"Çaylak" Trainer Başlangıç Modeli - RcKolik Edition

Kanadı oyarak karbon çubuk yerleştirmeye kişisel öngörümdür sıcak bakmıyorum.Çünkü bu yöntemde extra gereksiz ağırlığa sebep oluyor.Ben bunun yerine 3mm kontraplaktan wing joiner kesip epoxy ile yapıştırmayı tercih ediyorum.Değerli arkadaşlar yanlış algılamasınlar lütfen benim dediğim doğru sizin dediğiniz yanlış demiyorum.Ben kendi yöntemimi gerekçesiyle birlikte belirttim.Kırımsız uçuşlar dilerim.

Aslında o da mukavemeti arttırır ama yeterli olur mu bişey diyemeyeceğim. Şu ana kadar çok çaylak kanadı parçaladım. İnan havada ciddi bir gerilime maruz kalıyor kanat.
Bir tane süper cap üstten kanat modelim vardı.Onun kanatları öyleydi.Şimdi baktım internete bir karbon c6buğa 40tl yazmışlar 4 adet alsam çok para.

Bence karbon diye diretmenin pek de anlamı yok. Ben benzer boyutlardaki uçağımın kanadına 6mm'lik alüminyum boru kullanmıştım. Ağırlık merkezine denk gelecek şekilde yerleştirmiştim ve tam boy kullandığımda 50gr farketti kabaca. Taş patlasa 70gr farketsin. Bu boyuttaki bir uçak için (ağırlık merkezinde) çok mühim bir fark yaratmaz. Bir tam boy, bir de yarım boy ağaç çıta da güzel bir alternatif olur.

Şu ürün uygun gibi.
Emre bey, karbon boru temin biraz zor ülke dahilinde.
Linkini verdiğiniz kompozitshop dan parekende alışveriş deneyimi olan arkadaş var mı acep?

Bir not bende eklemek isterim: Kanat profil kalınlığı kurtarıyorsa göl tipi ucuz olta kamışları (her biri ortalama 1 mt. 3-4 parça) iki takım alındıgında geçmeli sistemler de yapılabiliyor. İhtiyacı olan ve karbon boru temininde güçlük çeken arkadaşların bilgisine.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Emre bey, karbon boru temin biraz zor ülke dahilinde.
Linkini verdiğiniz kompozitshop dan parekende alışveriş deneyimi olan arkadaş var mı acep?
Bizzat kendim :) geçen hafta farklı ebatlarda 4 adet karbon boru aldım. Bir kaç güne sorunsuz geldi. @Burak Ağcayazı da daha önce alışveriş yapmış bana da o tavsiye etti.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Herkese merhaba, :)

Nihayet fırsat buldum ve yapmış olduğum uçağın, yapım aşamalarını sizlerle paylaşmak istedim. Belki yeni başlayan yada başlayacak olan arkadaşlara yol göstermesi açısından faydası olur. :)

"Her şeyden önce belirtmek isterim ki, 2007 yılında modelcilikle ilk kez tanıştığım zamanlarda, saygıdeğer "Cem ZIRH" Bey'in "ÇAYLAK" modeli bir hayaldi benim için. Şuan ise gerçek olan bu model tamamen "ÇAYLAK" modeli baz alınarak hazırlanmıştır. Bu sebeple modelciliğe katkılarından dolayı, "Cem Zırh" Bey'e teşekkürü borç bilirim." :saygilar:

Önsöz kısmını yazmazsam içim rahat etmeyecekti, artık modelimize başlayabiliriz. :thumbup:

*Modele ait planı mesaja ekliyorum, ister ölçülerden yararlanıp kendiniz çizebilir, isterseniz A0 boyutunda çıktısını alıp kullanabilirsiniz.

Modelin yapımında, köpüğü kesmek için sıcak tel kullandım. Bu düzenekle alakalı internette pek çok bilgi bulunmakta bu sebeple çok ayrıntıya girmek istemiyorum. Kendi kullandığım ekipmanı ise diğer bir mesajımda paylaşmıştım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

-- 3 cm kalınlığındaki straforumuzu maket bıçağıyla uygun ölçülerde kesip, yanlarına kanat profillerini tutturarak, sıcak tel yardımıyla kanadımızı kesiyoruz.

-- Zımpara sonrasında, aileronları kesip, gri bant kullanarak menteşe yapıyoruz.

-- Ardından kanat uçlarından 5 cm yukarıda olacak şekilde kanadımızı epoksi ile yapıştırıp dihedral oluşturuyoruz.
Ayrıca ben kanadı desteklemek için, kanadın üst tarafından olacak şekilde, çıta kullanmayı tercih ettim.

-- Aileron servolarını da kanat altında uygun yerlere oyuk açarak yapıştırıyoruz ve pushroad bağlantılarını sağlıyoruz.

-- Uçağın gövdesini hazırlarken, gövdeyi plandan uygun ölçülerde strafor üzerine çizip maket bıçağıyla kesiyoruz.
Ben gövdeyi hazırlarken, planın dışına çıkarak, 3 cm kalınlığındaki strafordan iki adet gövde kestim ve bunların iç kısımlarını düzgünce çıkartıp, iki parçayı birleştirdim.
Böylelikle elektroniğin ve pilin yerini, ağırlık merkezi ayarlarken, gövde içinde rahatça değiştirebildim.

-- Gövdede, kuyruğa doğru incelen bir form kazandırmak için; gövde üstünde karton şablonlar hazırlayıp, bunları referans alarak sıcak tel ile kesim yaptım.

-- Elevatör ve Rudder için "5mm kapron" kullanarak, plandaki ölçülerde kestim ve elevatörün ortasını bir adet çöp şiş ile destekledim. Sonrasında ise yine gri bant kullanarak menteşeleri yaptım.

-- Gövdenin her iki parçasını da yapıştırdıktan sonra, kanat lastiklerini bağlamak için gövdeyi delerek çubukları geçirdim ve yanlardan destekleyerek yapıştırdım.

Eline sağlık hocam çok güzel olmuş

Hocam el yapımı video çekip atan arkadaşlar vardı atmak yasakmı bilmiyorum ama ben nerede yanlış yaptım bunu sormak için atıyorum şimdiden rahatsız ediyorum özür dilerim nerede yanlış yaptıysam yazabilen olursa çok sevinirim youtube

Hocam el yapımı video çekip atan arkadaşlar vardı atmak yasakmı bilmiyorum ama ben nerede yanlış yaptım bunu sormak için atıyorum şimdiden rahatsız ediyorum özür dilerim nerede yanlış yaptıysam yazabilen olursa çok sevinirim youtube
Kim ne videosu çekiyor ve nerede yasak şahsen anlamadım :rolleyes:

Lütfen mesaj yazarken Türkçe yazım kurallarına ve özellikle de noktalama işaretlerine dikkat edelim. Bu yazdığınız mesajların başkaları tarafından daha rahat okunup, anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Merakimdan soruyorum, videodaki kumanda mode4 olarak ayarli (ya da kanallar o sekilde siralanmis) mode4 mu kullaniyorsunuz? Mode3 ve 4 kullanan hic modelci gormedim de.

Lütfen mesaj yazarken Türkçe yazım kurallarına ve özellikle de noktalama işaretlerine dikkat edelim. Bu yazdığınız mesajların başkaları tarafından daha rahat okunup, anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Benim mesaj okuma-anlama skill giderek yukseliyor abi ? Yt videosu yuklemek istendigine yordum ben...

Tamam dır hocam uyardığın için teşekkürler yazdıklarıma dikkat ederim bundan sonra

A

Merakimdan soruyorum, videodaki kumanda mode4 olarak ayarli (ya da kanallar o sekilde siralanmis) mode4 mu kullaniyorsunuz? Mode3 ve 4 kullanan hic modelci gormedim de.
aslında yeni başladığımdan bu mode lar tanımlanmış şekilde ikinci el olarak aldım forumu yarından itibaren biraz gezerek birşeyler kapmaya çalışacağım hocam