Brushless (fırçasız) Elektrikli Motorlar ve Çalışma Prensipleri

;)

Levent Uygun' Alıntı:

;)

Levent bey,

Bu uçaktan var mı sizde?

Özkan KAYA' Alıntı:
Levent bey,

Bu uçaktan var mı sizde?

Özkan bey, uzunca bir zamandır uçak yok malesef, :laugh: heliler sağolsun. :)
Fakat, P51MUSTANG başka bir şey. %p

Aynen, karizması yeter P-51 MUSTANG' ın.

Arkadaşlar konu esas konusundan baya bir kaydı, şuradan devam edelim:

Brushless DC motorun nasıl çalıştığını temel olarak güzel özetleyen bir video olmuş :thumbup: Vaktiniz var ise izleyin deriz :RCKolik:

NOT: Youtube video ayarlar kısmında TÜRKÇE ALTYAZI yı seçebilirsiniz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonuçta motor içinde dahili bi esc var,
Aslında biz esc ye enerji veriyoruz, esc de bobinleri doğru zamanda manyetikleştirip, rotoru çeviriyor. (tıpkı bi dc motoru simüle Derek, voltaj arttıkça dönüş hızıda artıyor)

Fırçası dc motorlara,

Dahili esc li motorlar da denebilir aslında.

Sevgili dostlar forumu inceledim umarım sorumu yanlış yere sormuyorumdur. Fırçasız motorlarla ilgili şöyle bir sorunum var : Bu ara quadcopter topluyorum. Uygun motoru bulmak için pek çok siteyi inceliyorum fakat uygun motoru bulsam bile teknik verilerini (kaç amperde kaç gram çekiş sağlıyor,hangi pervane ve kaç s pille uyumlu v.s.) bulamıyorum. Sadece motorun çapı,ağırlığı gibi dış özellikleri yazıyor. Yani satın almaya çalıştığım firma motorun teknik verilerini yazmamış. Böyle olunca da pek siteyi araştırmak gerekiyor ki bu da zaman kaybına sebep oluyor. Sizden ricam motorların teknik verilerine ulaşabileceğim bir site var mı? ve ya teknik verilerini de yazan motor markası önerebilirmisiniz? Bu arada bazı markalar ürettikleri bazı modeller için teknik bilgi vermişken bazı modeller içinde teknik bilgi vermemişler. Kafayı sıyıracağım. Bu işin kolayı yok mu?:mad:

@Serdar cemek Bey , bir quadcopter için motor seçiminde basitçe iki önemli noktaya dikkat etmelisiniz . Birincisi quadcopterin pilsiz ağırlığı ikinciside quadcopterin size hizmet etmesini istediğiniz şekli yani uçuş süresi . Motorlarla ilgili ebat bilgileri KV ( rpm ) bilgileri , voltaj bilgileri ( kaç hücreli pil destekledikleri ) ne tür esc tavsiye edildiği gibi bilgiler mutlaka yazar .
Bu bilgiler doğrultusunda şöyle bir yolda izleyebilirsiniz . Diyelim ki siz bir quadcopter toplayacaksınız ve kafanızda bir frame var . İnternette o frame veya ona benzer toplanan quadcopterlere bakın , kim nasıl bir donanım ve motor seçmiş , sizde ona göre bir sonuca varabilirsiniz .
Bakın basitçe aşşağıda ki örnekte motorla ilgili birçok bilgi var

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Özgür bey hay Allah razı olsun, aynı çerçeve boyutlarında başka bir quadcopterin malzemelerine bakmak hiç aklıma gelmemişti. Çok teşekkür ederim. Şimdiden bi şeyler bulmaya başladım bile.:halay:

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana . Bu işe meraklı arkadaşlara tavsiyemi sizin içinde yineleyeyim . Bol bol kaynak araştırın ve okuyun .

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Topladığım quadcopterin tahmini ağırlığı 4S pil ve kullanmayı düşündüğüm bu motor ile beraber 2570 gram. Ancak bu motorun 580 kv olanını mı alayım yoksa 700 kv olanınımı alayım karar veremedim. İki motorda benim quadcopterime uyuyor. Ben verimlilik açısında düşünüyorum ve 580 olanı alayım diyorum ama yinede sizlere danışmak istedim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Topladığım quadcopterin tahmini ağırlığı 4S pil ve kullanmayı düşündüğüm bu motor ile beraber 2570 gram. Ancak bu motorun 580 kv olanını mı alayım yoksa 700 kv olanınımı alayım karar veremedim. İki motorda benim quadcopterime uyuyor. Ben verimlilik açısında düşünüyorum ve 580 olanı alayım diyorum ama yinede sizlere danışmak istedim.
Adamlar yazmış çekilen akımı. Hangisi az ise onu almak mantıklı değil mi?