Blade 130x & RedBull 130x Teams

Rasimcim Akan Bey'i de Redbull Team ilave edelim lütfen :halay:

Benide bi zahmet redbull takımına da eklersiniz :)

Cahit Kaş' Alıntı:
Bu aralar forum 130x konusunda canlandı. Bendeki hala uçar halde ama sanırım pil ve tail blade holder alsam iyi olacak. Elinde fazla olan varsa alabilrim. çıkmazsa alınık ilanı da açabilirim. o da olmadıu yurt dışından alayım.
Cahit bey kuyruk pal tutucu yok maalesef,bendekiler upgrade olduğu için yedek ihtiyacı duymadım.Ama Pil konusunda yardımcı olabilirim,elimde gereğinden fazla pil var ihtiyacınız olursa yazarsınız...

Uzun süredir 130 platformunun oluşumunu gördüm ama yazmaya elim değmedi. Sebebine gelince gerçekten mükemmel olan bu Heliyi gecen ay kuyruk servosu yandı. Ardından yedek yaktım oda yandı bildiğiniz motoru ateş gibi oldu ve ucundaki dişli ve motoru tutan plastikler . Maceram bundan sonra başladı macera diyorum bu sorunu çözebilmek adına şu anda elimde neredeyse 3 blade toplayacak yedek malzeme stoğu neredeyse 1000 tl masraf yaptım ama hala uçuramıyorum. Sorunuma gelirsek:

1 2 adet lynx servo aldım farklı zamanlarda ve ikisindende kuyruk tutmuyor heli olduğu yerde Dönüyor .

2. Ankart 3 tane var 3 ünlüde denedim sonuç aynı.
3. Servo bağlantılarını bir Sürü varyasyonla yaptım değişmedi.
4. Kumandadan bir kaç farklı hazır setup kurdum sonuç değişmedi en son manual e göre gene yaptım sonuç aynı.
5 tabi bunları yaparken boom kuyruk seti ana Gövde defalarca değiştirdim yedekleri kullandım sıfır yedeklerle Heliyi gene topladım. Sonuç aynı.
6. Helim sonuç itibariyle yerden kalkmadan kendi ekseninde Dönüyor gaz verdikçe artarak devam ediyor. Pal dönüş yönlerindede sorun yok.

700 600 heliye tercih edeceğim bu heli bu kadar uğraştırdı acaba nerede eksiğim yanlışım var?

Öncelikle geçmiş olsun Oğuz, gerçekten de can sıkıcı bi durum. Ama inşallah arkadaşların da yardımı ile çözülmeyecek bir şey değil bence.

Şimdi sorumuz : Kuyruk tutmuyor, kendi etrafında dönüyor.
Denenler:
- Ana Kart
- Kuyruk servosu

Bu durumda tek olasılık tork tube veya dişliler kalıyor. Mesela kuyruk bir elinde sabit tutup, diğer eline ana pali çevirirsen bir miktar döndükten sonra ana palin de dönmemesi lazım. Bu durumu kontrol ettin mi ??

NOT: Bu arada ben de benzer şekilde kuyruk servosunu yaktım. Gerçi bendeki 2.el ve kullanılmış olandı. Belki de motorun ömrü bitmiştir diyerek çok takılmamıştım. Ama sende, hem de üst üste ikisinin de yanması kötü olmuş ....

Benimde maceram yeni başladı. Şu bir ay içinde kumanda dahil 1200 tl harcadım. Bence 130X modelinde şeytan tüyü var. Bende alırken bu helinin genel sorununun titreme sorunu olduğunu bile bile aldım. Şu andada helim doğal olarak titriyor. Hatta sırf bu heliyi kullanabilmek için birde spektrum kumanda aldım. Şimdide yedek olur diye redbull sipariş verdim. Bakalım sonu ne olur. Bence hem boyutu hemde upgradelerinin fazla olması bu heliyi çekici yapıyor.Ama upgrade konusunda çok insafsızlar. Resmen sömürüyorlar.

Oğuz Gün' Alıntı:
...neredeyse 1000 tl masraf yaptım ama hala uçuramıyorum...
Duruma üzüldük Oğuz bey. :( Sanıyorum hepimizin başına zaman zaman gelebiliyor bu durum, sizi iyi anlıyorum.
Bu hobide malesef para harcamanın garantisi var ama çözüm bulmanın garantisi yok.
İnşallah en kısa zamanda sorun çözülür ve keyifli uçuşlar kaldığı yerden devam eder. :)

130 klübümüz, 130 zedeler olma yolunda ilerliyor gibi geldiye, neyse hayırlısı inşallah :laugh: :D

Oguzhan 130x bunca problemine rağmen tutmasının bence en büyük nedeni büyüklüğü ver görselliği. Bir şekilde insanı buradan yakalıyor. Sonra ilk başlarda genelde problemsiz uçuyor. İşte esas noktada burada kopuyor. Model gerçekten de büyük model gibi uçuyor. Şu ana kadar V922, mCPX, mCPX BL olmak üzere 3 micro kullandım. Ama 130x gerçekten de çok farklı bir şey.

Gelelim kuyruk sorunu ve upgrade. Ben de 2 tane var, biri full upgrade diğeri de stock. Nette son dönemde epey bir dolaştım. Gördüğüm kadarı ile 130x upgrade yapmadan ya da MIN upgrade ile özellikle kuyruk titreme sorununu çözmek mümkün. Yoksa upgrade işine girersen en az $200 dapa para harcamak gerekiyor ki bence hiç gerek yok.

Mesela benim stock modelde sonradan titreme sorunu çıktı, ama öyle böyle değil. Sonra kuyruktaki küçük dişli de boşluk oluşmuş, çarpma sonrası olsa gerek. Onu değiştirdim ve düzeldi.

Eğer fırsatım olursa haftasonu bu konu ile ilgili bir video çekip sizlerle paylaşım. Küçük tiyolar ve para harcamadan titreme sorunları nasıl çözülür şeklinde. Gerçi ben de nette öğrendim bunları, mutlaka bilenler vardır ama bilmeyen ve fark etmeyenlere yardımı olur belki. Böylece Kuyruk Titreme ve çözümleri diye kendi bir bilgi havuzumuz oluşur

Mehmet Bey titreme sorunu para harcamadan çözülürse gerçekten çok güzel olur :) Bende kendimce bazı çözümler bulmaya çalışıyorum. Sonuç olumlu olursa burada paylaşacağım. Bence en büyük sorun kuyruğun sabit kalamaması ve kuyruktaki rulmanların oynaması. Kuyruk kısmını el ile hafifte sağ sol yaptığımda hemen yamuluyor.

Mevcut braceleri çok kısa, 86mm civarında olması lazım. 120mm lik braceler neredeyse kuyruğun uç noktasından destekliyor ve büyük oranda çözüyor. Emre abinin tespiti o yöndeydi, ben de akşam oda içinde denedim tatmin oldum diyebilirim. Çok da kuyruk hareketi deneyemedim ama iki yönde yaklaşık 30° lik ani rudderlar verdim iyi göründü gözüme. Bir de tbsr kuyruk taktım ama bence çok da gerekli değildi, neyse onu değiştirirken dişlileri falan bi kontrol etmiş oldum. Bir de ana dişli sıyırdı haftasonu bi link çıkması vakasından sonra... Onu da almışken otorotasyonlu alayım dedim. Yine keyfi bir harcama oldu. Haftaya bi deneriz arazide son halini...

Bence uzun braceler şart gibi... Çok iyi kavrıyor kuyruğu uçtan.

Bende dediğiniz yönde iyileştirme yaptım. Mevcut kuyruk tutucuları ortadan kesip uzattım. Dün akşam titreme gerçekten çok azalmıştı.Ama sabah tekrar deneyince titremeler geri geldi :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun Oğuz, gerçekten de can sıkıcı bi durum. Ama inşallah arkadaşların da yardımı ile çözülmeyecek bir şey değil bence.

Şimdi sorumuz : Kuyruk tutmuyor, kendi etrafında dönüyor.
Denenler:
- Ana Kart
- Kuyruk servosu

Bu durumda tek olasılık tork tube veya dişliler kalıyor. Mesela kuyruk bir elinde sabit tutup, diğer eline ana pali çevirirsen bir miktar döndükten sonra ana palin de dönmemesi lazım. Bu durumu kontrol ettin mi ??

NOT: Bu arada ben de benzer şekilde kuyruk servosunu yaktım. Gerçi bendeki 2.el ve kullanılmış olandı. Belki de motorun ömrü bitmiştir diyerek çok takılmamıştım. Ama sende, hem de üst üste ikisinin de yanması kötü olmuş ....

Evet dediğiniz gibi dişlileri torq tube yide değiştirdim heli üzerinde değişmeyen tek şey cycling servolar kaldı onun dışında aklınıza gelebilecek her türlü upgrade yaptım. Keşke upgrade olayına hiç girmeseydim. stok halinde iken mevcut videolarımı gördünüz. Kuyruk yanmasını fırsat bilip upgrade işinede beraberinde giriştim bir dahada heliyi yerden kaldıramadım. Ben titreyen kuyruğada razıyım yeterki yerden kalksın.

Türker Akgün' Alıntı:
Duruma üzüldük Oğuz bey. :( Sanıyorum hepimizin başına zaman zaman gelebiliyor bu durum, sizi iyi anlıyorum.
Bu hobide malesef para harcamanın garantisi var ama çözüm bulmanın garantisi yok.
İnşallah en kısa zamanda sorun çözülür ve keyifli uçuşlar kaldığı yerden devam eder. :)

Umarım En kısa zamanda çözülür. Şu anda aklımda tek bir şey geliyor şeytan dürtüyor. Bunlarla uğraşacağıma sıfır bir tane alıp keyfime bakayım diyorum. Keşke bu kadar masraf yapmak yerine stok halde kullanıp verdiğim masraflar yerinede orjinal yedeklerinden alsaydım kesintisiz korkusuz uçuşlar devam ederdi. Ama aklımdan hala geçiyor. Şu anda çözmek için ne kadar daha masraf yaparım garantisi yok. Yurtdısından 400 tl verip son kez sıfır almak daha cazip gelmeye başladı.

Bu son halini ve tork tube ile dişli seti testini, servo hareketleri gösteren bir video geçip paylaşırsan belki daha kolay yardımcı olabilir Oguz :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu son halini ve tork tube ile dişli seti testini, servo hareketleri gösteren bir video geçip paylaşırsan belki daha kolay yardımcı olabilir Oguz :)

şu an şehir dışındayım ama yarına tüm günümü bu işe ayıracağım. ozaman video ile sorunu desteklerim.

Arkadaslar canopy im ilk geldiğinde pek beklediğimi bulamamıştim .ama model üzerinde hiçte fena durmadı. Turuncu iniş takımı pal düşünüyorum. Veya başka bir renk tavsiyemiz olurmu
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol