CNC 3018 cnc ve lazer kesim makinesi

Denemelerinden istedigin ciktiyi alamadigin icin uzuldum. Kullanmis oldugun ekipmani daha yakindan inceleyebilme sansim olsaydi belki biraz daha fazla yardimim dokunabilirdi. Bu tur ekipmani hazir almaktansa eger ilgin ve merakin vara kendin yapmayi denemeni tavsiye ederim.

Berk, ilk once programin en son surumunu kuruver. Sonra Grbl sekmesinden Grbl paramater menusune gir ve ( bu ayarlari gorebilmen icin anakarta usb kablo ile bagli olman gerekiyor) $30=1000 ve $31=0 ayrica dinamik lazer ayarlarinin gorunmesi icin de $32=1 seklinde olmali, buradaki degerleri soylermisin.

ikinci olarak yukarida verdigin ornekte sen aslinda kesme yapiyorsun, M3 lazer acik M5 ile lazer kapali seklinde bir islem yapabilirsin. Sana kabaca degisken lazer gucu ile kazimayi tarif edicem ama ince ayarlari yine elindeki donanima gore senin deneyip bulman gerekiyor.

Dinamik M4 ve Sabit M3 lazer gucu ayarlari ile ilgili asagida verdigim linki inceleyebilirsin.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada asagida verdigim ornek fotolar yapmis oldugum lazer makinesindeki ilk deneme resimleridir, lazerim de 3.5 watt gucunde tamamen arduino uno ve cnc Shield kullandim

Kesim yapılan ahşap cinsi ve kalınlığı nedir, kaç turda kesildi malzeme öğrenebilir miyim

Kesim yapılan ahşap cinsi ve kalınlığı nedir, kaç turda kesildi malzeme öğrenebilir miyim
Bendeki lazer eski model gücü de 3watt 3mm balsayı 2-3 turda kesebiliyor ama yeni lazerler çok daha güçlü haliyle daha kalın malzemeleri daha hızlı kesebilir. Paylaştığım resimler de oldukça eski kesim çalışmaları.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Bendeki lazer eski model gücü de 3watt 3mm balsayı 2-3 turda kesebiliyor ama yeni lazerler çok daha güçlü haliyle daha kalın malzemeleri daha hızlı kesebilir. Paylaştığım resimler de oldukça eski kesim çalışmaları.
Hocam tüm yardımlarınız için teşekür ederim. Orada ayarlarda işleme hızı vardı o hızı düşürerek tek turda kesmek daha mantıklı olmaz mı ne kadar çok hareket o kadar çok hata hata ihtimali

Hocam tüm yardımlarınız için teşekür ederim. Orada ayarlarda işleme hızı vardı o hızı düşürerek tek turda kesmek daha mantıklı olmaz mı ne kadar çok hareket o kadar çok hata hata ihtimali
Rica ederim. Gönül tabiki tek seferde hızlıca kesmek ister ama geçmiş zamanda mavi lazerler bu kadar güçlü değildi ve nisbeten güçlü olanlar da ciddi pahalıydı. Şimdi 40watt mavi lazer çıkmış hatta 30watt gücünde olanı fiyatı makul sayılabilir. Benim eski lazerimle çoklu turlar ile yaptığım kesimler çokta kötü değil 3mm kontraplak keserken çok hafif bir açı oluşabiliyor birazda kesilen yüzeyde kararma oluşabiliyor ama bir kömürleşme değil, hafif bir zımpara geçince ahşap rengi çıkıyor ortaya. Bu zamana kadar yapışmada da bir sorun yaşamadım. Mevcut lazerim bozulana kadar devam bozulduktan sonra artık mevcut sisteme bütçeme göre yeni bir lazer alıp daha hızlı ve temiz kesimler yapabilirim. Son olarak benim yaptığım makinede hareketler kayış ile iletiyorum 3D yazıcı gibi haliyle hareketler daha hızlı keskin ve hassas bunun yerine senin deneme yaptığın frezedeki gibi trapez vida kullanmış olsaydım hız ve hassasiyetten eser kalmayacaktı, sonuçta lazer kasim yaparken bir karşı yük olmadığından aktarmada kayış kullanmak daha avantajlı.

Son düzenleme:

Geçmişte bende bir router yapmıştım sonra vidalı mil iyidir diye çinden 600mm linklerden almıştım, tabii sonuç hüsran maillerin tur sayıları tutmadı vss, şimdi yarım kalan bir çizimim var bitirebilirsem router+lazer de takacağım, ve yine kayış ve kasnaklı bir model yapmayı planlıyorum kazaklar ise indiksiyonlu mil üzeri U rulman miller ve rulmanlarım var sadece şase tasarımını yapmaktayım, bana önerebileceğiniz eko bir lazer varımdır

Geçmişte bende bir router yapmıştım sonra vidalı mil iyidir diye çinden 600mm linklerden almıştım, tabii sonuç hüsran maillerin tur sayıları tutmadı vss, şimdi yarım kalan bir çizimim var bitirebilirsem router+lazer de takacağım, ve yine kayış ve kasnaklı bir model yapmayı planlıyorum kazaklar ise indiksiyonlu mil üzeri U rulman miller ve rulmanlarım var sadece şase tasarımını yapmaktayım, bana önerebileceğiniz eko bir lazer varımdır
Merhaba,
Bu siralar asagidaki verdigim lazeri takip ediyorum, 40watt yeni ciktigi icin fiyati ucuk ama 30watt fiyati nisbeten makul bir orana dustu. Inceleyip degerlendirebilirsiniz.Bu arada satilan lazerlerin hic biri soylenen watt degerlerini surekli verememektedir bu deger anlik cikabilecegi degerdir surekli verebilecegi guc yaklasik olarak 3/1 kadar olabiliyor zaten bu konuyu da urun aciklamalarinda bulabiliriniz.