ASP S52AII Motorumdaki Deneyimim

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Öncelikle tüm Rckolik ailesine selamlarımı iletiyorum.ASP marka 52'lik motorumu uygun bir fiyatla tanıdık bir ağabeyimden almıştım.İlk etapta OS NO:8 buji takmıştım üzerine.Motoru çalıştırdıktan kısa bir süre sonra ve yarım gaz civarlarına geldiğinde tekleyerek stop etme eğilimine giriyordu.Gaz verdiğimde de öksüre tıksıra tepki veriyordu.İlk olarak motoru çalıştırmadan önce gazı kapatıp tam kapalı pozisyondan 2.5 - 3 tur küçük iğneyi açtım sonra büyük iğneyi tam kapalı pozisyondan 2 tur açtım.Ardından motoru çalıştırıp büyük iğneyi ayarladım.Ardından buji ısıtıcı takılıyken tam gaza çıktım ve buji ısıtıcıyı çıkardım.Daha sonra büyük iğneyi yavaşça kısmaya başladım, Motor devri yavaş yavaş arttı, bir yerden sonra sonra devri hafif düşmeye başladı sonra 1 tık daha açıp en yüksek devri buldum.Bu pozisyondan 3 tık daha zenginleştirip büyük iğne ayarını tamamladım.

Daha sonra 2-5 dakika adamlarla küçük iğneyi kısaraktan ayar yaptım.OS No:8 buji ile bir türlü ideal ayarı bulamıyordum.Ya motor hiç çalışmaz duruma geliyor, ya da küçük iğne zengin kalıyordu küçük adımlarla hassas ayar yapmama rağmen.Daha sonra yaptığım araştırmalarda gördüm ki soğuk havalarda sıcak buji kullanmak gerekiyormuş.Elimde 1 adet OS NO:6 sıcak buji vardı onu takınca ve de aynı ayarları bugün yapınca istediğim gibi oldu.Sıcaklık 11-14 santigrat derece civarında.11x8 APC Pervane kullanmıştım.Ayrıca yakıt hortumunu cimciklediğimde 3 saniye sonra devir hafiften artmaya başlıyor.Gaz verdiğimde tepkileri güzel oldu, stop etmeden ve devir düşmeden uzun süre çalışan bir motorum oldu.Sadece 30-40 saniye rölantide bekleyince ani gaz verdiğimde 1 saniye kadar gecikmeyle tam gaza çıkıyor onun da normal olduğunu söyledi Sümer Yamaner ağabeyim.Yardımlarından dolayı kendisine ve de Deniz Tanrıverdi ağabeyime tekrardan çok teşekkür ederim.Bu hafta sonu son kontrollerin ardından uçacağız inşallah.Benim gibi sorun yaşayan arkadaşlar olursa diye belki yardımım dokunur diye deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol