Art tech kumanda çekim mesafesi

Utku Yeni

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
İyi forumlar.şimdiden söyleyim soracağım soruyu ara seçeneğinde aradım ama bulamadım. Haftasonu yine uçuşa gittim ve uçağın tarlaya inmeyeceğini öğrendim. :laugh: Ama uçuş sırasında içimde hep bir endişe vardı "ya uçak menzilden çıkarsa diye.Art-tech 4ch kumanda nin(wing-dragon 500 ün kumandası) çekim mesafesi ne kadardır?

Arttech kumandalarını ben de kullandım zamanında.En fazla çekim mesafesinin 500m kadar olduğu rivayet ediliyor.Zaten 300m sonra uçak gözden kaybolmaya başlıyor.Eğer fpv uçuşu yapmayacaksan ve herhangi bir problem yoksa menzil konusunda problem yaşamazsın.

İleride fpv düşünüyorum.Menzili nasıl arttırabilir?

Utku Yeni' Alıntı:
İleride fpv düşünüyorum.Menzili nasıl arttırabilir?

FPV'den önce düzgün kumanda al. Elinde yedek servo, yeke gibi parçalar da olsun ki aksilikler çıktığında açıkta kalma. Art Tech'in dandik kumandasını da değiştirmeye bak :D

:saygilar:

Kumanda olarak Hitech/Turnigy/Futaba/JR/FrSky markalarını tercih edebilirsin.Burada önemli olan kumandanın modüllü olması.İyi bir modül ile menzilin artar.Örneğin ben Turnigy 9X V2 ve FrSky DJT 2.4Ghz modül kullanıyorum ortalama 3.5km menzili var.Benim ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor üstelik pahalı kumandalarda olan özelliklerin hemen hemen hepsi var.

peki kumandayı hangi siteden sipariş ettin?

Utku Yeni' Alıntı:
peki kumandayı hangi siteden sipariş ettin?
hobbyking, banggood , aliexpresste satılıyor bu kumandalar.

Benim kumandayı soruyorsan HobbyKing'den almıştım Utku.Turnigy 9X V2 sadece HobbyKing'de satılıyor diye biliyorum.

Tamer abi kargoya ne kadar ödedin?

Art-tech kumandalar dandiktir. Normal uçuşta işini görürü ama FPV için yetersiz. Daha ince ayarı olan bir kumanda alman lazım mesela turnigy 9x. :thumbup:

İyice uçmayı öğrendikten sonra FPV e başlarken ilk başlarda kısa mesafe FPV yaparsın diye düşünüyorum, (1-2 km gibi) 5.8ghz alıcı verici ile ucuz bir sistem toplarsın. Şimdilerde çok menzil hayalleri kurma zaten o kadar mesafe uçamazsın. İlerde otopilot sistem alıp, 1.3 ghz sistem kurup, kumandayada UHF modül aldığın zaman uzun mesafe (+10km) yapabilirsin. Ama bu işler hep paraya ve deneyime bakıyor. Direkt bodozlama dalarsan uçak düşer veya kaybolur. ;)

Art-tech kumandalar dandiktir. Normal uçuşta işini görürü ama FPV için yetersiz. Daha ince ayarı olan bir kumanda alman lazım mesela turnigy 9x. :thumbup:

İyice uçmayı öğrendikten sonra FPV e başlarken ilk başlarda kısa mesafe FPV yaparsın diye düşünüyorum, (1-2 km gibi) 5.8ghz alıcı verici ile ucuz bir sistem toplarsın. Şimdilerde çok menzil hayalleri kurma zaten o kadar mesafe uçamazsın. İlerde otopilot sistem alıp, 1.3 ghz sistem kurup, kumandayada UHF modül aldığın zaman uzun mesafe (+10km) yapabilirsin. Ama bu işler hep paraya ve deneyime bakıyor. Direkt bodozlama dalarsan uçak düşer veya kaybolur. ;)
Abi uhf lerle ilgili bilgin varmi ezuhf is gorurmu bahsedildigi gibi 10 km ye ulasabiliyormu??