Aliexpress in otomatik olarak vergi eklemesi hk.

Zamanında f450 quad toplamıştım , gözlük , şarj cihazı falan almıştım. Artık bunlar bozulana kullanacağım.

Aaaa evet. 1 hafta önce aliexpressten 500 liralık bir şey almıştım ve 250 tl vergi ödemiştim. Aynı urünün vergisi şu an 350 tl çıkıyor.

Aaaa evet. 1 hafta önce aliexpressten 500 liralık bir şey almıştım ve 250 tl vergi ödemiştim. Aynı urünün vergisi şu an 350 tl çıkıyor.
Bu fark nereden çıkıyor acaba. :rolleyes: Gördüğüm kadarıyla yeni bir mevuzat değişikliği de yok, yani en azından resmi olarak açıklanan ve medyada çıkan..

Bu fark nereden çıkıyor acaba. :rolleyes: Gördüğüm kadarıyla yeni bir mevuzat değişikliği de yok, yani en azından resmi olarak açıklanan ve medyada çıkan..
Burada anlaşmalı oldukları gümrük müşavirliği zam yapmıştır belki işlem ücretine.

Eskiden alabildiğiniz bir sürü ürünü zaten artık göndermiyor Türkiye'ye. Giriş yaparak adres bilginizle arama yaptığınızda artık o ürünleri göremiyorsunuz, gönderilmediği için. :rolleyes:

Yıllar önce " H.O.B.İ. " ile ilgili algıyı paylaşmıştım bir mesajımda. ( Hayrı Olmayan Bİşler )

Siz hala bırakmadıysanız tam zamanı. 🤣

Son düzenleme:
Bence hep birlikte hobiyi bırakalım kahvede okey oynayalım.🤣
Yok aga ben bırakmam :D Hem okey de sevmiyorum :laugh:

Hobi bahane muhabbet şahane değil miydi? Her hafta değil ayda bir, en iyi uçakla değil en kötü uçakla, köfte ekmekle değil domates ekmekle ama devamm diyorum :coolxf:

AliExpress havadan para kazanmayı sevdi bence, ben inanmıyorum, her ürünü gümrük memuru görüp, evet senin aldığın vergi doğru, hadi bunu devletimize öde demiyor. AliExpress ne sundu ise onun vergisi alınıyor, yok bu %50 yok bu %70 di diyecek bir denetleme olduğunu sanmıyorum. Devlet sonuçta tek tek gümrük incelemek istemiyordu, karşı taraf beyanı ne ise onu alıp, vergi gelirinin artığına bakıyor,

AliExpress havadan para kazanmayı sevdi bence, ben inanmıyorum, her ürünü gümrük memuru görüp, evet senin aldığın vergi doğru, hadi bunu devletimize öde demiyor. AliExpress ne sundu ise onun vergisi alınıyor, yok bu %50 yok bu %70 di diyecek bir denetleme olduğunu sanmıyorum. Devlet sonuçta tek tek gümrük incelemek istemiyordu, karşı taraf beyanı ne ise onu alıp, vergi gelirinin artığına bakıyor,
Buna katılmıyorum. Aliexpress kendi ayağına sıkmaz kanımca.
Aliexpress paketlerimde eksik ücret beyanı yok uzun zamandır. Ne ise onu yazıyorlar. Burada da bir ya da birkaç gümrük müşavirliği firması ile anlaşmalılar muhtemelen. Bugüne kadar verginin %40 olduğunu, gümrük firmasının da %10 aldığını sanıyordum. Bugünkü elde ettiğim bilgilere göre Avrupa Birliği dışından gelen ürünlere uygulanan gümrük vergisi ve ÖTV toplamı % 50 imiş. Yani bugüne kadar Aliexpress resmi vergiyi almış bizden. Son günlerde verginin %70 olmasının iki sebebi olabilir. Ya bizi yönetenler, her şeyi gizlemeyi huy edindikleri gibi bunu da gizleyerek vergiyi artırdı ya da gümrük müşaviri firmalar da işlem ücreti talep etmeye başladılar.

Yok aga ben bırakmam :D Hem okey de sevmiyorum :laugh:

Hobi bahane muhabbet şahane değil miydi? Her hafta değil ayda bir, en iyi uçakla değil en kötü uçakla, köfte ekmekle değil domates ekmekle ama devamm diyorum :coolxf:
Kesinlikle öyle Ali Haydar hocam.Ancak ne yazık ki yapılan şeyler insanı bu düşünceye itiyor.Temennim bu konuya çözüm üretmeleri ancak günden güne hobi zorlaşıyor.
Okeye ÖTV geliyooo:hoppa:
Ötv ile kalmaz,verginin vergisi de gelir Sümer abi.😄