Araba aküsü şarj etme

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Yazlıkta arabanın radyosunu açık unuttuğum için aküsü bitti. Etrafta elektrikçi veya takviye yapabileceğim biri bulunmuyor. Tek başımayım vurdurmayı denedim ama yeterince hızlandıramadim
Aküye direk 12v 2 A lik bir adaptör bağlayıp direk 12v vererek şarj etmek sorun yaratır mı yoksa kademeli olarak mı voltaj artırılmalı 60Ah lık aküyü şarj etmek uzun sürer ama en azından geceden taksam bir marşlık enerji birikir diye düşünüyorum.

Yanlış düşünmüyorsam aküyü adaptöre bağladığınızda akü (Adaptör voltajı-Akü voltajı) / Akünün iç direnci kadar amper akım çekecek. tam deşarjlı kurşun asit hücrenin 1.8 volt oduğunu, iç direncinin de 0.003 Ohm olduğunu söylemişler. Akü 6 hücreden oluştuğu için: (12-10.8)/0.018 = 66.66 amper akım çekmesi lazım. Bu da adaptörü yakar. Konuda uzman değilim ama tavsiye etmiyorum. Belki seri diyot bağlayarak adaptör voltajını akü voltajına yaklaştırabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Selamlar,

12V 2A bir adaptör büyük bir ihtimalle en fazla 2A akım verir. EN kötü durumda 1, 2A fazla akım akıtmaya çalışır.
Tek sıkıntı genelde bu aküler şarj olurken 13,5-14V gerilime ihtiyaç vardır. vereceğiniz 12V aküyü hiç şarj etmeyecek olabilir.

Tavsiyem elinizde multimetre varsa boş akü gerilimini ölçün, ardından adaptörünüzün gerilimini ölçün. Arada ciddi bir fark yoksa 2-3V adaptörünüz zaten aküyü şarj etmeyecektir. Eğer elinizde gerilim ölçebileceğiniz bir alet yoksa bunlarlada uğraşmayıp adaptörü bağlayın aküye, arada elinizle adaptör ısınmış mı diye kontrol edin.

Bayağı geç kaldım ama çılgın bişey söylemek istiyorum: yanınızda 4s lipo varsa akünün kutup başlarına değdirin sonra araba çalışsın.
Neyse daha gerçekçi olmak gerekirse eldeki imkanlara bakılarak şu videoyu öneriyim.
Gayet basit bir sistem yapmış kendisi.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bayağı geç kaldım ama çılgın bişey söylemek istiyorum: yanınızda 4s lipo varsa akünün kutup başlarına değdirin sonra araba çalışsın.
Neyse daha gerçekçi olmak gerekirse eldeki imkanlara bakılarak şu videoyu öneriyim.
Gayet basit bir sistem yapmış kendisi.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Buna benzer videoları gördüm 12v adaptörü aküye bağlayarak da şarj edenler vardı.
Yanında RC şarj cihazın yok mu? O dediğin şekilde olmaz.
Maalesef hocam yanımda doğru düzgün hiçbişey yok.

Cevap veren herkese de teşekkür ederim. Başka bir arabadan aktarma yaparak sorunu çözdüm. Yinede benim için bilgilendirici bir başlık oldu.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi