ALIGN Hughes 500e Scale Fuselage For Align Trex 600

LEVENT UYGUN

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Sevgili arkadaşlar, bu konuyu çok geç kalmakla birlikte, :embarras: Mehmet bey'in isteği üzerine açıyorum, :) zira bu modeli 2013 yılında yapmıştım, böyle bir proje yapmayı düşünecek arkadaşlar için ve de arşiv olması açısından anlatmaya çalışacağım.

Proje için kullandığım model TREX 600 ESP yani FlyBarlı modeldir.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Üzerindeki elektronik, kitten çıkan standart Align elektroniğidir. Ayrıca İlk uçuş denemelerinde Flymentor stabilite ünitesi kullanmıştım ki gayet başarılı idi, fakat daha sonra modelin kafasını FBL kafaya çevirdim ve tabi ki Flymentoru da, İKON FBL ünitesi ile değiştirdim.
Fuselage' ın ürün kalitesi cidden üst seviyede ve parçalar gayet fit oturmakta. Boya işçiliği çok iyi. Fakat benim tespitim şu yönde, aslında bu fuselage elektrikli değilde yakıtlı model için tasarlanmış muhtemelen. Sebebi ise, modeli fuselage'ın içine oturtmak için çıkan yataklar elektrikli Trex 600 modeline uymuyor ve bende Yavuz DALGAYARAN abi'nin de ( ki aynı modelin sivil versionu da Yavuz abi de mevcut ) tavsiyeleri ile kestamit malzemeden yeni yataklar yapmıştım. Bunun dışında montaj aşamasında uğraştıran bir kısım olmadı, gayet iyi gitti, ta ki her şey bitip, ağırlık merkezi ayarlamaya gelince ağırlığın kuyruğa doğru olması ve benimde buruna ayrıca ağırlık eklemek istemememden dolayı, dikey durması gereken pili, yatay pozisyona alabilmek ve ağırlık merkezini ayarlayabilmek için, yeni bir pil yatağı yapmam gerekmişti. Gayette güzel oldu ve extra ağırlık olmaksızın işi çözdük. Fakat tabi böyle olunca, malesef ve çok üzülerek kokpit koyamadım modele. Bir de olmazsa olmaz bir durum olan ışıklandırmayı da, bu bildiğimiz polis çakarları için yapılmış küçük bir devreyi kendi ihtiyacıma göre değiştirerek kullandım.
Son olarak da iki ayrıntıyı söylemem gerekli, ilkin; kuyruk servosunun bulunduğu konum itibarı ile yüksekte kalıyor ve fuselage'a sürtüyor ve tabi ki kuyruk link'i de kasıyordu, bunun içinde 2 cm. lik bir dikey uzatma aparatı (karbondan) yaparak servoyu aşağı almam gerekti. İkinci ve aslında bu detay en önemlisi çünkü dikkatli olunmazsa ancak başınıza gelince anlayabilirsiniz, modelin frame'i, fuselage'ın içine sadece tabandan iki adet yatak ve 4 adet vida ile bağlanıyor, ( gayet sağlam oluyor ama) eğer swashplate' e olabilecek en yakın noktalardan karşılıklı 2 tane sabitleme parçası yapmazsanız, ( frame ve fuselage birbirine bağlanacak şekilde) model çalışmaya başlayınca oluşan titreşimden frame esniyor ve fuselage'ı patlatıyor. ( Benim başıma gelmedi ama mutlaka uygulamak gerekli ) Fuselage'ın içine konulacak modelin önceden, uçuş ve titreşim testleri ile kuyruk ayarı gayet iyi yapılmış olmalı zira özellikle kuyruğa daha sonra müdahale etmek gerçekten imkansız, komple sökmek gerekir, ayrıca oluşan fazla titreşimler, özellikle kalkış esnasında birbirine bağlı olan yatay ve dikey stablarda da aşırı bir salınım oluşturur ki büyük ihtimal kırım söz konusu olur.
Yazının devamında yapım aşamaları ile ilgili resimleri görebilirsiniz. Hepimize kırımsız ve keyifli uçuşlar dilerim. :saygilar:

Yatay ve dikey stab lar. + İniş takımları bağlanmış gövde.

Değişik açılardan ışıklandırma bağlantıları.

İç montaj kesitleri.

Uçuş videolarını bulamadım ama bir iki tane resim ekleyeyim.

Elinize sağlık çok güzel olmuş, benimde bu konuda bi hayalim var :)
http://youtu.be/owvYExAPVnQ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Elinize sağlık Levent Bey. :thumbup:

Çok güzel bir paylaşım olmuş keyifle okudum, emeğinize sağlık. :bravo: :bravo:

Meydan fuselage görsün eline saglik güzel bir rehber olmuş .

DenizSERT' Alıntı:
http://youtu.be/owvYExAPVnQ

Sent from my iPhone using Tapatalk
Uzun zaman önce Ednan bey vardı deniz bilirsin namı diyar şerif onun 450 size fuselage vardı orhanlı da coştururdu.

Levent abi eline emeğine sağlık. :saygilar:
sanırım en çok ilgisini çekenlerden birisi Hakan Ülgenalp abimiz olacaktır :halay:

Levent abi bu modelini cok onceden biliyorum ama aciklamalarinla yeniden toplamis gibi his verdi.
Ellerine saglik model şahane gözüküyor :saygilar:

onur turan' Alıntı:
Levent abi eline emeğine sağlık. :saygilar:
sanırım en çok ilgisini çekenlerden birisi Hakan Ülgenalp abimiz olacaktır :halay:

Bak yaa , Onur bile öğrenmiş , sonuna kadar scale hastası olduğumu ... :D

Levent abi , konu süper , benim de merak ettiğim ve beklediğim bir konuydu :halay:,uzun zaman önce yapmış olsan bile , verdiğin tüyolar çok yerinde ve mutlaka bilinilmesi gereken tecrübeler.Youtube de bende rastlamıştım , daha maiden yapılamadan pamuk helva gibi dağılan fuselage'leri , sebep demek ki vibrasyon sonuçu oluşan esnemeymiş.
Ellerine sağlık , her şeyiyle güzel olmuş , bir kokpit de yaparsan , iki de bayan pilot :p , youtube de 10.000 tık alır... :thumbup: 1000 tıkı benden garanti veriyorum... ;) Tabii ki eleştirmek haddim bile değil böyle bir güzelliği ama , bir de 5 pal multiblade rotor modifikasyonu olursa , geriye hiç bir eksiği olmayan mükemmel bir heli olur Levent abi...
Kestamid yerine G10 FR4 plakadan yapsak olur mu ufak tefek modifiyeleri , gerçi benim model ufak , ama illa ki bir batarya yatağı yapmak benimkinde de şart..Bu konunun ardından 250 scale ve 450 Airwolf 'un akıbetini de merak ediyorum...
Hughes MD500 E kasa , modeli olduğundan çok büyük gösteren bir kasa modeli , skidler diğer orjinal heli modellerinin skidlerine göre oldukça yüksek tasarlanmış bir model olduğu için , 250 size olanları bile biraz modeli iri gösteriyor...Bu sebeple uçuşu da gayet rahat ve görünür olmalı diye tahmin ediyorum...
Kırımsız , güzel uçuşları olsun abi , Allah nazarlardan saklasın , bu güzel ve ayrıntılı konu için çok teşekkür ederim........... :thumbup:

DenizSERT' Alıntı:

Deniz, valla ne güzel olur, sana da yakışır, :saygilar:

Aslında her helicinin hangarında bir tane SCALE ister. ;)

Bu arada Scale ile 3D olur mu evet oluyor, hem de çok güzel. :thumbup:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Bak yaa , Onur bile öğrenmiş , sonuna kadar scale hastası olduğumu ... :D

Levent abi , konu süper , benim de merak ettiğim ve beklediğim bir konuydu :halay:,uzun zaman önce yapmış olsan bile , verdiğin tüyolar çok yerinde ve mutlaka bilinilmesi gereken tecrübeler.Youtube de bende rastlamıştım , daha maiden yapılamadan pamuk helva gibi dağılan fuselage'leri , sebep demek ki vibrasyon sonuçu oluşan esnemeymiş.
Ellerine sağlık , her şeyiyle güzel olmuş , bir kokpit de yaparsan , iki de bayan pilot :p , youtube de 10.000 tık alır... :thumbup: 1000 tıkı benden garanti veriyorum... ;) Tabii ki eleştirmek haddim bile değil böyle bir güzelliği ama , bir de 5 pal multiblade rotor modifikasyonu olursa , geriye hiç bir eksiği olmayan mükemmel bir heli olur Levent abi...
Kestamid yerine G10 FR4 plakadan yapsak olur mu ufak tefek modifiyeleri , gerçi benim model ufak , ama illa ki bir batarya yatağı yapmak benimkinde de şart..Bu konunun ardından 250 scale ve 450 Airwolf 'un akıbetini de merak ediyorum...
Hughes MD500 E kasa , modeli olduğundan çok büyük gösteren bir kasa modeli , skidler diğer orjinal heli modellerinin skidlerine göre oldukça yüksek tasarlanmış bir model olduğu için , 250 size olanları bile biraz modeli iri gösteriyor...Bu sebeple uçuşu da gayet rahat ve görünür olmalı diye tahmin ediyorum...
Kırımsız , güzel uçuşları olsun abi , Allah nazarlardan saklasın , bu güzel ve ayrıntılı konu için çok teşekkür ederim........... :thumbup:

Hakancığım, celalettin abi ile de bir ara konuşmuştuk, 450 Airwolf işini hiç sorma zira onun yüzünden modelciliği bırakıyordum az kaldı, o kadar yani. :lollol:
Kestamit zaten her daim bulması zor G10 plakalar gayet iyi iş görüyor, hatta bir kaç tane frame tamir etmişliğim bile var, gayet sağlam oldular. :agreed:
250 fuselage işine gelirsek, evet topladım ve tamamını bitirip uçar hale getirmek 2 saat kadar sürdü. Fakat hiç keyif alamadım zira kabuk Align olmasına karşılık, 250 ye baya ağır geliyor ve model uçmak için tabiri caizse kendini yırtıyor. Sonuç olarak fusiden modeli ayırdım hatta modeli çok oldu sattım.
Yapıcam dersen Fusi duruyor, sana hediye edebilirim, bir de sen bak tadına. :laugh:

:saygilar:

Levent Uygun' Alıntı:
Hakancığım, celalettin abi ile de bir ara konuşmuştuk, 450 Airwolf işini hiç sorma zira onun yüzünden modelciliği bırakıyordum az kaldı, o kadar yani. :lollol:
Kestamit zaten her daim bulması zor G10 plakalar gayet iyi iş görüyor, hatta bir kaç tane frame tamir etmişliğim bile var, gayet sağlam oldular. :agreed:
250 fuselage işine gelirsek, evet topladım ve tamamını bitirip uçar hale getirmek 2 saat kadar sürdü. Fakat hiç keyif alamadım zira kabuk Align olmasına karşılık, 250 ye baya ağır geliyor ve model uçmak için tabiri caizse kendini yırtıyor. Sonuç olarak fusiden modeli ayırdım hatta modeli çok oldu sattım.
Yapıcam dersen Fusi duruyor, sana hediye edebilirim, bir de sen bak tadına. :laugh:

:saygilar:

Yaa , demek ağır oldu hem de Align fuselage ha Levent abi :rolleyes: , ben özellikle scale için 250'yi elimde tutuyordum , fusi boşta ise bu güzel teklifin için çok minnettar kalırım ama ücreti mukabil kabul edebilirim. :halay: , tadını ise merak etmiyorum dersem yalan olur.... :thumbup:

Airwolf neden o kadar üzdü onu anlayamadım , evet , scale işi öyle uzaktan göründüğü kadar basit ve kolay olamıyor bu gerçek , çok emek gerekiyor , bazı parçaları tabiri caiz ise resmen kendin imal ediyorsun , ayarı , ağırlık merkezi falan derken adama saçını başını yoldurabilecek bir stress , bir de tüm bu çaba ve emeğin karşılığında , tatmin edici bir uçuş olamadı mı , o zamanki moral bozukluğunu tahmin etmek bile insanın canını sıkıyor... :(

Aynen dediğin gibi hakancığım, özellikle 450 size için AirWolf çok dar ve sıkıntılı bir kasa, 3-4 defa titreşimden kuyruk dağıttım, modeli tek başına uçuruyorum problem yok, fusiye saatlerce uğraşıyorum takıyorum, paat kuyruk kopuyor, zira kuyruğu çok ince dökmüşler ve 3 tane 1mm.lik vida tutuyor ayrıca da, kuyruk kapağı kuyruk mekanizmasına dayanıyor çünkü çok dar ve modifiye edemiyorsun, velhasıl uğraşmadım daha fazla.
Bu arada özelden adres verirsen, fusiyi kargolarım, ücret meselesine gelince sana maliyeti, dostluğumuzun devamı olacaktır. :saygilar:

Levent Uygun' Alıntı:
Aynen dediğin gibi hakancığım, özellikle 450 size için AirWolf çok dar ve sıkıntılı bir kasa, 3-4 defa titreşimden kuyruk dağıttım, modeli tek başına uçuruyorum problem yok, fusiye saatlerce uğraşıyorum takıyorum, paat kuyruk kopuyor, zira kuyruğu çok ince dökmüşler ve 3 tane 1mm.lik vida tutuyor ayrıca da, kuyruk kapağı kuyruk mekanizmasına dayanıyor çünkü çok dar ve modifiye edemiyorsun, velhasıl uğraşmadım daha fazla.
Bu arada özelden adres verirsen, fusiyi kargolarım, ücret meselesine gelince sana maliyeti, dostluğumuzun devamı olacaktır. :saygilar:

Neyse , biraz daha beklesin bakalım , belki bir ara şevkin gelir , yeni bir yol yöntem daha denersin belki abi... :(
Bu arada , fusi için gerçekten çok teşekkür ederim , dostluğumuz , şüphesiz ki bakidir , ama ben böyle güzel düşünce ve nezaketli bir davranışın altında kalamam , illa ki senin MD500 E için bir güzellik düşünmem gerekir , ama biraz sabretmen lazım daha kaptanın kokpit masada bekliyor...... :laugh:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Neyse , biraz daha beklesin bakalım , belki bir ara şevkin gelir , yeni bir yol yöntem daha denersin belki abi... :(
Bu arada , fusi için gerçekten çok teşekkür ederim , dostluğumuz , şüphesiz ki bakidir , ama ben böyle güzel düşünce ve nezaketli bir davranışın altında kalamam , illa ki senin MD500 E için bir güzellik düşünmem gerekir , ama biraz sabretmen lazım daha kaptanın kokpit masada bekliyor...... :laugh:

Ben de ince düşüncen için teşekkür ederim, hiç acelemiz yok hakancığım, :) büyükler önce gelir tabi, hele bir de kaptansa. :saygilar: Adresi bekliyorum. ;)