Arabam icin Pil tavsiyesi

Hasan çelebi

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hiçbiri
Öncelikle merhaba rc arabam var üzerinde 4.8v 500 mah ni cd pil var. Pilin kapasitesini artırmak istiyorum ama hep daha yeni teknoloji ni mh piller satılıyor. Ni mh pillerin akım verme gücünün düşük olduğunu okudum. Nadir de olsa 1000mah ni cd pil var onu mu alayım daha yüksek ni mh mi alayım

Sümer bey'in dediği gibi. Lipo pile geçiş yap dertlerin bitsin. Nicd pilinin yuvasına uyacak 1S lipo (3.7 V) tam şarjda 4.2 volt olur ve vereceği akım miktarı 4.8 v nicd, yada nimh pilleri aratmaz.
Aracının kullanım süresini uzatmak için pil yuvasına sığan yüksek A degerli bir lipo ve lipo şarjeri edinmen gerekli.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Araç 4.8v ile çalışıyor ya yüksek yada düşük voltlu pil takarsak ne olur. yüksek amper kapasiteyle alakalı ondan bişey olmaz da gerilimle oynamak nasıl olur?

cahilliğime verin kaç amper çeker bilmiyorum sadece bataryanın kapasitesine biliyorum ve aracın pil yuvasında 4.8v yazıyor

Birincisi 3.7v lipo tam şarjda 4.2v verir diyosunuz ürün zaten 4.8v ile çalışıyor liponun 3.7si nikel pilin 4.8 v sinden daha mı iyi olduğunu anlamam gerek.
voltun düşük ya da yüksek olması ürünün performansını etkiler mi ürünün performansı çalışma süresi amperle alakalı bi durum değil mi
Amper artsa cihaza zarar vermez sonuçta kapasiteyle alakalı bi durum
Voltla oynamaktan korkuyorum devreler zarar görür mü
Lipo batarya lipo şarj cihazı masraflı olacak
Nikel pili al 30 40 lira kullan bozulsa zoruna gitmez
Boşuna yazmadınız tatmin olmadım

Öncelikle merhaba rc arabam var üzerinde 4.8v 500 mah ni cd pil var. Pilin kapasitesini artırmak istiyorum ama hep daha yeni teknoloji ni mh piller satılıyor. Ni mh pillerin akım verme gücünün düşük olduğunu okudum. Nadir de olsa 1000mah ni cd pil var onu mu alayım daha yüksek ni mh mi alayım

Ni-Mh pil alın.

Araç 4.8v ile çalışıyor ya yüksek yada düşük voltlu pil takarsak ne olur. yüksek amper kapasiteyle alakalı ondan bişey olmaz da gerilimle oynamak nasıl olur?

Yüksek gerilimle alıcı devresi bozulur.

Birincisi 3.7v lipo tam şarjda 4.2v verir diyosunuz ürün zaten 4.8v ile çalışıyor liponun 3.7si nikel pilin 4.8 v sinden daha mı iyi olduğunu anlamam gerek.
voltun düşük ya da yüksek olması ürünün performansını etkiler mi ürünün performansı çalışma süresi amperle alakalı bi durum değil mi
Amper artsa cihaza zarar vermez sonuçta kapasiteyle alakalı bi durum
Voltla oynamaktan korkuyorum devreler zarar görür mü
Lipo batarya lipo şarj cihazı masraflı olacak
Nikel pili al 30 40 lira kullan bozulsa zoruna gitmez
Boşuna yazmadınız tatmin olmadım

30 40 lira para az değil. Bozulursa zoruma gider. Li-Po nun 3.7 si Nikelin 4.8 inden daha iyi değil. 3.7 Volt, 4.8 Volttan düşük olduğuna göre. Siz en iyisi Ni-Mh pil alın.

Birincisi, pillerin ölçtüğünüz gerilimleri yüksüz gerilimlerdir. NiMh pil paketinden örneğin 5 Amper akım çektiğinde o 4.8 V dediğin (tam şarjlı halde yaklaşık 5.4 V) NiMh pilin geriliminin örneğin 3V olduğunu görürsün. Halbuki o beğenmediğin 3.7 V dediğin (tam şarjlı 4.2 V) LiPo'dan aynı akımı çektiğinde belki 3.5 V'a bile düşmez pilin gerilimi. Dur bir hesap yapalım. 3.5 3'ten büyük mü??? Yani ne demek? Eğer birkaç Amper akım çekeceksek LiPo'nun 3.7'si nikelin 4.8'inden çok daha güçlüdür.

İkincisi, 4.8 V NiMh pil paketini 30 - 40 liraya alabileceğini gerçekten düşünüyor musun?

Üçüncüsü, "amper artsa zarar vermez, voltla oynamaktan korkuyorum" gibi ifadeler kullanan birisine önerim elindeki şeyin orijinalliğini bozmadan devam etmesi ve eğer istiyorsa birazıcık okuyup temel bilgileri edinmeye çalışması.

İkincisi, 4.8 V NiMh pil paketini 30 - 40 liraya alabileceğini gerçekten düşünüyor musun?
eveet? Lityumlar gibi değil ki 4.8v 1000 mah ya da daha üstü pil o para

Üçüncüsü, "amper artsa zarar vermez, voltla oynamaktan korkuyorum" gibi ifadeler kullanan birisine önerim elindeki şeyin orijinalliğini bozmadan devam etmesi ve eğer istiyorsa birazıcık okuyup temel bilgileri edinmeye çalışması.
Bunu sadece lise fizik bilgimle söylüyorum yanlışsa düzeltin 500mah pille 2700 mah pilin birim zamanda verdiği enerji farklı mı ki sadece depo büyük?

Hasan celebi, söz konusu olan "rc araba" nın fotoğrafını eklermisin?

Moderatör tarafında düzenlendi: