Arduino CNC Freze

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba,

Aslinda yapimina oldukca uzun zaman once baslayip bitirdigim fakat bir turlu zaman ayiramadigimdan dolayi paylasimda gec kaldigim bir projemi tanitmak isterim. Projem masaustu kucuk bir cnc freze olacak, resimleri ve videolari'da paylasiyorum.

* 3d tasarim gorunusu
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

* Son surum 3d tasarim gorunusu

*3D yazici ile parcalarin basimi

*Montaj resimleri

*Montaj sonrasi ilk kesim denemesi
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

*Ilk aluminyum isleme denemesi (6000 serisi)

*Nitro motor piston isleme denemesi (7000 serisi)

*Yaklasik 20mm derinliginde bir bosaltma yaptim. Bu islemin asil amaci mekanik ve elektronik sorunlarini gormek ve duzetmek icin ve bu surec tahminimden cok uzun surdu, islenen bu parca en az 6 ay mengenede bagli kaldi. Kesme sirasindaki esnemeleri, bosluklari ve zirlamalari halletmem uzun zamanimi aldi tabi elektronik kismindakileri anlatmiyorum bile.

Son düzenleme:
Murat, eline sağlık! :bravo:%p Ben biliyordum, anlatıyordun. Ama bu kadar ayrıntısını görmemiştim. İşte bu işlerden anlamanın faydası...

• Beğen
Tepkiler: Murat Ülger
Elinize sağlık, büyük emek ,büyük mücadele ?:saygilar:
Bu kadar emeğin bir maliyeti de olmalı, son kurlara göre en basit bir masaüstü routerin 5-6 binden aşağı masrafı olamaz tahminimce.Yaşadığınız zorlukları tahmin ediyorum , üstelik 7000 serisi alüminyum işlemeye cesaret etmeniz bile takdire şayandır.Sanırım karşılaştığınız zorluklar da size epey bir ustalık bulaştırmıştır.
Bu meretler , ister sanayi tipi olsun ister mini hobi tipi , esneyen ve çalışan malzemeden imal edilirse , adamı çileden çıkarabilirler , maalesef en garanti ve iyi sonuç için oldukça sert ve rijit elemanlar kullanılmalı ki , hata oranı ve toleranslar küçülsün.Tebrik ediyorum , yıllardır hayalini kurduğum ama yapamadığım bir projeyi yapmış ve hayata geçirmişsiniz.
Elinize sağlık :saygilar:

Sahada ara ara konuştuğumuz aletin bu kadar olabileceği benim de aklıma gelmemişti %p Gerçekten de harika bir çalışma çıkarmışsın kardeşim, ellerine emekleriine sağlık :thumbup:

Detaylı ve bol görselli paylaşım için de ayrıca teşekkür ederiz :RCKolik:

Gayet güzel olmuş ellerine sağlık. Sağlıklı bir kullanım için (seninde aklına gelmiştir muhakkak ) motor olarak kullandığın drimell bu iş icin uygun değil. Dewalt Dw660, Makita 701 gibi bir motora ihtiyacın var. Yumuşak metal oyumu için drimell in orjinal uçlarını kullanırsan daha keskin sonuçlar alırsın . ? letgoda ilanım var almak istersen ? proje thingiverse den alıntı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gayet güzel olmuş ellerine sağlık. Sağlıklı bir kullanım için (seninde aklına gelmiştir muhakkak ) motor olarak kullandığın drimell bu iş icin uygun değil. Dewalt Dw660, Makita 701 gibi bir motora ihtiyacın var. Yumuşak metal oyumu için drimell in orjinal uçlarını kullanırsan daha keskin sonuçlar alırsın . ? letgoda ilanım var almak istersen ? proje thingiverse den alıntı.

Tesekkurler, dremeli sadece baslangicta kullandim sonraki islemlerde yeterli olmayacagini bildigim icin uzerinde yeteri gucte bir motor mevcut.

• Beğen
Tepkiler: Berkan cakil
Yorumlariniz icin cok tesekkurler. Yaz donemi vakitsizlikten ilgilenemiyorum ama frezeyi surekli gelistirmeye cabaliyorum. Su an 3 eksen senkron islem yapabilme kabiliyetine sahip, eger vakit ayirabilirsem bu makineyi 4 eksen calisabilecek duruma getirmek istiyorum. Dogrusal X;Y;Z eksenlerine A eksni olan bir divizor eklemesi yapacagim. Divizor ile beraber 360 derece dondurerek veya konumlayarak islemler yapabilecegim. Gelismeleri'de burad paylasirim.