Aurora 9'da çift flap ve çift elevatör servo

Bu ışıklandırma sistemleri power LED değil standart LED kullanıyorlar genelde ve bir işe yaramıyorlar.

Ömer Bey, hep aklımda olan bir proje var. Eğer kısa süre içinde geliştirebilirsem fazla kanalınız için bir iş buluruz. Kullandığımız kill switchler genelde çok basit aletler. Atadığımız butona yanlışlıkla dokunulması olmadık bir yerde motor stopu ile sonuçlanabiliyor. Ben bunu önlemek için ilgili kanalda delay kullanıyorum. Bu sefer de aniden motoru kapatmak gerektiğinde olmuyor. Birbiri ile miksli çift kanal kullanıp iki buton ile motor durdurma işlevi var aklımda. Deneyip bakacağım. Aklımdaki sistemi oturtabilirsem siz de fazla kanallarınızı tepe tepe kullanabilirsiniz. :D

Celalettin kaptanın elindeki Optima 9'un hasar resimlerini göndermesi ve yaptığımız telefon görüşmesi sonucu, elimdeki alıcıya dün tekrar bir göz atayım dedim. Soket takılan iğnelerin altındaki plastik parçayı dikkatlice çıkardım. (+) uçlar pertinaks'ın bu yüzünden gidiyor. Ancak ilk bakışta herhangi bir anormallik göremedim. Bu yüzden 7. ve 8. kanalın (+) iğnelerinin lehimlerini tekrar kontrol ettim ama sonuç değişmedi. Bir de sivri uçlu bir şey ile iğne aralarına hafifçe dokunduğumda, 6. ile 7. kanal arasındaki bağlantı üzerindeki yeşil ince vernik benzeri tabaka minik bir pul gibi kalkıverdi. Böylece altındaki kopukluk ortaya çıktı. Aşağıdaki resimden de görüleceği üzere, büyük bir yanık, kararma falan yok. Sanki yüksek akım çeken bir şey bağlanmış da uzun sürede aradaki bağlantı dayanamayıp erimiş gibi.

Sorunu buldum ama, havya ucu iğne aralarına kalın gelince bu kopukluğu birleştirmek pek mümkün olmadı. Ben de arka taraftan, titreyen eller ile biraz zor olsa da, bir köprü yaparak sorunu çözdüm (Bu arada cerrahları bir kez daha takdir ettim :bravo:). Kanalları tekrar kontrol ettim, tamam. Şimdi bir tek, gözden çıkardığım bir model üzerinde, sıkı bir mesafe denemesi yapmam kaldı. Artık o iş de havaların düzelmesine.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ben bu gibi durumlarda kanal sayısını azaltmak için bazı değişiklikler yaparım. Burada bunların bazıları uygulanabilir. Öncelikle flaplar... Flap servolarını birbirlerine simetrik değil de paralel olacak şekilde monte etmek bir çözümdür. Ancak burada gördüğüm kadarıyla yeke pozisyonları belli. Epoksi yekeler kullanılmış. Yani bu çözüm uygun olmayacak.

Öte yandan, flap servolarını takarken tesadüfen fark ettim. Klavuzda belirtilmemiş ama, Sümer bey'in önerdiği çözüm zaten hazır gelmiş. Yani, kanat altında flap servo yuvalarının, servoların birbirine simetrik değil de, paralel olacak şekilde yerleştirildiğini fark ettim. Şöyle ki, flap yekelerinin kanat kökünden uzaklığı eşit, ancak servoların uzaklığı eşit değil. Bu şu anlama geliyor; flaplar için de Y kablo kullanabileceğim. :halay: Böylece, diğer işlevler için bir tane daha boş kanal kalmış oldu.

Abi hayırlı olsun en ufak bir problem çıkaracağını zannetmiyorum :thumbup: zaten 7 ve 8 ch yardımcı seyir cihazlarını takacağın için sorun olsa bile büyük problem yaratacağını düşünmüyorum.
Güle güle kullan %p.
Bende sizden aldığım gazla :) benim alıcıyı tamir ettim 8 kanal çalışıyor sadece 9 çalışmıyor o da nazarlık olsun. :rolleyes:
Hayırlı seneler. :saygilar:

Şimdi olay şu... Örneğin bir bebek doğumsal bir anomali ile doğduysa, biz yandaş başka anomaliler arar, sıklıkla da buluruz. Yani alıcıda bu tür bir sorun varsa başka bir yerinde başka bir ek sorun riski ortaya çıkar. Yani o kanallara aksesuar işlevlerin atanması sorun değil. Sorun, tüm alıcının sapıtma olasılığı.
Ancak Ömer Bey'in alıcısında sorun, anladığım kadarıyla ek plakette ve bu da rahatlatıcı bir bulgu.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şimdi olay şu... Örneğin bir bebek doğumsal bir anomali ile doğduysa, biz yandaş başka anomaliler arar, sıklıkla da buluruz. Yani alıcıda bu tür bir sorun varsa başka bir yerinde başka bir ek sorun riski ortaya çıkar. Yani o kanallara aksesuar işlevlerin atanması sorun değil. Sorun, tüm alıcının sapıtma olasılığı.
Ancak Ömer Bey'in alıcısında sorun, anladığım kadarıyla ek plakette ve bu da rahatlatıcı bir bulgu.

Sümer abi ben de voltajları ölçeyim derken 2 pine birden dokundum kısa devre yaptım ve aynı şekilde (+) uçtan giden pertinaks üzerinde ki hat yandı ben de başka arıza yapmış bir alıcının servo bağlantı bölümünü olduğu gibi bu alıcıya taşıdım lehimledim.
Ömer abinin o bölgedeki sorun bence çok akım çeken bir servo bağlandı ve uzun süre çalıştırıldı yada bende ki gibi bir kısa devre olayı yaşadı ve o bölgeyi yaktı diye tahmin ediyorum.
Benim alıcının resmi vardı fakat telefonum rahmetli olduğu için son kayıtlarımı olduğu gibi kaybettim o nedenle buraya koyamadım belki Ömer abideki duruyorsa paylaşabilir.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Benim alıcının resmi vardı fakat telefonum rahmetli olduğu için son kayıtlarımı olduğu gibi kaybettim o nedenle buraya koyamadım belki Ömer abideki duruyorsa paylaşabilir.

Aşağıda...

Uçağım için servoları monte ediyorum fakat elevatör için 2 servoyu tek kanala bağladım ters çalışıyor.Aynı yönde yapmam için farklı kanalamı takmam gerekiyor ?

Uçağım için servoları monte ediyorum fakat elevatör için 2 servoyu tek kanala bağladım ters çalışıyor.Aynı yönde yapmam için farklı kanalamı takmam gerekiyor ?
Servonun yönünü değiştirin yani servo kolunu söküp ters yöne bakacak şekilde takın, kumandadan yapmak için farklı kanala bağlayıp mix yapmanız gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Elevatör için yapmak istiyorum Mix ile nasıl oluyor bilmiyorum

Çok basit. Kumandanın kılavuzunu alıp pmixes sayfasını açıyorsun. Alıcı ve iki servpyu önüne koyuyorsun. Alıcıya pil bağlayıp kumandada mix menüsünü kurcalayıp ne yaparsan ne oluyor gözlüyorsun.

Not: Aurora'da bunun için mix gereksiz. System menüsünden stick - kanal eşleştirmesi ile çözülür bu iş.

Son düzenleme:
Çok basit. Kumandanın kılavuzunu alıp pmixes sayfasını açıyorsun. Alıcı ve iki servpyu önüne koyuyorsun. Alıcıya pil bağlayıp kumandada mix menüsünü kurcalayıp ne yaparsan ne oluyor gözlüyorsun.

Not: Aurora'da bunun için mix gereksiz. System menüsünden stick - kanal eşleştirmesi ile çözülür bu iş.
Hevesimi kırma abi uğraşıyorum sabahtan beri :D mix falan filan araştırdım videolardan falan ama tam çözemedim. Adamın birinden izledim galiba iki kanal ile kontrol etmeyi gösterdi. şu video
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
. Gösterdiği gibi yaptım 8.kanala bağladım diğer servoyu beraber çalıştılar. Ama tek kanaldan yapmak için beynim yandı ..:saygilar: