Benzinli balıkçı teknesi sıfırdan başlama

Mehmet Topçu

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hiçbiri
Herkese merhabalar
Amacım az maliyetle mümkünse çıkma parçalarla denizde balık tutabilecek, anlık su altını görüntüleyebilecek güçlü bir tekne yapmak fakat bu konuda neredeyse sıfır tecrübeye sahibim. Birçok sorum var..aslında birçok da cevabım fakat bir düşünürunde dediği gibi bir sorunun hiç cevabının olmaması ile yüzlerce cevabının olması arasında fark yok..o yüzden benden tecrübeli insanlara danışmak istedim. Bir gün birisinin kafasındaki soru işaretini gidermek umuduyla..

Madde madde yazacağım derli toplu olması için

Soru 1: benzinli motor mu elektrikli motor mu?
Bu konuda benzinli bana daha yakın geliyor çünkü şarj bitmesi durumunda tekrardan şarj etme süresi vs can sıkıcı geliyor..benzini koy devam et daha makbul gibi..tabiki performans farkları maliyet farkları kullanılan malzemeler nasıl değişir tam bilmiyorum..

Soru 2: diyelim ki benzinli motora karar kıldım.. motoru nerden bulabilirim..mesela hızar motoru olur mu ? Gücü ne olmalı? Hangi özelliklere sahip olmalı?

Soru 3: tekne gövdesi?
Hangi tarzda olmali? Bu konuda aslında CNC imkanına sahip sayılırım..hangi malzemeden yapmaliyim? Bu konuda plan bulabilir miyim boyutları nasıl olmalı? Daha önce yapan arkadaşlar varsa plan proje paylasabilir mi?

Soru 4: uzaktan kumanda

Bu konuda tercihim belli çünkü elimde o var..flysky fs-i6b kumanda ve alıcı..fotoğraflarını koyacağım

Soru 5 : diğer gemi aksesuarları

Pervane şaft vs başka ne varsa çok bilmiyorum..bunlari mümkün olduğunca elel yapımı ya da devşirme olmali..malum Bingöl'de yaşıyorum fazla imkanım yok..ayrica maliyet önemli ilk etapta ..anlık görüntü olayı şimdilik opsiyon olmalı hem maliyet açısından hem de tekne yi yapıp sonradan ilave edilebir diye düşünüyorum..

Soru 6: eminim vardır ama başka atladığim neler var ?

Kumanda fotosu

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Kolay gelsin. :saygilar:
Sorularınızı çok kapsamlı. Toptan yanıtlamak hayli zor.
Sizin forumdaki daha önce açılmış tekne ile ilgili konulara göz atıp, boyutuna karar vermenizde fayda var.

Elektrikli mi, patlarlı mı? siz netleştirdikten sonra yardımcı olmak daha kolay olur.
Şöyleki : Temininde güçlük çekilecek bazı malzemelerin yerine kullanılabilir. kolay ulaşılabilir malzemeler (şaft-şaft kovanı- kaplin- pervane- dümen sistemi gibi) fikir paylaşımı yapılır.
Öncelikle yapmak istediğiniz teknenin taşınılabilirliğini vs. göz önüne alıp yaklaşık boyutu belirlenmeli.
"Balık avlamak" sessizlik gerektirdiğine inandığım için kendi adıma yakıtlı motorları kullanmam:rolleyes:
Tekne büyükse birden fazla elektrikli motor kullanılabilir.
Örnek: Ekli fotoğraftaki tekne iki adet 775 kömürlü (fırçalı) motorla dizayn edilmişti.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Teşekkürler cevap için Hocam.. elektrikli motor istemememin en büyük nedeni şarjin az gideceğini düşünmem ve de bataryayi şarj etme süresi..bu konuda yanlis biliyor olabilirim..ses balık avını ne kadar etkiler acikcasi bilmiyorum. Ama etkileyeceği kesindir. Ayrıca benim icin hizdan ziyade güç daha önemli..patlarli motor kullanmak beni güç ve hız anlamında da tatmin edecek gibi hissediyorum.. hissediyorum diyorum çünkü net bir bilgim yok ? .. İşe motor bulmakla başlamak bana daha mantıklı geliyor. Bu sayede daha net karar verebilirim. Teknenin motor büyüklüğü gövde büyüklugune karar vermemi sağlayacak. Motor hangi özelliklere sahip olmalı? Nerden nasıl temin edebilirim? Herhangi bir aletin çıkma motorunu kullanabilir miyim?

Çok fazla sorum var ve ise gerçekten nerden başlayacağımı tam olarak bilmiyorum. ? Bu başlığa araştırdıkça öğrendikçe eklemeler yapacağım. Bir kaynak olsun istiyorum ☺️

Benzinli motor ile randıman, elektrik motorludan çok daha düşük olacaktır. En başta motor ısınma sorunu ile sıkıntı çıkaracak. Yedek akü ile uzun kullanım elde edebilirsiniz.

Teşekkürler cevap için Hocam.. elektrikli motor istemememin en büyük nedeni şarjin az gideceğini düşünmem ve de bataryayi şarj etme süresi..bu konuda yanlis biliyor olabilirim..ses balık avını ne kadar etkiler acikcasi bilmiyorum. Ama etkileyeceği kesindir. Ayrıca benim icin hizdan ziyade güç daha önemli..patlarli motor kullanmak beni güç ve hız anlamında da tatmin edecek gibi hissediyorum.. hissediyorum diyorum çünkü net bir bilgim yok ? .. İşe motor bulmakla başlamak bana daha mantıklı geliyor. Bu sayede daha net karar verebilirim. Teknenin motor büyüklüğü gövde büyüklugune karar vermemi sağlayacak. Motor hangi özelliklere sahip olmalı? Nerden nasıl temin edebilirim? Herhangi bir aletin çıkma motorunu kullanabilir miyim?

Çok fazla sorum var ve ise gerçekten nerden başlayacağımı tam olarak bilmiyorum. ? Bu başlığa araştırdıkça öğrendikçe eklemeler yapacağım. Bir kaynak olsun istiyorum ☺
Mevzu patlarlı olunca, benden pas... ;):saygilar:

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari