Ardupilot Kartlarında (Apm / Pixhawk) Kullanılan Uçuş Modları

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba forumda ayrı ayrı konular halinde bulunan konularımı tek bir başlık altında toplayıp düzenlemeye çalışıyorum. Bu seri benim kanalımda ilk paylaştığım ve çok önem verdiğim bir seri. Çünkü yaşanan en kötü kazaların bu aşamada aceleci davranmaktan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu konuda neden böyle düşündüğümü ilk videomda detaylı olarak anlatmaya çalıştım. Elimden geldiğince tüm modları anlatmaya çalışıyorum. Yeni konu eklendikçe bu konuyada eklemeye çalışacağım. Uçuş modu ile ilgili soruları ilgili konuya yazarsanız burada bilgi kirliliği önlenmiş olacaktır. :)

Uçuş Modları Akış Şeması
1)
Uçuş Modlarının Önemi - İLK UÇUŞ İLK KAZA
2) Kanal kavramı nedir? Uçuş modlarına genel bakış.
3) Uçuş modlarının kumanda ve uçuş kartından ayarlanması.
4) Autotune Nedir? Apm Kartında autotune uçuşu nasıl yapılır?
4,5) Pixhawk kartında autotune uçuşu nasıl yapılır? (GELECEK)
5) Altitude hold / Position Hold / Loiter uçuş modlarına detaylı bakış
6)Auto mode nedir? Ayarları nelerdir? ( Mission Planner Arayüzünde Anlatım)
7) Hazırladığımız uçuşun gösterimi
8) Dronie / drone selfiesi nedir nasıl kullanılır (Tower app desteği ile)
9) Return to launch nedir? Nasıl çalışır? Bilinmesi gereken önemli noktaları
10) Battery Failsafe nedir? Ayarları nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz?
11) Circle mod nedir? Nasıl kullanılır? (GELECEK)
12) Simple & Supersimple mod konfigürasyonları nelerdir? Ne işe yarar?
13)Brake Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?
14) Guided mod kullanımı
...(Devam Edecek :D)

1)Uçuş Modlarının Önemi - İLK UÇUŞ İLK KAZA ( )
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2)Kanal kavramı nedir? Uçuş modlarına genel bakış.( )

3)Uçuş modlarının kumanda ve uçuş kartından ayarlanması.( )

4)Autotune Nedir? Apm Kartında autotune uçuşu nasıl yapılır? ( )

4,5) Pixhawk kartında autotune uçuşu nasıl yapılır? ( )

Son düzenleme:
5)Altitude hold / Position Hold / Loiter uçuş modlarına detaylı bakış ( )

6)Auto mode nedir? Ayarları nelerdir? ( Mission Planner Arayüzünde Anlatım)( )

7)Hazırladığımız uçuşun gösterimi
"ANLATIMLI OLARAK İZLEMEK İÇİN"

"SADECE UÇUŞU İZLEMEK İÇİN"

8)Dronie / drone selfiesi nedir nasıl kullanılır (Tower app desteği ile)( )

Son düzenleme:
9)Return to launch nedir? Nasıl çalışır? Bilinmesi gereken önemli noktaları ( )

10)Battery Failsafe nedir? Ayarları nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz? ( )

11)Circle mod nedir? Nasıl kullanılır? ( )

12)Simple & Supersimple mod konfigürasyonları nelerdir? Ne işe yarar? ( )

13)Brake Uçuş Modu ( )

Son düzenleme:
gecen hafta bir ucus denemesi yaptim , stabilaze modda dronu duzgunce kaldirdim sonra atamis oldugum modlari test etmek icin loiter moda aldim drona saga dogru uzaklasmaya baslayinca o anki panikle aksi istikamete kendime dogru yon verdim ne oldugunu bile anlayamadan can havliyle land konumuna getirdim dron gudumlu fuze gibi uzerimize dogru gelmeye basladi neyseki beni ve arkadasimi iskaladi sonra tarlanin ortasina bomba gibi dustu ,
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

resimde goruldugu uzere bir kol ve 3 pervane kirildi
neyseki tamir ettim ancak bu apm isinden tirstim acikcasi
2 yildir dji phantom 3 kullaniyorum hic tehlikeli bir durum yasamadim , bunu tamamlayip babama verecektim ancak hic guvenli gelmedi bana.

izzet bey cok faydali bir konu olmus tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
gecen hafta bir ucus denemesi yaptim , stabilaze modda dronu duzgunce kaldirdim sonra atamis oldugum modlari test etmek icin loiter moda aldim drona saga dogru uzaklasmaya baslayinca o anki panikle aksi istikamete kendime dogru yon verdim ne oldugunu bile anlayamadan can havliyle land konumuna getirdim dron gudumlu fuze gibi uzerimize dogru gelmeye basladi neyseki beni ve arkadasimi iskaladi sonra tarlanin ortasina bomba gibi dustu ,

resimde goruldugu uzere bir kol ve 3 pervane kirildi
neyseki tamir ettim ancak bu apm isinden tirstim acikcasi
2 yildir dji phantom 3 kullaniyorum hic tehlikeli bir durum yasamadim , bunu tamamlayip babama verecektim ancak hic guvenli gelmedi bana.

izzet bey cok faydali bir konu olmus tesekkurler
Öncelikle çok geçmiş olsun. Yaşadığınız problem loiter ile ilgili. Dji tipi cihazlara göre çok farklı yerdeler tabi ki ayar konusunda ve deneyim konusu çok önemli. Uçuş kartına hakim olduktan sonra o güvensizlik hissi kalmayacaktır. Şimdi öncelikle yaşadığınız soruna gelelim çok büyük ihtimalle pusula kalibrasyonunuzda sorun olmuş bı durumda cihaz loiter gibi modlarda ön tarafını tayin edemediği için terimi unuttum ama bir yöne sürüklenmeye başlar ve kumanda hükmünü kaybeder. Bu duruma hazırlıklı olup kumanda üzerinden stabilize veya alt hold gibi bir moda alıp güvenle iniş yapılabilirdi. Tabi bu size bir deneyim oldu ilk kez geçiş yapacağınız moda geçerken her zaman el mod düğmesinde olup bir önceki güvenli moda dönüş yapabiliyor olmalıyız onun dışında apm ayar konusunda en çok pusula ile baş ağrıtan bir kart bu sebepten otomatik uçuş modlarına geçmeden önce muhakkak pusulanın gösterdiği yönü mission planner arayüzünden teyit etmek gerekiyor. Bu konuda dahili pusulaya geçmemizde gerekebilir. Ancak bence babanıza dji yı verip siz daha çok emek ve bilgi gerektiren apm ile devam edebilirsiniz diye düşündüm. :)

Derli toplu güzel bir konu olmuş İzzet hocam :bravo::thumbup: Bu konumuzu da hemen INDEKS sayfamıza ilave edelim :RCKolik:
Çok teşekkür ederim :) Böyle bulunması kolay olacak diye düşündüm diğer türlü konular çok içe içe ve karışık olmuş :) Umarım böyle daha faydalı olur :hoppa:

izzet bey dronun bataryayi taktiktan sonra gps e baglanmasi ne kadar zaman aliyor , telemetri modulum olmadigindan pek bilemiyorum herzamanda pc gotur getir olmuyor , apm uzerindeki isiklardan anlamak mumkunmu ? aslinda arm seceneklerinde gps lock var burdan gps aktif olmadan arm komutu vermiyor bu sekilde denemeyi dusunuyorum

izzet bey dronun bataryayi taktiktan sonra gps e baglanmasi ne kadar zaman aliyor , telemetri modulum olmadigindan pek bilemiyorum herzamanda pc gotur getir olmuyor , apm uzerindeki isiklardan anlamak mumkunmu ? aslinda arm seceneklerinde gps lock var burdan gps aktif olmadan arm komutu vermiyor bu sekilde denemeyi dusunuyorum
Burak bey merhabalar kullandığınız gps modülüne göre ve bulunduğunuz ortamda bulunan kp değerine göre değişebiliyor ancak genelde 2 3 dakika civarında bağlantı sağlanıyor. Bunun dışında siz kapatmadıysanız arming check fabrika ayarında zaten gps ı açık olmalı onun dışında uçuş sırasında gps bağlantısı sabitlemesen gps fail safe sistemi gps destekli moda geçmemize izin vermez. Sizin anlattığınız sorun gps sisteminden değilde pusuladan kaynaklanıyor olması muhtemel bence öncelikle pusulaya dikkatinizi vermelisiniz.

Burak hocam bizler forum ortamında pek “Drone” ve “Droner” kelimelerini kullanmayı sevmiyoruz. Sebebini ise şu yazıda bulabilirsin.

Bir de rica etsek Pofildeki Yaş kısmını güncelleyebilir misin ?

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM
Burak hocam bizler forum ortamında pek “Drone” ve “Droner” kelimelerini kullanmayı sevmiyoruz. Sebebini ise şu yazıda bulabilirsin.

Bir de rica etsek Pofildeki Yaş kısmını güncelleyebilir misin ?

malesef yasi degistiremiyorum yoneticiyle gorusun yaziyor