Başımıza model uçak çarpabilirdi, çok ucuz atlattık!...

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar,

Bu videonun çekimine 30 Ağustos kutlaması amacıyla başlamıştık ve normalde "foto/video" bölümü altında paylaşacaktım.

Ama, sonu öyle bir biçimde bitti ki, "Güvenlik" başlığı altında paylaşmayı daha doğru buldum!

Uçak başımızın üzerinden geçti ve Burhan Bey'in kendi aracına çarptı. Göreceğiniz gibi, son anda eğilmesek, uçak başımıza çarpabilirdi!

Tam anlamıyla çok ucuz atlattık. Bir daha ki sefere bu kadar şanslı olmayabiliriz. Ders çıkarılmasını ve tekrarlanmamasını umarak sonrasını size bırakıyorum...Buyrun izleyin;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Üzüldüm
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş

çok çok geçmiş olsun.....

Geçmiş olsun Ömer abi. Bir kaza yaşandığında insanın döktüğü soğuk terleri ve geri dönüşü olmayan pişmanlığı hiçbirimiz yaşamayalım inşallah.
Bu olayları unutmamalı ve her zaman dikkatli olup modellerimizi ciddiye almalıyız bence.

Ynt: Başımıza model uçak çarpabilirdi, çok ucuz atlattık!...

Geçmiş olsun

Gerçekten ucuz atlatılmış bir kaza olmuş. Resmen hepinizi Allah korumuş :embarras:

Küçük zagi pervanesinin senin tırnağına yaptıklarını görünce, o pervanen yapabileceklerini hayal bile etmek istemiyorum :-\

Umarım benzerlerini bir daha hiç birimiz yaşamayız.

Bu arada kurgu, muzik ve bayrak olayı gerçekten güzel olmuş %p Hele videonun sonundaki muzik, durumu çok güzel özetlemiş :embarras:

niyet güzeldi de uygulama çok kötü oldu. acemilik işte. ömer abi ve aydın dan korkulu anlar için tekrar özür dilerim. :embarras:
işte bu yüzden kimsenin olmadığı saatlerde uçmayı tercih ediyorum. kendimce güvenlik önlemleri. :lol:
bu işlere daha uygun bir model almak lazım önce. uzun uzun araştıracağım artık. :-\

Cok cok gecmis olsun herkese.

Geçmiş olsun , Allah korumuş.

Öncelikle tüm arkadaşlara teşekkürler.

Burhan TAŞPINAR' Alıntı:
niyet güzeldi de uygulama çok kötü oldu. acemilik işte. ömer abi ve aydın dan korkulu anlar için tekrar özür dilerim. :embarras:

Burhan Bey, teşekkür ederim! Eğer acemilik diyorsan, ben yardıma hazırım!...Yeter ki daha iyi uçmak iste.

Burhan TAŞPINAR' Alıntı:
işte bu yüzden kimsenin olmadığı saatlerde uçmayı tercih ediyorum. kendimce güvenlik önlemleri. :lol:
bu işlere daha uygun bir model almak lazım önce. uzun uzun araştıracağım artık. :-\

Kimsenin olmadığı saatlerde uçman ise, sadece orada olmayan kimseler için güvenli. Ancak, orada bizim dışımızda, köyden tarlalarda çalışmaya ya da hayvan otlatmaya gelen kimseler ve onların hayvanları, traktörleri vs de var. Onların canına, malına da bir zarar vermemeliyiz!

Omer Erkan' Alıntı:
Ancak, orada bizim dışımızda, köyden tarlalarda çalışmaya ya da hayvan otlatmaya gelen kimseler ve onların hayvanları, traktörleri vs de var. Onların canına, malına da bir zarar vermemeliyiz!

:bravo: :bravo: :bravo:

Ömer bey geçmiş olsun :-\
Ben şirketimde iş güvenlikçi eğitimleri almış biri olarak bu olayı ucuz atlatılmış bir kaza olarak değerlendirmekteyim %p
Fakat bir şey hatırlatmak isterim :rolleyes:
Birçok uçuşta herkesin yaşadığı az kalsın çarpıyordu ,olacaktı ,ve allahtan olmadı,az kalsın yangın çıkıyordu gibi olaylar ve kazalara ramak kalmalar yaşanmaktadır :-\
Bunları herkesin değerlendirip ,sahalarda önceden yaşanmışlıkları ders alıp ve hatta yaşanmaması için önlem alıp dikkatli olası gerekmektedir %p
Degerlendirmeler yapılırken : Uçuş alanı güvenliği ,kendi güvenliği, halk güvenliği ,çevre güvenliği vs. gibi kriterlere uygunluk tespiti yapılmalıdr.
Üzücü bir olay yaşanmaması dileği ile :saygilar:

güzel başlamış kötü bitmiş.
geçmiş olsun

Çok geçmiş olsun Allah beterinden korusun.

Haddim olmayarak birkaç konuya değinmek istiyorum.

Öncelikle model her ne kadar oyuncak gibi görülse de namlusunda mermi olan bir silahtan farksızdır. Model kullanırken bizi rahatsız edebilecek her türlü şeyden kaçınmalıyız. Mesela gözümüze gelebilecek güneş ışından veya gözümüze kaçabilecek SİGARA dumanından.

Modelin üzerine eklenecek her parça CG yani ağırlık merkezini bozacaktır. Şanlı bayrağımız olsa dahi.

Model motoru çalıştırıldıktan sonra benzin duruşunu ölçmek yada taşınacaksa çalışan motor kesinlikle taşıyanın gözünün önünde olmalıdır. Rölantide 2000 li devirler de döndüğünü asla unutmamalıyız.

Yukarıda yazdıklarım kimseyi incitmek veya küçümsemek maksatlı yazmadım lütfen yanlış anlaşılmasın.Ama unutulmaması gereken bir kural vardır ki oda ''HAVACILIK DA KURALLAR KANLA YAZILMIŞTIR'' ilkesidir.

cemil özdemir' Alıntı:
Ömer bey geçmiş olsun :-\
Ben şirketimde iş güvenlikçi eğitimleri almış biri olarak bu olayı ucuz atlatılmış bir kaza olarak değerlendirmekteyim %p

Cemil Bey, teşekkürler. Benim de çalıştığım şirkette her ucuz atlatma iş güvenliği bölümü tarafından yurt dışındaki şirket merkezine raporlanırdı ve tekrarını önlemek için düzeltmeler ve takibi yapılırdı. Güvenlik, yalnızca modelcilikte değil, her alanda yaşam tarzımız olmalı!

Hakan Öncül' Alıntı:
Çok geçmiş olsun Allah beterinden korusun.

.....

Yukarıda yazdıklarım kimseyi incitmek veya küçümsemek maksatlı yazmadım lütfen yanlış anlaşılmasın.Ama unutulmaması gereken bir kural vardır ki oda ''HAVACILIK DA KURALLAR KANLA YAZILMIŞTIR'' ilkesidir.

Estağfurullah Hakan Bey, İyi dilekleriniz için teşekkürler. Söylediklerinize katılmamak mümkünmü?

amma uzadı bu konu yahu. o uçak o bayrakla sağ salim birkaç sorti yaptı. biri de bizzat senin önünde oldu ömer bey. kırıma şahit olman abalıya saldırmak için ne güzel bahaneymiş. kırımdan korkan, millete madara olmaktan çekinen, bu yüzden de farklı hiçbirşey denemeyip sadece havada gitgel yapanların sığındıkları en büyük bahane sanırım şu GÜVENLİK. :lol: :lol: :lol:

çekimini yaptığın önceki başarılı bayraklı inişle beraber yayınlayıp kırımın sebeplerini eleştirsen amenna. belki hataları görmemize vesile olur. ama sanki hiç uçamamış gibi lanse edip bu eleştiri bombardımanına sebep olmak bence abesle iştigal.

öyle rüzgarlı bir havada, öyle hafif bir uçağın o bayrağı çekmeyeceğini ben de biliyordum. yavuz demirtaş bir tarafını yırttı "uçma, kıracaksın" diye. ama modeli kırma bahasına o uçuşu başarılı olarak gerçekleştirdim. ben kendimce 30 ağustos bayramımı kutladım, kendimce şenliğimi yaptım (ömer erkan, aydın azman ve ben vardık sadece) . "biz bir gurubuz, ekibiz" diyenler, usta pilotum diyenler, şimdi böyle eleştirenler nerdeydi 30 ağustosta?