Blade 180 CFX Tavsiye Edilen Upgrade ve Öneriler

Mehmet abi simdi servonun içini açıp inceledim. Evet bir adet dişlisi plastikmiş. Plastik dişliyi Spektrum servonun dişlisiyle karşılaştırdığım zaman birebir aynı duruyor.yani spektrum servonun dislisi kullanilabilir. Ayrıca bu zamana kadar en az 10 kere servo dişlisi kırmışımdır.Sadece ilk iki büyük dişli kırıldı. Plastik olan dışlinin bulunduğu yerde kırılma ihtimali çok düşük. Kırılırsada spektrum dişli ile değişiriz :) bu arada metal disli servolar takiliyken iyi bir kırım yaşadim. Dişliler sapasağlam :)

Güzel haber. Kirim sonrasi hasar yoksa demek ki metal kalitesi de gayet başarılı. Spektrum servo dişlisinin uymasi da güzel oldu :halay:

Tek sıkıntı o da fiyatı. Artik bu servolar HK yok ne yazık ki :( Olan yerlerde de fiyati yaklasik $12- $14.

Sent from my iPhone using Tapatalk

180 cfx üretimi bitmişti. Ancak horizon sitesinde tekrar yeni üç bıçaklı bir model tanıtmışlar. 180 den tek farkı üç bıçak ve servoların metal dişli olması başkada bir fark yok. Bunun yerine keşke 180 cfx devam etseydi yada değişik upgrade varyasyonlarını üretseydi harika olurdu.

Oğuz Gün' Alıntı:
180 cfx üretimi bitmişti. Ancak horizon sitesinde tekrar yeni üç bıçaklı bir model tanıtmışlar. 180 den tek farkı üç bıçak ve servoların metal dişli olması başkada bir fark yok. Bunun yerine keşke 180 cfx devam etseydi yada değişik upgrade varyasyonlarını üretseydi harika olurdu.

Bu da tanıtım videosu.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Böylesi daha iyi oldu. Zaten elimizdeki 180 CFX yeterince upgrade edip, en ideal hala getirmiştik :laugh: :D Bu şekilde en azından yedek parça sıkıntısı yaşanmamış olacak :hoppa:

Metal dişli servolar hkda 7.00 dolardan stoklara girmiştir. :) :halay: Kaçırmayın. :) Bu arada burası yeri değil ama 180cfxin tail boomunun iç ve dış çapı lazım. Ölçebilecek arkadaş varsa memnun olurum.

oguzhannn' Alıntı:
Metal dişli servolar hkda 7.00 dolardan stoklara girmiştir. :) :halay: Kaçırmayın. :) Bu arada burası yeri değil ama 180cfxin tail boomunun iç ve dış çapı lazım. Ölçebilecek arkadaş varsa memnun olurum.
Guzel haber :halay:

Torm tube ic capi :6.18 mm, Dis capi: 7,00

oguzhannn' Alıntı:
https://hobbyking.com/en_us/d05010mg-5-7g-61kg-07sec-digital-metal-gear-micro-servo.html

Uzun zaman önce linkteki servodan 3 adet almıştım. Servonun verilerine baktığım zaman hız olarak spektrum servo ile aynı olup torkunun 2 katı olduğu belirtilmektedir. Elimdeki yedek dişliler bitince, spektrum servolardan biride eskisi kadar güven vermeyince (ara ara dişliler takılıyor) değişme zamanı geldi. Asıl merak ettiğim bu servonun spektrum servo ile beraber uyumlu şekilde çalışıp çalışmayacağı idi. Dün sadece bir adet servoyu bu servo ile değişip 3 uçuş gerçekleştirdim. Sonuç gayet iyi :) Uçuşta hiç bir sıkıntı yaşamadım. Helide sağa sola kaçmalar olmadı. Hem metal dişli hem de fiyat gayet uygun. ( Ben 7 dolara almıştım.) Yorumlarda okuduğum kadarıyla dişlileride spekturm servo ile birebir uyumlu. Gidip lynx metal dişlilerine 12 dolara vereceğimize bu servoyu almak çok daha mantıklı. Şimdilik bu şekilde uçacağım. Diğer 2 servoda arıza verince bu servo ile değiştireceğim. Yalnız konnektör ucunu değişmeniz lazım.Birde servoyu reverse yapmak lazım. Ben ekstradan resimde belirttiğim kısmıda tak çıkar şeklinde düzenledim. Her değişimde her arızada micro braine soket takıp çıkarmak zor geliyor. Hem brainin soketinede zarar verme riski ortadan kalkıyor. Kırım yaşadıkça servonun dayanımını, ömrünüde buradan yazarım. Sıra geldi uygun fiyatlı bir kuyruk servosu bulmaya :)
Yaptigim arastirmalar ile ilgili ilave bilgi paylasayim.

--Bir rivayete gore Lynx sattigi servolar da Blue Arrow tarafindan uretiliyormus.

--Eğer amaç Blade servoları en uygun fiyata metal dişliye çevirmek ise, o zaman bu servonun yedek dişli setini $2.5 almak en mantıklısı olacaktır ;)

https://hobbyking.com/en_us/d05010mg-replacement-servo-gear-set.html

-- Dedigin gibi bu servolari reserve etmek gerekiyor. Eger micro brain varsa zaten sikinti degil. AMA orjinal Blade karti kullaniyorsa, yazilimsal olarak Bunu degistiremiyoruz ne yazik ki :( AMA Bunun da cozumunu bulmuslar :yuppi: Karti 180 derece cevirerek takinca sorun cozuluyormus ;)

Peki Kuyruk servosu icin ucuz bir alternatif var mi :rolleyes:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Guzel haber :halay:

Torm tube ic capi :6.18 mm, Dis capi: 7,00
Yaptigim arastirmalar ile ilgili ilave bilgi paylasayim.

--Bir rivayete gore Lynx sattigi servolar da Blue Arrow tarafindan uretiliyormus.

--Eğer amaç Blade servoları en uygun fiyata metal dişliye çevirmek ise, o zaman bu servonun yedek dişli setini $2.5 almak en mantıklısı olacaktır ;)

https://hobbyking.com/en_us/d05010mg-replacement-servo-gear-set.html

-- Dedigin gibi bu servolari reserve etmek gerekiyor. Eger micro brain varsa zaten sikinti degil. AMA orjinal Blade karti kullaniyorsa, yazilimsal olarak Bunu degistiremiyoruz ne yazik ki :( AMA Bunun da cozumunu bulmuslar :yuppi: Karti 180 derece cevirerek takinca sorun cozuluyormus ;)

Bilgiler için teşekkürler Mehmet Abi :)

Peki Kuyruk servosu icin ucuz bir alternatif var mi :rolleyes:

Kuyruk servosu için çok detaylı araştırma yapamadım. Ama ilk etapta görünen ucuz taraflı pek bi alternatif yok gibi :)

Helikopterlerde kayışlı sistemi her zaman tercih ederim.180 cfx tede kayışa geçmeyi düşünüyorum. Aslında bu zamana kadar 180 cfxin tork tube sistemininden memnundum. Özelliklede torktube killer upgradeinden sonra. Bayram tatilinde kırım sonrası tork tube killer sistemim kırılınca bende değişiklik olması ve kayış sistemini sevmemden dolayı kayış arayışlarına girdim. Daha önceden de araştıma yaptığımda 2 alternatifin olduğunu görmüştüm. Birincisi microhelinin 25 dolarlık kiti, diğeri ise lynxin 65 dolarlık kiti. Ancak helifreakta okuduğum kadarıyla microhelininki kalitesi çok düşükmüş. Genel olarak kimse memnun değil. Lynxinkinden hemen hemen herkes memnun. Ancak stoklarda yok. Ayrıca çok pahalı. Zaten almazdım. Yalnız bugün lynxin 22 dolarlık bir kitine rastladım. Microhelininkine benziyor. Ve okuduğum kadarıyla stok parçalarla da kullanılabiliyor. Kaliteli olduğunu düşünüyorum. Sanırım bi ara bunu sipariş vereceğim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

oguzhannn' Alıntı:
Helikopterlerde kayışlı sistemi her zaman tercih ederim.180 cfx tede kayışa geçmeyi düşünüyorum. Aslında bu zamana kadar 180 cfxin tork tube sistemininden memnundum. Özelliklede torktube killer upgradeinden sonra. Bayram tatilinde kırım sonrası tork tube killer sistemim kırılınca bende değişiklik olması ve kayış sistemini sevmemden dolayı kayış arayışlarına girdim. Daha önceden de araştıma yaptığımda 2 alternatifin olduğunu görmüştüm. Birincisi microhelinin 25 dolarlık kiti, diğeri ise lynxin 65 dolarlık kiti. Ancak helifreakta okuduğum kadarıyla microhelininki kalitesi çok düşükmüş. Genel olarak kimse memnun değil. Lynxinkinden hemen hemen herkes memnun. Ancak stoklarda yok. Ayrıca çok pahalı. Zaten almazdım. Yalnız bugün lynxin 22 dolarlık bir kitine rastladım. Microhelininkine benziyor. Ve okuduğum kadarıyla stok parçalarla da kullanılabiliyor. Kaliteli olduğunu düşünüyorum. Sanırım bi ara bunu sipariş vereceğim.
Geçenler de beni de bir kaşıntı tuttu ve madem bu sene Goblin Fireball almayacaksın o zaman eldeki PIREBALL kayışlı hale getir dedim ;D ve Helidirect son kalan Lynx $65 Belt sistemini satın aldım.
Bakalım bir gelsin o zaman izlenimleri paylaşırım.

Ama araştırma sonuçlarına katılıyorum. Lynx 2 çeşit Belt sistemi var. Biri PRO ($65) diğeri de SPORT ($22.5)

Microhelinin sistemi de Lynx SPORT ile nerede ise birebir aynı ama ben de sanki bazı şikayetler hatırlıyor gibiyim. LYNX PRO alıp da mutsuz olan okumadım, alanlar acaip memnunlar. SPORT hakkında ise çok fazla bir geri dönüş görmemiştim

Geçenler de beni de bir kaşıntı tuttu ve madem bu sene Goblin Fireball almayacaksın o zaman eldeki PIREBALL kayışlı hale getir dedim ;D ve Helidirect son kalan Lynx $65 Belt sistemini satın aldım.
Bakalım bir gelsin o zaman izlenimleri paylaşırım.

Ama araştırma sonuçlarına katılıyorum. Lynx 2 çeşit Belt sistemi var. Biri PRO ($65) diğeri de SPORT ($22.5)

Microhelinin sistemi de Lynx SPORT ile nerede ise birebir aynı ama ben de sanki bazı şikayetler hatırlıyor gibiyim. LYNX PRO alıp da mutsuz olan okumadım, alanlar acaip memnunlar. SPORT hakkında ise çok fazla bir geri dönüş görmemiştim

Şimdiden hayırlı olsun Mehmet abi. Bende pro kurulu. En ufak titreşim vs yok. Gerçi henüz 3d yapamıyorum ama 4800 rpm de pitch bump falan gayet sağlam. En güzelide defalarca yere sert inipkuyruk sürtmeme rağmen en ufak sorun yaşamadım.

Oğuz Gün' Alıntı:
Şimdiden hayırlı olsun Mehmet abi. Bende pro kurulu. En ufak titreşim vs yok. Gerçi henüz 3d yapamıyorum ama 4800 rpm de pitch bump falan gayet sağlam. En güzelide defalarca yere sert inipkuyruk sürtmeme rağmen en ufak sorun yaşamadım.
Senin kullandığını hatırlıyorum Oğuz :) Tork tube upgrade sonrası onda da dişli sıyırma diye bir şey ortadan kalkıyor ;) Hatta bırak yere sürtmeyi en kötü kırımlar da bile kayışlı sistem olduğu gibi sağlam bir şekilde çıkıyor ;)

Benim almandaki tek sebep hem biraz değişiklik olsun hem de bakalım o dişli sesi daha da azalacak mı ? Eğer daha az ses çıkarsa bende ki amacına ulaşmış olacak %p

Siparişine yedek parça olarak bir tanede kayış ve boom eklmeni tavsiye ederim abi. Benim kayış hafiften ipliklenmeye başladı. Boomu da bir kere kırmıştım yedek olduğundan hemen değiştirdim. Dişli sıırma sorunu orradan kalksada olası kırımda boom ihtiyacı oluyor. Kayışlının boom daha çaplı olduğundan elindeki boom işine yaramayacak.

Oğuz Gün' Alıntı:
Siparişine yedek parça olarak bir tanede kayış ve boom eklmeni tavsiye ederim abi. Benim kayış hafiften ipliklenmeye başladı. Boomu da bir kere kırmıştım yedek olduğundan hemen değiştirdim. Dişli sıırma sorunu orradan kalksada olası kırımda boom ihtiyacı oluyor. Kayışlının boom daha çaplı olduğundan elindeki boom işine yaramayacak.
Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim Oğuz %p

Evet PRO'larla gelen boom çapının daha geniş olduğunu okumuştum. Yedek özellikle sipariş etmedim henüz, hele bir gelsin bir kullanalım. Memnun kalırsam öyle yedek boom sipariş ederim diye düşündüm. Bir aksilik olursa nasıl olsa Tork Tube hazır vaziyette bekliyor ;)

Ama kayışın bu kadar çabuk yıpranmaya başlamasına şaşırdım doğrusu :rolleyes: Büyük ihtimal küçük model ve yüksek devirden ötürü. Ama neyse ki kayışı çok ucuz, netice de Goblin kayışı değil :lollol: :lol:

Mehmet abi hayırlı olsun :) Benim amacımda hem değişiklik olması hemde tork tube sesinin azalacağını düşünmem. Boomla ilgili olarak carbon boom kullanmıştım. Metal booma göre çok güzel ve dayanıklı. Eğilme falan yapmıyor. Kırıldımı direk kırılıyor.:) Aslında 2-3 gündür ucuz yollu carbon boom aradım .Ancak maalesef bulamadım. Stok booma en yakım hobbykingde şu boomu buldum. Kesip kesip kullanacaktım. Ama bununda ölçüleri kurtarmadı.

https://hobbyking.com/en_us/8-x-6-x-750mm-carbon-fibre-tube-3k-plain-weave-matt-finish.html