Cessna 182... En büyük aşkımızdan bizi neden ayırıyorsunuzzzz...

Sümer abi parmaklarına klavyene sağlık.
Ben de zamanında jet modele bayağı gidip gelmiştim.Ne günlerdi Tr de gerçek mana da tek model dükkanı.Sonra Beşiktaş a taşındı orayı da epey ziyaret ettiydim.İlk nitro motoru oradan aldıydım şimdilerde COX bilmem ne diye satılan.Yakıtda yağ olarak arkadaş badem yağı kullanırdı mis gibi bir koku sarardı etrafı.
Lastikli modeller yapmışdım .Bana çok şey ogretmislerdi.THK da var alıp yapılmasını tavsiye ederim insana çok şey katıyor.Ah ah biraz eskilere gittik sanırım.
Uğraşmaya ne gerek var şimdi gidiyorsun model dükkanına sana bütün ayarları yapılmış dronu kitliyorlar alet kendi uçuyor sen uçuruyorum sanıyorsun.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erol Bey, birçok noktada haklısınız. Ben özellikle sık rastladığım bir önyargı konusunda (" Ola ki burnu değil de sadece uçağı havada bir modelciyle tanışırım, o zaman başka..") yazmak istiyorum.
Balsa ve Jet Model ile 70'li yıllarda tanıştım. Uçaklarla tanışıklığım ve merakım ise 60'lı yıllara dayanır. RC modellere başlayabilmem için 2008 senesini beklemem gerekti. O zamanı çok iyi hatırlıyorum. Forumlardan tanıdığım insanlar "biz şurada uçuyoruz sen de gelsene" dediklerinde hep "yaa işler çok, çok yoğunum" gibi bahanelerim olurdu. Çünkü açıkça "korkuyordum". Korkunun sebebi, bir yandan "başarısızlık sonucu rezil olma" bir yandan da "burnu havalarda tipler" idi.
Şu bir gerçek: Bu ülkede havacılık alanında (gerçek havacılık olsun modelcilik olsun) bitakım tipler var. Bunlar aynen sizin de söylediğiniz gibi başkalarının sadece kendilerini izleyip hayran olmasını ama asla işe karışmamasını isterler. Yaptıkları işi insanüstü yetenek gerektiren, öyle herkesin harcı olmayan bir iş olarak göstermeye bayılırlar. Ama şu da bir başka gerçek ki, bunların sayısı öyle sandığınız kadar fazla değil. Sadece fazlaca cırıldadıkları için dışarıdan bakınca çok kalabalıklar sanıyorsunuz.
2008 yılında kendi kendime koyduğum engellemeleri yenip insanların arasına karışınca aslında ortalıktaki modelcilerin çoğunun sizin benim gibi insanlar olduğunu gördüm. O zaman işin rengi değişti. 2011 yılında Hezarfen'e katıldığımda da benzer bir durum vardı. Önyargılarıma göre Hezarfen'de uçan "tipler" modelci eliti, burnundan kıl aldırmayan, profesyonel takılan tiplerdi. Sonra orayı bizzat görünce anladım ki onlar da normal insanlar. Evet arada tek tük burnu havada olan olabilir ama genelde son derece dost canlısı, yardımsever ve keyifli tipler.
Bugün aramıza katılmayı düşünen birisi geldiğinde benim ilk söylediğim şey, "bak kardeş bu iş bir yetenek işi değil tutku işidir, otomobil kullanıp buraya kadar gelebiliyorsan bu uçağı da uçurabilecek yeteneğin var demektir, yeter ki iste" diyorum. Giriş nutkumuz bu bizim! :)
Yani demem o ki, artık ortalıkta bolca sadece uçağı ya da helikopteri havada olan modelci var. Emin olun sizi sanki yıllardır tanıyormuş gibi karşılayacaklar. Katılın aralarına...

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Sümer abi parmaklarına klavyene sağlık.
Ben de zamanında jet modele bayağı gidip gelmiştim.Ne günlerdi Tr de gerçek mana da tek model dükkanı.Sonra Beşiktaş a taşındı orayı da epey ziyaret ettiydim.İlk nitro motoru oradan aldıydım şimdilerde COX bilmem ne diye satılan.Yakıtda yağ olarak arkadaş badem yağı kullanırdı mis gibi bir koku sarardı etrafı.
Lastikli modeller yapmışdım .Bana çok şey ogretmislerdi.THK da var alıp yapılmasını tavsiye ederim insana çok şey katıyor.Ah ah biraz eskilere gittik sanırım.
Uğraşmaya ne gerek var şimdi gidiyorsun model dükkanına sana bütün ayarları yapılmış dronu kitliyorlar alet kendi uçuyor sen uçuruyorum sanıyorsun.

O, yakıt deposu arkasında olan, enjektörle doldurulan, pervanesinde yaylı çalıştırma sistemi olan 0.049 COX motordan mı söz ediyorsun! :)

Türker Akgün' Alıntı:
O modelciler burada değiller Erol bey. :RCKolik:

Bizde modeli hariç başka bir uzvu havada olanlara direk Sümer abi müdahale ediyor, kendisi cerrahtır. :laugh: :lol:

:lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

'Burnu havada..' tabirini genelleme yapmak için kullanmadım, ifade hatam varsa hoşgörün! Sadece ben o tür modelcilere denk geldim, hepsi o.. Gerçek havacılar, maketçiler ve THK'da tanıştığım insanlar genelde cana yakın tipler. Şans işte, modeli aldığım mağaza kazıkladı, yukarıda anlattığım olayı yaşadım derken bu noktaya geldim:)

Selam, epeydir bu forumu izliyorum ama şimdiye kadar çok kayda değer pek bir paylaşımım olmadı.
Erol beyi çok iyi anlıyorum! Çocukluğumdan beri havacılıkla ilgilenirim ve sayısızca statik uçak maket yaparım. Hep de tek başıma ve kendi çapımda yaptım. RC modelciliği hep bana "benim için çok masraflı", "elimden tutan yok ki", "bu işlerle uğraşanların yanına bile yaklaşamam" ve niceleri gibi o anlar için son derece geçerli ama işin içine girince aslında hiç de gerçekçi olmadığını anladığım bahaneler nedeniyle bu yaşıma kadar beklettiğim bir hobi oldu. Belki de iyi oldu bu yaşıma kadar beklemem. Bir kaç yıldır tesadüfen rastladığım bir kaç video sayesinde, o kadar da zor ve pahalı değilmiş diyerek Depron vb malzemeler ile kendi başıma "ilmini" araştırıp, öğrenip, elektrikli uçak uçurmaya başladım. Genelde de "pusher jet" diye tabir edilen bir sürü model yapıp, çok da kırdım. Ama simülatörler ve youtube videoları ve uluslararası çapta adı bilinen forumlar ve azmim sayesinde de gayet iyi olduğunu zannettiğim bir bilgi seviyesine ulaştım. Kalkış ve inişlerim düzgün olmaya başlayınca da her modelcinin yaşadığı veya yaşayacağı "ben artık bu işi biliyorum" seviyesine geldim ve işte o zaman aslında yolun hala çoooooook başında olduğumu anladım :)
Konuyu biraz fazla dağıttım ama affınıza sığınarak düşüncelerimi akmaya başladığı şekilde yazıyorum.
Erol beye ve onun gibilere doğru yolu göstermek adına, gereksiz masraf yapmalarını engellemek adına, potansiyel dost kaybetmemek adına, hobinin en zevkli kısımlarını paylaşmak adına bazen uyarılar konusunda biraz "haşin" davranabiliyoruz. Bunun da gerekçeleri var tabi: RC modeller zevkli olduğu kadar ölümcül derecede tehlikelidir de! Cessna modelinin başlangıç için zor olduğu bir gerçek ama ben yeterince bilinç ve simülatör tecrübesi kazanıldıktan sonra, bir kaç kez de RC modelcilerinin buluştuğu alanlarda ortamı ve havayı kokladıktan sonra bu işin o kadar da zor olmayabileceğini düşünüyorum. Zor modeller ile başlamak genellikle felaket getirir ama imkansız değildir.
Benim oğlum henüz 14 yaşında. En az 30-40 saatini benim de yönlendirmelerimin yardımıyla simülatör başında geçirdi. Nihayetinde uzun bir süredir duvarda asılı duran fakat başka uçaklarımı tercih ettiğim için bir türlü uçmamış olan Dynam marka Cessna Skytrainer modelimin "maiden" uçuşunu (ve aynı zamanda kendisinin de ilk gerçek uçuşu) oğlum yaptı. Orta derecede ve hafif darbeli bir rüzgarlı havada mükemmel bir kalkış yaptı, oryantasyon problemi yaşamadan güzel güzel tarif ettiğimiz paterni tamamladı ve neredeyse kusursuz bir iniş yaptı. O uçak havalanırken en fazla 20 saniye içinde düşeceğini sanıyordum. Kendimi "oğlum sakın üzülme, bu işin doğası bu, özellikle bu gibi "scale" uçaklar acemiler için uygun değil, düşeceğini biliyordum ama hevesini kırmak istemediğim için itiraz etmedim, tamiri çok kolay, en kısa sürede yeniden uçacaksın" demeye hazırlanıyordum ki, uçuşunu görünce hissettiğim gururu anlatamam. İkinci uçuş için taksi yaparken yan rüzgarda kanat altına rüzgar alıp pervaneyi kırınca tüm cesareti kırıldı ama yakında yeniden cesaretini toplayacak. Demek istediğim bu tip modeller ilk başlangıç için gerçekten zor ama biraz simülatör tecrübesi, biraz da güven duyulan "bilenlerin" yakınında olmak bu zorluğun üstesinden gelmeye yeterli olabiliyor.
Naçizane...

Deniz Bey ben de burada öyle yapmayın böyle yapın diye bıdıbıdı ediyorum ama uçurduğum ilk iki uçağın fotoğraflarını bir itiraf olarak paylaşayım... :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Deniz Tanrıverdi' Alıntı:
Konuyu biraz fazla dağıttım ama affınıza sığınarak düşüncelerimi akmaya başladığı şekilde yazıyorum.
Erol beye ve onun gibilere doğru yolu göstermek adına, gereksiz masraf yapmalarını engellemek adına, potansiyel dost kaybetmemek adına, hobinin en zevkli kısımlarını paylaşmak adına bazen uyarılar konusunda biraz "haşin" davranabiliyoruz. Bunun da gerekçeleri var tabi: RC modeller zevkli olduğu kadar ölümcül derecede tehlikelidir de! Cessna modelinin başlangıç için zor olduğu bir gerçek ama ben yeterince bilinç ve simülatör tecrübesi kazanıldıktan sonra, bir kaç kez de RC modelcilerinin buluştuğu alanlarda ortamı ve havayı kokladıktan sonra bu işin o kadar da zor olmayabileceğini düşünüyorum. Zor modeller ile başlamak genellikle felaket getirir ama imkansız değildir.

Dediklerinizde haklisiniz Deniz bey, hic bir sey imkansiz degil.

Ama dikkat ettigiyseniz forumda Cessna konusu acan arkadaslarin %90 hayatlarinda daha once RC model gormemis, Simulasyon ne oldugunu tam bilmeyen ve en onemlisi de yaninda bilem kisilerin olmadigi arkadaslar.

Bu nedenle biz de biraz fazla korumaci davranip, hobide hayal kirikligi yasamasinlar diye bu konuda hassas davraniyoruz ;)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Deniz Bey ben de burada öyle yapmayın böyle yapın diye bıdıbıdı ediyorum ama uçurduğum ilk iki uçağın fotoğraflarını bir itiraf olarak paylaşayım... :)

Bu modeller değilde senin uçurduğun başka modeller ilgimi çekiyor benim Sümer abi. ;D

Hani şu pervanesi doğru yöne bakanlardan. :lollol: :lol: :lol:

Onların fotoğrafları nerde. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Bu modeller değilde senin uçurduğun başka modeller ilgimi çekiyor benim Sümer abi. ;D

Hani şu pervanesi doğru yöne bakanlardan. :lollol: :lol: :lol:

Onların fotoğrafları nerde. :laugh:

Öyle bi model yok! :p :p :p İftira!!!

Sümer Yamaner' Alıntı:

ben bu modeli beğendim :bravo:

Sümer Yamaner' Alıntı:
O, yakıt deposu arkasında olan, enjektörle doldurulan, pervanesinde yaylı çalıştırma sistemi olan 0.049 COX motordan mı söz ediyorsun! :)
Aynen abiciğim[emoji106]

Sümer Yamaner' Alıntı:

...
...

Estafurullah sayın abim! Uzun zamandır senin yazılarını takip ediyorum, HİÇBİRİ için "bıdı bıdı" tabirini kabul etmem. Bu vesileyle aklıma gelen bir anım var:
Hızlı şoför olduğum yaşlarda Ankara-İstanbul yolculuğunu yaparken (daha otoyol yoktu o zaman) İzmit'ten geçerken sağ şeritteyim. Beni sollayan ilçeler arası bir midibüs aniden önüme kırdı ve yolcu indirip-bindirmek için durdu. Şehirlerarası yoldayız. Eşkiya gibi yolumu kesmişti. Acayip sinirlendim ve tam küfrederek kornaya asılacakken arka tamponunun hemen üzerinde büyük harflerle ve kırmızı renkte yazılı yazıyı gördüm: "BIDI BIDI YOK! İŞİMİZ BU!". Sinirimden eser kalmadı bunu okuyunca... O cümle bazı şeylere çok farklı bakmama sebep oldu.

Aslında burada da yaptığımız bu değil mi? Bıdı bıdı yok, işimiz bu... :D