Amazon, Yeni Nesil Teslimat Drone’larını Tanıttı

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Amazon, yaklaşık iki yıl önce tanıttığı drone’larla teslimat servisi Prime Air projesine ilişkin olarak bugüne kadarki en önemli güncellemelerden birini paylaştı. Bunun için yılın online alışveriş açısından en bereketli zamanlarından biri olan Black Friday ertesini seçen Amazon, yeni nesil teslimat drone’larını tanıttı.

Yarı helikopter yarı uçak
Amazon üzerinden verilen siparişlerin drone’larla en fazla 30 dakikada dağıtılmasını ön gören Prime Air’in yeni reklam filminde prototiplerini gördüğümüz drone’lar, yarı helikopter yarı uçak özelliğinde. Haleflerine göre daha büyük ebattaki bu hibrid drone’lar, çift pervane sistemine sahip. Bunlardan biri iniş ve kalkış sırasında dikey; diğeri yolculuk sırasında yatay uçuşu destekliyor. Bu drone’ların verimli bir şekilde uzun mesafeli uçmasını ve iniş – kalkış sırasında daha güvenli çalışmasını sağlıyor. Videoda belirtildiği gibi, drone’lar “algıla ve sakın” adı verilen özellik sayesinde, uçuş sırasında etrafını algılayabiliyor ve önlerine çıkan bir engelden sakınabiliyorlar. Yeni Prime Air drone’ları 88 km/s hızla 16-24 km yol alabiliyor.Reklam filminden Amazon’un Prime Air için gelecek vizyonunun gösterilen drone’larla sınırlı olmadığını da anlıyoruz. Filmde Amazon’un farklı çevresel koşullar ve amaçlar için yeni “drone aileleri” üzerinde çalıştığı da belirtiliyor. Bütün teknoloji devleri gibi, Amazon da geleceği istiyor. Yeni nesil drone’larla teslimatın gerçeğe dönüşmesi için biraz daha beklememiz gerekiyor. Amazon bunun gerekli yasal izinlerin alınmasına bağlı olduğunu söylüyor. Bir süre önce Amazon’un bu servise 2016 yılında başlayabileceği yönünde haberler de farklı kaynaklarda yer almıştı. Top Gear’dan tanıdığımız Jeremy Clarkson’ın başrolde olduğu reklam filmini aşağıda görebilirsiniz. Amazon, filmdeki görüntülerin görsel efekt değil gerçek olduğunu bilmemizi de istiyor.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şahsi fikrim , teoride güzel fikir ama pratikte tutmaz :D

Bu adamlar tutturur Doğukan....Bizler Rambo'yu bile vietnam kahramanı olarak yutmuşken , inan bana bu daha gerçekçi ve yutulacak proje....Sadece teknik ayrıntılarına dikkat edip , yasayı da uydurdular mı tamamdır...Sonuçta aleti mutlaka bir operatör bilgisayar başında kullanacak , bir evin çatısından ya da camından içeri düşmediği sürece , kazandıracağı zaman , personel giderlerinde hafiflemeyi falan hesaplayıp , hatta o hesaplar bile mutlaka yapılmıştır , pilot bir bölgeden başlayıp yayarlar........ :D

Adamların hepsi bahçeli falan müstakil villarlarda yaşıyor, onlarda teslimat kolay.

Bizde ne olacak peki, sandviç gibi üstüste apartmanlarda yaşıyoruz. :rolleyes:

Aklıma Futurama geliyor :D

Türkiyede olsa dronu çalarlar

Ama tasarım güzelmiş ya. :saygilar: Gidip sanayide yaptırası geliyo insanın. Pil sistemini çok merak ettim.

Herhangi bir pratik yanı yok ve tehlikeli , dama bırakıp kaçacak mı şimdi bu drone . Kapıyı kim çalacak . Kapıyı açan drone a sarılırsa cezası kime kesilecek vs vs :)

Fikir Avrupa ve ABD için güzel olabilir. Türkiye'de ise drone gören insanların malum "bastırılamaz taş atma dürtüleri" dikkate alındığında pek geçerliliği yok gibi. :lollol:

Bence sadece tamamlanmış ama hayata geçmemiş bir proje olarak kalacak, çünkü drone'u yapmak başlangıç yalnızca. Bu alet iniş yapacağı, kalkış yapacağı, transfer yapacağı belli noktalara ihtiyaç duyacak. Üstelik yük kapasitesi ve uçuş süresi sınırlı olduğundan sıkça merkeze dönmek zorunda kalacak. Yani bunu yapmakta amaç maliyeti düşürmekse bence ciddi bir düşüş olmayacak. Ayrıca bakım maliyeti, mekanik ve elektroniğin ömrü gibi farklı masraflarda var. Hem bunları mükemmel bir şekilde çözseler bile, makine yine kısmen insana bağlı olacak, pek büyük bir çalışan azalması olmaz. Ayrıca şehir üzerinde bir drone trafiğine pek olumlu bakılmayacağını düşünüyorum. :rolleyes:

BUNLARIN IŞIĞINDA FİNAL TEZİMİ ŞÖYLE AÇIKLAYABİLİRİM;
BEN PROJEYİ GERÇEKTEN ANLAMSIZ BULUYORUM, MÜHENDİSLİK YADA EKONOMİ AÇISINDAN GEREKSİZ BİR DEĞİŞİM. :saygilar:

Detayini tam bilmedigimden simdilik guzel bir "fantezi" gibi geliyor kulaga,

Reklamın iyisi kötüsü olmaz :)

Sent from my iPad using Tapatalk

hakan daşpınar' Alıntı:
Reklamın iyisi kötüsü olmaz :)

Sent from my iPad using Tapatalk
Ben bu yönden bakmamıştım olaya, haklısınız gayet güzel bir reklam oldu.

FERDİ İKİZ' Alıntı:
BUNLARIN IŞIĞINDA FİNAL TEZİMİ ŞÖYLE AÇIKLAYABİLİRİM;
BEN PROJEYİ GERÇEKTEN ANLAMSIZ BULUYORUM, MÜHENDİSLİK YADA EKONOMİ AÇISINDAN GEREKSİZ BİR DEĞİŞİM. :saygilar:
Ferdi çok güzel bir tez hazırlamışsın hepsinde haklısın ama buradaki amaç " Reklam " ve alışveriş çılgınlığında ki pazar payı, ben ticari düşüneyim sen bisikletine zincir yağı alacaksın sanayiye gidip yağcıdan mı almak istersin yoksa alışveriş sitesindenmi bence saniyiden çünki siteden iste 2 gün kargosu hadi İstanbul için ertesi gün +kargo masrafı derken sanayiden veya semt hırdavatcısın dan alırsın, amazon aklına gelebilecek her üründe küçük esnafı bitirmek istiyor amaç bu burada maliyet aramaz çünkü onun parasını alış yaparken satıcıdan çıkarır sende ürünlerinin amazonda satılması için daha ucuz verirsin, bence çok etkili bir Reklam ve müşteri çekme yönetimi olur ve hukuksal işleri çabuk çözerler. çözülmese dünyada sigara satışları durmuştu şimdiye ne kadar zararlı olduğunu bildiği halde insanlar içiyor ve en büyük sigara üreticileri Amerikada.

Amacın popülariteyi artırma olduğu kısmına katılıyorum. Esnafı bitirme konusunda ise daha farklı düşünüyorum. Çünkü Amazon'un kendisini zaten onlar oluşturuyor, bence amaç onları kaldırmak değil. Tam tersine tüm esnafların kendilerine katılımını ve böylece daha geniş bir müşteri kitlesi + daha fazla kar miktarı sağlayabilirler. Şu anki haliyle bile Dünya pazarında çok önemliyken bunu artırıp, liderliğe oynuyor olabilir.

Belki de drone'lar sadece şehir içi hızlı teslimat için kullanılacak, bu sayede müşterilerin ürüne ulaşma süresi kısalacak.
Amacı birinci elden duymayı isterdim ki muhtemelen önümüzdeki dönemlerde işin iç yüzünü anlarız.