BF 109 Yapmak İstiyorum Ancak Aklımdaki Sorular

Eren Ünal

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Selam,
Hobiciliğe epey ara vermiştim , ancak şuan çevremde yeterli bilgi ve ekipmanların büyük çoğunluğu var , ancak sorularımın hepsine cevap bulmak mümkün olmuyor :)
Elimde BF-109 için güzel olduğunu düşündüğüm bir plan var ancak plan PDF olarak sunulmuş.
Bu PDF formatı ile lazer kesim yapılabilir mi ?
Ayrıca yine planların olduğu yapım aşamasını anlatanPDF dosyasında kaplama olarak polyspan önerilmiş bu malzemeyi bilen var mı ? Yerine ne kullanabilirim ?
Şuan için aklımda ki sorular bunlar :)
Plan için

Merhaba,

Sorularınıza kısaca cevaplar vereyim ustalar daha doğru cevaplar vereceklerdir. Lazer kesim konusunda dosyalarınızın öncelikle. Dxf formatında olması gerekmekte pdf için vektörel çizimse aktarım yapan siteler var veya kullanıyorsanız eğer autocad ile dönüştürmek mümkün değilse tek tek çizmek gerekiyor. Kaplama konusunda bir bilgim yok ancak kaplama filmi gibi gözüküyor bilen varsa aydınlatacaktır eminim

• Beğen
Tepkiler: Eren Ünal
Polyspan bir çeşit kağıt benzeri kaplama malzemesi. Biraz pahalı. Onun yerine film kullanabilirsiniz.

• Beğen
Daha önceden hiç inşaat deneyiminiz yoksa, bu model pek doğru bir seçim değil. Önce kutu gövdeli yapımı daha kolay bir model ile inşaat deneyimi edinmekte yarar var.
Kaplama konusunda Polyspan nedir bilmiyorum. Ama polyester kaplama kullanılabilir.
Daha önce RC olarak ve bu boyutta bir uçak yapmadım , gövde yapılışını az çok anladım , kafamı kurcalayan şey kaplama idi çünkü uçağı gerçekçi bir görünüşe kavuşturmak için birde güzel bir şekilde boyamak gerekiyordu. Boyanabilir kaplamalar var mı peki ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Daha önce RC olarak ve bu boyutta bir uçak yapmadım , gövde yapılışını az çok anladım , kafamı kurcalayan şey kaplama idi çünkü uçağı gerçekçi bir görünüşe kavuşturmak için birde güzel bir şekilde boyamak gerekiyordu. Boyanabilir kaplamalar var mı peki ?

Siz bilirsiniz!... O zaman en azından inşaat teknikleri konusunda bilginiz var ve nerede, hangi yapıştırıcının nasıl kullanılacağını vs biliyorsunuz. Yapım aşamalarını da buradan bir başlık açıp, paylaşırsanız memnun oluruz.
Kaplama konusunda forumu aratırsanız bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Yalnız polyester kaplama filmi boyanmaz. En azından ben denemedim.

Siz bilirsiniz!... O zaman en azından inşaat teknikleri konusunda bilginiz var ve nerede, hangi yapıştırıcının nasıl kullanılacağını vs biliyorsunuz. Yapım aşamalarını da buradan bir başlık açıp, paylaşırsanız memnun oluruz.
Kaplama konusunda forumu aratırsanız bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Yalnız polyester kaplama filmi boyanmaz. En azından ben denemedim.
Balsa ile yapma maliyeti ne kadar olur bilmiyorum ,planda beni aşırı korkutan bir detay göremedim , gövdeyi yapmak basit görünüyor. Lazer kesim ücretini sordum Ankara'da bir yere saatine 120TL dediler biraz korktum çünkü lazer ile kesilen parçalar ne kadar hızla kesiliyor bilemedim. Acaba depron veya benzeri bir malzeme ile mi yapsam diye düşünmüyor değilim.

Eren, lazer kesim için Ankara'da kyradizayn var:

• Beğen
Uçağın planları şuan işlenebilir şekilde dijital ortama aktarılıyor , sanırım lazer kesim yerine cnc kesim ile parçaları çıkartacağım.
Planda ki uçak BF 109D yani ilk nesil 109lardan ben bunu 109 E yapmak istiyorum , yani pervanesi 3lü olacak. Sizden 3lü pervane için setup önerisi alabilir miyim ?
Batarya muhtemelen s3 olacak ama gerekirse s4 de olabilir
Uçağın ağırlığı plana göre 935 gr olacak + - eklersek 1kgye yakın diyebiliriz

Genel bilgi olarak paylaşıyorum: Genellikle pervaneler dönerken kaç palli oldukları pek anlaşılmıyor. Ayrıca model pervaneleri gibi küçük boyutlu pervanelerde pal sayısı arttıkça verim belirgin olarak düşüyor.

Genel bilgi olarak paylaşıyorum: Genellikle pervaneler dönerken kaç palli oldukları pek anlaşılmıyor. Ayrıca model pervaneleri gibi küçük boyutlu pervanelerde pal sayısı arttıkça verim belirgin olarak düşüyor.
Selam ,
Bunu bilmiyordum

Bu uçağın yedek parçalarını alıp kullanmayı planlıyorum , mesela buda 3 palli