Yeni model yapımı V tatil pusher

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Uzun süredir yeni bir modele girmeyi planlıyordum biraz araştırıp Aerostuff fpv in kanalında gördüğüm özel bir adı olmayan v tail pusher modelini yapmaya karar verdim.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
3 part video yayınlamış birçok önemli yer 1. Partta. Daha sonra 4 ay önce yeni bir video yayınlayarak son yaptığı güncellemeleri paylaşmış.
Öncelikle videolar çok ayrıntılı değil kanadın konumu kullandığı malzemenin kalınlığı gibi bir çok bilgiyi yorumlardan ve kanaldaki farklı videolardan topladım.
Model genel olarak basit ölçüler ve düz hatlardan oluşuyor bir plana ihtiyaç olmadan yapılabilir ama ben garanti olsun diye solidde 2 boyutlu bir plan hazırladım.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kanadın planını bastırmaya gerek duymadım direk fotoblok üzerine ölçüp işaretlenebilir şekilde.
Uçağın genel boyutu 90cm gövde 160cm kanat genişliği şeklinde olucak
Kullanmaya planladığım elektronikler
Elimde mn5006 450kv bir motorum vardı 6s batarya 12x6 pervane ile gayet yeterli olucaktır hatta daha küçük bir pervane kullanılabilir. Batarya olarak başta elimde 6s 1800mah lipo var daha sonrasında 6s lion bir batarya paketi kullanmak istiyorum.

Yapıma gelirsek ilk önce basit gözüküyor diye v kuyruk ve v kuyruğu birbirine 90 derece şekilde durmasını sağlayacak bir şablonu var onlarla başladı.

Normalde part 1 de kuyruğun ölçüsü farklıydı ama son yayınladığı güncelleme videosunda genişliğinde küçük geldiğini ve bir tarafın uzunluğu 30cm dipte 6inch uçta 4 inch olacak şekilde yaptığını belirtmişti ucunada küçük bir radyus eklemiş bende ona göre yaptım.

V kuyruk için ortadaki iki çizgiye kesik attım ondan önce tam ters taraflarına bant çektim. Kuyruklar rahat şekilde hareket edebilir oldu. Daha sonra şablona oturtup o kesiklerin içine bir parça fotoblok koyup silikonla doldurulacak.

Normalde bu tarz yapımlarda planı komple fotobloğun üzerine yapıştırıyorlar sonra onun üzerinden kesiyorlar. Ben onun yerine ilk önce kağıt üzerinden parçayı kestim çıkardım daha sonra prittle fotobloğa yapıştırdım bu şekilde kesmesi daha rahat oldu cetvel kağıdın çıkıntısına dayanıyor bu sayede cetvel kaymıyor.

Şuan gövdeyi kesmeye başladım. Videoda gövdeyi 40cm 50cm iki ayrı parça yapıp birleştiriyordu ben 70x100cm fotoblok bulunca bütün 90cm yapmaya karar verdim.

Lafı biraz uzattım kusura bakmayın. Forumdaki diğer üyelerin uzun uçak yapım macerası başlıklarına özendim biraz. Hem de 2 3 yıldır modelcilik adına hiçbir şey yapmıyordum hevesim yerinde.

Son düzenleme:
Şuan farklı bir evde yaşıyorum bütün malzemelerim aile evindeydi o sebeple bu proje için bütün malzemeleri aletleri sıfırdan aldım diyebilirim yeni başlayanlar için küçük bir malzeme önerisinde bulunabilirim.

Kullanacağım bütün malzemeler bunlar öncelikle yeni bir kesme matı aldım evdeki tek masayı mahvettmemek için A2 boyutunda 300tl civarı kalitesini beğendim baya ağır güzel bir malzemesi var daha büyüğünü istiyordum ama fiyatları baya yükseliyor.
İkinci olarak silikon tabancam gönül isterdi ki Bosch kablosuz olaninkinden ama pahalı. Bu çok kaliteli değil ama birkaç kullanımdan sonra tetiği kırılacak yanacak gibi durmuyor üzerindeki düğmeden 60w 100w seçimi yapılabiliyor kullanışlı gözüktü. Markası Fuji ama direk Fuji diye satılmıyor. 350tl ye aldım.

Tabikide olmazsa olmaz maket bıçağı. Stanley in bir modeli güzel yanı metal bir gövdesi ve alırken çok işime yarıyacağını düşündüğüm sıkma mekanizması. Olayı şu yine tık tık kademeleri var ama arkasındaki mekanizmayı gevşetip bıçağı istediğiniz uzunlukta çıkarıp sıkabiliyorsunuz. Fotobloğun istediğim derinlikte kesmeme yardımcı olur diye düşünerek aldım. Ama normal bir modellede gayet olur. Ama yinede tavsiye ederim güzel bu da 200tl civarında.

Metal ve T cetvelim var. T cetvel önceden vardı elimde teknik resim dersinde kullandım. Metal cetveli yeni aldım plastik cetvellerde keserken maket bıçağını kaçırıp cetvelin kenarını mahvettiğim için metal aldım plastiğe göre baya ince olmasıda iyi oluyor. Ölçülerin çoğu inch cinsindendi çevirmekle uğraşmamak için bir tarafında inch olan bir model tercih ettim. Benimki 50cm daha uzun olsa daha iyi olurdu. 100tl civarında bir fiyatı var.

Uhupor var. Olmasa da olurdu silikonla çok daha kolay olurdu ama arada kullanırım hafif olur diye aldım. 120tl

Son olarak bantlar var koli bandı haricinde kaplamak için renkli bantlarda aldım uçağın tüm yüzeyi onlarla kaplanacak.

Birde fotobloklar ben 5mm 50x70 ve 70x100 aldım 50x70 50 TL , 70x100 100tl ydi bizim burda bir kirtasiyede internette daha pahalı hemde tek satılmıyor 5li paket var.
Normalde orijinal videoda kanadıda 5mm fotobloktan yapıyor ama daha sonraki güncelleme videosunda deprondan tekrar yaptığını daha hafif olduğunu belirtmiş
Bu hafta sonu depron sorcam birkaç yere fiyatı fotobloğa yakınsa kanadı deprondan yapıcam

İsteyen olursa ürünlerin linklerini atabilirim

Son düzenleme:
Bu gün yapı malzemesi satan bir yere depron sordum kapron dedikleri malzeme varmış işimi görür mü emin olamadım iki tabakaya 30tl dedi düşünmeden aldım. Kapron depron ikisi aynı malzeme mi

Benzer malzemeler. Sanırım kapron biraz daha yumuşak.

Evet öyleymiş. Depron marka adıymış kapron veya şiltede markasızı. Biraz daha esnek yumuşak bir malzeme.

Merhabalar,

Elinize sağlık, bu model benimde aklımda olan modeller arasında, sizin çalışmalarınızı merakla takip ediyor olacağım. Fotoblok dedikleri malzemeyi ararken kaprona denk gelmiştim. İnceledim bu işimi görmez dedim çok yumuşaktı vazgeçip almamıştım.

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Merhabalar,

Elinize sağlık, bu model benimde aklımda olan modeller arasında, sizin çalışmalarınızı merakla takip ediyor olacağım. Fotoblok dedikleri malzemeyi ararken kaprona denk gelmiştim. İnceledim bu işimi görmez dedim çok yumuşaktı vazgeçip almamıştım.
İkisi farklı malzemeler ama deprona bant çektik mi aynı şekilde kullanılabilirler. Hatta depron daha hafif ama depronu karbon çubuk vb bişeyle desteklemek lazım. Kanatta her türlü karbon çubuk kullanılacağı için depron daha hafif olucaktır.

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Gövdenin yapımını bitirdim. Cuma günü kesmiştim hafta sonu uğraşmadım bu akşam birleştirdim.

