Ankara Valiliği Genelgesi ile Uçuşa Yasaklı Bölgeler Haritası

Ozgur Ulupınar

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Selamlar,

Forumda Mehmet Bey tarafından paylaşılan Kokpit İstanbul Yasaklı Alanlar Haritasına benzer bir haritayı da 12.04.2016 tarihli ve ANKARA VALİLİĞİ GENELGESİ (Sivil İnsansız Hava Araçları ve Amatör Havacılık Faaliyetleri Kapsamındaki Hava Araçlarının Uyacağı Usul Ve Esaslar) GENELGE NO : 2016/1 doğrultusunda Ankara ili için hazırladım. Tabii burada sadece Valilik genelgesinde yasaklanan alanlar bulunuyor. Burada gözükmeyen ve SHT-IHA kapsamında aşağıda belirtilen alanlara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Umarım faydası olur. İyi uçuşlar.

(1) Aşağıda yer alan bölgelerde risk analizi yapılmadan ve Genel Müdürlükten izin alınmadan herhangi bir sınıftaki İHA ile uçuş yapılması yasaktır:
a) İrtifaya bağlı olmaksızın havalimanlarında, en yakında bulunan pistin kenarından 5 NM (9 km) mesafeden daha yakın sahada,
b) İrtifaya bağlı olmaksızın seyrüsefer yardımcı cihazları, heliport, heliped, hava parkı, Genel Müdürlük resmi internet sitesinde yayınlanmış olan denize/iniş kalkış alanları, vb. merkez olmak üzere 5 NM (9 km) yarıçaplı sahada,
c) İrtifaya bağlı olmaksızın çok kalabalık bölgeler ve kalabalık bölgeler üzerinde,
ç) Türkiye AIP’si ENR 5.1 bölümünde yer alan “Yasak, Tahditli ve Tehlikeli Sahalar”da,
d) Askeri binalar ve tesisler, cezaevi, akaryakıt depoları ve istasyonları, silah/fişek fabrika ve depoları gibi kritik yapı, tesis ve varlıkların çevresinde;
e) NOTAM ile ilan edilen sahalarda,

Paylaşım ve emeğiniz için teşekkür ederiz Özgür Bey %p Fakat linke tıklayınca

"İzne ihtiyacınız var. Erişim mi istiyorsunuz? Sahibinden erişim isteyin veya izne sahip bir hesaba geçin."

Şeklinde bir yazı çıkıyor :rolleyes:

Kusura bakmayın, şimdi düzelmiş olması lazım. Tekrar dener misiniz? :embarras:

Baktım da şimdi,

Sincanda serbest mi? :)

Özgür Bey elinize sağlık,

Peki bu çalışmada TAI'dir, Roketsandır, işaretlediğiniz bu alanlara yaklaşma sınırı tanımlanmış mı? Ankara valilik genelgesini bilmediğimden dolayı soruyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben bir de tam anlayamadım olayı... Esenboğanın etrafı kocaman bir yasak... Ama Sarayda TAI ve Jet üssü yan yana... O da pist, orda da aktif uçuşlar var hemen her gün.. Orasının yuvarlak daha küçük...

Neye göre tam olarak bu havaalanı muhabbeti?

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ben bir de tam anlayamadım olayı... Esenboğanın etrafı kocaman bir yasak... Ama Sarayda TAI ve Jet üssü yan yana... O da pist, orda da aktif uçuşlar var hemen her gün.. Orasının yuvarlak daha küçük...

Neye göre tam olarak bu havaalanı muhabbeti?
SHT-İHA ,da "İrtifaya bağlı olmaksızın havalimanlarında, en yakında bulunan pistin kenarından 5 NM (9 km) mesafeden daha yakın sahada" demişler ama sizinde dediğiniz gibi Esenboğa için ayrı Akıncı için ayrı mesafe belirlemişler. Anlam veremedim doğrusu :-\

Valilik genelgesinde: "Kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idarelerin amatör havacılığı desteklemek amacıyla kurdukları alanlarda; sivil insansız hava araçlarının uçurulmasına, bu alanların koordinatlarının ve uçuş yüksekliklerinin Valiliğe bildirilerek izin alınması kaydıyla izin verilebilir. Bu izinlere uyulması ilgili kollukça denetlenir." Demişler Muhyedeki pistte uçmak içindemi izin alacağız şimdi? :( :-\

Ekrem YEŞİL' Alıntı:
Valilik genelgesinde: "Kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idarelerin amatör havacılığı desteklemek amacıyla kurdukları alanlarda; sivil insansız hava araçlarının uçurulmasına, bu alanların koordinatlarının ve uçuş yüksekliklerinin Valiliğe bildirilerek izin alınması kaydıyla izin verilebilir. Bu izinlere uyulması ilgili kollukça denetlenir." Demişler Muhyedeki pistte uçmak içindemi izin alacağız şimdi? :( :-\
Ekrem Bey,
Normalde SHT-iHA gereği Mühye'de uçan her pilotun, her bir uçuşu için 5 gün öncesinden SHGM'ye yazılı olarak başvurup izin alması gerekiyor. Bu izin alınırken de uçuş günü, uçuş saati, uçuş ve iniş-kalkış koordinatları vb. pek çok bilgi verilmesi gerekiyor (tekrar belirteyim her uçuş için ayrı ayrı izin alınacak). Ayrıca her uçuş için risk analizi yapılması ve tespit edilen riskleri giderecek veya azaltacak önlemlerin belirlenmesi zorunludur. İznin ne şartlarda verileceği de SHT-İHA'nın 17. maddesinde yazıyor.
Ancak Valilik genelgesi gereği amatör havacılığı desteklemek amacıyla kurulan alanlarda, bu alanlar yasak bölgede kalsa dahi, "anladığım kadarıyla" genel bir izin mümkün olabiliyor. Yani bu alan sınırları içinde kalmak kaydıyla, genel amatör havacılık kuralları dahilinde (irtifa sınırları, VLOS uçuş, vb.) tüm uçuşlar serbest olabilecektir. Ancak bu izni Mühye özelinde herhalde Çankaya Belediyesi veya benzeri bir kurum almalıdır.
Hürmetler.

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Özgür Bey elinize sağlık,

Peki bu çalışmada TAI'dir, Roketsandır, işaretlediğiniz bu alanlara yaklaşma sınırı tanımlanmış mı? Ankara valilik genelgesini bilmediğimden dolayı soruyorum.
Ercan Bey,
Rica ederim, faydalı olduysa ne mutlu bana. Yaklaşma sınırları genelgede yazıyor. Haritada genelgede belirtilen tüm alanları yaklaşma sınırları ile taradım, haritaya yaklaşırsanız belli oluyor. En darı 800m, en genişi (Esenboğa) 9000m'dir.
Mesajımda da belirttiğim gibi bu tam bir tarama değil, SHT-İHA gereği uçuşa yasaklanmış yerler, genelgede belirtilmemiş olsa dahi (ve haritada gösterilmemiş olsa da) uçuş açısından elverişli değildir.
Hürmetler.

Ozgur Ulupinar' Alıntı:
Ekrem Bey,
Normalde SHT-iHA gereği Mühye'de uçan her pilotun, her bir uçuşu için 5 gün öncesinden SHGM'ye yazılı olarak başvurup izin alması gerekiyor. Bu izin alınırken de uçuş günü, uçuş saati, uçuş ve iniş-kalkış koordinatları vb. pek çok bilgi verilmesi gerekiyor (tekrar belirteyim her uçuş için ayrı ayrı izin alınacak). Ayrıca her uçuş için risk analizi yapılması ve tespit edilen riskleri giderecek veya azaltacak önlemlerin belirlenmesi zorunludur. İznin ne şartlarda verileceği de SHT-İHA'nın 17. maddesinde yazıyor.
Ancak Valilik genelgesi gereği amatör havacılığı desteklemek amacıyla kurulan alanlarda, bu alanlar yasak bölgede kalsa dahi, "anladığım kadarıyla" genel bir izin mümkün olabiliyor. Yani bu alan sınırları içinde kalmak kaydıyla, genel amatör havacılık kuralları dahilinde (irtifa sınırları, VLOS uçuş, vb.) tüm uçuşlar serbest olabilecektir. Ancak bu izni Mühye özelinde herhalde Çankaya Belediyesi veya benzeri bir kurum almalıdır.
Hürmetler.
Teşekkürler Özgür bey. Hürmet bizden :saygilar:

Bilgilendirme için teşekkürler Özgür Bey. :saygilar:

Bu harita hala geçerli mi? Çankaya imrahorda Çankaya belediyesinin açmış olduğu bir pist var ancak bu haritaya göre yasaklı bölgede kalıyor.

Yeni bir genelge ile yeni noktalar eklenmiş ancak bu noktaların kordinat sistemini anlayamadım.

1-.Ankara J29 87555-61467 TRT kısa Dalga Radyo Verici İstasyonu (1 km yarı çaplı),
2-.Ankara J29 88566-54796 Aselsan Test Sahası (3 km yarı çaplı),
3-.Ankara I29 78804-92974 Kara Havacılık Okul Komutanlığı Uçuş Eğitim Alanı (3 km yarı çaplı)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari