Bavarian Demon / Helicommand 3SX Servo Titreme Problemi ve Çözümü

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selam , :saygilar:
4 ay önce 700 modelimle birlikte gelen Helicommandı problemsiz ve gayet memnun bir şekilde kullanıyorum. Allah herkese nasip etsin çok işe yarıyor :laugh:
Modeli aldıktan 1 ay sonra falan bir şey dikkatimi çekti , elevator komutu verdiğim de servoların titreyerek hareket ettiğini gördüm.
Ama pitch veya aileron komutu verdiğim de servoların hiç birisin de titreme yok , lafı yerin de yağ gibi kayıyolardı :D
Bu durumdan çok rahatsız oldum Mehmet abi ile çok kafa yorduk ama çözüm üretemedik , BEC'den , servolardan , kumanda dan hepsinden şüphelendik ama sonuç yine aynıydı.
Uçuşa bir zararı varmıydı derseniz hiç bir etkisi olmuyordu ama yerde komut verdiğiniz de sesi bile farklı ki insanı çok rahatsız ediyordu.

Mail attığım video ,

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

En son servoları ve kumandayı değiştirdikten sonra baktım ki problem çözülmüyor , firmaya mail atayım dedim. Sağolsunlar 1 gün içerisin de cevap verdiler.
''Servo titremesinin hiç bir problem olmadığını , bu durumun gayet normal olduğunu ve yanlış ayar yapıldığından dolayı böyle olduğunu belirttiler''

Çözüm olayına gelirsek ;
Modelinizi ayarlarken RIGID sayfasına gelip burada ki '' ELEVATOR FILTER '' barını sıfıra getirmeniz , ya da titreme gidene kadar bu değeri düşürmeniz gerektiğini söylediler.
Sıfır yapmak problem yaratır mı diye sordum , hiç problem değil o şekilde de kullanabilirsiniz dediler.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2 aydır kafama takılıyordu sonunda bu problemi çözdüm (işin gerçeği problem değil normal bir olaymış) , umarım sizin de işinize yarar. :saygilar:
Ayrıca modelinize daha atiklik kazandırmak , tic-toclarda daha atik davranmasını istiyorsanız Agility kısmını 13 , Initial Response kısmını 5 yaparak ideal şekilde Tic-toc yapabilirsiniz :D

Paylaşım için teşekkürler Doğukan ;)

Çok güzel ünite ama her bir barının, her bir fonksiyonunun ne işe yaradığını biliyor musun dersen, o konuda zayıfız ne yazık ki... Böyle sorun oldukça birer parça öğreneceğiz ve bu şekilde öğrenme sürecini sürdüreceğiz :)

Aylardır kullanıyoruz bir şekilde ama daha dünkü spirit'i daha iyi biliyorum çünkü çok detaylı bir manuali var, adamlar emek verip hazırlamış. Captron'dan daha böyle bir hizmet göremedik. Hangi özellik ne işe yarar, arttırınca ne olur azaltınca ne olur, bu konuda eksiklik var. (Temel ayarlardan bahsetmiyorum, onlarla ilgili yeterli çeviri ve video desteği var forumda... Kastettiğim bunun gibi detay ayarlar.)

(bu arada video "gizli" kalmış, onu halka açarsan güzel olur :) )

Rasim Öztürk' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Doğukan ;)

Çok güzel ünite ama her bir barının, her bir fonksiyonunun ne işe yaradığını biliyor musun dersen, o konuda zayıfız ne yazık ki... Böyle sorun oldukça birer parça öğreneceğiz ve bu şekilde öğrenme sürecini sürdüreceğiz :)

Aylardır kullanıyoruz bir şekilde ama daha dünkü spirit'i daha iyi biliyorum çünkü çok detaylı bir manuali var, adamlar emek verip hazırlamış. Captron'dan daha böyle bir hizmet göremedik. Hangi özellik ne işe yarar, arttırınca ne olur azaltınca ne olur, bu konuda eksiklik var. (Temel ayarlardan bahsetmiyorum, onlarla ilgili yeterli çeviri ve video desteği var forumda... Kastettiğim bunun gibi detay ayarlar.)

(bu arada video "gizli" kalmış, onu halka açarsan güzel olur :) )

Bu konuda haklısın Rasim abi , açıklamalar yetersiz.
Ben de çat pat ingilizcemle biraz anlamaya çalışıyorum , mail atmasam hayatta aklıma gelmezdi.
Yavaş yavaş öğreniyoruz bakalım daha neler çıkacak karşımıza :D

Video düzeltildi %p

Eline sağlık Doğukan, çok güzel bir paylaşım oldu. :bravo:

Ayrıca aklına takılan sorunun çözülmesine de sevindim. :halay: :yuppi:

Teşekkürler Türker abi ,
Ben de çok sevindim desem yeridir :D

Paylaşım için teşekkür ederiz Doğukan :halay:

Her ne kadar problem olmasa da sayende 1-2 detay öğrenmiş olduk :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
....Aylardır kullanıyoruz bir şekilde ama daha dünkü spirit'i daha iyi biliyorum çünkü çok detaylı bir manuali var, adamlar emek verip hazırlamış. Captron'dan daha böyle bir hizmet göremedik. Hangi özellik ne işe yarar, arttırınca ne olur azaltınca ne olur, bu konuda eksiklik var. ...
Yazılı manual konusunda haklısın Rasim ama gördüğüm kadarı ile en az Spirit manual bilgi kadar HC-3SX içinde bu bilgiler mevcut (İlgili parametrenin üzerine gelince çıkan açıklamalar).

Evet senin de dediğin gibi bunlar keşke yazılı manual ve daha fazla açıklayıcı olsa :( Keşke bu detaylar ile ilgili de video anlatımlı konuları üretici firmalar tarafında bir zahmet paylaşıyor olsalar :)

Eline sağlık kardeşim. Bir gün herkesin hc3x kullanacağını düşünecek olursak, herkesin işine yarayabilecek bir paylaşım olmuş :laugh:

Bu arada servoların gelmiş , ayar tamam o zaman gelsin uçuşlar diyelim. :thumbup:

Tam da benim konu açıp paylaşmak istediğim problem. Ben de spiriti taktığım gibi sadece pitch komutu verdiğimde pallerde bi titreme oluyor. Yarın modeli toplar bi video eklerim.
Bu dediğiniz ayarın spiritteki karşılığı nedir acaba.

Cahit Kaş' Alıntı:
Tam da benim konu açıp paylaşmak istediğim problem. Ben de spiriti taktığım gibi sadece pitch komutu verdiğimde pallerde bi titreme oluyor. Yarın modeli toplar bi video eklerim.
Bu dediğiniz ayarın spiritteki karşılığı nedir acaba.
Pc ye bağladıktan sonramı oluyor yoksa normaldede oluyormu.

Aynı sıkıntı benim 3gx te de var ama adamların dediği gibi ben pek sallamıyorum. Uçuyor mu uçuyor deyip geçiyorum. Acaba 3gxteki bunun ayarı nedir?

pc ye bağlı değilken de oluyor

Arda Erkan' Alıntı:
Eline sağlık kardeşim. Bir gün herkesin hc3x kullanacağını düşünecek olursak, herkesin işine yarayabilecek bir paylaşım olmuş :laugh:

Bu arada servoların gelmiş , ayar tamam o zaman gelsin uçuşlar diyelim. :thumbup:

Arda abi teşekkürler :)
Ancak video eski , o videodan sonra servonun 1 tanesi arıza verdi , yurtdışına tekrar değişime gitti.
Haber bekliyoruz değişim için malesef 1 buçuk aydır uçuş yapamıyorum 700 ile :(

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yazılı manual konusunda haklısın Rasim ama gördüğüm kadarı ile en az Spirit manual bilgi kadar HC-3SX içinde bu bilgiler mevcut (İlgili parametrenin üzerine gelince çıkan açıklamalar).

İlgili parametrenin üzerine gelince çıkan açıklamalar yeterli falan değil Mehmet abi... Standart ayarlamaları yaptık (level, açı, kalibrasyon, atamalar ıvır zıvır..)

Bana tail, rigid ve horizonla ilgili daha fazla bilgi lazım. Üzerine geliyorum açıklama çıkıyor, peki bunun anlamı nedir? Ben de biliyorum yaw rate, agility nin kuyruk çevikliği olduğunu ama 10 rakamı neyi ifade eder mesela... Model büyüklüklerine göre kaç civarı olmalıdır... Yani bunu vbar yapıyor, spirit yapıyor da herkesin çok beğendiği 500 dolarlık bir ünite neden yapmıyor? Biraz daha açıklayıcı olmak çok mu zor?

Hayır evde ayar yapıp gidiyoruz, arazide bluetooth şansımız da yok..