Bir multikoptercinin hazin sonu ve FPV yaparken alınması gereken dersler

Ercan geçmiş olsun :( ...Ne kadar üzülsek de ,bizler ne desek boş..Dediğin gibi önümüzdeki günlerde gelecek olan , nasipse yeni projelere bakmak lazım... :saygilar:

bu şekilde maddi yönden yüksek araçlara gps takmak en mantıklısı. 100-150 tl'ye sim kartla çalışan minik, hafif gps ler bulunuyor. bu şekilde cihazın bulunduğu yerin koordinat bilgileri sizin telefon uygulamasına yollanıyor bu sayede konumu nokta atışı bulabiliyorsunuz. tabi suyun altında çekmesi biraz zor fakat karada gayet işe yarayabilir hem çalınma durumu hem kayıp durumunda.

Kerem Avcı' Alıntı:
bu şekilde maddi yönden yüksek araçlara gps takmak en mantıklısı. 100-150 tl'ye sim kartla çalışan minik, hafif gps ler bulunuyor. bu şekilde cihazın bulunduğu yerin koordinat bilgileri sizin telefon uygulamasına yollanıyor bu sayede konumu nokta atışı bulabiliyorsunuz. tabi suyun altında çekmesi biraz zor fakat karada gayet işe yarayabilir hem çalınma durumu hem kayıp durumunda.
Evet Semih abi bir tane önermişti. Elime bunlardan bir tane yeni ulaştı güzel de çalışıyor. Tavsiye ederim. Haftaya fotoğraflarını gönderirim oldukça hafif, bunu 3s*1000mah pil ile güzelce paketleyip, hava aracına bağlamak kara uçuşları için kesinlikle başarılı olur.

Dragonfly...

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
bu işlerin ceremesi bir yana heyecanıda başka oluyor, arama tarama yapmak falan %p

Ama şunu belirteyim. Eğer 680 gibi orta büyüklükte bir framle uçacaksak yani edindiğim tecrübeler bana şunu diyor eğer hexa uçuracaksak uzun uçuş süresi için yüksek mah değerli pilin yanı sıra sistem 6s olmalı sistem 6s olunca da motorlar 340-480kv olmalı. ağırlık artacak evet ama düşük kv daha az tüketim büyük pervane daha fazla kaldırma kuvveti denklemi, ben şuan ki modelimle rahat şekilde 15 dakika uçuyorum ve güvenli iniyorum. diğer bir faktör ise 12lik prop.ların yerine 15 likleri bir şekilde o frame de kullanmak [emoji106] %p. o zaman gayet eğlenceli oluyor. ben artık benim modeli tamamladım herşeyi eksiksiz. bunu satışa çıkarıp yeni başka bir model toplayacağım. bu heyecanlar bitmez şimdiden yeni modelin hayırlı olsun [emoji106]
680 lik Frame i güvenli bir şekilde 15 lik boya uygun hale getirmek için hazır çözümler mi var? Siz özel olarak mı uzattınız?

Dragonfly...

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Evet Semih abi bir tane önermişti. Elime bunlardan bir tane yeni ulaştı güzel de çalışıyor. Tavsiye ederim. Haftaya fotoğraflarını gönderirim oldukça hafif, bunu 3s*1000mah pil ile güzelce paketleyip, hava aracına bağlamak kara uçuşları için kesinlikle başarılı olur.

Dragonfly...
Ayrı bir konu olarak biraz da detayla paylaşımda bulunabilir mısın Ercan ? Zira bir donem epey konuşmuştuk bu tur cihazlar ile ilgili olarak :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

evet kendi konumda bahsetmiştim. motor mountların orjinalini kullanmıyorum. 2-3 cm kadar daha uzamasına neden olan aşağıdaki motor mountlardan kullanıyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
evet kendi konumda bahsetmiştim. motor mountların orjinalini kullanmıyorum. 2-3 cm kadar daha uzamasına neden olan aşağıdaki motor mountlardan kullanıyorum.

Abi gerçekten titreşime bir etkisi oluyor mu bu mountların?

Selçuk bey, titreşim den ziyade daha büyük pervane takmak için seçmiş sanırım.

Titreşim e olan etkisine Selçuk bey in yorumunu bende merak ediyorum

Dragonfly...

ben bu mountları 15 lik propeller için aldım üstelik bu ufak şeyler neredeyse frame fiyatına geliyo. toplam 70 dolar verdim 6 tanesine. titreşime faydası oluyor mudur, oluyordur çok az da olsa, çünkü kauçuk lastikler geçirilmiş 4 köşeyede shock etkisini azaltıyordur. lakinn, balansı bozuk motor ve pervanenin titreşimi mountla falan giderilmez maalesef. çok iyi gözlemleyip titreşime neden olan sebepleri bulmak gerek. iyi sıkılmamış gövde vidaları dahi sebep olur vibrasyona ve gövdeye kollara komple yayılır. rüzgardan kaynaklanan titreşimi önemsemiyorum, 15lik proplara üst rüzgarların etkisi fazla oluyor normal olarak, ama hoverdayken jello varsa balans problemide vardır bence.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
ben bu mountları 15 lik propeller için aldım üstelik bu ufak şeyler neredeyse frame fiyatına geliyo. toplam 70 dolar verdim 6 tanesine. titreşime faydası oluyor mudur, oluyordur çok az da olsa, çünkü kauçuk lastikler geçirilmiş 4 köşeyede shock etkisini azaltıyordur. lakinn, balansı bozuk motor ve pervanenin titreşimi mountla falan giderilmez maalesef. çok iyi gözlemleyip titreşime neden olan sebepleri bulmak gerek. iyi sıkılmamış gövde vidaları dahi sebep olur vibrasyona ve gövdeye kollara komple yayılır. rüzgardan kaynaklanan titreşimi önemsemiyorum, 15lik proplara üst rüzgarların etkisi fazla oluyor normal olarak, ama hoverdayken jello varsa balans problemide vardır bence.

Ve pervane büyüdükçe titreşimle baş etmek gerçekten zor bir hal alıyor. Tarot 650 frame'i motorlar sağlamken resimdeki hale getirmiştim ne yaptıysam titreşimlerden kurtulamadım bende eski haline çevirip toplamaya başladım tekrar. Güven vermiyordu açıkçası ama 19 inç pervane alabilecek durumdaydı, fakat merkez kollara göre küçük kalıyordu belki de onu ayarlayamamıştım, sonuç olarak vazgeçtim. Abi aynı mountları xt-xinte sitesinde 7.5$ olarak görmüştüm hala varmı bilmiyorum ama çok pahalıya almışsın gerçekten. Bu da benim Düldül'ün eski hali, 1755 pervane var üstünde:

7.5 dolarlar olanlardan da almıştım geçen sene ve kalitesi berbattı 2 uçuş sonra vidalar yalama oldu ve iyi oturmuyordu. Bu aldıklarım tarotun orjinal sert ama hafif alüminyum ve imbuslar kaliteli. evet uzun pervane titreşim daha çok yapar ama düzgün ayarlanır ise kabul edilebilir seviyeye iner. fazla uçuş süreside cabası. tabi düşük kv motorlar gerekli büyük pervane için yoksa çok akım çektirip ya esc yakarız kapasitesi düşükse ya da yine uçuş süresi artmaz.