Balsa Trainer Nitro Model Tamiri

Alemsin Ali Haydar, fazla zorlamasak mı acaba elimizle servoları ;D
Eminim hangi servoyu eline alsan o şekilde uğraşsan aynı sesleri çıkartır. Problem olacağını sanmıyorum kullanımda dişlilere zarar vermedikten sonra, kolay gelsin kardeşim :saygilar:
Abi aslında gayet nazik davranıyorum bunlara :D Elime geçen her servoyu böyle test ederim. Tabi yeni aldığım ve kırım yaşadığım servolarda. Oda sadece mekanik sorunun olup olmadığını anlamak için. Helikopterde kullanılan servolar benim burada yaptığımdan farklı bir muamele ile karşılaşmıyorlar. Ayar yaparken olsun, modeli taşırken olsun palleri düzeltirken olsun bu tarz muamele ile zaten karşılaşıyorlar. Ayrıca dişlileri hissetmek için bildiğim tek yol bu.

Servo Tester pratikte alıcı ile aynı şey.
Senin yaptığın şekilde servo test edilmez ama!
Servoyu alıcıya bağlarsın, min-max yaparken saçmalıyor mu diye bakarsın. İstersen hareket sırasında HAFİF bir baskı uygulayarak zorlanma sırasında saçmalıyor mu diye de kontrol edebilirsin. Ama bundan fazlası gereksiz.
Abi videoda çıkan sesi daha rahat duyurmak için fazla yaptım. Normalde ben elimle iki tur çevirince hissedebiliyorum. Aslında ben kendimi yanlış anlattım sanırım. Bu servoların merkezlemesi veya ne kadar sağlıklı çalıştıklarıyla ilgilenmiyorum (şuan için ilgilenmiyorum çünkü güveniyorum :D İnşallah güzeldirler.) İlgimi çeken şey; elime kaliteli ve kalitesiz bir sürü servo geçtiği halde ilk defa böyle bir pütürtü (takılma yok, pürüzsüz geçiyor. Ama belli noktalarda ses çıkıyor ve elimle de hissedebiliyorum) ile karşılaştım. Bunun sebebini merak ettim. Mesela bir başka servo kalitesiz 9g bile olsa hiç bu şekilde pütürtü yoktu. Kırım yaşadığım servolarda takılmaların yanında bu tarz şeyler ile de karşılaşıyordum. Onu da dişli kırılınca çıkan parçacıklara bağlıyordum. Ama bu servolar sıfır olduğu halde bunların olması sebebini merak ettirdi. Hemde 3 de 3 bir şekilde :D
Ben böyle aslında anlamı olmasa da bazı şeylerin sebebini merak ederim. Servo tester almasına alırım ama ev bir sürü eşya ile doldu :D Ve hiç eksikliğini hissetmedim şuana kadar. İleride ihtiyaç duyduğumda alabilirim. Neyse, umarım sorunsuz kullanırım.

Kırım yaşadığın servoları da böyle mi test etmiştin diye sormak geldi aklıma ama sormadım...
Abi ben yine de cevap vereyim :) Hiç servo yüzünden kırım veya sorun yaşamadım bu zamana kadar. Şu zamana kadar yaşadığım nerdeyse her kırımım sabırsızlığımdan kaynaklı oldu. Belki servo konusunda şanslıyım belki zamanı gelmedi. Belki de kullandığım servolar nazlı değiller. Sebebini bilmiyorum :)

Kaplamayı bitirdim. Kapladıkça daha güzel yapmaya başladım. Kanat en zor kısımdı ve ilk kapladığım bölüm oldu :( Velhasıl bence uzaktan güzel oldu. Renk seçimi ve dizayn konusunda problemler var. Ama uçuşa engel değil. İnşallah uçuşu eskisinden daha güzel olur :D

Motoru ve parçaları öylesine koydum. Motor yatağını yeni satın aldım. Birkaç güne gelir.

Soğukta durduğu zaman gevşiyor kaplama. Tekrar ısıtıyorum. Ve geriliyor. Kaplama birbirine çok çabuk yapışıyor ve yapışkanı çok kuvvetli. Tekrar çıkarmak zor oluyor. Ben ev ütüsü kullanmayı beceremedim. Elimle bastırıp yapıştırdım ve sıcak hava tabancası ile ısıttım. Isıtınca davul gibi oluyor. Normal kaplama gerdirerek yapılıyor. Bunda ben hiç gerdirmedim. Normal bir şekilde yapıştırıp ısıttım. Kaplama yapmak bence keyifli değil :D Uçağın tamirinde keyif alamadığım tek şey kaplama. Ama bunun sebebi beceriksizliğim ve yanlış seçimlerim olabilir. Boyamak baya keyifli.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada servoları denedim. 30cmlik bir çubuk taktım. En sağa en sola ve ortada dair kalma durumlarında herhangi bir hata görmedim. Hep olması gereken yerde (daha önce durduğu yerde) durdu. Almak isteyen biri olursa bu bilgiyi de buraya bırakmış olayım. Racerstar Ds6209mg

Son düzenleme:
Emeğine sağlık Ali Haydar, yaptıkça eksiklerini giderip daha iyi olacaktır. İşin kuralı bu ;D

Dediğin gibi daha iyi bir uçuşla sende bizde daha çok keyif alırız umarım. Kolay gelsin:saygilar:

• Sevdim
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Motor yatağı geldi. Ama şöyle bir sorunumuz var.
Tam ortadaki 4 tane oyuğun tam ortasını pervane hizası gibi düşünebiliriz.

Şimdi yatağı koyunca bu şekilde oluyor.

4.5mm motoru vidalama yerinin kalınlığı var. Eğer motoru, motor yatağının üzerine koyorsam bu şekilde yatağı aşağı indiremem gerekiyor. Tabi depoyu firewall'dan çıkaramıyorum.

Eğer motoru yatağa aşağıdan vidalarsam bu şekilde oluyor. Az bişey daha aşağıdan deponun boğazını çıkabilirim. Herhangi bir problem var mı?

Motoru ille de yukarıdan oturtacaksın diye bir kural yok. Sehpayı yukarı alıp motoru alttan da takabilirsin tabii ki. Ama civataları sıkabilecek misin?
Acele etme. Planlama ve alternatifleri düşünmek için zaman ayır.

Motoru ille de yukarıdan oturtacaksın diye bir kural yok. Sehpayı yukarı alıp motoru alttan da takabilirsin tabii ki. Ama civataları sıkabilecek misin?
Acele etme. Planlama ve alternatifleri düşünmek için zaman ayır.
Bunu düşünmemiştim hiç :) Evet abi bir tarafta sorun yok ama egzost kısmının vidalarını sıkmak sorun olabilir. Belki uzun bir metrik vida ve akıllı somun ile üst taraftan sıkılabilir.

Ömer abiden bilgi aldım. Egzostu söküp vidaları takabilirim. Sonra egzostu yerine takabilirim.

Bunu daha önce de görmüştüm videoda. Ama adam egzostu tekrar takarken conta sürüyordu. Bende de conta olmayınca bunu düşünmedim. Musluk teflonu, conta yerine geçiyormuş. Bunların hepsini okudum ama yaşadıkça öğreniyorum.

Firewall'ı tamir ettim.

Motoru elimdeki cowlinge göre taktım. Sonra depoyu yerleştirmeye çalışırken motoru depodan uzaklaştırdığımı farkettim. O zaman firewall'ı delip depoyu çıkarmamın anlamı kalmadı. Şöyle birkaç fotoğraf çektim. Uçağın burnu füzeden hallice oldu :D

Motoru olabilecek en yakına ayarlamayı düşündüm. En az 2cm daha yaklaşır motor. Cowlingsiz uçarım artık. Yada ayarlamaya çalışırım.

Bu arada depo boşken ve 5li pil paketini kanadın firar kenarının hemen arkasına koyduğumda ağırlık dengesi 1/4 de dengeleniyor. Şimdi motoru en yakına aldığımda depoyu da doldurunca sanırım ağırlık dengesi tam olacak. Ben burun baya ağır olur diye düşünüyordum. Pil ile dengelenemeyecek bir ağırlık olmayacak.

Uçağa gaz servosu için yerini yaptım. Güzel de oldu bence.

Motoru çalıştıramıyorum. Daha doğrusu düzenli çalıştıramıyorum. Motor çalışıyor ve büyük iğne ayarını yapıyorum. Stop ediyor ve bir daha çalışmıyor. Küçük iğne ayarı da bozuk. Baya uğraştım Ömer abiye de sordum. Oda yardımcı oldu sağolsun. Ama olmadı. Bir dakika önce çalışan ve büyük iğne ayarını yaptığım motorun 1 dakika sonra inatla çalışmaması çok garip hissettiriyor. Bi tık çıldırmış olabilirim ;D;D
İlerleyen zamanlarda tekrardan uğraşırım artık.