Bütün olmayan kanat tasarımlı ilk modelim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İkbal Kaya

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba! Öncelikle ilk uçağımı yapıyorum. Sorum için lütfen kızmayın, anlayışla karşılayın. Şimdiden özür diliyorum. Destek alabileceğim, sorabileceğim kimse yok çevremde, bu nedenle buraya yazmam gerekiyor. Malzemeleri olabildiğince forumda, internette araştırarak aldım ama yine de emin olmak için soruyorum.
11. 1V 3S 35C 2800mAh lipo pil
R2207 2580kv BLDC motor(Sunnysky)
50A esc (skywalker)
Bu malzemeler uygun mu acaba? Uçağın modelini tam olarak söyleyemiyorum çünkü trainer gibi olacak ama üstten kanatlı olmayacak. Kanat gövdenin içinde ve iki parça şeklinde olacak. (Projemizde hareketli kanat teknolojisini anlatacağız, bundan dolayı) Cevaplarsanız çoookkk mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim?

Merhaba! Değişken açılı kanat teknolojisiyle ilgili bir projemiz var.( F14 Tomcat modellerinde olan gibi) Bunun için bir model uçak yapacağım ancak incelediğim bütün planlarda kanatlar birleşik haldeydi. İki kanat birbirinden bağımsız olarak bir tasarım yapabilir miyiz? Tavsiye verebilecek olan varsa çoookkk memnun olurum. Şimdiden teşekkürler?

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Ben de uçak konusunda yeniyim. Sanki motor drone için daha uygun gibi geldi bana, ayrıca sanki daha ucuza mal edilebilirdi. Uçakçı abilerimiz arkadaşlarımız daha doğru cevap verecektir.
Ama ilk uçağın olacak ise önce bir yandan da simulator çalış ki, uçan model uçmamazlık yapmasın :)

Ben de uçak konusunda yeniyim. Sanki motor drone için daha uygun gibi geldi bana, ayrıca sanki daha ucuza mal edilebilirdi. Uçakçı abilerimiz arkadaşlarımız daha doğru cevap verecektir.
Ama ilk uçağın olacak ise önce bir yandan da simulator çalış ki, uçan model uçmamazlık yapmasın :)
Olabilir haklısınız. Yani tek başıma yaptığım ve pek iyi bilmediğim için olabildiğince az hatayla tercih yapmaya çalıştım. Simulator derken neyi önerirsiniz?

Motorunuz daha çok hızlı uçan modellere yakışır. Ama çekiş kuvveti yeterliyse kullanılabilir sanırım.

Uçağınızın toplam kanat açıklığı ne kadar olacak tahmini?

Yapı malzemesi ne olacak?

Tahmini uçuşa hazır ağırlığı ne olacak?

Ve hareketli kanat sistemini ben hiç anlamadım. Ama cahilliğime verebilirsin. Araştırdığım bir konu değil çünkü. Yine de daha açık bir şekilde anlatırsan daha rahat yardımcı olunabilir.
Not: diğer açtığın konuyu okuyunca ne demek istediğini anladım. Başarabilirseniz benim için zevkle takip etmelik bir konu olur.

Fakat uçak yapmak zor değil de ilk defa uçak uçurmak zor. Biz seni anlayışla karşılarız ve kızmadan sorularına cevap vermeye çalışırız. Fakat rüzgar, yer çekimi, fizik kanunları ve pilotaj gibi gibi etkenler biraz fazla acımasız olabiliyor.
En azından bunun bilincinde olarak ilerlemen faydalı olacaktır.

Kabaca tabirle önce uçurması en kolay olan uçağı uçur. Sonra bu tarz bir uçağı uçur :)

Simülatör dediğimiz şey bir adet kumanda ve USB dongledan oluşur. Elinizde yapacağınız uçağı uçurmak için kumandanız varsa 100 lira civarında dongle bulabilirsiniz. Aliexpresde daha uygun olabilir.
Örnek:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Motorunuz daha çok hızlı uçan modellere yakışır. Ama çekiş kuvveti yeterliyse kullanılabilir sanırım.

Uçağınızın toplam kanat açıklığı ne kadar olacak tahmini?

Yapı malzemesi ne olacak?

Tahmini uçuşa hazır ağırlığı ne olacak?

Ve hareketli kanat sistemini ben hiç anlamadım. Ama cahilliğime verebilirsin. Araştırdığım bir konu değil çünkü. Yine de daha açık bir şekilde anlatırsan daha rahat yardımcı olunabilir.
Not: diğer açtığın konuyu okuyunca ne demek istediğini anladım. Başarabilirseniz benim için zevkle takip etmelik bir konu olur.

