Bir hücresi ölen lipo

Berk Eksin

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Uçuş sezonu geldiği için storage modda bekleyen 3 liponun voltajlarını kontrol ettim bir tanesinin 1 hücresi ölmüş normalde 6s 'di şarj aletine taktığımda balans kablosu hatası veriyor xt60 dan voltaj ölçüldüğünde ise 19v civarı bir voltaj ölçüyorum hücre hücre voltaj ölçütümde diğer hücrelerin voltajı normal gözüküyor ama bir tanesininki 0v. İç direnç ölçemeye çalıştığımda ise hata verip >999 diyor.
Ben bu liponun içinden ölmüş hücreyi çıkarmadan 5s kullanmaya devam edebilirmiyim içindeki ölmüş hücre ağırlık dışında başka etkisi olur mu

Xt60da 19v ölçüyorsan 6 ya bölündüğünde 3.16 çıkıyor. Yani balans kablosu haricinde bir problem olabilir.

Ölü hücreyi bulup çıkarıp tekrar birleştirip balans kablolarını tekrar düzenleyebilirsin. Çok zor değil.

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Xt60da 19v ölçüyorsan 6 ya bölündüğünde 3.16 çıkıyor. Yani balans kablosu haricinde bir problem olabilir.

Ölü hücreyi bulup çıkarıp tekrar birleştirip balans kablolarını tekrar düzenleyebilirsin. Çok zor değil.
Şarj aletini ölçme moduna alıp balans konnektörü üzerinden ölçüm yaptığımda bütün hücreler 3.8v da gözüküyor. Sadece bir hücre 0v gösteriyor Bu gün pilin dış kaplamasını söküp kontrol edicem

Ölen hücre 0 V vermez. Hiç değilse 0.2 V 0.5 V falan okuman lazım. Büyük ihtimalle içeriden balans kablosunun bir ucu kopmuştur.
İnşallah öyledir birazdan pilin içini açıp kontrol edicem. Daha 1 yıllık 20 uçuş yaptığım pilimin gitmesini istemem

Aradan 2 ay geçmiş anca pilin içini açtım kablolarda bir anormallik görmedim hepsi yerine bağlı gibi görünüyordu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ölçüm yaparken yeşil sarı kablo kombinasyonununda voltaj yoktu. Sorun yeşil kabloda diye düşünüyordum. Fakat hepsi yerinde ve sağlam.
Sümer Bey ölü hücre 0 volt vermez demişti. Benim hücremin 0v vermesinin sebebi büyük ihtimal kışın elimdeki fırçasız motoru ve esc yi satışa koymuştum. Biri mesaj atıp çalışırken video çekermisin demişti. Bende bu pili takıp boşta 1-2dk çalıştırmıştım sanırım ölü hücrenin için kalan son enerjide o zaman tükendi.
Pili şarja taktığımda balans konnektörü hatası veriyor balanssız direk xt60dan şarj etmeye çalıştığımda voltaj bir anda 3-4 volt artarak 20v üzerine yani normal 6s pilin olması gerektiği noktaya yaklaşıyor.

Şimdi benim aklimdaki soru şu bu ölü hücreyi hiç ellemesen pili olduğu gibi bırakıp 5s pil gibi kullansam içerdeki ölü hücrenin bana ağırlık haricinde bir etkisi olur mu pilin verebileceği amperi vb uçuşu etkilicek vb bir soruna neden olur mu

Sıfır verenle çok defa karşılaştım, çünkü piller ölünce , kafa tarafı şişiyor, plakalar arası bağlantılar kopuyor dolayısıyla sıfır volt okuyorum.

Sıfır verenle çok defa karşılaştım, çünkü piller ölünce , kafa tarafı şişiyor, plakalar arası bağlantılar kopuyor dolayısıyla sıfır volt okuyorum.
Hiç şişkinlik yok herşey normal gibi pilin dış ambalajına zarar vermemek için çok açmadım ama elimle kontrol ettiğim kadarıyla tüm plakalar sabit gibi duruyordu

Lipo yu Bu gün 2s ve 3s olarak 2 ye ayırdım.
Pek kolay olmadı. Öncelikle yukarıdaki fotolarda gözüken balans kablolarını sabitleyen şey hiçte lehim gibi bişey değil. Standart 40W kalem havya ile çok ertimeye çalıştım. Üzerinde baya beklettin erimeyi bırakın yumuşamıyor bir süreden sonra pilde ısınmaya başlıyor pilin çok ısınmaması için bir süre buzdolabında beklettikten sonra üzerinde çalışırsanız pil daha az ısınıyor. En son baktım olmuyor kabloları kestim. Piller bir birlerine seri bağlanırken hem puntolanmış hem de lehimlenmiş onlarıda yan keskiyle kestim. Öncelikle 2s pili lehimlemeye başladım. Elimde 2s pil balans kablosu yoktu bende pilden soktugum 6s balan roketini yan keski ile 2s e uygun olucak şekilde kestim gayet güzel oldu şarj aletinde denedim yerine gayet iyi oturuyor

Bu pile xt60 lehimlemedim bu pili kumanda da kullanıcam sadece balans soketi yetiyor.
2s pili lehimlemem lehim telim bitti. Diğer 3s pili lehimlemem için gidip lehim teli almaya gittim. Ne fark eder deyip bulduğum en ucuz teli aldım almaz olaydım.

Lehim teli bu kesinlike uzak durunuz!
Bu tel erimiyor sadece yumuşuyor ermediği için yüzeye tutunmuyor. Anında dönüyor örneğin lehimi eritip kabloya deydirdiğiniz an lehim komple katılaşıp düşüyor. Bende en son dayanamayıp yenisi aldım.

Bunu aldım gayet güzel diğeri ile aralarında 10 tl fark var sonuna kadar hak ediyor. Tek kötü yönü ilk bakışta kocaman tüp bir sürü lehim var herhalde diyosunuz ama içini açınca yarısı kadar dolu.
Neyse konumuza dönelim elimde hazırda 3s balans kablosu vardı onu lehimledim xt60 da lehimledim daha sonra daha dayanıklı olması için lehim yerlerine biraz sıcak silikon sıktım. Pili açtığımda 2 tane pili koruması için kenarlarıdan metal plaka çıkmıştı onlarıda 3s pilin kenarlarında koyup 3-4 kat elektrik banda ile sardım gayet güzel oldu