İlk önce planı fotobloğa yapıştırmayı denedim ama düzgün yapıştıramadım bende fotobloğa ölçtüm kendim çizdim. Dışını kestikten sonra içerdeki katlama yerlerini ilk önce derin olmayan kesikler attım daha sonra katlama yerlerinin alışması için kalem cetvel vb şeylerle katlama çizgilerini ezdim deforme ettim. Pek güzel bir yöntem değil. Daha sonra bu uçağı ilk yapan başka bir kanalda aşağıda bıraktığım videoyu gördüm ordaki gibi yapmak daha iyi olucaktır.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gövdenin yanında 900x55mm bir parça daha kestim gövdeyi bütün tutan o parça olucak. Parçanın yarısını yapıştırıyoruz önce. Burası en çok yapıştırıcı kullanılacak yerdi hafif olsun diye uhupor kullandım düşündüğümden basit oldu. Daha sonra gövdeyi katlayıp kalan yarısınıda yapıştırdım.

Arkadaki konik kısmıda katlayıp silikonla yapıştırınca gövde tamamlandı.

Şimdi gövdeyi siyah bantla kaplıcam hem görsellik için hemde videoda daha iyi sürtünmesiz bir yüzey olmasını sağlıyor denildi.
Şuan önümdeki sorun motor mount nasıl olacak L bir parçaya ihtiyacım var sanayiden metal kıvırtıp motor delikleri açtırıcam ya da kontraplaktan bişey yapıcam.

Ekleme:
Gövdeyi bantla kaplamayı bitirdim, kuyruğunda yarısını kapladım. Ama sorgulamaya başladım bu kadar bant ekstra ağırlık görselliği çıkarırsak o kadar etkisi var mı, bantlamak kesip yapıştırmaktan daha zor.

Son düzenleme:
Bu gün kanadın yapımına başladım.
Kanadın 160cm uzunluğu 6inch chord olcak.
İki parça şeklinde yapıcam.
Deprondan 80cm e 6+6+2inch parça kesiyorum.

Ardından bir tarafını bantla kapladım.
Kaplanmayan kısmına kanat profilinin şeklini vericek parçalar yapıştırılcak normalde onlarda deprondan ama daha dayanıklı olması için fotobloktan parça yapıştırdım.

Burdaki ölçüler katlanma noktasından sonra 1inc boşluk, 1inchlik parça elinizdeki karbon çubuğun genişliğinde boşluk ve 1 inclik boşluk şeklinde. 1inchlik parçalar üst üste iki tane 5mm fotoblok şeklinde

Daha sonra firar ucundan daha yumuşak ve yapışma alanın geniş olması için açılı sekilde kesiyorum

Kanadın en zor kısmı buydu ölçerek çizerek kesmeye çalıştım ama depron kesilmek yerine eziliyor biraz ileri geri yapmak gerekiyor öyle olunca da kaçıyor biraz fazla kestim. Daha sonra fazla kesilen yerlere küçük parçalar yapıştırıp zımpara ile şekil verdim çok daha güzel oldu.

Hücum ucunun katlama noktasına kesik atıp orayı deforme ediyoruz katlanması için.
Daha sonra ilk önce fotoblok parçaların üzerine silikon sıkıp katlıyoruz katlarken her yere baskı yapmak için cetvelle bastırdım.
Daha sonrada firar kısmında acılı kestiğim yere silikon sıkıp orayı yapıştırıp son şeklini verdim.

Bu gün kanadın yapımına başladım.
Kanadın 160cm uzunluğu 6inch chord olcak.
İki parça şeklinde yapıcam.
Deprondan 80cm e 6+6+2inch parça kesiyorum.

Ardından bir tarafını bantla kapladım.
Kaplanmayan kısmına kanat profilinin şeklini vericek parçalar yapıştırılcak normalde onlarda deprondan ama daha dayanıklı olması için fotobloktan parça yapıştırdım.

Burdaki ölçüler katlanma noktasından sonra 1inc boşluk, 1inchlik parça elinizdeki karbon çubuğun genişliğinde boşluk ve 1 inclik boşluk şeklinde. 1inchlik parçalar üst üste iki tane 5mm fotoblok şeklinde

Daha sonra firar ucundan daha yumuşak ve yapışma alanın geniş olması için açılı sekilde kesiyorum

Kanadın en zor kısmı buydu ölçerek çizerek kesmeye çalıştım ama depron kesilmek yerine eziliyor biraz ileri geri yapmak gerekiyor öyle olunca da kaçıyor biraz fazla kestim. Daha sonra fazla kesilen yerlere küçük parçalar yapıştırıp zımpara ile şekil verdim çok daha güzel oldu.

Hücum ucunun katlama noktasına kesik atıp orayı deforme ediyoruz katlanması için.
Daha sonra ilk önce fotoblok parçaların üzerine silikon sıkıp katlıyoruz katlarken her yere baskı yapmak için cetvelle bastırdım.
Daha sonrada firar kısmında acılı kestiğim yere silikon sıkıp orayı yapıştırıp son şeklini verdim.

Berk bey çok güzel bir çalışma oluyor. Heyecanla maiden uçuşunu bekliyoruz.
Bende acemiyim bu konuda. Fakat tecrübeli bir kardeşimin bir sözünü sanada söylemek isterim.
Önemli olan sağlamlık değil hafif ve tamir edilebilir bir model olsun yeter.

Birde motor, esc ve pervane seçiminde dikkatli olmanı öneririm.
Başarılar diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Berk bey çok güzel bir çalışma oluyor. Heyecanla maiden uçuşunu bekliyoruz.
Bende acemiyim bu konuda. Fakat tecrübeli bir kardeşimin bir sözünü sanada söylemek isterim.
Önemli olan sağlamlık değil hafif ve tamir edilebilir bir model olsun yeter.

Birde motor, esc ve pervane seçiminde dikkatli olmanı öneririm.
Başarılar diliyorum.
Kanatta sağlam olması için içinde fotoblok kullanmanın nedeni; orijinal modelde kullanılan depron daha sert ve az esneyen malzeme bendeki daha yumuşak ve esnek birde orijinalinde kanatta boydan boya 6mm karbon çubuk var. Benim elimde bı tane 1metre 1 tane de 50cm lık 3mm çubuk var. İkisini orta noktalarından birine bantladım. Kanatların uçlarına ulaşmasada büyük bir kısmını kapsıyor. Bu nedenlerden dolayı destekleri fotoblok yaptım. Kanat beklediğimden rijit oldu
Bu modelde tamir edilebilirlik pek önemli değil diyebilirim yapım süreci beklediğimden basit gidiyor. Elim alıştığında en zor kısmı olan kanat yapmak 30dk civarı sürüyor. Bir yer kırıldığında tamir etmeye çalışmak yerine atıp yenisini yapmak daha iyi olucaktır.

İyi dilekleriniz için Teşekkür ederim. Hedefim Maiden ı bayramda ailemlerin yanına gittiğimde yapmak. Şuanki önümdeki küçük şeyler kaldı wing tipsler, burun, kanat bağlantı yerleri motor mount elektronik yerleşimi gibi. Motor mount ve kanat bağlantı noktaları için birkaç parça çizdim onları lazerde kestirmem lazım kestirecek yer arıyorum şuan. Vizelerimde yaklaşıyor biraz geri plana atmam gerekecek. İnşallah yetişir.

Maalesef bayrama kadar uçuş yapamıcağım kesin oldu. En son 6s modelim ile kırım yaşadıktan sonra elektronikleri hiç test etmemiştim. Maalesef escye bu gün güç vermemle bana ışıklı dumanlı bir şov yapması bir oldu. Yeni bir esc lazım. Vize haftam geldi modelin yapımında bir ilerleme yok.

En son bir kaç çizim yaptım. Üstte iki çift motor mount var topalam 2 tane olucak şekilde biri yedek. 3 tarafına geçmeli parça olucak şekilde planladım. 4mm kontraplaktan kestiricem. Alttaki ortasında delik olan parçalar. Kanatları sabitleyen çubuklar için. Kanatlar lastikle sabitlencek lastiği tutacak ahşap çubuklar zamanla köpüğü eziceği için böyle bir parça var. Son olarak olur mu bilemiyorum 6 tane yeke var 4mm biraz kalın ama boş kalmasın diye koydum oraya.

Şimdi asıl yardım gereken konu esc. Elimdeki önceki escler dronlarda kullanılan her tarafı açık minicik şeylerdi. Bütün devreleri ortada olması güvenli gelmiyor. Her an bir yere bir parça metal değebilir kısa devre olur.

6s destekli 30A 40A arası 2 tane esc buldum.

Biri bu pakette 2 tane var. Bec yok. Hobbywing in iyi bir serisi dronlar için. Fiyatı iki tane için baya uygun.

Bu da platinum serisi. Maalesef bu serinin 25A lık versiyonu 6s desteklerken 40A lık versiyonu max 4s destekliyor 60A lık versiyonu Türkiye'de yok yurtdışından da 3000tl civarına geliyor çok yüksek geldi Peak akımı 40A. Benim pervane kombinasyonuyla motor Max 30 çekecektir. Normal seyir akımıda 10 15A civarında olucaktır bu sebeple işimi görecektir gibi duruyor. Bildiğim kadarıyla platinum daha iyi bir seri.

Bu escler hakkında fikirlerinizi bekliyorum.
Bİr sorumda şu ağırlık merkezi nedeniyle pil burunda olucak. Motorda en arkada. Yani 30A akımı i 90cm boyunca taşımak gerekecek. 14awg silikon kablo yetermi bunun için daha mı kalın bir kablo gerek. İnternetteki tablolarda 14awg 15A için uygundur diyor ama mantıklı gelmedi. 40A lık escnin üzerinde fabrikasyon 16awg kablo var o daha da ince.

Son düzenleme:
İlk uçuşu manual yapmayı planlasamda daha sonra bir uçuş kontrolcüsüyle fpv hedefim var. Geçmişteki modelimde ilk önce matek f765wing daha sonra pixhawk ile yaptığım denemelerde asla düzgün bir sonuç elde edemedim. Kullandıkları ardupilot yazılımı gerçekten ayrıntılı ve karışık eğer ne yaptığınızı işin tekniğini biliyorsanız elinizdeki sonsuz özellikte bir program var ama benim gibi biri için çok karışıktı daha sonra ne hata yaptığımı bulsam da geri dönmedim.
Şimdi inav adında daha basit programla kullanabildiğim daha basit ve yeni bir uçuş kartı aldım

Kendisi speedbee f405 wing. Kartın amacı basitlik üzerine tanıtımında böyle yazıyordu.
3 ayrı katman şeklinde geliyor. 3 katmanda birbirine pinlerle bağlanıyor her katman farklı bir iş için. En alt güç dağıtım ve voltaj regülatörü. Ortadaki de işlemci sensörler vb ana kısım. En üstte wifi ve Bluetooth bulunuyor bu sayede telefondan dahi ayarlarını yapabiliyorsunuz karttan bilgi alabiliyorsunuz. En zor kısmı servo pinlerinin karta lehimlenmesi. Bu kartın en çok sevdiğim özelliklerinden biri her bağlantı için lehim pedi bulunuyorken aynı zamanda aynı bağlantılsr için soketli bir girişide bulunuyor ve bir dünya o soketler için kablo geçmişte matek kartından en çok çektiğim buydu herşeyi karta lehimlenmesi gerekiyor bişey değiştirmek için yine lehim yine lehim kıyafetlerimin üzerine lehim pastası kokusu sinmişti. Bu karta bir de GPS lazım onuda sipariş verdim yolda. Şuan fpv işini araştırıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Bu gün vizeler bitince tekrardan bişeyler yapmaya başladım. Aileronları yapıyordum, bu modelin. Kanatçıkları tüm kanat boyunca uzanıyor. Kanat ucuna küçülerek gidiyor. (Bunun nedenini kanat ucundaki hava akışını olabildiğince az bozarak tıp stall önlemek olduğunu varsayıyorum.

Kanatçıklar uzun kullandığım malzeme esnek bu nedenle servo tam ortadan bir yerden bağlansa bile herhangi bir harektte uçuşta yamulacaklar.
Daha rijit hala getirmek için üzerine bir kat yapıştırıcı sürsem işe yarar mı? Uhu por esnek aklımdan tutkal geçti