Apm - Althold, Poshold Sorunu

alaattin sorgun

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Selamlar. :RCKolik:

Yaşadığım sorunu kısaca anlatmam gerekirse Althold veya Poshold modlarında quadcopter sabit durması yerine belli bir yönde ilermeye çalışıyor. Forumda ve web'te araştırmalar yapsamda sorunu hala çözebilmiş değilim. Gps modülünde bir sıkıntı olabileceğini düşünüp bir tanıdığımdan başka bir GPS modülü alıp karta taktım. Kalibrasyonlarını yaptım fakat sorun aynı şekilde devam etti. ( Forward pozisyonunda sürükleniyor. ) Apm'nin titreşimden etkilendiğini düşünüp pervaneleri balanslasamda sonuç alamadım. Pusula kalibrasyonunu external ( harici ) olarak yapıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar :)

APM 2.6
Tgy 9X
F450 frame

Kontrol Kartınız
Apm 2.6
Model Sınıfı
f450 quadcopter
Motor, Pervane ve ESC
sunnsky 980 kv
Kumanda Alıcı ve Verici
turnigy 9x alıcı ve verici
Extra Ekipman
Gps module
Merhabalar öncelikle detaylı açıklama için teşekkür ederiz. Bu modlarda iken multikopter kumanda komutlarına yanıt veriyor mu? Örneğin ileri doğru sürükleniyorken kumandadan geriye komut verdiğinizde bir etkisi oluyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Merhabalar öncelikle detaylı açıklama için teşekkür ederiz. Bu modlarda iken multikopter kumanda komutlarına yanıt veriyor mu? Örneğin ileri doğru sürükleniyorken kumandadan geriye komut verdiğinizde bir etkisi oluyor mu?
Onu denemedim İzzet bey. Stalibize moda alıp durumu kurtarıyorum hızlı bir şekilde. Videolarınızı inceledim sizde bu sorunla karşılaşmıssınız sanırım daha evvelden. Bugün external yerine internal compass kalibrasyonunu gerçekleştirip yarın deneme uçuşu yapacağım. Aynı sorun devam ederse dediğinizi uygulayıp kumandanın yanıt verip vermediğini sizinle paylaşırım.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Tahminim vermiyor olduğu yönünde yani pusula sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bunu tespit etmenin en kolay yolu (veya düzeltip düzeltemediğinizi anlamanında) mission planner arayüzüne apm'i bağladıktan sonra pusula verilerini görmeye başlarsınız. (Ekranın en sol üstünde) Bu sırada cep telefonda çalıştırdığınız bir pusula uygulaması ile verileri kontrol etmenizi tavsiye ederim. Özellikle multinizi biraz biraz çevirerek doğru tepkiler verip vermediğini kontrol edebilirsiniz.

Tahminim vermiyor olduğu yönünde yani pusula sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bunu tespit etmenin en kolay yolu (veya düzeltip düzeltemediğinizi anlamanında) mission planner arayüzüne apm'i bağladıktan sonra pusula verilerini görmeye başlarsınız. (Ekranın en sol üstünde) Bu sırada cep telefonda çalıştırdığınız bir pusula uygulaması ile verileri kontrol etmenizi tavsiye ederim. Özellikle multinizi biraz biraz çevirerek doğru tepkiler verip vermediğini kontrol edebilirsiniz.
Merhaba İzzet bey. Dün tekrar kalibrasyonları yapıp bugün deneme uçuşu yapmaya çıktım. Stabilize modda kalkış yaptıktan sonra Althold moduna aldım. Aynı şekilde forward pozisyonunda ilerlemeye çalıştı. Althold modunda iken, sizin dediğinizi denemek adına kumandadan geri komutu verdiğimdede algıladı herhangi bir sorun çıkmadı. Fakat tekrar stabilize moda alıp durumu kurtarmak istediğimde multi hiç kumandayı algılamadan ileri pozisyonda hız kazanıp yere çakıldı. Fazla kırım yok şükürler olsun. Bu denememde başarısız oldu maalesef :)

Merhaba İzzet bey. Dün tekrar kalibrasyonları yapıp bugün deneme uçuşu yapmaya çıktım. Stabilize modda kalkış yaptıktan sonra Althold moduna aldım. Aynı şekilde forward pozisyonunda ilerlemeye çalıştı. Althold modunda iken, sizin dediğinizi denemek adına kumandadan geri komutu verdiğimdede algıladı herhangi bir sorun çıkmadı. Fakat tekrar stabilize moda alıp durumu kurtarmak istediğimde multi hiç kumandayı algılamadan ileri pozisyonda hız kazanıp yere çakıldı. Fazla kırım yok şükürler olsun. Bu denememde başarısız oldu maalesef :)
Tarif ettiğiniz kırım şeklini valla hiç bir şeye benzetemedim.
Uçuş öncesi pusulanızı kontrol ettiniz mi? Her şey yolunda mıydı?

Bir diğer konu ileri sürüklenme tarif ediyorsunuz, bu sınırlı bir hız ise ve kumandaya tepki veriyorsa sadece trim ayarı kaynaklı olabilir ama sonradan kumandaya hiç tepki vermeden ve alt hold modunda ileri sürüklenmesi hiç mantıklı değil.

Hadi diyelim pusulanız bozuk o durumda ise (ilk mesaja ben yanlış anlamışım alt hold modunda sorun olmaması gerekirdi pusula hatasına bağlı) alt hold modunda bir sorun olduğunu söylediniz.

Sanırım bu aşamada her şeyi başa sarmak en doğrusu olur. İlk olarak yazılımı baştan kurarak gidebilirsiniz. Yalnız özellikle pusula aşamasını dikkatli yaparak teyit etmenizi öneririm. Onun dışında motor test bölümünden motorları kontrol etmenizi tavsiye ederim. En baştan kurulum yaptıktan sonra stabilize modda evde pervanesiz çalıştırarak sadece motor sesleri ile yön komutlarına düzgün tepkiler veriyor mu diye bakabilirsiniz. Sonrasında ise test uçuşu ama bu sefer muhakkak yer istasyonuna bağlı ve multinizin videosunu çekerek gerçekleştirmelisiniz ki bir sorun halinde durumu daha net görebildiğimiz veriler olur elimizde. Bunlarla birlikte uçuşun log dosyasını da paylaşırsanız sanırım soruna net bir cevap bulabiliriz. Benim aklıma gelen çözüm şeması bu şekilde oldu eminim farklı görüşler gelecektir :)

Tarif ettiğiniz kırım şeklini valla hiç bir şeye benzetemedim.
Uçuş öncesi pusulanızı kontrol ettiniz mi? Her şey yolunda mıydı?

Bir diğer konu ileri sürüklenme tarif ediyorsunuz, bu sınırlı bir hız ise ve kumandaya tepki veriyorsa sadece trim ayarı kaynaklı olabilir ama sonradan kumandaya hiç tepki vermeden ve alt hold modunda ileri sürüklenmesi hiç mantıklı değil.

Hadi diyelim pusulanız bozuk o durumda ise (ilk mesaja ben yanlış anlamışım alt hold modunda sorun olmaması gerekirdi pusula hatasına bağlı) alt hold modunda bir sorun olduğunu söylediniz.

Sanırım bu aşamada her şeyi başa sarmak en doğrusu olur. İlk olarak yazılımı baştan kurarak gidebilirsiniz. Yalnız özellikle pusula aşamasını dikkatli yaparak teyit etmenizi öneririm. Onun dışında motor test bölümünden motorları kontrol etmenizi tavsiye ederim. En baştan kurulum yaptıktan sonra stabilize modda evde pervanesiz çalıştırarak sadece motor sesleri ile yön komutlarına düzgün tepkiler veriyor mu diye bakabilirsiniz. Sonrasında ise test uçuşu ama bu sefer muhakkak yer istasyonuna bağlı ve multinizin videosunu çekerek gerçekleştirmelisiniz ki bir sorun halinde durumu daha net görebildiğimiz veriler olur elimizde. Bunlarla birlikte uçuşun log dosyasını da paylaşırsanız sanırım soruna net bir cevap bulabiliriz. Benim aklıma gelen çözüm şeması bu şekilde oldu eminim farklı görüşler gelecektir :)
Evet gerçekten garip bir kırım yaşandı. Bu multiyle daha öncesinde yüksek irtifalarda rahat şekilde uçtum. Hafiften tecrübem var diyebilirim apm ve bu multi hakkında. Fakat bugün aynen anlattığım olay yaşandı. Kumandayla alıcının bağlantısı koptu desem multi 10 mt. uzağımda uçmaktaydı. Stabilize moda aldıktan sonra yön komutlarını algılamayıp sürüklenmeye devam etmesi gerçekten garip. Kartı yeniden yükleyeceğim yazılımsal olarak. Takılırsam konuyu hortlatırım. Teşekkür ederim :)

sevgili alaattin

öncelikle geçmiş olsun. sorunlu uçuşa ait uçuş loglarını bir şekilde paylaşabilirsen sorun hakkında daha objektif fikir yürütebilme şansımız olur.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Geçen, aynı sorunu bende yaşadım. Stabilize moda alınca, quad kumandaya tepki vermeden ileri yönde sürüklenmeye başladı ve çakıldı. AltHold modunda ise hep bir yöne sürüklenme eğiliminde idi. Bunun için Auto trim, ardındanda aotoTune uçuşu yapayım dedim, stabilize moda alınca, Pixhawk aleti elime verdi:) Demek ki, bir noktada aynı hatayı yapmışız.

Şakir Bey ve İzzet Bey in, diğer konularda verdikleri cevaplardan anladığım kadarıyla, sorun galiba pusula verilerinden kaynaklı.

Son düzenleme:
Bu kırım şeklinin benzeri benim de başıma geldi. F450 + Pixhawk + QGroundControl kullanıyorum.
Bütün kalibrasyonları yaptım, stabil uçsun diye autotune yapayım dedim. Biraz dengesiz kalkış yaptıktan sonra AltHold moduna aldım sonra AutoTune moduna alacaktım ama başladı ileri ve yukarı doğru uçmaya :rolleyes:
Panikle Disarm gönderdim aşağı düşmeye başladı, sonra Arm gönderdim tekrar toparladı uçtu ve duvara yapıştık malesef :embarras: Yalnız çok heyecan vericiydi.

Motor ve gövdeyi değiştikten sonra tekrar kalibrasyon yaptım. ESC kalibrasyonu yapıyorum, motorların hepsi aynı dönüyor. FAKAT bataryayı çıkarıp taktığımda arm yaptığımda Stabilized modda bile motorlar gittikçe hızlanmaya devam ediyor. Kumanda kalibrasyonunu da defalarca yaptım.
ESC kalibrasyonunu kaydetmiyor sanırım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Pervaneler takılı değilken motorların kendiliğinden hızlanması normaldir. Kontrol kartı kendini düz tutmaya çalışıyor. Aniden yüksek gaz verip yukarı doğru hareketin sebebi manyetik alandan kaynaklı. Gps kullanıyorsanız yerini değiştirin, kablolardan, esclerden ve buzzer türü yüksek parazit yayan şeylerden uzak tutun. Ayrıca kontrol kartı için titreşim emici kullanıyorsanız, kartın yapıştırıldığı plakanın altına alüminyum folyo kaplarsanız biraz daha yardımcı olacaktır.

Bu kırım şeklinin benzeri benim de başıma geldi. F450 + Pixhawk + QGroundControl kullanıyorum.
Bütün kalibrasyonları yaptım, stabil uçsun diye autotune yapayım dedim. Biraz dengesiz kalkış yaptıktan sonra AltHold moduna aldım sonra AutoTune moduna alacaktım ama başladı ileri ve yukarı doğru uçmaya :rolleyes:
Panikle Disarm gönderdim aşağı düşmeye başladı, sonra Arm gönderdim tekrar toparladı uçtu ve duvara yapıştık malesef :embarras: Yalnız çok heyecan vericiydi.

Motor ve gövdeyi değiştikten sonra tekrar kalibrasyon yaptım. ESC kalibrasyonu yapıyorum, motorların hepsi aynı dönüyor. FAKAT bataryayı çıkarıp taktığımda arm yaptığımda Stabilized modda bile motorlar gittikçe hızlanmaya devam ediyor. Kumanda kalibrasyonunu da defalarca yaptım.
ESC kalibrasyonunu kaydetmiyor sanırım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?
Emin Arvas merhabalar, öncelikle geçmiş olsun :( Alt hold modunda alıp başını gitmesi hızlıca yükselmesi pek normal değil bence sistem bir sebepten failsafe moduna girdi diye düşündüm. Alt hold modunda gps yok ama failsafe RTL olarak ayarlı ise o durumda gps gerekli olabilir. Yalnız uçuş sırasında disarmed komutu göndermek gibi bir durum benim bildiğim yok. Disarmed komutu yollamanız mümkün değil ama motorları kitleyecek komut ayarladıysanız farlı tabi. Ancak bence kablo bağlantısında bir sorun olma ihtimali mevcut. Multinizi yaklaşık düz ve sabit bir yüzeye koyunca armed komutu verebilirsiniz motorlar min hızda dönmeye başlar. Burada hareket ettirmezseniz ve nispeten düz ise bir de gazı arttırmazsanız motorların hızlanmasını çok beklemeyiz. Sizin durumun kısa bir videosunu atarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz sanıyorum. Bence sisteminizde esc sorunu olmaması daha muhtemel. :)

Titreşim sönümleme damperi kullanıyor musunuz apm nin altına? Forward pozisyonunda ilerlediği kesin midir? Acaba kumandanızdaki trim ayarlarıyla oynamış olabilir misiniz? Yada bu sorunu yaşamadan önce herhangi bir değişiklik yaptınız mı? Belki de böyle bulabiliriz sorunu? ?
Benim başıma gelmişti çünkü çok bilmişliğimden kartın altındaki titreşim emici damperi sökmüştüm ve quad yalpalamaya başlamıştı. 1 hafta sonra dank etmişti kafama ?