Fakat uçak yapmak zor değil de ilk defa uçak uçurmak zor. Biz seni anlayışla karşılarız ve kızmadan sorularına cevap vermeye çalışırız. Fakat rüzgar, yer çekimi, fizik kanunları ve pilotaj gibi gibi etkenler biraz fazla acımasız olabiliyor.
En azından bunun bilincinde olarak ilerlemen faydalı olacaktır.

Kabaca tabirle önce uçurması en kolay olan uçağı uçur. Sonra bu tarz bir uçağı uçur :)

Simülatör dediğimiz şey bir adet kumanda ve USB dongledan oluşur. Elinizde yapacağınız uçağı uçurmak için kumandanız varsa 100 lira civarında dongle bulabilirsiniz. Aliexpresde daha uygun olabilir.
Örnek:
Öncelikle cevabınız için gerçekten çok teşekkür ederim? Çekiş kuvveti derken onu nasıl hesaplıyoruz bilmiyorum açıkçası. Nasıl bir motor daha iyi olur sizce?
Kanat açıklığı 80-100cm kadar olacak. Yapı malzemesi olarak fotoblok kullanıyorum. Uçuş ağırlığı da 1 kgden az olacak şekilde düşünüyorum.
Evet haklısınız aslında adım adım ilerlemek gerek. Aslında bunu bir Tübitak projesi olarak yapıyorum. 10. Sınıfım şu anda. Geçen sene de bu konuda bir proje yazdım. İlk defa yazmama, tamamen tek başıma yapmama rağmen iyi bir puan aldım. Ancak prototip tasarlamadığım için sergiye çağırılmadı. Bu sene yine benzer bir projeyi bu defa prototiple yapmayı düşünüyorum. Açıkçası ben de çok isterdim bir hobi olarak bunu yapmayı ama pek imkan yok. Yarışma gibi bir getirisi olmadığı sürece bu konuda destek almam imkansız gibi bir şey. O yüzden hedefim bir şekilde kendimi ispatlamak ve insanların buna bakış açısını değiştirmek.
Yani kızmayından kastım şuydu sonuçta siz gerçekten bu işe emek veriyorsunuz ve tecrübelisiniz. Bu çok güzel bir şey. Bu soruyu yazmadan önce forumda bulabildiğim hemen hemen bütün konuları okudum. Çünkü bilginizi istismar etmek gerçekten hoş değil, bunu yapmak istemem. Tabiri caizse sizden balık vermenizi değil de balık tutmayı öğretmenizi istemek gerekir? Ondan dolayı kimseye saygısızlık yapmak istemediğim için söyledim.
Proje de morphing kanat dediğimiz teknoloji üzerine. Belli kanat şekilleri belli uçuş pozisyonları ve görevleri için daha uygun oluyor biliyorsunuz. Mesela delta kanat savaş uçaklarında yararlı olurken yolcu uçaklarında verimi düşürüyor. Proje ise uçuş sırasında kanatları hareket ettirerek ok açısını değiştirmeyi amaçlıyor.

Düşüncelerin gayet güzel. Motorun çekiş gücünü motorun özelliklerini internette araştırırsan bulabilirsin. Benim baktığım kadarıyla 1.5kg civarı. Yani iyi yapılmış 1kg uçakta rahat rahat kullanılabilir diye düşünüyorum.

Ben sana kısaca kendimin uçakla alakalı hikayemi anlatayım. Sende kendine göre bunu yorumla :)
2-3 senelik vasat bir rc helikopter pilotuyum.
İlk yaptığım uçak benim yapmış olduğum yanlış ayarlar sonucu 15sn uçtu. Ve çöp oldu.
2. Yaptığım uçak 3-5 kere zorla uçtu. Fakat zevk vermedi. Kanadı hariç çöp.
3. yaptığım uçak gayet güzel uçtu fakat kanadı orijinal bir rc uçaktan alınma hazır kanattı. Onunla 5-10 kez uçtum. Birkaç hata yüzünden birkaç kere düştü. Kanadı hariç çöp.
4. Yaptığım uçak tam olarak senin yapmayı düşündüğün boyuttaki bir uçaktı. Diğerlerinden farklı olarak hem boyutu küçüktü hemde başlangıç seviyesine uygun bir uçak değildi. Hiç uçamadı. Şuan süs olarak vitrinde. Tabiki uçmamasıyla alakalı bir sürü bahanem var:lol::lol:
Son yaptığım uçakla hala uçuyorum. Fakat 15 uçuşta 3-4 kere düştüm. Sert ve yumuşak düşüşler oldu.
Günün sonunda ben hala uçağı istediğim şekilde yönlendirmekte zorlanıyorum. Hala inişlerim iyi değil. Hala uçağı uçurmaktan daha ziyade uçuş alanımda tutmaya çalışmaktayım. Ve son yaptığım uçak 155cm kanat açıklığına sahip. Yani kontrol edilmesi 100cm kanat açıklığına sahip bir uçaktan çok daha kolay. Ve tabii ki başlangıç seviyesinde bir uçak denilebilir.

Yani
Açıkçası ben de çok isterdim bir hobi olarak bunu yapmayı ama pek imkan yok. Yarışma gibi bir getirisi olmadığı sürece bu konuda destek almam imkansız gibi bir şey. O yüzden hedefim bir şekilde kendimi ispatlamak ve insanların buna bakış açısını değiştirmek.
Yani kızmayından kastım şuydu sonuçta siz gerçekten bu işe emek veriyorsunuz ve tecrübelisiniz. Bu çok güzel bir şey. Bu soruyu yazmadan önce forumda bulabildiğim hemen hemen bütün konuları okudum. Çünkü bilginizi istismar etmek gerçekten hoş değil, bunu yapmak istemem. Tabiri caizse sizden balık vermenizi değil de balık tutmayı öğretmenizi istemek gerekir?
Balık tutmayı öğrenmek istiyorsan bir trainer uçak yapmakla başlamalısın. Yoksa ben 5. yaptığım uçağı uçması kolay bir uçak olarak yaptığım halde hala 3-5 uçuştan birinde düşüyor olmazdım. Ki daha önce sözünü ettiğim helikopter tecrübesini katmıyorum.

Eğer kısa yoldan her istediğimiz uçağı yapıp, uçurup, az bir emekle kendimizi ispatlayıp, diğer insanların bu hobiye bakış açısını değiştirme şansımız olsaydı; emin ol bu şansı buradaki herkes kullanmak isterdi.
Sonuç olarak ben hala ve hala düşüyorum :D:D Tabi herkes benim gibi değil sonuçta.
Darısı senin başına :)

Son düzenleme:
İkbal, diğer konuda anlattığın gibi F14 tarzı servoyla hareket ettirilebilen bir kanat yapılabilir. Ancak biraz uğraştırır. İstersen kanada öne arkaya yerde el ile hareket verilebilen bir tasarım düşün. Uçuş sırasında bir servoyla hareket verilebilen tasarıma daha sonra başla.

Örneğin şu şekilde bir F 14 var:

Plan soldaki Download yazısına tıklayarak indirilebilir.

Son düzenleme:
  • Sevdim
Servo yerine bir vida somun takıp çeşitli açılarda uçuş denemesi yapılabilir. Deneyim kazandıktan sonra servo takıp uçuş sırasında kanat hareket ettirilir.

• Beğen
Düşüncelerin gayet güzel. Motorun çekiş gücünü motorun özelliklerini internette araştırırsan bulabilirsin. Benim baktığım kadarıyla 1.5kg civarı. Yani iyi yapılmış 1kg uçakta rahat rahat kullanılabilir diye düşünüyorum.

Ben sana kısaca kendimin uçakla alakalı hikayemi anlatayım. Sende kendine göre bunu yorumla :)
2-3 senelik vasat bir rc helikopter pilotuyum.
İlk yaptığım uçak benim yapmış olduğum yanlış ayarlar sonucu 15sn uçtu. Ve çöp oldu.
2. Yaptığım uçak 3-5 kere zorla uçtu. Fakat zevk vermedi. Kanadı hariç çöp.
3. yaptığım uçak gayet güzel uçtu fakat kanadı orijinal bir rc uçaktan alınma hazır kanattı. Onunla 5-10 kez uçtum. Birkaç hata yüzünden birkaç kere düştü. Kanadı hariç çöp.
4. Yaptığım uçak tam olarak senin yapmayı düşündüğün boyuttaki bir uçaktı. Diğerlerinden farklı olarak hem boyutu küçüktü hemde başlangıç seviyesine uygun bir uçak değildi. Hiç uçamadı. Şuan süs olarak vitrinde. Tabiki uçmamasıyla alakalı bir sürü bahanem var:lol::lol:
Son yaptığım uçakla hala uçuyorum. Fakat 15 uçuşta 3-4 kere düştüm. Sert ve yumuşak düşüşler oldu.
Günün sonunda ben hala uçağı istediğim şekilde yönlendirmekte zorlanıyorum. Hala inişlerim iyi değil. Hala uçağı uçurmaktan daha ziyade uçuş alanımda tutmaya çalışmaktayım. Ve son yaptığım uçak 155cm kanat açıklığına sahip. Yani kontrol edilmesi 100cm kanat açıklığına sahip bir uçaktan çok daha kolay. Ve tabii ki başlangıç seviyesinde bir uçak denilebilir.

Yani

Balık tutmayı öğrenmek istiyorsan bir trainer uçak yapmakla başlamalısın. Yoksa ben 5. yaptığım uçağı uçması kolay bir uçak olarak yaptığım halde hala 3-5 uçuştan birinde düşüyor olmazdım. Ki daha önce sözünü ettiğim helikopter tecrübesini katmıyorum.

Eğer kısa yoldan her istediğimiz uçağı yapıp, uçurup, az bir emekle kendimizi ispatlayıp, diğer insanların bu hobiye bakış açısını değiştirme şansımız olsaydı; emin ol bu şansı buradaki herkes kullanmak isterdi.
Sonuç olarak ben hala ve hala düşüyorum :D:D Tabi herkes benim gibi değil sonuçta.
Darısı senin başına :)
Evet aslında haklısınız. Yani benim demek istediğim şuydu mesela aileme direkt ben model uçak yapacağım(ve bunun da belli bir maddi desteğe ihtiyacı var) deseydim pek sıcak bakamazlardı. Aynı şekilde öğretmenlerim de destek vermezdi. Ama işin ucunda yarışma olunca şimdi destekliyorlar. Anlatmak istediğim buydu. Yoksa elbette ki trainer yapmadan direkt zor bir uçağa geçmek harfleri öğrenmeden ben roman okuyacağım demek gibi olurdu ? Desteğiniz için çok teşekkür ederim. İnşallah bir gün buraya uçağımın fotoğraflarını atmak da nasip olur :) İyi akşamlar dilerim...

Servo yerine bir vida somun takıp çeşitli açılarda uçuş denemesi yapılabilir. Deneyim kazandıktan sonra servo takıp uçuş sırasında kanat hareket ettirilir.
Yaa çookk teşekkür ederim. Gerçekten nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum şu an? Gerçekten bilgi edinebileceğim çok az kaynak var. Kendi kendime İngilizcemi geliştirip yabancı sitelerden, makalelerden, videolardan bile bilgi edinmek için uğraşıyorum. Benim için zor bir süreç gerçekten. Plan için çok teşekkür ederim. Ve verdiğiniz fikir için de. Dediğiniz gibi olması daha mantıklı gerçekten de. İnşallah uçağımın(uçağım derken bile bir heyecanlanıyorum) fotoğraflarıyla, uçuş videolarımla da geleceğim buraya? Çok ama çok teşekkür ederim??

Günün sonunda hala harfleri bilmeden roman okumaya çalıştığını unutma :) Eğer vaktin ve naktin varsa elindeki motor esc ve servolarla hızlıca fakat çirkince bir uçak yapıp kendini bir an önce sahaya atıp uçuş mekanikleri hakkında tecrübe sahibi olmanı tavsiye ederim. Tabi simulasyon çalışmayı da unutma.
Aynı zamanda f-14 için araştırmalarına devam et. Tasarım hakkında iyice düşün taşın, yaz çiz. Bol bol araştır. Güzel bir çalışmayla birkaç aylık sürede ortaya gayet güzel bir uçak ve idare eder bir uçuş ortaya çıkabilir. Acemiliğini üzerinden atman için elimden geldiğince yardımcı olurum.

Günün sonunda hala harfleri bilmeden roman okumaya çalıştığını unutma :) Eğer vaktin ve naktin varsa elindeki motor esc ve servolarla hızlıca fakat çirkince bir uçak yapıp kendini bir an önce sahaya atıp uçuş mekanikleri hakkında tecrübe sahibi olmanı tavsiye ederim. Tabi simulasyon çalışmayı da unutma.
Aynı zamanda f-14 için araştırmalarına devam et. Tasarım hakkında iyice düşün taşın, yaz çiz. Bol bol araştır. Güzel bir çalışmayla birkaç aylık sürede ortaya gayet güzel bir uçak ve idare eder bir uçuş ortaya çıkabilir. Acemiliğini üzerinden atman için elimden geldiğince yardımcı olurum.
Yok yanlış anladınız. Direkt f14 modeli olmayacak. Onu şu an için uçurmam imkansız zaten. Daha yeni başlıyorum modelciliğe. Sadece kanat tasarımı tıpkı f14 gibi hareketli olacak, proje bu. Yoksa tamamen f14 şeklinde olmayacak. Kısacası bir trainer model uçak yapıp kanatlarda bir değişiklikle hareketli kanat sağlamayı hedefliyorum. Yardımınız için çokk teşekkür ederim? İyi akşamlar...

• Beğen
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...