Bir alıcı üzerinden kaç amper geçirebilir

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bu uzun süredir merak ettiğim bir konuydu geçen. Küçük veya orta boy elektrikli veya yakıtlı uçaklarda genelde yapılan bec den gelen futaba girişli bir kabloyu alıcının kullanmadığımız bir kanalına bağlayıp bağlayıp servoları direkmen alıcıya takıyoruz. Peki bu alıcılar üzerinden ne kadar akım geçirebilir benim kullandığım bec 7A lik servolar toplam 3A kullanıyorlardır. Eğer ilerde daha güçlü bir servo alıp taksam bu 7A lik bec i sonuna kadar zorlasam verebileceği 7A kullansam alıcım yanar mı? Birkaç alıcının dokümanlarına baktım ama bununla ilgili net bir bilgi göremedim

Alıcılarda servo bağlantılarının artı ve eksileri birbirine doğrudan bağlıdır. Dolayısıyla pilden gelen akım servolara bu yolları kullanarak ulaşır. Baskılı devre yollarından olsa olsa 5-6 A sürekli akım geçirebilirsin. Daha fazlası alıcıyı değil yolu yakar. Ama ortalama bir modelde sürekli 5 - 6 A akım geçmesi için bir ya da birkaç servonun sıkışması gerekir. Zaten bu yüzden 100 cc, 120 cc gibi iri ve çok servolu modellerde güç dağıtım sistemleri kullanılır.