mi orası :eek:???
İnşallah tüm illere örnek olacak güzel bir hareket olur bu , kıskandım, gururlandım, akşam akşam mutlu oldum ne bileyim ,duygu karmaşası yaşadım.
Darısı bizlerin başına diyorum , başarılarınız daim olsun inşallah :D:bravo::bravo:
Valla çok haklısın abi ben de hala şaşırıyorum bazen:lol: bildiğim kadarıyla Samsun'da benzer bir ortam var. Gençlik ve Spor bakanlığı bu konsepti yaygınlaştırma niyetinde. Özellikle çevre illerdeki gençlik merkezlerinden gelip gezip inceliyorlar. Ben de umuyorum ki daha da yaygınlaşır bu hizmet :thumbup:

Valla, kıskanmadım desem yalan olur. Yıllardır mütevazi bir uçuş alanı için didinmemize rağmen ve, ineklerle bile paylaşmaya razı olduğumuz elimizdeki uçuş alanı (???) da gittikçe küçülürken, umulmayan yerlerde böyle imkanların olması, gerçekten inanılmaz. Benim artık buralardan umudum kalmadı. Öyle ki, tamire bile elim gitmiyor. Artık küçük yerler, her yönden büyük kentlerden çok daha yaşanılası. Kırıp dökmeden güle güle uçun!

Mustafa, gördüklerim beni çok mutlu etti :bravo::bravo::bravo: çok güzel ve örnek teşkil etmesi gereken bir oluşum. Emeği geçen herkesin eline sağlık ve paylaşım için de teşekkürler.

Yeni pistiniz de hayırlı olsun, keyifli kırımsız uçuşlar dilerim. Ölçüleri bence gayet ideal! Fotolardan net anlaşılmıyor ama banketleri olabildiğince yumuşak geçiş yapmanizı tavsiye ederim. Modellerin pist dışına çıkması sık rastlanan bir durumdur :) yok yere hasar görmesinler :saygilar:

Bir sonraki Türkiye ziyaretimde Eskişehirde güveç yedikten sonra bir de sizi ziyarete geleceğim görünüşe göre. Yol üstü sayılır ;D:saygilar:

Paylaşım için çok teşekkürler Mustafa. :D

Ne yalan söyleyeyim kötü şeyler duymaya, görmeye o kadar alışmışız ki mesajını okurken resmen bocaladım. :eek:

Olabiliyor demek ki böyle güzel şeyler de. Emeği geçen herkesin eline, koluna sağlık. :bravo: :bravo: :bravo:
Bu imkanlarla Aksaray'ı Türkiye'de bir modelcilik merkezi haline getirmek için tek ihtiyacınız olan istek. :RCKolik:

Valla, kıskanmadım desem yalan olur. Yıllardır mütevazi bir uçuş alanı için didinmemize rağmen ve, ineklerle bile paylaşmaya razı olduğumuz elimizdeki uçuş alanı (???) da gittikçe küçülürken, umulmayan yerlerde böyle imkanların olması, gerçekten inanılmaz. Benim artık buralardan umudum kalmadı. Öyle ki, tamire bile elim gitmiyor. Artık küçük yerler, her yönden büyük kentlerden çok daha yaşanılası. Kırıp dökmeden güle güle uçun!
Çok doğru söylüyorsun abi. Özellikle büyük şehirlerde arazi pahalılaştıça böyle etkinlikler için "ziyan" etmek istemiyor büyüklerimiz ☹️ Ama umudu kaybetmemek lazım her şeye rağmen hayat sürprizler yapabiliyor.

Mustafa, gördüklerim beni çok mutlu etti :bravo::bravo::bravo: çok güzel ve örnek teşkil etmesi gereken bir oluşum. Emeği geçen herkesin eline sağlık ve paylaşım için de teşekkürler.

Yeni pistiniz de hayırlı olsun, keyifli kırımsız uçuşlar dilerim. Ölçüleri bence gayet ideal! Fotolardan net anlaşılmıyor ama banketleri olabildiğince yumuşak geçiş yapmanizı tavsiye ederim. Modellerin pist dışına çıkması sık rastlanan bir durumdur :) yok yere hasar görmesinler :saygilar:

Bir sonraki Türkiye ziyaretimde Eskişehirde güveç yedikten sonra bir de sizi ziyarete geleceğim görünüşe göre. Yol üstü sayılır ;D:saygilar:
Çok teşekkür ediyoruz abi:thumbup: dediğin gibi banketler biraz düşük kalmış ama geçişler küt değil o yüzden umarım problem yaşamayız.

İlk mesajda yazdığım gibi her zaman bekleriz abi başımızın üstünde yeriniz var:saygilar: Eskişehir'in güveci varsa Aksaray'ın da etli ekmeği var :lol:

Paylaşım için çok teşekkürler Mustafa. :D

Ne yalan söyleyeyim kötü şeyler duymaya, görmeye o kadar alışmışız ki mesajını okurken resmen bocaladım. :eek:

Olabiliyor demek ki böyle güzel şeyler de. Emeği geçen herkesin eline, koluna sağlık. :bravo: :bravo: :bravo:
Bu imkanlarla Aksaray'ı Türkiye'de bir modelcilik merkezi haline getirmek için tek ihtiyacınız olan istek. :RCKolik:
İstek fazlasıyla mevcut abi çocukları görseniz gözleri parlıyor:thumbup:. Modelcilik hatta genel olarak sportif havacılık alanında Aksaray'da potansiyel yüksek. İnşallah hep birlikte kinetik enerjiye dönüştüreceğiz:halay:

Son dönemde sürekli iç karartan haberleri alırken, bu haber ve okuduklarım resmen içimi ısıttı :heartxf:

Geçte olsa :laugh: bunları bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz Mustafa :D

İnşallah bu tür güzel örneklerin sayısı her geçen gün artarak devam eder :)

Ben teşekkür ederim Mehmet abi. :)İnşallah dediğin gibi artarak devam eder.:)

Vallahi bravo, hasedimden çatladım desem yalan olmaz, Aksaray'a çoook tebrikler, vizyon meselesi bu.
İzmir vediğer büyük şehirler görsün de örnek alsın biraz.
Bizim de umudumuz o yönde inşallah diğer şehirlere de örnek olur :saygilar: