Co-Pilot II Flight Stabilization System Uçak Ayarı

- VolkaN -

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Bir arkadaşın hediye ettiği ama uzun zamandır takıp kullanıcak zamanı bulamadığım CO-PILOT II autopilot sistemini en sonunda uçağıma monte ettim ve setup ayarını yaptım. olurda kullanmak isteyenler çıkarsa diye aşağıda anlatıyorum nasıl yapılacağını.

Öncelikle ürünün linki :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

malzemelerin uçağa monte edilmesi :

- ilk olarak main sensörü uçağımızın üstüne yada altına monte ediyoruz, servo uzatma kablosu ihtiyacı duyabilirsiniz koyucagınız yere göre, main sensörün üstündeki gözler kapanmıcak şekilde monte etmeniz lazım, ben resimde gördüğünüz gibi uçağımın altına monte ettim orda yerim olduğu için, main sensörü istersek 45 derecelik bir açıyla yani etiketindede gözüken 1&4 vb gibi çapraz takabilirsiniz ama bu durumda 3D uçuş özelliği devre dışı kalıyor yani hover falan yaptıramıyorsunuz, bu nedenle ben resimde görüldüğü gibi 1 nolu gözü uçağın önüne bakacak şekilde monte ettim.

[attachimg=1]

- ikinci olarak dikey sensörü uçağımızın yanına ok işareti yukarı bakıcak şekilde alt ve üst gözlerini herhangi birşey kapatmıcak şekilde monte ediyoruz, gene servo uzatma kablosu gerekebilir çünkü üstlerindeki mevcut kablolar baya bir kısa.

[attachimg=2]

- üçüncü olarakda copilotun ana işlemcisine servoları baglıyacagız, şimdi bu işlemcide resimde görüceginiz gibi birçok giriş ve çıkış mevcut, öncelikli olarak bilmeniz gereken kesinlikle escyi yani throttle kablosunu bu parçaya takmayın, o normal kendi kumanda alıcınızda herzamanki yerinde takılı kalıcak, buna takmaya kalkarsanız yakabilirsiniz demedi demeyin :D, burda SVO1-2-3-4 yazan yerlere kendi aileron-elevator-rudder servolarımızı takıyoruz, hangisine hangisini taktıgımız hiç farketmez kendisi bunları ögreniyor cunku, daha sonra bunların karsılıkları olan RCV1-2-3-4 uçlarınıda kendi kumanda alıcımızdaki uygun yerlere takıyoruz yani diyelimli aileron servosunu SVO1 girişine taktınız ozaman RCV1 çıkışını kumanda alıcınızdaki aileron girişine takmanız lazım, bunları yaptıktan sonra ON/OFF soketinide kumandamızın alıcısındaki boş bir girişe takıp oraya bir swtich ataması yapıyoruz, o switch ile copilotu acıp kapatmayı saglıcaz ve istegimiz gibi çalışmasını saglıyacagız, ben 3 kademeli bi switche atadım ve 0 konumda kapalı, 1 konumda düz uçuş, 2 konumda hover yapma olarak atadım. main sensörü Main yazan girişe takıyoruz, vertical sensörü VERT yazan kısıma takıyoruz ve programlama için kullanıcagımız IRnetide IRnet yazan kısıma takıyoruz, IRnet yazan parçayı ucaga monte edicem diye ugrasmayın hiç, bir kez programladıktan sonra onu sökebilirsiniz, gerekmiyor tekrar programlamıcaksanız..

[attachimg=4]
[attachimg=3]

Proğramlama kısmı :

birçok şey programlanabiliyor, benim ayarlamak istediğim düz uçuş ve vertical hoverdı, bu nedenle 3 kademeli switche atama yaparak programladım, ama başka ayarlarda yapabiliyorsunuz, ben kendim hover yapmayı beceremediğim için bununla bir denemek istedim, düz uçuşda uçağın kontrolunu kaybedersem düz konuma getiricekmi onu denemek içindi.

aşağıdada programla aşamasında bir video çektim, zaten kolay bir programlama şekli var sadece tek bir yerde hata veriyor onuda çözme şeklini videonun başında anlattım, eğer "no brown outs" hatası ile karşılaşırsanız ki ilkkez kutudan cıkarıp programlıcaksanız böyle bişey olabilir ozaman DEC tuşu ile ENTER tuşuna beraber basılı tutucaksınız kumanda açık ve uçağa pil baglı iken, böylece malzemeleri search edicek ve v1.38 e dönerek çalısır hala gelicek.

uçuş videosuda havalar düzelince gelicek, kendi yaptıgım depron bir uçağa taktım özellikleki havada saçmalarda çakılırsam yazık olmasın başka uçaklara diye :D, uçuş videosunda deniceklerim ilk olarak uçağı yan yatırıp düz uçuş komutu vererek copilotun uçagı düzeltip düzeltmiceni kontrol edicem, ikinci olarakda otomatik hover yapıp yapmıcagını denicem, tabi bunları yüksekde denicem, olurda kontroldan cıkarsa geri alıcak zamanım olsun diye. zaten bu üründe şöyle bir özellik var, eğer switchle copilotu aktif ettignizde aileron ve elevator servosunu bırakmazsanız copilot devreye girmiyor, yani sadece o stik tam merkez konumdayken çalısıyor, yerinden oynatırsanız kontrolu tekrar size bırakıyor, buda güzel bir özellik bence..

ayar videosu :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ekli dosyalar

• Dsc_0011.jpg
    Dsc_0011.jpg
    51.7 KB · Görülme: 215
  • Dsc_0012.jpg
    Dsc_0012.jpg
    45.3 KB · Görülme: 213
  • Dsc_0013.jpg
    Dsc_0013.jpg
    56 KB · Görülme: 212
  • Dsc_0014.jpg
    Dsc_0014.jpg
    61.8 KB · Görülme: 212

videoyu şimdi yükledim hemen gözükmeyebilir biraz bekleyin izlemek için :D

Volkan öncelikle eline sağlık, güzel bir konu olmuş :thumbup: Co-Pilot sistemi bizimde merak ettiğimiz ama zaman bulup da kurcalayamadığımız bir sistem. Hatta sağlosun Celalettin abimizin elinde varmış, oynamamız için size göndereyim dedi ama vakitsizlikten yapamadık.

Neyse gelelim konumuza. Gördüğüm kadarı ile ayarı kolay, güzel bir ünite. Ben esas uçuştaki performansını merak ediyorum ;) Bakalım uçuşu nasıl olacak :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Volkan öncelikle eline sağlık, güzel bir konu olmuş :thumbup: Co-Pilot sistemi bizimde merak ettiğimiz ama zaman bulup da kurcalayamadığımız bir sistem. Hatta sağlosun Celalettin abimizin elinde varmış, oynamamız için size göndereyim dedi ama vakitsizlikten yapamadık.

Neyse gelelim konumuza. Gördüğüm kadarı ile ayarı kolay, güzel bir ünite. Ben esas uçuştaki performansını merak ediyorum ;) Bakalım uçuşu nasıl olacak :)

uçuşdaki performansını bende merak ediyorum, bu haftasonu hava güzel olursa sırf bunu denemek için gidicem karaine, zaten uçuş performansını bilmediğim için kendi yaptıgım depron uçağa takdım :D kırılsada acımam :p , bu arada yeni bir uçak aldım sonunda bende hazır kit :D, balza balza dedim ama yılbaşı indiriminde bitane EPO görünce dayanamayıp aldım, sistem güzel çalışırsa bu co pilotu o epo uçağa takmayı düşünüyorum.

Volkan Güneş' Alıntı:
uçuşdaki performansını bende merak ediyorum, bu haftasonu hava güzel olursa sırf bunu denemek için gidicem karaine, zaten uçuş performansını bilmediğim için kendi yaptıgım depron uçağa takdım :D kırılsada acımam :p , bu arada yeni bir uçak aldım sonunda bende hazır kit :D, balza balza dedim ama yılbaşı indiriminde bitane EPO görünce dayanamayıp aldım, sistem güzel çalışırsa bu co pilotu o epo uçağa takmayı düşünüyorum.
Süper haber, hayırlı olsun Volkan :thumbup: Yeni model yeni heyecan demek :halay: Peki hangi modeli aldın, var mı linki ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Süper haber, hayırlı olsun Volkan :thumbup: Yeni model yeni heyecan demek :halay: Peki hangi modeli aldın, var mı linki ??

var tabikide, yılbaşı indiriminden thk dan aldım zaten Sbach 342 3D , önce gidip bi yerinde inceledim malzemelerini, sonra hoşuma gidince bitane sıfır kit sipariş verdim, pazartesi gelir buraya tatil oldukları için, linki aşağıda yazıyorum

https://thkmodelucak.com/store/product/1002-sbach-white-and-red

Volkan ellerin dert görmesin ben de evde asker bavulu gibi yatan aynı sistem vardı en azından uçağı toplayınca üstüne monte ederken beleş tarafından bu bilgilerden faydalanırım. :saygilar:

Eline sağlık Volkan, çok güzel bir paylaşım teşekkürler. :bravo: :RCKolik:

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Volkan ellerin dert görmesin ben de evde asker bavulu gibi yatan aynı sistem vardı en azından uçağı toplayınca üstüne monte ederken beleş tarafından bu bilgilerden faydalanırım. :saygilar:

aynen abi aylardır belkide 1 yıl olmuşdur bu sistem bana geleli, bi türlü takmamışdım üşenip, ama şunu söylim celalettin abi, üşendiğine hiç deymiyomuş, monte edip ayarlamam 15dk bile sürmedi :D bugüne kadar niye beklettiysem bende şaşırdım, ucuz bi sistemde değil 150 dolar, bekletmemek lazım.
sadece ayarlarken o dediğim "no brown outs" hatası ile karşılaşabilirsin, videonun başında onu nasıl çözüleceğini anlattım :D , geriside zaten çok basit.

evet arkadaşlar haftasonu co-pilotu deneme şansım oldu ve çok memnun kaldım, iki tanede video çektimi videolar çok kaliteli değil zoom olmadığı için ama ne yaptığı gözüküyor co-pilotun.. ayarları düzgün yapmışız yerleştirmede düzgün, herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Volkan Güneş' Alıntı:
evet arkadaşlar haftasonu co-pilotu deneme şansım oldu ve çok memnun kaldım, iki tanede video çektimi videolar çok kaliteli değil zoom olmadığı için ama ne yaptığı gözüküyor co-pilotun.. ayarları düzgün yapmışız yerleştirmede düzgün, herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Gerçekten gayet başarılı bir test olmuş Volkan, ellerine sağlık :thumbup: Ben özellikle hover kısmına bayıldım. Artık uçakta hover için günlerce kasmaya gerek yok :D

burdada manual dosyası mevcut, içinde uçak ve helikopter için hangi uçuş ayarlarını yapabiliceğinize bakabilirsiniz, hover ve düz uçuş dışında birsürü seçenek mevcut, onlarıda denemeyi düşünüyorum pistte ayarlayıp tek tek :D