Black horse excel 2000 için parça listem

emreetv

Acemi Pilot
Merhabalar

Black horse excel 2000 model Arf uçağımı yavaş yavaş toplamaya başlıyorum.

Kafamdaki parça listesi:

1-Thunder Tiger GP-42 2 Zamanlı Uçak Motoru

2-Hitec HS-422 Deluxe Standart Servo 5 adet (alındı)

3-Hitec Optic 5 2.4Ghz 5 Kanal & Minima 6T

4-APC 10X5 pervane

5-Thunder Tiger Cyclone Pervane 10x6

6-Thunder Tiger Fuel Filter (Purple), 2CC

7-Hitec HD Uzatma Kablosu 30cm/12inc (Hitec) 2 adet kanat için.(alındı)

8-5 dk Epoksi(alındı)

9-Ca tesa jel yapıştırıcı(alındı)

10-On-Off Anahtarı Şarj Çıkışlı (Hitec)

11-KAVAN / Depo Ön Bloğu(alındı)

12-GS RACING Silikon Yakıt Hortumu 1mt(alındı)

Evet yavaş yavaş parçaları alıp toplamaya başladım.Fakat kafamda bir tek pil kısmını şekillendiremedim acaba kaç adet? Hangi marka ve model pil kullansam.Diğer parça ve pil konusunda önerilerinizi bekliyorum.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Merhaba Emre,

Uçakcı abi ve kardeşlerimiz sana daha iyi yardımcı olacaklardır. %p

Ben sadece görmemiş olma ihtimaline karşı daha önce Arda arkadaşımızın aynı model için kullandığı donanımı paylaşayım ;)

Teşekkür ederim önceden incelediğim bir konu.seçmiş olduğum motor aynı.sadece yukarıda belirtmiş olduğum gibi pil konusunda kafam karışık :)

emre eraslan' Alıntı:
Teşekkür ederim önceden incelediğim bir konu.seçmiş olduğum motor aynı.sadece yukarıda belirtmiş olduğum gibi pil konusunda kafam karışık :)
Pil konusunda çok fazla endişe etmene gerek yok bence Emre. ;) Rahatlıkla uygun amperde (tercihen olabildiğince yüksek) 4.8 - 6 Volt akım verebilecek şarj edilebilir pillerden oluşan standart receiver pillerini kullanabilirisin bu modelde.
Uygun jak kablolaması yapılacak şekilde hemen hemen her elektronikçide şarj edilebilir 4 kalem pilden oluşan bir pil işini görecektir. NiCD, NiMH olabilir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eğer UBEC kullanırım diyorsan 2S Lipo pilde kullanılabilir.

Teşekkür ederim pil konusunda artık kafam rahat :)

Emre kardeşim, hayırlı olsun!

Radyo için neden Optik 5 tercih ettin? Bence hiç olmazsa Optic 6 olaydı, sonrası için daha iyiydi. Bu radyo dijital ekranlı değil ve model belleği yok. Yani bununla bir tek modeli ayarlayıp uçurabilirsin. Bir de alıcısı daha çok küçük elektrikli modellerde kullanmaya daha uygun.

Alıcı pili konusunda ise; Türkerin dediğine ilave olarak, eğer yaptırabilirsen, en az 2000 Mah'lik, kendi dejarş oranı düşük (Sanyo Eneloop, Varta, Panasonic Infinium gibi) 5'li NiMh paket kullanabilirsin. Ayrıca listene bir de pil seviye göstergesi eklemeni tavsiye ederim.

Öte yandan, 5 dakikalık epoksi ile çalışmak zor olur, parçayı yerleştirmene fırsat bırakmaz. Bence en az 30 dakikalık, bulamıyorsan, bildiğin 404 Plastik Çelik diye geçen epoksiyi kullan. Tam donması 24 saati bulur ama, rahat çalışırsın.

Bir trainer için pil konusunda fanteziye gerek yok. Dörtlü NiMh paket fazlasıyla yeterli olur. Tek dikkat edeceğiniz nokta, pillerin yeni nesil, beklemeyle şarj yitirmeyen tiplerden olması. Örneğin Panasonic Infinium, Sanyo Eneloop ya da başka markaların LSD (Low Self Discharge) adı ile ürettikleri pillerden punto kaynak ile paket yaptırılabilir. HobbyKing'den ya da başka bir yerden LSD NiMh pil paketi alınabilir.
Ben farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. İşin başından kendinize bir sistem oturtursanız ileride çok rahat edersiniz. Yakıt hortumunu üç farklı renkte alın mutlaka. Kendinize bir renk kodu belirleyin. Örneğin bende karbüratör hattı her zaman yeşil, doldurma hattı her zaman sarı ve egzost basınç hattı her zaman kırmızıdır. Çok faydasını görürsünüz. Glow motorların en sık stop sebebinin yakıt hattı ve depo sorunları olduğunu da bu arada bir kez daha hatırlatmış olayım. Kolay gelsin.

Bu arada aklıma gelmişken paylaşayım dedim. Geçen gün İstanbul'da bir hobi mağazasına gitmiştim. Devcon marka 30 dakikalık epoksinin fiyatının 79 Tl olduğunu görünce dudaklarım uçukladı!!! :rolleyes:

Omer Erkan' Alıntı:
Emre kardeşim, hayırlı olsun!

Radyo için neden Optik 5 tercih ettin? Bence hiç olmazsa Optic 6 olaydı, sonrası için daha iyiydi. Bu radyo dijital ekranlı değil ve model belleği yok. Yani bununla bir tek modeli ayarlayıp uçurabilirsin. Bir de alıcısı daha çok küçük elektrikli modellerde kullanmaya daha uygun.

Alıcı pili konusunda ise; Türkerin dediğine ilave olarak, eğer yaptırabilirsen, en az 2000 Mah'lik, kendi dejarş oranı düşük (Sanyo Eneloop, Varta, Panasonic Infinium gibi) 5'li NiMh paket kullanabilirsin. Ayrıca listene bir de pil seviye göstergesi eklemeni tavsiye ederim.

Öte yandan, 5 dakikalık epoksi ile çalışmak zor olur, parçayı yerleştirmene fırsat bırakmaz. Bence en az 30 dakikalık, bulamıyorsan, bildiğin 404 Plastik Çelik diye geçen epoksiyi kullan. Tam donması 24 saati bulur ama, rahat çalışırsın.

Optik 5 daha almadım.Bir üst model hakkında dedikleriniz dikkate alıp bir üst modeli alıcam. Epoksi konusunda fazla bir sıkıntı yaşamadım , model fazla karışık değil yada elim yatkın :D Tabiki göstergede şart bu listeye .

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bir trainer için pil konusunda fanteziye gerek yok. Dörtlü NiMh paket fazlasıyla yeterli olur. Tek dikkat edeceğiniz nokta, pillerin yeni nesil, beklemeyle şarj yitirmeyen tiplerden olması. Örneğin Panasonic Infinium, Sanyo Eneloop ya da başka markaların LSD (Low Self Discharge) adı ile ürettikleri pillerden punto kaynak ile paket yaptırılabilir. HobbyKing'den ya da başka bir yerden LSD NiMh pil paketi alınabilir.
Ben farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. İşin başından kendinize bir sistem oturtursanız ileride çok rahat edersiniz. Yakıt hortumunu üç farklı renkte alın mutlaka. Kendinize bir renk kodu belirleyin. Örneğin bende karbüratör hattı her zaman yeşil, doldurma hattı her zaman sarı ve egzost basınç hattı her zaman kırmızıdır. Çok faydasını görürsünüz. Glow motorların en sık stop sebebinin yakıt hattı ve depo sorunları olduğunu da bu arada bir kez daha hatırlatmış olayım. Kolay gelsin.

3 renkli yakıt hortumu güzel bir yönteme benziyor.sıkıntı olduğunda pratik çözüm.