Apm Arm olmuyor

alaattin sorgun

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar. Kısa zaman önce topladığım Apm 2.6 F450 quad'ımı uçuş esnasında ileri doğru gittiği için sıfırlayıp ayarları baştan yapmaya karar verdim. Kartın yazılımını, access, compass,esc ve radio calibrasyonlarını bildiğim kadarıyla ve web destekli olarak gerçekleştirdim. Artı olarak uçuş modlarını ve Failsafe modunu aktive ettim. Fakat quadcopter'i Stabilize modda olmasına rağmen armed edemiyorum. Kumandadan gönderilen ( Sağ , Sol, Ön, Arka ) gibi komutlarda doğru şekilde. Mission Planner'dan Arm Check "All" ibaresini kapattığımda quad armed oluyor fakat buda bildiğim kadarıyla quad kalibre edilmese bile armed olmasını sağlıyormuş ( Forumda bir konuda okumuştum ) Onun için bu ibareyi kapatmadan armed etmeye çalışıyorum. . Compass calibrasyonunu yaparken genelde açık hava tercih ediyorum GPS'in bağlanması açısından. Deneyebileceğim herşeyi denedim. Armed olmamasının başka sebepleri varmıdır bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

APM 2.6
Turnigy 9X

Kontrol Kartınız
Apm 2.6
Model Sınıfı
f450 quadcopter
Motor, Pervane ve ESC
sunnsky 980 kv
Kumanda Alıcı ve Verici
turnigy 9x alıcı ve verici
Extra Ekipman
Gps
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Eren Kırmlı
Bu konu hakkında bilgisi olan varsa, yardımcı olursa sevinirim, bende apm 2.8 kulanıyorum tüm calibrasyon ayarlarını vs yaptım fakat drone arm olmuyor?

Bu konu hakkında bilgisi olan varsa, yardımcı olursa sevinirim, bende apm 2.8 kulanıyorum tüm calibrasyon ayarlarını vs yaptım fakat drone arm olmuyor?
Merhabalar bu durumda ilk yapılması gereken pervaneleri sökmek ve armed komutunu bilgisayarınıza bağlı iken vermek. Mission planner arayüzünde flight data ekranında size armed olmasına engel olan sistemi veya hata mesajını yazacaktır. Bunu paylaşırsanız arızanın sebebi ve çözümüne yardımcı olmaya çalışırım :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
You must be registered for see images attach

sanırsam burada gps ile ilgili bir sıkıntı olduğunu söylüyor fakat dün açık havadada denedim bu yazıyı orada görmedim
You must be registered for see images attach

Son düzenleme:
Denemeyi sanırım ev içinde yaptınız burada verdiği hata gps bağlantısının olmadığını söylüyor. Sağ altta bağlantı olmadığını görebilirsiniz. Testi açık alanda tekrar edebilir misiniz? GPS bağlantısını sağladıktan sonra.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bildiğim kadarıyla apm motorları arm yapmadan önce bir takım fonksiyonları test ediyor. Hepsinden OK gelirse arm yapıyor. Ve bu kontrol edilecek bir takım fonksiyonların hangilerinin olacağına parametre listesinden ayarları değiştirerek siz karar verebiliyorsunuz. Yani istenirse arm dan evvel GPS kontrolü devre dışı bırakılabilir. Parameter list te bu yönde arama yapıp bulunan değer hakkında indermette arama yapın. Parametre değerlerini bulabilirsiniz. Her apm GPS li uçacak diye bir şet yok değil mi. Ben GPS olmadan uçmuştum.

Kolay gelsin..

Sevgili Mehmet

Apm li arducopter prearm check list de kontrol edilmesi gereken parametrelerin tümü geçer nitelikte ise stabilise, althold, poshold, acro modunda arm olunulabilir. gnss ile ilgili olarak 3d fix olması her zaman arm olacağı manası taşımaz. Horizontal Dilution of Precision (HDOP) değerinin 2 nin altında olması gerekmektedir. Bu aslında ayarlanabilir bir parametredir. Ancak genel kabul 2 ve altında olmasının yeter ve gerek olduğu yönündedir.

HDOP 2 nin üzerinde iken gps gerektirmeyen bir uçuş modunda arm olunamamasının bir diğer nedeni geofence aktif olmasıdır. Geofence aktif ise sistem gps li bir uçuş modu haricindeki modlarda bile hdop un 2 nin altında olmasını ister ve arm olmayı reddeder. Geofence inaktif edilirse hdop 2 üzerinde bile arm olunulabilir.

HDOP değeri kabul edilebilir bir değerde iken, gps li veya gps siz uçuş modlarında arm olmayı engelleyen bir diğer neden magnetometre ölçümleri ile gyro ölçumleri arasında ekf nin kabul edilebilir sınırlarını aşan bir uyumsuzluğun olmasıdır. bu durumda multicopterin bulunduğu yeri değiştirmek ve tekrar deneme yapmak gerekir.

Sevgi ve saygılarımla
şakir polay

Sevgili Mehmet

Apm li arducopter prearm check list de kontrol edilmesi gereken parametrelerin tümü geçer nitelikte ise stabilise, althold, poshold, acro modunda arm olunulabilir. gnss ile ilgili olarak 3d fix olması her zaman arm olacağı manası taşımaz. Horizontal Dilution of Precision (HDOP) değerinin 2 nin altında olması gerekmektedir. Bu aslında ayarlanabilir bir parametredir. Ancak genel kabul 2 ve altında olmasının yeter ve gerek olduğu yönündedir.

HDOP 2 nin üzerinde iken gps gerektirmeyen bir uçuş modunda arm olunamamasının bir diğer nedeni geofence aktif olmasıdır. Geofence aktif ise sistem gps li bir uçuş modu haricindeki modlarda bile hdop un 2 nin altında olmasını ister ve arm olmayı reddeder. Geofence inaktif edilirse hdop 2 üzerinde bile arm olunulabilir.

HDOP değeri kabul edilebilir bir değerde iken, gps li veya gps siz uçuş modlarında arm olmayı engelleyen bir diğer neden magnetometre ölçümleri ile gyro ölçumleri arasında ekf nin kabul edilebilir sınırlarını aşan bir uyumsuzluğun olmasıdır. bu durumda multicopterin bulunduğu yeri değiştirmek ve tekrar deneme yapmak gerekir.

Sevgi ve saygılarımla
şakir polay
Öncelikle cevap veren herkeze teşekkür ederim.
Abi ben HDOP 2 nin altında denedim olmadı,sonra geofenceyide inaktif ettim olmadı ,sonra yer değiştirerek denedim gene arm olmadı.
Bu sefer açık havada gps in çektiği yerlerde denememi yaptım.
Uçuş modlarını sırasıyla stablize ,loiter, ve rtl olarak ayarladım
Bide ben apm elime ilk geçtiğinde kalibrasyon yaptım motorlar bi çalıştı fakat sadece ikisi çalışıyodu dronu elimle eğince motorların hepsi çalışıyor diğer motorlarında hızlanıp yavaşladığını hissediyodum kalibrasuonda belki bisıkıntı olmuştur dedim tekrar yaptım şimdi hiç çalıştıramıyorum.
Vede son olarak apm üzerindeki mavı ışık sürekli,kırmız 1sn gibi bir aralıkta yanıp sönüyor,sarı sürekli çok hızlı şekilde yanıp sönüyor yeşilse sürekli yanıyor(gps nin üzerindeki kırmızı sabit maviler yanıp sönüyor).
Değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Öncelikle cevap veren herkeze teşekkür ederim.
Abi ben HDOP 2 nin altında denedim olmadı,sonra geofenceyide inaktif ettim olmadı ,sonra yer değiştirerek denedim gene arm olmadı.
Bu sefer açık havada gps in çektiği yerlerde denememi yaptım.
Uçuş modlarını sırasıyla stablize ,loiter, ve rtl olarak ayarladım
Bide ben apm elime ilk geçtiğinde kalibrasyon yaptım motorlar bi çalıştı fakat sadece ikisi çalışıyodu dronu elimle eğince motorların hepsi çalışıyor diğer motorlarında hızlanıp yavaşladığını hissediyodum kalibrasuonda belki bisıkıntı olmuştur dedim tekrar yaptım şimdi hiç çalıştıramıyorum.
Vede son olarak apm üzerindeki mavı ışık sürekli,kırmız 1sn gibi bir aralıkta yanıp sönüyor,sarı sürekli çok hızlı şekilde yanıp sönüyor yeşilse sürekli yanıyor(gps nin üzerindeki kırmızı sabit maviler yanıp sönüyor).
Değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Şakir bey aslında çok güzel özetlemiş, hdop sorununu çözdüğünü yazmışsın. Dışarda gps bağlantısını da yakaladığında arm olmaya çalışınca ne hata verdiğini yazmamışsın. O kısımda nasıl bir hata ile karşılaştın, onu paylaşırsan tekrar değerlendirmeye çalışırım. Bu aşamada özellikle pusulannın normal çalıştığını teyit edebilirsen sevinirim. Işıkların açıkçası nasıl çalıştığını ezberden hatırlamıyorum. Ancak mavi kırmızı birlikte yanıp söndüğü aşama kalibrasyon aşamasıdır. O süreçte multiyi hiç hareket ettirmeden beklemek gerekmekte. Ondan sonraki aşama arm olmaya uygun olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Özgür Korkmaz
hocam sol altta gps Hdop 2 nin altında ve bu hatayı veriyor
Ayrıca wizarttan yapıncada
böyle gözüküyor

Kusura bakmayın yorumunuzu daha yeni görüyorum Pusat bey. Yukarıda ustalar gerekli bilgileri vermişler. Kalibrasyonlarda ve bazı değerlerde herhangi bir hata olduğunda Apm kendini marş etmiyor. ApmPlanner2 programından bir deneyin kalibrasyonları faydalı olabilir.

Kalibrasyonlar değilde sanki parametrelerle ilgili birşey var. Çok önemli ayarlar yapmadıysanız (compassmot vb.) tavsiyem rover veya başka bir firmware yükleyip sonra tekrar copter firmware yüklemeniz. Bu şekilde kart ve parametreler tamamen sıfırlanmış olacak. Bence bir parametre değişmiş ve böyle sorunlar çıkarıyor. 1.7hdop değerini yüksek olarak görmemesi lazım ve gps olmadan uçurabilmeniz gerekiyordu. Ben apm i alıp kullandım 2 ay sonra gps ekledim. Böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım.