C6364 motor fikir düşünceleriniz

:saygilar: mrb saygı değer forum sakinleri uçağımı mağlum düşürdüm şuan yeni bir uçak yapımına başladım fakat bir motor almayı düşünüyorum siz değerli insanlara sorabileceğimi düşündüm aşağı vermiş olduğum motor nasıl bir motordur kaç kg luk bir uçağı rahat rahat kaldırır kendimce hesap yaptım fakat bu konuda ustalaşmış insanlardan duymak daha güvenilir oluyor
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bilemiyorum ama bu motor tam bir canavarmış :eek:...Herhalde 7-8 kiloluk bir modeli ,rahatlıkla tüy gibi çeker bu motor....Zaten 9000 gr max çekeri var... :)
Mesut usta ya da tecrübeli uçakcı abilerim mutlaka bi yorum yaparlar.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Bilemiyorum ama bu motor tam bir canavarmış :eek:...Herhalde 7-8 kiloluk bir modeli ,rahatlıkla tüy gibi çeker bu motor....Zaten 9000 gr max çekeri var... :)
Mesut usta ya da tecrübeli uçakcı abilerim mutlaka bi yorum yaparlar.

evet hocam yazıyor dediğin gibi 9000 gr diye hadi diyelim teorik gerçekte kaldırsa 7-8 kg çok iş görür 270 kv olması cessna için sorun olmaz sanırım 270 kv yavaş döner ama torklu olur diye biliyorum

Ynt: C6364 motor fikir düşünceleriniz

bu motor 50cc ucak motoru

ama 270kv olduguna aldanmamak lazim cunku 10S lipo ile çalışıyor

270KV x 37v = 9,990 Devir/dk yapar

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Mesut AKIN' Alıntı:

o halde bie cessna için döke saça yeterli dimi?

Mesut AKIN' Alıntı:

10s lipo ve 9 kg çeker fazla güçlü motormuş.

Bunun esc si de yüksek amp, pili de büyük, motorda güçlü. Fiyatlar hakkında bilgim yok ama 50cc motor bundan ucuza gelmez mi ? Tercih meselesi herkesin kendi bütçesi ama baya güçlü motormuş.

Kadir Kurt' Alıntı:
10s lipo ve 9 kg çeker fazla güçlü motormuş.

Bunun esc si de yüksek amp, pili de büyük, motorda güçlü. Fiyatlar hakkında bilgim yok ama 50cc motor bundan ucuza gelmez mi ? Tercih meselesi herkesin kendi bütçesi ama baya güçlü motormuş.

dostum 50 cc ye denk geliyor olabilir ama ben nitro yada benzin ile ugraşmak istemiyorum yakıtlılar tam bir alet takımı istiyor ayar istiyor görüyorum insanlar ucururken sürekli bir ayar içindeler elektrikli öyle değil bir kez montaj yap bas kalksın :laugh: tabi tercih meselesi şimdilik böyle düşünüyorum umarım fikrim caymaz esc 70 dolar civarında 90a esc batarya da çok pahalı değil

adem bozkurt' Alıntı:
dostum 50 cc ye denk geliyor olabilir ama ben nitro yada benzin ile ugraşmak istemiyorum yakıtlılar tam bir alet takımı istiyor ayar istiyor görüyorum insanlar ucururken sürekli bir ayar içindeler elektrikli öyle değil bir kez montaj yap bas kalksın :laugh: tabi tercih meselesi şimdilik böyle düşünüyorum umarım fikrim caymaz esc 70 dolar civarında 90a esc batarya da çok pahalı değil
ben iyi pil fiyatlarının ucuz olduğunu zannetmiyorum. Elektrikli ile yakıtlı arasındaki fark sadece ayar ve kirlilik olduğuna da katılmıyorum.elektrikli model pil full dolu olduğunda performansının doruklarındadır zaman geçmeye başlayınca performansını kaybetmeye başlar(voltaj düşmesi nedeniyle) yakıtlı da ise kalkışta performans ne ise inişde de odur birde en iyi pille 7-8 dk haydi bilemedin 10 dk uçarsın benzinli bir motorda da sıkılır inersin motoruna ve modeline göre 20-30 dk havada kalan model gördüm.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
ben iyi pil fiyatlarının ucuz olduğunu zannetmiyorum. Elektrikli ile yakıtlı arasındaki fark sadece ayar ve kirlilik olduğuna da katılmıyorum.elektrikli model pil full dolu olduğunda performansının doruklarındadır zaman geçmeye başlayınca performansını kaybetmeye başlar(voltaj düşmesi nedeniyle) yakıtlı da ise kalkışta performans ne ise inişde de odur birde en iyi pille 7-8 dk haydi bilemedin 10 dk uçarsın benzinli bir motorda da sıkılır inersin motoruna ve modeline göre 20-30 dk havada kalan model gördüm.

o halde bildiğimiz şeyleri bir yana katalım benzin motor olacak şekilde abi bana önereceğin bir motor var mı nitrolu olmasın direk benzinli uçak ağırlığı 5 *6 kg diyelim kanat açıklığı 190 cm gövde 150 cm

ben benzinli motorlarimdan birine en son 1 yil.once ayar yaptim bidaha hic dokunmadim , 2.el aldigim diger benzinli motorumada 5.6 ay once temizledim ayarladim ayari tutunca birdaha hic dokunmadim

gelelim oil ile benzinli arasindaki tercihe ben olsam benzin secerdim ama sirf sesi icin , pillide mantikli birsey tabi , ama sesi tatmin edici degil

5 6 kg'lık 190cm kanadi olan bir ucagi 26cc de ucurur ama benim tavsiyem DLA32 veya DLE30

Mesut AKIN' Alıntı:
ben benzinli motorlarimdan birine en son 1 yil.once ayar yaptim bidaha hic dokunmadim , 2.el aldigim diger benzinli motorumada 5.6 ay once temizledim ayarladim ayari tutunca birdaha hic dokunmadim

gelelim oil ile benzinli arasindaki tercihe ben olsam benzin secerdim ama sirf sesi icin , pillide mantikli birsey tabi , ama sesi tatmin edici degil

5 6 kg'lık 190cm kanadi olan bir ucagi 26cc de ucurur ama benim tavsiyem DLA32 veya DLE30

evet karar verdim benzinli motor kullanacam

bir sorum daha olacak yeni düşen uçağımın tüm elektronikleri sağlam olduğu için 140 cm kanat açıklığı 101 cm gövde uzunluğunda bir cessna yapmaya başladım yalnız motorum en düşük 12 inç pervane öneriyor 10 inç kullansam bir problem gerçekten olur mu acaba motorun kv değeri yükselir motorun ömrü kısalır diye okumuştum

Kararınız hayırlı olsun diyelim :)p

mrb büyük uçağım için benzinli motor ona karar verdim fakat yeni yapacağım şu düşen uçağın yerine yeni bir gövde yapıyorum 10 inç kullanan güzel bir motor önerisi olan var mı acaba

elindeki motorada 10 inc takabikirsin sorun olmaz

Mesut AKIN' Alıntı:
elindeki motorada 10 inc takabikirsin sorun olmaz

daha önce konuda okumuştum motor üreticisinin önerdiği pervaneler uygun olur diyorlardı yani motor en düşük 12 inç kullanıyor 10inç takarsan motor devir olarak fazladöner motorun yanabilir demişlerdi